hypothetical
29 Mar, 2024, 10:55

Autor Wątek: Ciąża.  (Przeczytany 8157 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ten wątek posiada wiadomość oznaczoną jako najlepsza odpowiedź. Aby ją zobaczyć kliknij tutaj.

gallardo18

  • Gość
Ciąża.
« dnia: 07 Sie, 2004, 23:46 »
cześć. Mam pewien problem. Mam rocznego szynszyla, samca, moja koleżanka w najbliższym czasie chce się pozbyć swojego pupila, szynszylicy. I jak się pewnie domyślacie postanowiłem ją przygarnąc. Problem w tym, że nie wiem jak się do tego zabrać. Dodam jeszcze, że szynszylica jest w ciąży. Prosiłbym o instrukcje co mamm robić?? Czy szynszyle mają być w jednej klatce, czy w dwóch obok siebie. Proszę o pełną i wyczerpującą odpwoiedź jak mam postąpić tereaz, w czasie porodu i po nim. Dzięki

/scaliła coolmamcia
« Ostatnia zmiana: 09 Paź, 2008, 10:04 wysłana przez coolmamcia »

Offline milka004

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 891
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.szynszyle.info/forum
Odp: Ciąża.
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Sie, 2004, 17:23 »
Jesli szylka jest w ciazy to narazie nie lacz zwierzakow, poniewaz laczenie w pary wiaze sie z silnym stresem dla ubu osobnikow (wlascicieli takze ;;) ).
Bedziesz musial poczekac az szylka urodzi i odkarmi mlode poniewaz stres w czasie ciazy moze doprowadzic do poronienia a w czasie karmienia maluchow do utraty mleka.
Najlepiej przez ten okres niech szylki beda w osobnych klatkach, na wybiegu tez niech sie nie spotykaja, jesli szynszylica bedzie zestresowna obecnoscia samca nawet przez prety to przestaw ja do innego pokoju.
Zmiana otoczenia to bedzie juz dla niej ogromne przezycie i nie nalezy jej jeszcze dokladac "emocji" tym bardziej ze jest w ciazy.
Czekam na dalsze pytania.

gallardo18

  • Gość
Odp: Ciąża.
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Sie, 2004, 19:44 »
samiczka praktycznie przez cały czas siedzi w miejscu, strasznie sie boi wszystkiego w ogóle sie nie rusza z miejsca Nie wiem czy ten fakt jest spowodowany zmiana otoczenia czy tez tym ze jest w ciązy, a może jest chora?? Wyczytalem, że jak samiczka jest w ciąży to ma sutki czerwona, sprawdzałem i ma ale końcówki są białe.Czy jest jeszcze jakiś inny sposób sprawdzenia czy jest w ciąży??

Offline milka004

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 891
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.szynszyle.info/forum
Odp: Ciąża.
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Sie, 2004, 20:00 »
Niektore samiczki w czasie ciazy staja sie bardziej przyulne i lagodniejsze. Lubia pieszczoty (ale tylko zaufanych osob a ty z pewnosiaca taka jeszcze dla niej nie jestes- to nie zlosliwosc, sam przeciez wiesz jak dlugo oswajaja sie szylki).
Moga byc ociezale, czesto klasc sie na boczku, a brzuszysko moze byc twarde wypukle i napiete.
Samiczki w ciazy nie lubia tez jak dotyka sie jej brzuszka, wtedy fukaja nawet na czlowieka przyjetego do szynszylego stada.
Duze nabrzmiale i czerwone sutki oznaczaja przyblizajacy sie porod, mozesz tez obserwowac szylke najlepiej z ukrycia czy brzuszek jej sie nie rusza, ja widzialam jak male szkraby krecily sie w brzuchu u Dianki. Kilka dni przed porodem moze nastapic nabrzmienie i zaczerwienienie pochwy.
Ale moze byc rowniez tak ze ciaza jest nie zauwazalna a pewnego dnia zobaczymy male szkraby w klatce.
Samiczka pewnie jest zestresowna, nie mozesz jej ciagle obserwowac, najlepiej przykryj klatke kocem tak aby tylko jedna sciana byla nie zaslonieta.
Z jakiego miasta jestes?? Moze tak w razie czego bede miala dla ciebie jakiegos poleconego weta.

Obserwuj malutka, popatrz na jej brzuszek (to co juz mowilam) czy nie widac zadnych rochow. czy poklada sie na boczku?? I czy ma schron w klatce?? Musisz jej go obowiazkowo zapewnic jesli nie ma.

Zaraz podam ci jeszcze adres artykulu nt. porodu, bedziesz musial go dokladnie przeczytac, najlepiej wydrukowac zeby w razie czego miec pod reka. Nie podam teraz bo strona nie dziala, jak tylko zacznie chodzic to napisze.
-# --# --# --# --# --# --# --# --# --# --# --# --# --# --# --# --# --# --# --# --# --# --# --# --# --# --# ---Dopisane:
Juz jest  Prosze bardzo http://strony.wp.pl/wp/bialy_pegaz/informacje%20o%20szynszylach/6-800.htm#porod


« Ostatnia zmiana: 09 Paź, 2008, 10:07 wysłana przez coolmamcia »

Offline aneta_117

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Orzeszek, Chrupcia, Paprotka,Mamba, Budrys
    • forum gryzoniowe
Odp: Ciąża.
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Sie, 2005, 23:22 »
ja mam samca natomiast mój chłopak ma samicę i ona ostatnio dużo czasu pomieszkuje u mnie sa bardzo zaprzyjaźnieni z samcem i nawet kopulowali wydaje mi się że samiczka jest w ciąży z czego byłabym bardzo zadowolona ale nie jestem pewna już raz tak mi sie wydawało ale ten maluszek mnie oszukał :P napiszę objawy a Wy (bardzo proszę pomóżcie mi stwierdzić):
1 samiczka fuka na nas jak chcemy dotknąć jej brzuszka
2dawniej zawsze samiec spał na niej a teraz ciągle ona na nim
3 cały czas się do siebie tulą
4 jak wypuszczam je osobno a potem wsadzam wędrownisia do klatki to od razy lecą by się obwąchać i popiskuja przy tym
5 jedzą 3 razy tyle co normalnie (tylko nie wiem któremu tak wzrósł apetyt bo ciężko to podpatrzeć)
6 samiczce stwardnial brzuszek
7 jest już prawie dwa razy większa od samca (wydaje mi się że przytyła ale ciężko to zauważyć bo widuję ją codziennie0
8 dużo więcej znika picia
wiem że na temt ciąży jest dużo na tym forum ale po przeczytaniu wszystkich postów na ten temat i tak nie jestem pewna i jeszcze jedno pytanie czy weterynarz jest w stanie stwierdzić czy szynszylek mój jest w ciąży ale byłabym szczęśliwa gdyby były samce to zatrzymałabym je u siebie natomiast gdy będą sami czki to mój chłopak je zatrzyma wraz z mamusią  :))))))
« Ostatnia zmiana: 18 Wrz, 2007, 11:54 wysłana przez Mysza »

^Chwila która trwa może być najpiękniejszą z Twoich chwil^ - DŻEM

Offline Grażka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 252
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
    • Szynszyle, które są kochane
Odp: Ciąża.
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Sie, 2005, 08:11 »
Punkt 1,5,6,8 mogą świadczyć o ciąży. Sa dla niej dośc chcrakterystyczne :-)
Oczywiscie nie świadczy to, ze malutka na pewneo jest w ciąży - ale szansa jest - i to całkiem, całkiem.. :-)

Anioły są bezpłciowe, mogą się rozmnażać jedynie przez agitację - S J L ;-)

Offline Rene

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Kuba oraz bracia Okruszek i Puchatek
Odp: Ciąża.
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Sie, 2005, 13:11 »
My u naszej szynszyli zauważyliśmy podobne objawy, :)  ale to chyba było urojone. Zbudowaliśmy im dużą klatkę w maju i co?? i nic. :wink:   A tak czekaliśmy na tę szczęśliwą chwilę [robot1]
« Ostatnia zmiana: 18 Wrz, 2007, 11:52 wysłana przez Mysza »

Rodzinka szynszylomaniaków

Offline aneta_117

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Orzeszek, Chrupcia, Paprotka,Mamba, Budrys
    • forum gryzoniowe
Odp: Ciąża.
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Sie, 2005, 14:16 »
mam ogromną nadzieję ale juz kiedyś też tak bardzo przytyła i nic z tego nie wyszło a ja tak bardzo się napaliłam :)

^Chwila która trwa może być najpiękniejszą z Twoich chwil^ - DŻEM

Offline anika

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 19
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Ciąża.
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Sie, 2005, 20:14 »
moze byla w ciazy ale zresorbowala
u szynszyli chyba jakos tak jest ze gdzies po miesiacu nastepuje zastoj w rozwoju plodu(ow) i czasem ciaza moze sie dalej nie rozwijac

Offline aneta_117

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Orzeszek, Chrupcia, Paprotka,Mamba, Budrys
    • forum gryzoniowe
Odp: Ciąża.
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Sie, 2005, 22:19 »
z czego to wynika dlaczego tak się dzieje??

^Chwila która trwa może być najpiękniejszą z Twoich chwil^ - DŻEM

Offline kea

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1074
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Srebrna Strzała, Paproch, Pluszysława, Szeherezada
Odp: Ciąża.
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Sie, 2005, 09:25 »
i co sie dzieje z plodem?

[-chomik-]

Offline anika

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 19
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Ciąża.
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Sie, 2005, 15:10 »
"PRZEBIEG CIĄŻY I PORÓD

ciaza u szynszyli trwa srednio 111 dni (105-112).ten stosunkowo dlugi czas trwania ciazy nie jest wynikiem opoznienia zaplodnienia ani implantacji , ale jest skutkiem wyjatkowo wolnego tempa rozwoju plodu, zwlaszcza w poczatkowym okresie ciazy . lozysko szynszyli jest tarczowe, szypulkowate, krwiokosmowkowe. stwierdza sie tez obecnosc lozyska dodatkowego :struktury, ktora nie wystepuje u zadnych innych ssakow. badania wykazaly, ze implantacja u szynszyli wystepuje w 5.-6. dniu po zaplodnieniu i wowczas blastocysta lezy bezposrednio pod nablonkiem sciany macicy. w 8. dniu ciazy tworzy sie lozysko ektodermalne , a dopiero w 15. dniu ciazy zaczyna sie tworzyc owodnia i mezoderma, otaczajaca blastocyste. miedzy 20.a 30. dniem ciazy kosmowka wrasta do omoczni i wytwarza lozysko kosmowkowo-omoczniowe.jak wynika z powyzszego opisu, dlugi czas wczesnego rozwoju zarodka u szynszyli jest zwiazany bardziej z rozwojem i stabilizacja lozyskaniz z kszatlowaniem sie plodu.
      dosyc czesto okolo 40. dnia ciazy obserwuje sie zahamowanie rozwoju embrionalnego, trwajace do 3 tygodni , podczas ktorych dochodzi nawet do zmniejszenia sie masy calego miotu na skutek utraty wod plodowych.zahamowanie to prowadzi niekiedy do obumarcia wszystkich lub kilku plodow, ale czesto moze zakonczyc sie dalszym ich normalnym rozwojem, bez oznak zaburzen.rzeczywistej liczby obumarlych plodow nie mozna precyzyjnie ustalic, gdyz czesc z nich predzej czy pozniej zostaje wchlonieta przez organizm samicy. to czasowe opoznienie w rozwoju plodow zostaje calkowicie wyrownane w dalszym przebiegu ciazy i porod nastepuje srednio po 111 dniach od zaplodnienia, czyli w normalnym terminie.(...)"

ten fragment pochodzi z ksiazki "SZYNSZYLE HODOWLA I UŻYTKOWANIE"
autor: Bogusław Barabasz

Offline aneta_117

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Orzeszek, Chrupcia, Paprotka,Mamba, Budrys
    • forum gryzoniowe
Odp: Ciąża.
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Sie, 2005, 17:02 »
a mi się dziś śniło że Chrupcia urodziła trzy maluszki mój chłopak twierdzi że zwariowałam na tym punkcie :)

^Chwila która trwa może być najpiękniejszą z Twoich chwil^ - DŻEM

Offline xenarthra

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 456
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Ciąża.
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Sie, 2005, 14:49 »
nic podobnego :P po prostu strasznie chcesz byc babcia takich malutkich kuleczek. nie ma tu chyba osoby na foum ktora nie zakochala sie w takim malym stworku z wielka glowom. ja od niedawna mam druga kulke i jest to samczyk. samiczka go pokochala i mam nadzieje, ze po wakacjach stane sie babcia. i tobie tego zycze :D pozdrowienia

hakuna mata ta

Oznaczone jako najlepsza odpowiedź przez dnia 29 Gru, 2015, 12:25

Offline aneta_117

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Orzeszek, Chrupcia, Paprotka,Mamba, Budrys
    • forum gryzoniowe
Odp: Ciąża.
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Sie, 2005, 00:46 »
  • Usuń najlepszą odpowiedź
  • wiecie co przeczytałam w innym poście że samiczka może poronić w wyniku stresu a jak Chrupcia czasami coś broi to na nia klaszczę albo czasami sama coś zrzuci lub zrobi to Orzeszek i ucieka wtedy bardzo szybko czym się do tej pory martwiłam ratujcie bo ja chce mieć zdrowe maluszki i żeby Chrupeczce się nic nie stało

    ^Chwila która trwa może być najpiękniejszą z Twoich chwil^ - DŻEM

    Offline Fiolka

    • ~Rządca Półek~
    • **
    • Wiadomości: 622
    • Uzbierane migdały: 0
    • Płeć: Kobieta
    • Mysia-standart,Czapuś-beż polski,Dibek-biała mozai
    Odp: Ciąża.
    « Odpowiedź #15 dnia: 10 Sie, 2005, 19:55 »
    ....my nie wiedzielismy do końca (tzn domyslilismy sie na 3 dni przed porodem),że nasza Mysioreczka jest zaciążona i klaskaliśmy (jak cos broiła) i często ja bralismy na ręce i urodziła bez żadnych problemów i Pchełuś był zdrowy także Anetko-nie przejmuj się -nic jej nie będzie :wink:

    ...a moje szylki są kochane.....królisia Bunny też...

    Offline aneta_117

    • ~Rządca Półek~
    • **
    • Wiadomości: 500
    • Uzbierane migdały: 0
    • Płeć: Kobieta
    • Orzeszek, Chrupcia, Paprotka,Mamba, Budrys
      • forum gryzoniowe
    Odp: Ciąża.
    « Odpowiedź #16 dnia: 11 Sie, 2005, 01:15 »
    uff... moja mama już mówi że przeżywam jakbym sama była w ciąży hehe mam jeszcze dodatkowe objawy samiczka częściej zagląda sobie pod brzuszek i samiec też jej tak wpycha tam pyszczek pozatym fuka już na mnie nawet jak biorę samca na ręce aha i jeszcze nie daje mi sie wcale dotykać ani brać na ręce ani nic a sama wskakuje mi na ramiona i jak cmokam na nia to wystawia pyszczek do całowania :D to słodkie jest

    ^Chwila która trwa może być najpiękniejszą z Twoich chwil^ - DŻEM

    Offline xenarthra

    • ~Właściciel Półki~
    • *
    • Wiadomości: 456
    • Uzbierane migdały: 0
    Odp: Ciąża.
    « Odpowiedź #17 dnia: 13 Sie, 2005, 19:46 »
    :D no prosze jaka slodziutka sie zrobila. jaktak piszesz o tym jakie to przezycie to i ja zaczynam obserwowac moja Muchosie czy czegos tam podejrzanego nie robi. niech sie chowa dobrze mamusia i urodzi zdrowe maluszki :D pozdrawiamy ja i kulki

    hakuna mata ta

    Offline aneta_117

    • ~Rządca Półek~
    • **
    • Wiadomości: 500
    • Uzbierane migdały: 0
    • Płeć: Kobieta
    • Orzeszek, Chrupcia, Paprotka,Mamba, Budrys
      • forum gryzoniowe
    Odp: Ciąża.
    « Odpowiedź #18 dnia: 13 Sie, 2005, 22:39 »
    hehe dzięki  bardzo obym tylko sobie nie uroiła tej ciąży   :P tylko boję się tego że np. samiczka urodzi w nocy i nie zdążę oddzielić samca bo taki przypadek spotkał naszego jednego kolegę z forum :( i tak oto maja już 5 małych szylków:D

    ^Chwila która trwa może być najpiękniejszą z Twoich chwil^ - DŻEM

    Offline xenarthra

    • ~Właściciel Półki~
    • *
    • Wiadomości: 456
    • Uzbierane migdały: 0
    Odp: Ciąża.
    « Odpowiedź #19 dnia: 14 Sie, 2005, 13:16 »
    haha :D mówi się trudno. Cała kompania małych bobasków szylkowych podbija serduszka. Mam nadzieję, że wszystko bedzie po twojej myśli i samiczka urodzi na twoich oczkach zdrowe maluszki. Koniecznie informuj co i jak!!!! :D

    hakuna mata ta

    Offline aneta_117

    • ~Rządca Półek~
    • **
    • Wiadomości: 500
    • Uzbierane migdały: 0
    • Płeć: Kobieta
    • Orzeszek, Chrupcia, Paprotka,Mamba, Budrys
      • forum gryzoniowe
    Odp: Ciąża.
    « Odpowiedź #20 dnia: 14 Sie, 2005, 16:23 »
    chyba już zauważyłaś że  jestem pokręcona na tym punkcie i coraz więcej nawijam o tym więc nie zabraknie chyba żadnych informacji :D

    ^Chwila która trwa może być najpiękniejszą z Twoich chwil^ - DŻEM

    Offline xenarthra

    • ~Właściciel Półki~
    • *
    • Wiadomości: 456
    • Uzbierane migdały: 0
    Odp: Ciąża.
    « Odpowiedź #21 dnia: 14 Sie, 2005, 20:10 »
    :D więc bardzo się cieszę z tego. Przynajmniej przygotuję się sama do przeżywania ciąży szylaczka, bo i moja Muchosia może mieć maluszki niedługo, a może już je w brzusiu nosi :) jak tak czytam twoje pościki to nie mogę się doczekać kiedy też zostanę babcią :D ucałuj Chrupcię i dumnego tatusia od moich pieszczochów :)

    hakuna mata ta

    Offline aneta_117

    • ~Rządca Półek~
    • **
    • Wiadomości: 500
    • Uzbierane migdały: 0
    • Płeć: Kobieta
    • Orzeszek, Chrupcia, Paprotka,Mamba, Budrys
      • forum gryzoniowe
    Odp: Ciąża.
    « Odpowiedź #22 dnia: 14 Sie, 2005, 23:59 »
    hehe no życzę Ci tego z całego serca bo nawet nie wiesz jaka to radość hehe tylko boję się rozczarowania :) teraz dała mi szybkiego buziaka i poleciała do swojego facecika i się iskają typowa zakochana :love:  para

    ^Chwila która trwa może być najpiękniejszą z Twoich chwil^ - DŻEM

    Offline xenarthra

    • ~Właściciel Półki~
    • *
    • Wiadomości: 456
    • Uzbierane migdały: 0
    Odp: Ciąża.
    « Odpowiedź #23 dnia: 15 Sie, 2005, 14:30 »
    :D no, ale jak widać o tobie pamiętają. Nie ma to jak buziak od kulki  :brawo:

    hakuna mata ta

    Offline Rene

    • ~Szynszyla z Ambicjami~
    • ***
    • Wiadomości: 13
    • Uzbierane migdały: 0
    • Płeć: Kobieta
    • Kuba oraz bracia Okruszek i Puchatek
    Odp: Ciąża.
    « Odpowiedź #24 dnia: 15 Sie, 2005, 22:44 »
    Powiedzcie mi proszę. Czy może się tak zdarzyć, że parka nie będzie miała jednak dzieci - czasem u ludzi też tak bywa. Nasza maluchy mają już ok 9 miesięcy. ;D

    Rodzinka szynszylomaniaków

     

    Następna ciąża w czasie wychowywania maluchów

    Zaczęty przez _SmErFeTkA_Dział Początki z szynszylą

    Odpowiedzi: 3
    Wyświetleń: 1747
    Ostatnia wiadomość 14 Lis, 2005, 22:33
    wysłana przez alika77
    Dwie samice i ciąża

    Zaczęty przez ewelaDział Rozmnażanie

    Odpowiedzi: 9
    Wyświetleń: 1463
    Ostatnia wiadomość 16 Kwi, 2010, 07:00
    wysłana przez ewela
    Ciąża, poród, młode

    Zaczęty przez DEGU StacjaDział Ciąża i poród u koszatniczek

    Odpowiedzi: 0
    Wyświetleń: 32533
    Ostatnia wiadomość 23 Mar, 2017, 13:42
    wysłana przez DEGU Stacja
    Ciąża już sama nie wiem??

    Zaczęty przez KornikDział Rozmnażanie

    Odpowiedzi: 7
    Wyświetleń: 1811
    Ostatnia wiadomość 29 Sty, 2009, 22:30
    wysłana przez Kornik
    tajemnicza sprawa *ciąża*

    Zaczęty przez misiaDział Pogaduchy i ciekawostki

    Odpowiedzi: 4
    Wyświetleń: 1323
    Ostatnia wiadomość 24 Lip, 2007, 22:17
    wysłana przez Mysza <")))/
    SimplePortal