hypothetical
29 Mar, 2024, 09:19

Autor Wątek: Jak opiekować się maluszkami?  (Przeczytany 4478 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Claudia (Patyk)

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 12
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Kora i Hektorek;)
Odp: Jak opiekować się maluszkami?
« Odpowiedź #25 dnia: 14 Mar, 2008, 14:14 »
A więc tak, mam mojego Kordianka(ale muszę zmienić jej imię:P)dokładnie miesiąc. I do dnia dzisiejszego byłam przekonana że jest chłopczykiem:P. W zoologicznym była ok 2 miesiące z innym szynszylem(pewnie był to chłopiec)To mój pierwszy szynszyl więc nie miałam pojęcia że jest w ciąży.. No i rano przeżyłam szok, bo mój Kordian urodził dziecko:D. Na początku sie przeraziłam ale teraz jestem bardzo szczęśliwa:)
W moim mieście weterynarze nie znają sie raczej na gryzoniach a i moi znajomi nie mieli nigdy szynszyli niemowląt. Chciałam spytać co ma teraz robić? Chce im kupić jakiś drewniany domek i będę musiała zrobić cos z klatka bo odstepy miedzy prątkami wynoszą 2cm i boje sie ze sie przez nie może przecisnąć. Czy jedzenie mam podawać jej(matce) dalej takie same(tzn suchy pokarm, sianko i suszone jabłuszka)?
proszę o rady...

/scaliła coolmamcia
« Ostatnia zmiana: 09 Paź, 2008, 17:47 wysłana przez coolmamcia »

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Jak opiekować się maluszkami?
« Odpowiedź #26 dnia: 14 Mar, 2008, 14:43 »
O tak klatkę pasowałoby obłożyc siatką o małych oczkach i umocowac to drutem, bo przez 2 cm dziury mały na pewno wyjdzie na pokój i to jeszcze nawet dzisiaj.
Domek jest jak najbardziej potrzebny, łatwiej w nim utrzymac temperaturę i ogrzać malca. Dla mamy karmę powinnaś miec jakąś dobrą, nie wiem jaka masz, podawaj jej suszonego selerka (zwiekszy produkcje mleka) jesli maluszek jest tylko jeden to nie musisz go dokarmiac, mamusia powinna sobie poradzić. Mamie mozesz podawac zarodki pszene i pyłek pszczeli, mają dużo witamin i pomogą jej szybko wrócic do dobrej formy oraz wpłyna na jakosć mleka. Wszelkie suszonki jak najbardziej wskazane, zioła również.
Wapno, kostka umocowana w klatce lub tabletki Vita Fit Calcium do jedzenia, mozna je rozbic w papierku na pyłek i posypac tym pyłkiem karme w miseczc, wtedy na pewno zostanie zjedzony.
« Ostatnia zmiana: 14 Mar, 2008, 14:45 wysłana przez Mysza <")))/ »

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Claudia (Patyk)

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 12
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Kora i Hektorek;)
Odp: Jak opiekować się maluszkami?
« Odpowiedź #27 dnia: 14 Mar, 2008, 14:52 »
Domek bede miec jeszcze dzis, musze zalatwic siatke na klatke a pszeli pylek bede miec jutro:) Daje jej pokarm z MEGANa dla gryzoni
I jeszcze jedno pytanie, czy jesli okaze sie ze to chlopczyk to czy bedzie mogl miec dzieci ze swoja mama?Chcialabym go zatrymac, bo klatke mam duza i spokojnie moga razem mieszkac:)

Dziekuje za rade:)
Jak mama odchodzi od niego zjesc sobie cos to maluch robi sie bardzo zywotny, tylko jedno oczko ma nadal zamkniete i to mni
e troszke niepokoi..

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Jak opiekować się maluszkami?
« Odpowiedź #28 dnia: 14 Mar, 2008, 15:10 »
Megan to bardzo bardzo zła karma. Wręcz szkodliwa.
nie wiem czy w trakcie ciąży można zmieniać karmę, jeśli już to bardzo stopniowo. nie mniej jednak, dużo wapna i dużo witamin - koniecznie, bo niestety, w meganie ich nie ma.

jeśli to będzie samczyk to będziesz musiała go albo wykastrować albo oddać/sprzedać bo niestety, będzie próbował kopulować ze swoją mamą ale będzie się to wiązało z dużym zagrożeniem życia zarówno młodych jak i matki [niestety, wszystkie komplikacje odbijają się także na niej, często wręcz śmiertelnie, np. kiedy małe rodzi się martwe lub ogonkiem do przodu i mamusia umiera lub konieczna jest cesarka] dlatego to jest stanowczo zły pomysł.
Ale może będzie córeczka.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Jak opiekować się maluszkami?
« Odpowiedź #29 dnia: 14 Mar, 2008, 15:19 »
oczko mozesz przemyć naparem z rumianku lub kroplami ze świetlikiem kosztują 7 zł do kupienia w aptece.
Jeśli oczko nie otworzy sie w ciagu 3 dni to trzeba sie bedzie udac wraz z mamusia i malcem do weta w ciepło opatulonym transporterku.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

 

wylew, udar, jak się opiekować zwierzęciem po wylewie?

Zaczęty przez TuptusiekDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2661
Ostatnia wiadomość 25 Mar, 2008, 21:50
wysłana przez dream*
Co zrobić z maluszkami?

Zaczęty przez wercia12338Dział Początki z szynszylą

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 890
Ostatnia wiadomość 16 Gru, 2006, 16:12
wysłana przez fanaticus
SimplePortal