hypothetical
29 Mar, 2024, 00:33

Autor Wątek: Jak uniknąć ciąży? Czy istnieje alternatywa kastracji?  (Przeczytany 2281 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wolf's Fang

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 32
  • Uzbierane migdały: 0
    • http://chilldogs.w.interia.pl
witam, to znowu ja :D
dzieciaczki Isi są odmiennej płci - jeden to dziewczynka a jeden to chłopiec...
Moja mama juz kategorycznie dała mi do zrozumienia że szyle u nas nie zostaną ;( ale mam zamiar oczywiście walczyć do końca. Dlatego mam pytanie : czy w razie czego, gdyby oba małe ze mną zostały, to czy jest jakiś sposób żeby samczyk nie zapładniał samiczki? mogłyby byc w oddzielnych klatkach, ale co w  czasie biegania po pokoju? przeciez nie byłabym w stanie cały czas pilnowac zeby szyle przypadkiem nie zaczely kopulowac :/  Czy jest na forum ktos kto ma szyle odmiennych płci i ma jakis posob zeby samiec nie zapladnial samiczki?
Szukam sposobu innego niż kastracja, bo gdyby był jakis prosty sposob
bezproblemowy to moze łatwiej byloby mi namówić mame...? :(
plis o odpowiedzi :(
pozdrawiam
paa..

Nulla regula sine exceptione
--> Wolf's Fang <--

kasiek21

  • Gość
Odp: Jak uniknąć ciąży? Czy istnieje alternatywa kastracji?
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Maj, 2005, 22:13 »
hmmm...raczej nie unikniesz ciąży. Zabronić i zakazać im nie możesz. Jeśli nadejdzie ruja to nie powstrzymasz instynktu.Problem jest też także w tym,że nawet jesli zostawisz je razem NIE możesz dopuścić do zapłodnienia. Szylaki należą do rodziny ich potomstwo może mieć problemy zdrowotne
« Ostatnia zmiana: 09 Paź, 2008, 14:49 wysłana przez coolmamcia »

Rue

  • Gość
Odp: Jak uniknąć ciąży? Czy istnieje alternatywa kastracji?
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Maj, 2005, 08:48 »
Niestety jest to smutna prawda.
« Ostatnia zmiana: 09 Paź, 2008, 14:50 wysłana przez coolmamcia »

Offline ewa i juz

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 429
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Puniaczka, Pusia i Spajka zapamiętam na zawsze
Odp: Jak uniknąć ciąży? Czy istnieje alternatywa kastracji?
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Maj, 2005, 09:02 »
ale można po porodzie oddzielić na około 7 dni samczyka od samiczki i będzie to chroniło przed zbyt szybkim pojawieniem się nowej "dostawy" maluchów

życie jest piękne - dalej tak uważam

Rue

  • Gość
Odp: Jak uniknąć ciąży? Czy istnieje alternatywa kastracji?
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Maj, 2005, 09:03 »
Ale to nie o to ty chodzi.

Offline milka

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Jak uniknąć ciąży? Czy istnieje alternatywa kastracji?
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Cze, 2008, 13:04 »
Witajcie,
Mam w domu 4 szylki z czego 1 to samiczka.  Wszystkie to jedna wielka bardzo bliska rodzina : dziadek, jego córka i synowie oraz jej dzieci :(które będę zmuszona oddać gdyż w tym momencie mam tak na prawdę 7 szylek).  Samiczka miała już 3 mioty i prawdopodobnie jest znów w ciąży.  Z mojego doświadczenia samiczki są dużo delikatniejsze od samców gdyż już 2 mi zdechły (1 po porodzie ale małe przeżyły).  Mam pytanie czy są już środki antykoncepcyjne dla samiczek gdyż kastracja (uffff już raz to przeżyłam na szczęście Bobik cały czas jest z nami ale było baaardzo ciężko) nie wchodzi w grę.  Jakie macie sposoby na uniknięcie ciąż gdyż oddawanie za każdym razem maluszków nie jest łatwe a gdybym miała je zatrzymywać to miałabym chyba już ich ze 20 sztuk!!!

Offline aska69

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1136
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Lady i Maniek :-D
Odp: Jak uniknąć ciąży? Czy istnieje alternatywa kastracji?
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Cze, 2008, 13:28 »
czyli wychodzi na to że rozmnażasz zwierzęta blisko ze sobą spokrewnione? w dodatku często? to się nie dziw że samiczki ci zdychają...
najlepsze rozwiązanie to oddać samiczkę w dobre ręce lub odizolować ją od samców. jest także możliwość sterylizacji szylki, na pewno jest to bezpieczniejsze niż chów wsobny.

Mężczyźni rządzą światem ...
 a kobiety mężczyznami :wink:

Offline olka

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Jak uniknąć ciąży? Czy istnieje alternatywa kastracji?
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Cze, 2008, 14:02 »
aż dziw przy okazji bierze, że osobniki pochodzące z chowu swobnego (w którym zresztą występuje błąd genetyczny odpowiedzialny za śmierć kilku samiczek) są chętnie przyjmowane do nowych domków. mam nadzieję, że przynajmniej informujesz nabywców, że takie zwierzątka mogą wkrótce umrzeć w męczarniach z powodu prawdopodobnej (choć niekoniecznej) choroby genetycznej?:/

Offline milka

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Jak uniknąć ciąży? Czy istnieje alternatywa kastracji?
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Cze, 2008, 14:35 »
Hmm ja ich nie rozmnażam mam po prostu 1 bardzo dużą klatkę (czasami w środku siada z nimi mój syn) a ich popęd jest bardzo duży.  Fakt zdechły mi 2 samiczki ale były kupowane w sklepie zoologicznym i one nie były w żaden sposób spokrewnione z resztą "rodziny".  Te maluszki, które pochodzą ze swobodnego chowu mają się świetnie gdyż mam kontakt z osobami które obdarowuję.  Dlatego jeszcze raz pytam czy istnieje inny sposób niż w/w.

Offline olka

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Jak uniknąć ciąży? Czy istnieje alternatywa kastracji?
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Cze, 2008, 14:45 »
czyli jednak rozmnażasz dając im możliwość rozrodu. mnożenie między sobą bliskiej rodziny nazywa się chowem WSOBNYM i niesie ze sobą ryzyko częstego występowania chorób genetycznych lub genów letalnych prowadzących do śmierci, na skutek zbyt małego zróżnicowania materiału genetycznego u osobników potomnych.nie nie wspomniałaś wcześniej, że samiczki nie były spokrewnione. widac jak na razie masz szczęście i geny Twoich szynszylków okazały sie na tyle silne, że nic poważnego się nie dzieje, ale podobno największe błędy wychodzą w 3 pokoleniu takiego chowu.
Jeżeli chodzi Ci o hormonalne środki, które mogą być stosowane przez psy lub koty, nie ma odpowiednika dla gryzoni (przynajmniej ja nigdy o czymś takim nie słyszałam:))
Radzę jak najszybciej rozdzielić samce i samiczkę, bo dotychczasowe trzymanie ich razem jest wyjątkowo nieodpowiedzialne.:/

Offline milka

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Jak uniknąć ciąży? Czy istnieje alternatywa kastracji?
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Cze, 2008, 14:59 »
Może i tak to wygląda ale jak mam wytłumaczyć dziecku że muszę oddać szylka?  Trzymanie ich w dwóch oddzielnych klatkach też nie zdaje egazminu bo już próbowałam - mało nie połamały sobie zębów jak w jednej klatce tak i w drugiej.  Nie jadła i cały czas była nerwowa.  Długo myślałam nad oddaniem jej ale kto weźmie samiczkę w ciąży? Po drugie one zawsze były razem i gdy oddam ją samą to będzie tęskniła więc najlepiej byłoby dać komuś kto ma samiczkę ale jak ta druga samiczka będie reagowała na małe? Tych pytań i wątpliwości jest na prawdę dużo dlatego myslałam, że mogę załatwić to w inny sposób.

Offline domi_nique

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 163
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bianka, Beza, Bernard[*]
Odp: Jak uniknąć ciąży? Czy istnieje alternatywa kastracji?
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Cze, 2008, 15:54 »
nie trzeba przeciez oddawac samoczki w ciazy. mozna odczekac, az odchowa miot i jesli np urodzi sie samiczka, zostawic ja z matka i oddac je razem. albo przeznaczyc dla nich osobna klatke w innym pomieszczeniu.
zaraz po porodzie trzeba tez ja koniecznie oddzielic od samcow, zeby nie zostala ponownie zaplodniona.
innej metody niz kastracja ja osobiscie nie widze, bo rujke u szynszyli mozna rozpoznac, kiedy juz najczesciej jest za pozno. poza tym, z tego co mi pisano tu na forum, jezeli w stadku jest jedna samiczka i wiecej niz jeden samiec, samce moga walczyc o samiczke, co moze skonczyc sie tragicznie. juz pomijajac chow wsobny, ciaza jest duzym obciazeneim dla organizmu. przy 3 samcach, samiczka najpewniej bedzie zapladniana co rujke.
osobiscie mam parke: samiczke i samca-kastrata. jak tylko okazalo sie, ze nastapila pomylka i kolega dla szylka jest samiczka, zdecydowalam sie na kastracje i uwazam, ze decyzja byla sluszna.
ja zdecydowalabym sie jednak na oddanie samiczki w dobre rece.

Offline milka

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Jak uniknąć ciąży? Czy istnieje alternatywa kastracji?
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Cze, 2008, 16:29 »
Chyba mam wyjątkowe szylki gdyż nie walczą między sobą o samiczkę, żyja w zgodzie i sypiają w wielkiej przyjaźni i "skupieniu" tworząc wielką kulę sierści.  Kastracji pozostałych 2 szynszyli się nie podejmę po moich wcześniejszych doświadczeniach więc chyba będę musiała je odseparować i przeznaczyć do oddania :(

Offline coolmamcia

  • POMOCNA DŁOŃ
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 863
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zozu, Herbi, Kacper (vel Siusiek)
Odp: Jak uniknąć ciąży? Czy istnieje alternatywa kastracji?
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Cze, 2008, 17:11 »
[ot] Milka doskonale rozumiem Twoje obawy o reakcję dziecka. One bardzo przywiązują się do zabawek, a co dopiero do kochanych zwierzaczków. Możesz dziecko przygotować wcześniej do oddania samiczki, bo to (jeśli tak bardzo obawiasz się kastracji) rozsądne wyjście. Gdybym musiała przeprowadzić taką rozmowę, wytłumaczyłabym stan faktyczny-> że częste rodzenie dzieci może doprowadzić do choroby lub nawet śmierci samiczki i że jeśli z Wami zostanie, to takie nieszczęście może się zdarzyć. Staram się moje dzieciaki traktować w rozmowie jak partnerów równych sobie (one muszą mieć takie wrażenie; oczywiście biorę pod uwagę poziom ich rozwoju psychicznego), w ten sposób łatwiej przechodzimy przez większe i mniejsze problemy. Na pewno przygotowywałaś dzieciaczka na rozstanie z małymi kiedy trafiały do nowych domów, ta rozmowa będzie podobna, aczkolwiek trudniejsza. Dzieci wbrew całej otoczce :) są rozsądne i wierzę, że jak najmniej boleśnie uda Wam się zakończyć tą ciężką sprawę. [/ot]
« Ostatnia zmiana: 21 Cze, 2008, 17:13 wysłana przez coolmamcia »

 

Żywienie i witaminy dla szynszyli w ciąży oraz podczas karmienia maluchów...

Zaczęty przez gallardo18Dział Rozmnażanie

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 16671
Ostatnia wiadomość 06 Sty, 2008, 07:37
wysłana przez justyskal
Rozpoznanie ciąży i opieka nad ciężarną samicą

Zaczęty przez MetallowaDział hodowla i rozmnażanie

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 7714
Ostatnia wiadomość 10 Sty, 2016, 11:48
wysłana przez Metallowa
JAK ROZPOZNAC CZY SZYNSZYLA JEST W CIĄŻY!!!!

Zaczęty przez DżagaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3129
Ostatnia wiadomość 26 Mar, 2011, 15:09
wysłana przez Kiwi
Łysienie spadek wagi po ciąży.

Zaczęty przez WujekachimDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 2135
Ostatnia wiadomość 14 Cze, 2016, 13:24
wysłana przez Metallowa
Infekcja dróg rodnych w ciąży.

Zaczęty przez asiasDział Rozmnażanie

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 852
Ostatnia wiadomość 25 Lut, 2005, 15:20
wysłana przez Andreas
SimplePortal