Mogło by się wydawać, że szynszyle nie należą do czyściochów – wiadomo, zwierzęta nie rozumieją porządku w naszych, ludzkich kategoriach. Ale z pewnością każdy ich fan zachwyci się gracją, z jaką biorą kąpiel w proszku. Ich potrzeby higieniczne są wysokie – nie lubią spać w brudnych i nieposprzątanych miejscach. Jedzenie też odbywa się w relatywnie czystych warunkach.
O inne elementy higieny klatki powinniśmy zadbać my – ich właściciele. Tutaj chcę podzielić się z Wami czterema kwestiami dotyczącymi higieny szynszyli.
- Zabezpieczanie klatki – impregnacja przed moczem oraz wykorzystanie odpowiednich materiałów niewchłanialnych.
Klatka i półki powinny być zabezpieczone przed moczem. Pisaliśmy o tym w jednych z naszych starszych tekstów
W dodatku sama klatka powinna być łatwo dostępna, abyśmy mogli ją szybko oczyszczać, wyjąć zwierzątko, podać jedzenie.
- Czyszczenie klatki – cały proces znajdziesz tutaj. Warto podkreślić, że dokładne sprzątanie jest najważniejsze i trzeba go dokonywać regularnie. To ono zapobiega pojawianiu się chorób i pasożytów u naszych pupili.
Całą klatkę należy czyścić za każdym razem, gdy zmieniamy wyściółkę. Myjemy wtedy też półki i pręty.
Jeżeli nasze zwierzaki chorują (mają biegunkę), wtedy również należy częściej dokonywać sprzątania.
- Dezynfekcja z uwagi na wysokie koszty i pracochłonność nie jest zawsze wymagana. Samo czyszczenie i mycie wystarcza do zdrowego trybu życia szynszyli. Uwaga – środki dezynfekcyjne nie są skuteczne wobec pasożytów. Dlatego o nich piszemy w kolejnym punkcie.
Wybierając środki dezynfekcyjne musisz wiedzieć kilka rzeczy:
- Dobierz środki o szerokim spektrum bójczym (same bakterie i grzyby to za mało) czyli obejmującym:
- bakterie
- prątki
- grzyby
- wirusy
- Wybierz preparat bezpieczny dla zwierząt (o tym za chwilę)
- Może mieć dodatkowe właściwości myjące.
- Najlepiej aby miał spryskiwacz, choć chusteczki też są dobre.
Kiedy warto przeprowadzić dezynfekcję?
Przede wszystkim gdy zwierzątka chorują, miały kontakt na wybiegu z innymi chorymi zwierzętami.
Czym dezynfekować poszczególne elementy:
Wszystkie wyjmowane elementy, które nie wchłaniają wody (np. kuweta, metalowe elementy klatki) można dezynfekować środkami dezynfekcyjnymi tzw. do szybkiej dezynfekcji powierzchni. Znajdziecie je tutaj w dziale Weterynaria. Nie polecam w tym przypadku środków chlorowych, lepsze będę środki alkoholowe, albo bezalkoholowe (droższe i nietoksyczne dla zwierząt).
Po sprzątaniu dobrze jest zdezynfekować półki. Celowo napisałam, że dezynfekcję robimy po sprzątaniu, bo w jego trakcie środki higieniczne mogą nie działać tak skutecznie. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli zwierzątko było chore.
Ważne, aby półek i elementów wchłaniających wodę i zapachy nie traktować chlorem, ani alkoholem.
Czy istnieje jeden uniwersalny preparat?
Bezpiecznym środkiem dla zwierząt będą: Surfa Safe, Mikrozid Sensitive.
To środki bezalkoholowe, co oznacza, że substancja bójcza wyparowuje i nie pozostawia szkodliwego dla zwierząt zapachu (jak alkohol).
Można nimi dezynfekować kojce, kuwety, klatki, woliery, wszelkiego rodzaju zabudowy dla zwierząt, poduszki, zabawki, oraz miski na pokarm.
Jeśli szukacie innych środków, warto popatrzeć do karty charakterystyki, czy zawarte w nich substancje wywołują szkodliwe działanie na zwierzętach.
Jeżeli nie chcemy używać tak drogich środków do całego sprzętu, warto wyprać wszystkie materiały tkane (poduszki, dywaniki) w pralce, najlepiej w temp. 60 stopni C.
Miski i kuwety można płukać wrzątkiem, choć dla bezpieczeństwa szynszyli zalecamy środki dezynfekujące. Czas działania wrzątku po prostu jest krótki (zwykle wymagany czas dezynfekcji to 1 minuta), a w dodatku niektóre odmiany drobnoustrojów są odporne na temperaturę.
Jak dezynfekować akcesoria po leczeniu grzybiczym szynszyli?
Jak wiemy, część akcesoriów stosowanych do leczenia jest jednorazowa i utylizuje się je do śmietnika – szczoteczki, strzykawki.
Materiały chłonne – takie jak kojce z materiałem na spodzie, kocyki, drewno, guma (w zabawkach) – utrudniają wyplenienie grzybów. Środki grzybobójcze często nie docierają w najgłębsze pory i kolonia nie jest eliminowana. Dobrze jest wyjąć je z klatki i czasowo nie używać. Regularnie dezynfekować i jeśli jest lato suszyć na słońcu, w miejscu o niskiej wilgoci. Grzyby nie rozwijają się przy wilgotności powietrza poniżej 30% jeśli nie mają „pożywienia”.
Obecność grzybów rozpoznacie po specyficznym zapachu, albo w niektórych przypadkach będą lepiej widoczne z pomocą lampki/latarki UV.
Najskuteczniejszymi środkiem grzybobójczym jest chlor.
Nie polecam chloru do usuwania grzyba ze ścian!
Można zakupić tabletki rozpuszczane w wodzie (np. chloramin T, Haz-Tabs) i zrobić roztwór, albo preparat w proszku – Virkon oraz Virkon S (to bardzo zbliżone produkty dwóch firm), a także Ecocid S, które z powodzeniem są stosowany w m.in. w hodowli (nie zawierają chloru, dzięki czemu można w nich również moczyć drobne wyroby).
- Zwalczanie pasożytów – pasożyty to organizmy znacznie większe od drobnoustrojów. Nie unieszkodliwi ich nawet alkohol. Jeśli występują u szynszyli należy zadbać o higienę zgodnie z dwoma poprzednimi punktami i jednocześnie podjąć leczenie.