28 Mar, 2024, 10:09

Autor Wątek: Dokarmianie: młodych, małych, maluszków. Przepisy na mieszanki, papki.  (Przeczytany 27686 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline rej23

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zuzia, Borys, Irek
Dzisiaj urodziły się Zuzi dwa szylki. Jeden jest całkowicie zdrowy i silny a drugie maleństwo jest mniejsze i nie ma otwartych oczu. Czy mam go dokarmiać czy zostawić i czekać aż wszystko się samo unormuje. Siedzę przy klatce i patrzę czy Zuzia się nim opiekuje. Wydaje mi się że ze strony matki jest pełna opieka. Ale czy mały trafi do sutka? Czy mam go dokarmiać? jest prawie o połowę mniejszy od tego drugiego. Ale jest ruchliwy i pełen chęci do życia. Podpowiedzcie mi bo jestem w rozterce. Z góry dziękuję.
« Ostatnia zmiana: 12 Sty, 2008, 15:29 wysłana przez Mysza <")))/ »

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Jeśli mozesz i chcesz, a widze ze chcesz to przygotuj mieszankę jają ostatnio opisywałam we atku o dokarmianiu maluszków w dziale rozmnażanie. I dokarmiaj małego po 2 ml co 2 godzinki takze jeśli mozesz kilka razy w nocy.
Oczka może otworzą się same za kilka godzin, jeśli tak się nie stanie przemyj je mocnym naparem z rumianku w ekspresie lub zakup w aptece krople do oczu ze świetlikiem i przemywaj nimi. Oczka powinny się rozklejić. Jeśli tak sie nie stanie, to trzeba będzie zapakować mamusię razem z oboma maluszkami cieplutko w transporter i udac się do weterynarza.
« Ostatnia zmiana: 08 Sty, 2008, 22:24 wysłana przez Mysza <")))/ »

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline rej23

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zuzia, Borys, Irek
Dziękuję ci bardzo. Zaraz poszukam tego wątku. Dzięki jeszcze raz. Trzymaj kciuki (jeśli możesz) za maluszka.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
już mam tutaj

i jeszcze tutaj :)
« Ostatnia zmiana: 08 Sty, 2008, 21:42 wysłana przez Mysza <")))/ »

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
w ogóle nie powinno się dopuszczać do ciąży zaraz po ciąży.. nic dziwnego, że maluszek jest słabszy. myślę, że powinieneś teraz zadbać o mamusię - zarodki pszenne i pyłek - i jak maluszki podrosną to też.
mój Śnieżek miał zamkniete oczka jak się urodził - szynszylko przemywała je rumiankiem i wszystko dobrze się skonczyło ;)

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline rej23

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zuzia, Borys, Irek
Dream* też uważam, że nie powinno  być ciązy po ciąży, ale tak się złożyło, że moja Zuzia zaszła w ciąże przy drugiej ruii (wg moich obliczeń powinna być ona troszkę później). Około 10 dni później. Ale stało się. Cała rodzina jest zaangażowana w naszą szylkową rodzinkę i wszyscy o nie dbamy. A Zuzia to nasze oczko w głowie. I też jest mi jej trochę szkoda, że już mam małe. Ale teraz trzeba myśleć o małych a szczególnie o tym słabszym.

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Ja sądzę że skoro maluchy są tylko dwa to nie będziesz musiała ich dokarmiać. Jeśli ten mniejszy maluszek jest w pełni sprawny i tylko oczka ma przymknięte to powinien sobie poradzić. Musisz teraz poprostu obserwować je w nocy jak sobie poradzą. Ten większy nie powinien odganiać go od mamy bo będzie miał swój sutek.Jeśli jednak duży będzie to robił to poprostu zabieraj co jakiś czas większego i zostaw małego z mamą aby mógł się napić i obserwuj czy mama rzeczywiście go nakarmi. Po kilku razach wszystko powinno się unormować a maluchy ustalą między sobą który sutek czyj.
Ja miałam w ostatnim miocie taką sytuację że jeden był o połowę mniejszy od największego a były trzy i jednak sobie poradził. Co do oczka to tak jak pisała Mysza bo u mnie tego nie było.
« Ostatnia zmiana: 09 Sty, 2008, 10:39 wysłana przez Basia_W »

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Dream* też uważam, że nie powinno  być ciązy po ciąży, ale tak się złożyło, że moja Zuzia zaszła w ciąże przy drugiej ruii (wg moich obliczeń powinna być ona troszkę później). Około 10 dni później. Ale stało się. Cała rodzina jest zaangażowana w naszą szylkową rodzinkę i wszyscy o nie dbamy. A Zuzia to nasze oczko w głowie. I też jest mi jej trochę szkoda, że już mam małe. Ale teraz trzeba myśleć o małych a szczególnie o tym słabszym.


ja rozumiem, i wcale nie mówię tego złosliwie, tylko wydaje mi się, że to dość spore obciążenie organizmu matki który się trochę odmineralizował po poprzedniej ciąży.. więc całkiem możliwe, że mniej minerałów i witamin matka przekazała kolejnym maluszkom stąd uwaga o ych zarodkach i pyłku ;)

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline rej23

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zuzia, Borys, Irek
Dziękuję Wam za pomoc. Będę dzisiaj pilnować maluchów. Wydaje mi się, że juz się podzieliły sutkami, bo jeden jest cały czas z lewej strony a drugi z prawej.  Tylko ten maluszek to taka pierdółka, a ten większy to nawet zwiedza już klatkę. Oczka słabszego posmarowałam świetlikiem. Zrobię to może jeszcze raz przed pójsciem spać. Pozdrawiam wszystkich. I dziekuję bardzo za pomoc. Odezwę się jutro.

Offline szynszylko

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 144
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Czoto, Niunia+2, Czarusia, Suzi i Czerczil
potwierdzam to co napisała dream*, śnieżek miałs klejone jedno oczko,ale byl bardzo ruchliwy, przemylam mu je dopiero wieczorem, bo nie chcialam stresować młodej mamy i dzieci,a teraz juz ma dwa piekne otwarte duże oczyska :) (jeslisięmyle,toproszę popraw mnie dream* :) )  na pewno bedzie dobrze. Nie wiem jak działa świetlik na szynszyle,ja stosowałam napar z rumianku :) rej23 napisz prosze co z dziećmi :)

Moja Suzi i Czerczil są najpiekniejszymi szylkami pod słońcem :)
A Czoto, Niunię i Czarusię kocham jeszcze bardziej :*

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Podobno świetlik nie uczula i ma nawet lepsze właściwości dla oczu niz rumianek.
Na rumianek mozna byc uczulonym.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline rej23

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zuzia, Borys, Irek
Szylek otworzył oczka. Jest pełen energii, chociaż mniejszy (waży 35 gram), jest troszkę słabszy fizycznie od większego (waga większego to 53 gr), ale daje sobie radę. Jest pieszczony przez mamusię. Podzielili się sutkami i nie ma problemu  z karmieniem. Pozdrawiam i dziękuję za szybką pomoc
 [-chomik-]

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
No to super :) u niektórych szylek trwa to otwieranie oczków troszkę dłużej niż u innych, a powiedz przemywałaś czyms?
« Ostatnia zmiana: 13 Sty, 2008, 13:47 wysłana przez Mysza <")))/ »

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline rej23

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zuzia, Borys, Irek
Tak, przemywałam świetlikiem (płynem). Maluchy rosną jak na drożdżach.  [-chomik-]

Offline natka2

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 14
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Misiek,Lucky,Luna,Spiky,Fuksik,Chucky i Dropsik
Witam moja szynszylka urodziła 3 śliczne szynszylki. To jej pierwsze potomstwo. Jeden jest zdecydowanie mniejszy od pozostałych.Widzę, że niezbyt sobie radzi. I niewiem czy wystarczy jak będę wyciągać dwa silniejsze szylki co jakiś czas, żeby maluszek się najadł czy lepiej zacząć go dokarmiać

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Przeczytaj watek pod który Cie podpiełam tutaj jest skład mieszanki podany w linkach. Oraz powinnas stosować karmienie zmianowe: najpierw na 20 minut podkładać pod cyca mniejszego maluszka, a maluchy silniejsze podrzucac na ten czas tacie żeby je ogrzewał. Za chwilkę zmiana i tak co 2-3 godziny, a potem wszystkie do mamusi na ogrzewanie i toaletkę :)

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Jest szansa że po kilku takich karmieniach u mamusi szylaczek zacznie sobie radzić przy rodzeństwie i wogóle nie będziesz musiała go dokarmiać. Obserwuj go jak sobie radzi i jeśli nie będzie dobrze to zacznij go karmić sztuczną mieszanką.

No a tak wogóle to gratuluję maleństw i życzę dużo zdrówka im i mamusi. Głowa do góry, powinno być dobrze bo ja też miałam takiego słabego maluszka i nie musiałam go dokarmiać.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline natka2

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 14
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Misiek,Lucky,Luna,Spiky,Fuksik,Chucky i Dropsik
Dziękuję. Jestem cały czas dobrej myśli. Pozdrawiam Ja i Moje urwisy  [-chomik-]

/scalone przez Mysza
« Ostatnia zmiana: 22 Mar, 2008, 00:42 wysłana przez Mysza <")))/ »

Offline Juli13

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 40
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Billy,Mila i Harry
    • O zwierzakach
Dziś urodziły się mojej szynszyli 4 maluchy ;] Boje się tylko, że ona je nie wykarmi :( Mój brat mówi, że jeżeli będzie Mila(ich matka) jeść odpowiednie jedzenie to je wykarmi. Wiecie może czy mogę jej jakoś pomóc albo co dawać do jedzenia i w jakich proporcjach?

:/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/:/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/:/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/:/ :/
100 SZYNSZYL+ CIERPIENIE = FUTRO
:/ :/ :/:/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/:/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/

Offline karmelka

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tosiaczek i Zuzalka :)
dokarmiać można np.mleczkiem skondensowanym przez strzykawkę,więcej tutaj: http://szynszyle.info/forum/index.php?topic=9388.0

Offline justyskal

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Wiadomości: 63
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Żelka, Zawias (vel. Pcheła vel. Mała)
Moja Żelka trzy miesiące temu urodziła też czwórkę maluchów. Za radą tu mi udzieloną zaczęłam je odrazu dokarmiać własnoręcznie przygotowywaną mieszanką. Teraz wiem, że Żelka sama nie dałaby rady ich wykarmić. Jedno maleństwo urodziło mi się szczególnie małe i cały czas było odpychane od mamusi przez większe rodzeństwo i to ono jadło ode mnie najlapczywiej. Gdybym nie pomogła samiczce to ten mały najprawdopodobniej by umarł z głodu a tak to teraz jest moim oczkiem w głowie.
Poza tym małe szybko rosną i potrzebują coraz więcej pokarmu.
Dodatkowo podawałam mamie zioła mlekopędne dostępne w każdej aptece.

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Ciekawa jestem czy 13 letnia dziewczynka poradzi sobie z dokarmianiem bo przeciez trzeba w nocy wstawać  :(.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline cindirella

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 282
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mikuś
ja mysle ze tak naprawde to juli tutaj szuka informacji itd, a w domciu zwierzatkami opiekuja sie rodzice :) nie wierze zeby rzeczywiscie te wszystkie dzieci (powiwedzmy ponizej 15 lat, prosze sie nie obrazac ;) ) ktore pisza o problemach szynszyli same je leczyly, dokarmialy, kupowaly im jedzenie, bo raczej rodzice kupujac zwierzatko dziecku (nie mowiac o juz parce) licza sie z tym ze w razie jakis problemow wszystko spadnie na nich. chyba ze jest inaczej, ale wtedy to nie jest dobra sytuacja

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Mam też taką nadzieję ale różnie to bywa.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Katgoo

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Uzbierane migdały: 0
Witajcie...

Karbo,moja czarna jak wegiel szynszylica i szaraczek Hugo (oba ogonki od Claudiego- pozdrawiamy:-)) ze srody na czwartek szostali rodzicami 3 maluchow. Tata na czas pologu przeprowadzil sie do klatki obok. Karbo ma juz podobno za soba ciaze,wiec jest doswiadczona mama- obylo sie bez komplikacji i kamien spadl mi z serca....Urodzily sie 3 maluszki,w tym jeden o polowe mniejszy od nawiekszego. W czwartek widzac,ze maluch radzi sobie gorzej niz wieksze rodzenstwo odstawilam kilka razy braci do taty,zeby maluch mogl w spokoju pic. W piatek zauwazylam ,ze maluch jest coraz mniej ruchliwy. Wzielam wolne w pracy i popedzilam po spozywczakach,aptekach i robie mu co 2h ,w stosunku 1:1 mleko poczatkowe BIO firmy HIPP - jedyne jakie udalo mi sie znalezc bez zawartosci cukru. Z budzikiem co 2h dokarmiam po kilka kropelek zakralaczem (temp. o 37 stopni,sprawdzam na przegubie reki),ktore maly chetnie wpitala i prawie natychmiast zasypia mi w dloni... Do tego co 2-3 godzinki daje malych urwisow do taty,gdzie wchodza mu doslownie na glowe,a maluchem zajmuje sie wtedy troskliwie Karbo. Z pelnym spokojem przyjmuje moja "pomoc".
Maluszek mial jedno oczko zamkniete, wiec przemylam mu dzisiaj delikatnie rumiankiem i sie otworzylo (ufff).

Powiedzcie mi czy wszystko dobrze robie? Czy do tej mieszanki meka poczatkowego dodawac jeszcze odrobine tluszczu (olej ,maslo?) - gdzies tak wyczytalam,ale poki co nie dodalam. Mam nadzieje,ze wszystko sie dobrze skonczy,maluch dzisiaj jakby jest bardziej zywszy....najgorzej bylo wczoraj,dzisiaj juz lepiej,ale nie zapeszam.
« Ostatnia zmiana: 29 Mar, 2008, 12:15 wysłana przez Katgoo »

 

problem z zębami trzonowymi, siekaczami, ślinienie, ślinotok, dławienie, dławi, zabieg, przycinanie zębów, piłowanie, dokarmianie...

Zaczęty przez MagdaBDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 945
Wyświetleń: 285009
Ostatnia wiadomość 29 Maj, 2016, 16:03
wysłana przez kokokok
dokarmianie Wacława, czyli kleik ryżowy z jabłkiem+Wacuś=zła mieszanka

Zaczęty przez ZieffkaDział Pogaduchy i ciekawostki

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 8366
Ostatnia wiadomość 07 Mar, 2009, 19:26
wysłana przez Zieffka
DOKARMIANIE MALUCHÓW I DOROSLYCH SZCZYLI ----> Poradnik

Zaczęty przez keaDział hodowla i rozmnażanie

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 10986
Ostatnia wiadomość 25 Kwi, 2010, 17:17
wysłana przez dream*
nowy sklep online dla małych zwierząt sklep.ogonek.waw.pl

Zaczęty przez AdianChinchillaDział Sklepy

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 3626
Ostatnia wiadomość 20 Lut, 2015, 14:20
wysłana przez pattygru
Biegunka u maluszków po dokarmianiu, matka ma mało pokarmu

Zaczęty przez agusia200189Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 4061
Ostatnia wiadomość 20 Kwi, 2008, 16:00
wysłana przez agusia200189
SimplePortal