28 Mar, 2024, 17:13

Autor Wątek: Żywienie i witaminy dla szynszyli w ciąży oraz podczas karmienia maluchów...  (Przeczytany 16643 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

gallardo18

  • Gość
Moja Goldi własnie dzis urodziła trzy śliczne puchate kuleczki. Zastanawiam sie czy zmienic sposób odżywiania mojej szylki czy podawać jej takie jedzenie jak zawsze.
Ciekawi mnie tez jak się nią opiekować, czy zmieniac jej trociny. Jak zachowywać się w stosunku do młodych, czy mozna je dotknac:) :?: Czy malutkim podawac cos do jedzenia czy maja pic jedynie mleczko, kiedy beda mogly jesc juz normalny pokarm? A moze jakies witaminki kupic mamusi i malutkim?
Porod przebiegl chyba prawidlowo, mamusia nie jest wcale wycienczona, zjadla lozysko, ale to chyba normalne
Prosze o odpowiedz. Dzieki

/scaliła coolmamcia
« Ostatnia zmiana: 09 Paź, 2008, 17:44 wysłana przez coolmamcia »

Oznaczone jako najlepsza odpowiedź przez dnia 25 Lut, 2016, 23:57

Offline milka004

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 891
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.szynszyle.info/forum
Najlepiej jest aby szylce zmienic karme juz na poczatku ciazy na jakas lepsza, teraz mozesz jedynie kupic jakas dobra i dosypywac troszke do karmy ale nie zmieniac, a jaka karma dostaje szylka??
Trocin narazie jej nie zmieniaj, mozesz tylko te zakrwawione wyjac i dosypac swiezych, za pare dni (mozesz nawet jutro) posprzataj ;)
Co do malych- zalezy jak szynszylica sie do ciebie odnosi, ja malutkie bralam gdzies hmmm... powiedzmy ze to bylo 5 godzin po porodzie- Diana w tym czasie umyla i nakarmila maluszki.
Jesli samica pozwoli ci wziasc male to pozniej bedzie nawet wdzieczna za to ze zabierasz je i pozwalasz jej odpoczac, tylko gdy zacznie szukac albo wolac maluchy to nalezy jej je natychmiast oddac.
Mysle ze odzieliles od niej samca i zabrales piasek! Samca po to aby nie zaplodnil samicy w ruji poporodowej a piasek dlatego ze jej drogi rodne sa otwarte i moze jej tam piasek nawchodzic ;) Mozesz dolaczyc samca po 10 dniach piasek tak samo.
Maluszki same zaczna najpierw skubac sianko, potem dobierac sie do pokarmu rodzicow i wody ;)
Witaminek nie kupuj- szynszyle to zwierzeta ktore latwo mozna przewitaminizowac. Mozesz mamusi podawac troszke platkow owsianych- zwiekszaja mlecznosc.
I musisz obserwowac czy maluszki sa najedzone, powinny miec pelne (ale nie wzdete) brzuszki ;)

Offline iwonka

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 42
  • Uzbierane migdały: 0
Jeśli samiczka jest w ciąży czy należy dawać jej  jakieś specjalne smakołyki?? Czy jest specjalna pasza dla przyszlych mam ? Co o tym sądzicie ? Może one podobnie jak kobiety mają różne zachcianki??

/scalone przez Mysza
« Ostatnia zmiana: 26 Wrz, 2007, 18:13 wysłana przez Mysza »

kasiek21

  • Gość
Mam pytanie przede wszystkim do szylowiczów, którzy mieli okazje dochować sie miotów. Jak długo podawalicie swoim mamuśkom witaminy. Moja Oliwka dostaje witaminy w postaci kropelek do poidełka. Są to witaminki Multi-Vit dla gryzoni firmy Bogena. Niestety trudno dostać cos z minerałami .Oliwka nie chce ostatni swoich witaminek Vita Bon za którymi przed ciążą przepadała. Bogene dostaje też Filipek. Był kastrowany, więc chyba i jemu przyda się dopalacz. Czy jest jakis okreslony czas podawania witamin? Lekarz wet powiedział mi jak Filip miał biegunką,ze najlepiej robić kurację na wiosnę i jesień przez ok dwa tyg

Offline milka004

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 891
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.szynszyle.info/forum
Nie znalazlam duzo inf. o tym towarze, tylko tyle ze ma 12 wit. w tym duzo wit. C.
I dobrze ci wet powiedzial, dla szynszyli nie jest zdrowe ciagle podawanie witamin, musimy poamietac ze tak samo niedobor jak i nadmiar witamin moga prowadzic do powaznych zaburzen.
Oczywiscie ciaza i okres po niej (karmienie mlodych) jest odpowiednim okresem na dawanie witamin tylko nie wiem czy podajesz odpowiednie bo wogle ich nie znam.
Podam ci preparaty ktore, po konsultacji z wetem, mozesz podawac szynszylicy:

Polfamix FSZ- przeznaczony wylacznie dla szynszyli, zawiera duzo wit. A, D3, C

Polwit CH- witaminy, aminokwasy, zwiazki mineralne, podawane dla wzmocnienia ogranizmu i poprawy apetytu

Calvet- wit. grupy B, wit. C, aminokwasy i zwiazki mineralne, dla samic karmiacych, ciezarnych, dla maluchow w okresie wzrostu aby zapobiec niedoborom i poprawic apetyty

Epatral- lek homeopatyczny, wyciag z kurkumy i innych ziol, dla wzmocnienia organizmu i oczyszczenia z toksyn, zwieksza mlecznosc (w razie jak szylka urodzi wiecej jak 2 maluchy i nie bedzie radzic sobie z karmieniem mozesz postarac sie o ten lek, nie zapominajac jednoczesnie o dokarmianiu mlodych, lecz wiadomo ze mleczko od mamusi jest najzdrowsze i ten lek pomoze zwiekszyc jego ilosc)

Biogen F- wit. aminokwasy, cukry, enzymy, zapewnia rownowage biologiczna w przewodzie pokarmowym, zapobiega biegunkom i poprawia wykorzystanie skladnikow paszy

No i oczywscie Filipek tez moze dostawac witaminki, ale jesli zauwazysz ze wrocil do pelnej formy to mozesz zaprzestac ;)

Offline marcelkaz

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 125
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Gapcia, Pchełka, Gucio, Śnieżka
NIe uwierzycie !!!
Ci co znają moją sytuację na pewno zrozumijeją moje zdziwienie...
Ci co nie znają- po krótce, mam mamusię szylka (jej mąż umarł 3miesiące temu :(  ) ale zostawił 2maluchy- Gapcię chorą bez oczu i Gucia. Już powoli zaczęłam się oswajać ze smiercia Scoobiego, a dzis rano urodzily sie 4nowe!!!! :shock:  Scooby przed smiercia zostawil pamiatke po sobie... Na szczescie na pierwszy rzut oka - wszystkie wygladaja ok, maja oczy. Nie wiem co mam zrobić, jestem szczesliwa i przerazona! Nie wiem co teraz, niedlugo Gapcia bez oczu bedzie miala operacje... Aktualnie mam 7szynszyli !!! Nawet nie wiem co mam napisac- po prostu jestem zszkokowana. Nie wiem jak Gucio i Gapcia bede sie zachowywaly do maluchow (maja 3,5 miesiaca)

« Ostatnia zmiana: 09 Paź, 2008, 17:32 wysłana przez coolmamcia »

Offline _SmErFeTkA_

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 605
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pchełek-beż, Duszek-biały, Florek-standart :)
No to gratulacje 4 mlode to żadkość  :cmok:  życzę powodzenia!!!

(\_/)       
(o.o )   // <--- szynszylek :)
(> < )//

Gumiś

  • Gość
Gratujuję 4 pociech. Tez jestem fanatykiem szynszylków są tak uroczę ze szok. Tez chciałbym ich miec jak nawiecej nawet 20 jak by sie dało.

Agacik

  • Gość
Tylko pogratulować :D 4 młode to niestety dokarmianie ponieważ samiczka ma czynne 3 sutki a zachowanie poprzednich młodych może być różne albo pomogą mamie w wychowaniu dzieci albo bedą o nie zazdrosne musisz je uważnie obserwować a co do tego że w klatce z mamą jest jej synek to uważaj bo może ją pokryć w czasie rujki po porodowej i zdażało się to już czasami szyszki dojrzewają płciowo wcześniej szczególnie standardy, niech gromadka chowa się zdrowo i da ci dużo pociechy

Offline Piterek

  • ~Rządzący Kąpielą~
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Fonic"Ksiezniczka"Konsta"Claudi"Jasminka"Balbinka"
    • http://www.nuh.pl
@marcelkaz,   gratuluje  :]

Zeby nie bylo ze strasze  ale dami pare  rad  na poczatek  do  apteki po  worek  (torebka) glukozy  2  skraplacze najlepiej szklane z taka kulka  na koncu    mleko w proszku   (nie polecam mleka od krowy)

i tak  mleko  gotujesz jak dla dziecka + mala lyzeczke  glukozy  i  cieple  dajesz szylkom na poczatku po  pol fiolki potem coraz wiecej
 
Mamie  do  wody na poidelko dajesz  2 lyzeczki  glukozy na pojemnik wody  mozesz ez  dawac mamie to mleczko

Staraj sie pilnowac by  kazdy maluch  doil  cycka   przewaznie samica  wykarmia  tylko 2 mlode  zdazaja sie przypadki ze  wiecej  ale to zadkosc :(  


Zycze powodzenia   ja mialem 3  od ksiezniczki  (jeden nie przezyl)
:(

Pozdrawiamy  "Fonic"  ,"Ksiezniczka +2 z trojaczkow", "Konsta" ,  "Claudi","Jasminka", "Balbinka"
Oraz ja Piterek  :P
Bardzo przepraszam za błędy stylistyczne i ortograficzne :(

Offline marta1

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 84
  • Uzbierane migdały: 0
gratuluje Ci maluszków. To z tego co mówisz mamuśka zaszła w ciąże od razu po porodzie Gucia i Gapci?

Offline marcelkaz

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 125
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Gapcia, Pchełka, Gucio, Śnieżka
Dziekuje wam serdecznie za rady... zaraz smigam do apteki po te rzeczy. Normalnie SZOK !!! Samczyk umarl, a tu prosze rodza sie jego dzieci- musial zadzialac niedlugo przed swoja smiercia, ale mi pamiatke slodka po sobie zostawil :) Razem 6pociech, niestety musze sie zaczac oswajac z mysla, iz niedlugo bede musiala zdecydowac sie na oddanie samczykow, a zostawienie samic, zeby nie bylo zadnych chorych mlodych w przyszlosci. W jakim wieku mozna oddac szylka (moj ma 3,5miesiaca i jestem z nim strasznie zzyta :cry:  )  I jeszcze jedno- kiedy szylki zaczynaja skutecznie dzialac (zapladniac), bo nie moge pozwolic na to, aby 3,5miesieczne szylki sie zeszly, bo samiczka jest bez oczu i wet zabronil i nie wiem od kiedy mam zaczac sie martwic... POZDRAWIAM I DZIEKUJE !
P.S.
wychodzi na to ze szuszka zaszla w ciaze po porodzie Gucia i Gapci... a to niedobrze chyba :( mam nadzieje ze nic jej nie bedzie

Agacik

  • Gość
Pomóc mogą zioła mlekopędne -
spróbuj kupić w aptece mieszankę typu "fix" - dla ludzkich matek i serwowac
do jedzonka tak ok 1/3 -1/2 jendorazowej torebeczki.
Co do dokarmiania maluchów to ja jestem za - nie ma sensu ryzykować
zagłodzenia któregoś z nich (z brakami mleka zwiazane jest
niebezpieczeństwo - młody przydzielony do "pustego" sutka umiera po cichu -
grzejąc się pod maminym brzuszkiem w pozycji "na ssanie" ale nic nie jedząc.
Nawet kochajacemu i uważnemu opiekunowi czasem trudno zauważyć, ze takie
malenstwo słabnie z dnia na dzień. Lepiej więc jest dokarmiać. Z drugiej
storny istnieje niebezpieczeństwo, ze brak stymulacji przez maluchy
nie spowoduje zwiększenia produkcji, a wręcz jej zasuszenie. No ale wg
mnie - nie warto jednak ryzykować życiema maluchów. Co najwyzej możesz dawac
mniej mieszanki, a częsciej stosowac system zmianowy - 2silne, potem
2 słabsze maluszki, 2 silne, 2 słabsze maluszki itd - co 2-3 godziny zmiana. Czasem zabrać
wszystkie 4 - po 2 godzinnej przerwie mleka powinno byc trochę wiecej -
wtedy zmiany zacząc od najsłabszego.
Karmienie sztuczne powinno odbywac się co 3 godziny - nawet w nocy!!
Aha - ważna rzecz. Skoro karmisz mieszanką sztuczną - uważnie obserwuj bobki
maluchów - jeśli beda za suche, takie spieczone - dodaj wiecej wody do
mieszanki lub przestaw je na śmetankę z wodą.

Mieszkankę daje się kropelkami - nie na siłę, tylko tyle ile maluch wypije z
własnej woli. Najpierw piją malutko (nawet po kropelce, dwóch), ale za to
często, potem to się zmieni - będą wypijały jednorazowo wiecej, ale
rzadziej.
Częśc pierwsza opieki - papu. Do jedzenia dodać specjalne porcje wapna - np.
posypując pokarm sojowym mlekiem w proszku. Moze być też mleko dla
niemowląt, ale ono nieco klajstruje mordkę. Uchroni ją to przed wzdęciem
poporodowym. Możesz jej teraz zaaplikowac pyłek pszczeli - przyda sie jak
znalazł. I zrobić taka mieszankę:
        1,5 kg płatków owsianych

        2 garście siemienia lnianego

        2 garście mieszanki ziołowej powstałej z wymieszania w równych
proporcjach (czyli 1:1:1) następujących składników: nasion kopru włoskiego,
liścia pokrzywy, ziela przywrotnika.
to są porady Grażki wkleiłam je może ci się przydadzą :)

Offline Pchełka: )

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 221
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • Mój blog :)
Ja też gratuluję :cmok:  :cmok:  :cmok:
Co 7 szyleczków to nie 4 :wink:
Jeszcze raz gratuluję(ale ci Scooby zostawił pamiątke :razz: )

[K][A][R]
  • [L][N][A]  [P][C][H][E][L][K][A]

Anonymous

  • Gość
przepraszam ile miesiecy samiczka  chodzi  w  ciazy

niezapominajka

  • Gość
Cytuj
przepraszam ile miesiecy samiczka chodzi w ciazy


Samiczka chodzi w ciąży ok 111 dni  w zależności od okoliczności okres ten może się minimalnie przedłużyć , lub skrócić  :D

pozdrowionka niezapominajka [kwiatek]

Offline Grażka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 252
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
    • Szynszyle, które są kochane
Uzupełnienie do postu Agacika - od słów "Część pierwsza opieki - papu" chodzi oczywiście o młodą mamę :-)
ta suplementacja karmy - szczególnie produktami o zwiększonej ilości wapna jest bardzo ważna - samiczki czasem ok 7-10 dnia po porodzie cierpią na szalenie niebezpieczne wzdęcie poprorodowe spowodowane właśnie brakiem wapna

Anioły są bezpłciowe, mogą się rozmnażać jedynie przez agitację - S J L ;-)

Offline aneta_117

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Orzeszek, Chrupcia, Paprotka,Mamba, Budrys
    • forum gryzoniowe
A co robić jeśli moja samicka ma od czterechdni młode a od dłuszego czasu wapno wisi całe, nietknięte :(

^Chwila która trwa może być najpiękniejszą z Twoich chwil^ - DŻEM

Offline Grażka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 252
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
    • Szynszyle, które są kochane
Kup takie wapno dla dzieci - w syropku i przez około dwa tygodnie podawaj po kilka kropelek dziennie. Jest szana, że mała jak pozna smak (słodki i owocowy) sama będzie wyciągać ryjek jak tylko zobaczy stryzkawkę/ pipetkę.
Albo tez kup mleko w proszku (najlepiej sojowe - bo ma duzo wapna i nie zakleja pyszczka tak jak normalne) i posyp nim jedzenie które codziennie wyjada z miseczki.

Anioły są bezpłciowe, mogą się rozmnażać jedynie przez agitację - S J L ;-)

Offline Majka( spike)

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 15
  • Uzbierane migdały: 0
Wiec tak mam 2 szynszyle mnialy byc dwa samce jednak jeden okazal sie samiczka ! :( Samiec ma 10 miesiecy samiczka ok 6 miesiecy moze wiecej! szylki nie sa spokrewnione. Jestem zrozpaczona poniewaz szynszyle kopulowaly myslalam ze to napiecie sexualne u starszego samca. jednak samiczka miala rujke mysle ze jest w ciazy. wiec bedzie w ciazy w tak mlodym wieku :( wiem ze to niebezpieczne dla niej. Chodzi mi o to jak jej zapewnic warunki dobre? jakie karmy? jedza vitakraffta dako - art i chinchila czasem megan ( dla szynszyli) i wapno zawsze itd. Czytałam ze to złe aby samiczka przy kazdej rui zachodziła w ciąze ale nie moge ich odzielic bo obydwa ani nie jezdza ani nie pija !! pomocy :(

/scaliła coolmamcia
« Ostatnia zmiana: 09 Paź, 2008, 17:36 wysłana przez coolmamcia »

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
możesz wykastrować samczyka jesli nie masz mozliwosci rozdzielenia go od samiczki.

samiczce podawaj pyłek pszczeli i zarodki pszenne.
zrezygnuj z meganu.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Majka( spike)

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 15
  • Uzbierane migdały: 0
U nas w miescie nie ma takiej mozlowosci wykastrowania i nie posiadaja narkozy wziewnej to odpada nie bede sie narazac na jego strate? a czemu karma megan jest zła jak jest specjalnie dla szynszyli a nie gryzoni?i czy w czasie rujki narzady plciowe samiczki moga byc lekko zaczerwienione?

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Bo karma megan jest za tłusta i za słodka. Jest "specjalnie dla szynszyli" tylko w nazwie bo w praktyce to jest wręcz szkodliwa.
co do rujki Ci nie odpowiem, nie miałam nigdy samiczki z rujką. Nie mniej jednak słyszałam, że ma otwarte drogi rodne a o zajsciu w ciążę mówi nam biały czop ;)

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
i czy w czasie rujki narzady plciowe samiczki moga byc lekko zaczerwienione?
tak, są zaczerwienione, opuchnięte i lekko rozwarte.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline szynszylko

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 144
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Czoto, Niunia+2, Czarusia, Suzi i Czerczil
Nie koniecznie czop zauważysz, ja nie widziałam go w żadnej z dwóch ciąż, najlepiej będzie je rozdzielić, jeżeli nie masz możliwość wykastrować samczyka, jeśli tak jak piszesz nie chcą jeść gdy są rozdzielone to może rozdzielaj jej na razie tylko na kilka godzin, może sie przyzwyczają stopniowo. Postaraj się zapewnić przyszłej mamie spokój i nie stresować jej, uważaj też na wybiegu, żeby nie spadła z wysoka i żeby nie szalała za bardzo. Resztę poczytaj na wątkach o ciąży. Co do jedzenia to tak jak mówiła dream* do tego możesz jej dawać ziółka i w końcowym okresie ciąży suszonego selera, a już po u rodzeniu suszony seler raz na dwa dni :)

Moja Suzi i Czerczil są najpiekniejszymi szylkami pod słońcem :)
A Czoto, Niunię i Czarusię kocham jeszcze bardziej :*

 

"Dzień szynszyli: wybieg czy wyleż" ankieta konkursowa (dużo zdjęć!)

Zaczęty przez dream*Dział Ankiety

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 24128
Ostatnia wiadomość 01 Lip, 2014, 19:09
wysłana przez Roza
gryzą się, brak zgody w stadzie, wykluczanie ze stada, walki (dot. już połączonych szynszyli)

Zaczęty przez xenarthraDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 50
Wyświetleń: 32165
Ostatnia wiadomość 10 Paź, 2020, 10:39
wysłana przez Szynszolek01
Oddam 10letnią parkę szynszyli standard w dobre ręce / Poznań

Zaczęty przez marcin833Dział sprzedam/oddam szynszylę

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 7348
Ostatnia wiadomość 03 Maj, 2016, 18:18
wysłana przez dream*
Potrzebna pomoc- zęby szynszyli leczeni w Austrii - rejon Voralberg

Zaczęty przez Zeby za granicaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 2716
Ostatnia wiadomość 24 Kwi, 2018, 23:17
wysłana przez Roedeer
Mieszanka ratunkowa wg. receptury Bożenki - dla szynszyli które trzeba dokarmiać

Zaczęty przez Mysza <")))/Dział Żywienie

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 14583
Ostatnia wiadomość 10 Mar, 2015, 17:52
wysłana przez Bożena
SimplePortal