28 Mar, 2024, 23:21

Autor Wątek: zwierzeta hodowlane  (Przeczytany 3042 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ola13

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 74
  • Uzbierane migdały: 0
  • Haggis, dziewczynka, lat 3
zwierzeta hodowlane
« dnia: 04 Kwi, 2009, 00:25 »
W Wilekiej Brytani w ciagu ostatnci kilku lat pojawila sie seria programow o roznych zwierzetach hodowlanych. Program przedstawia rozne warunki zycia zwierzat, a takze prezentuje zycie zwierzecia od narodzin do smierci. Smierci na ekranie telewizora.
Zwierze zabijane jest na oczach widowni a nastepnie przyrzadzane i podawane jako posilek dla zgromadzonej w studiu widowni. ogladalam kilka z nich: o kurach, owcach, cieletach i swinkach.
Co dobrego w tym programie?
Pewnie to ze propaguje jak najlepsze warunki hodowli zwierzat i jak najbardziej "humanitarna" smierc. Wegetarianka nie jestem...nadal jem mieso, ale na smierc zadnego ze zwierzat nie moglam patrzec...
Oto link do jednego z nich - o swinkach - pokazujace jak rozne warunki swinki moga miec. zdziwilo mnie ze w UE nadal moga byc trzymane w boksach!!!! (do2013r), gdzie nie moga sie nawet odwrocic.



Generalnie program zacheca do kupowania miesa tzw free range, czyli z wyzszych standardowo warunkow hodowli.
A ostatnio w drodze do pracy sluchalam audycji w radiu o jajkach kurzych - zachecano do zakupu malych (bo tu mozna dostac w rozmiarach: duze srednie albo male), gdyz skladanie jaj duzych jest dla kur bolesne i stresujace (a hodowcy cos tam z nimi robia zeby skladaly duze).
Tak pisze o tym wam, bo nie znam osob ktore bylyby mocno zainteresowane losem zwierzat. Wiekszosc moich znajomych poprostu je i sie nie zastanawia co i jak sie dzialo przed tym jak kotlet trafil na ich talerz  :(

Offline aska69

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1136
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Lady i Maniek :-D
Odp: zwierzeta hodowlane
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Kwi, 2009, 07:52 »
wymogi unijne wcale nie są takie dobre jakby się wydawało, pamiętam jak jeździłam na wieś i karmiłam krowy takimi dużymi liśćmi, lizały mnie tym szorstkim językiem, jak się zagapiłam próbowały wchłonąć moją kwiatową sukienkę. idąc łąką trzeba było uważać na byka i na placki :wink: właścicielka doiła, czasem się napiłam takiego ciepłego mleka, reszta szła do mleczarni. parę lat temu pojechałam po dłuższej przerwie, po wejściu dyrektyw unijnych krowy mleczne nie mogą opuścić boksu, a pomieszczenie w którym przebywają musi być szczelne, żeby żadne żyjątko się tam nie dostało. osoba mająca krowę której mleko oddaje do mleczarni nie może hodować żadnego ptactwa, nie pamiętam jak to ze świniami jest. z tego co mówili to nie można krowie dać na beton słomy, a oczywiście podłoga musi być betonowa żeby nie było brudu. boksy wąskie, żeby krowa się przypadkiem nie położyła w odchodach, a przecież i tak każdy wymiona myje przed dojeniem. moim zdaniem te wymogi sprowadzają krowy do roli maszynki do produkowania mleka, gdybym była krową to jednak wolałabym być wypuszczana na łąkę niż siedzieć całe swoje życie w boksie. a i mleko jakieś takie smaczniejsze jak krowa zje świeżej trawy :wink:

nie wiem jak to jest teraz, może się coś zmieniło, mówię o tym co było jakieś 3 lata temu.

Mężczyźni rządzą światem ...
 a kobiety mężczyznami :wink:

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: zwierzeta hodowlane
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Kwi, 2009, 08:13 »
ale za to, wymogi unijne nakazuja trzymanie szynsyzli w wiekszych klatkach...
tyle, ze te 'wieksze' to tez jakies ciasne klitki, jak czytalam, bulwersacje polskich fermiarzy to dziwilam sie, ze mozna w ogole te zwierzeta trzymac w czyms jeszcze mniejszym ;o

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Rambusia

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 127
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pusia, Szyszunia, Karmelka*
Odp: zwierzeta hodowlane
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Kwi, 2009, 09:10 »
Niestety we wszystkim rządzi ekonomia. Żeby hodowla szynszyli się opłacała, koszt miesięcznego utrzymania zwierzęcia nie może przekroczyć 5 zł.

Offline ola13

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 74
  • Uzbierane migdały: 0
  • Haggis, dziewczynka, lat 3
Odp: zwierzeta hodowlane
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Kwi, 2009, 09:55 »
jesli chodzi o te boksy - to beda zakazane od 2013-ego roku. W Wlk Brytani juz sa zakazane. i wiekszasc zwierzat hodowanych jest w dosc dobrych warunkach. A jesli chodzi o szynszyle - probowalam znalesc miesjca do zakupu szylki w Szkocji i Anglii - nie znalazlam zadnej fermy hodowlanej (?czy to znaczy ze nie hoduja?) tylko domowe hodowle i specjalne schroniska szynszylowe.

Offline jaszelma

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 491
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Standardowy Bibiak oraz czarny Ogonek Gubilonek
    • Ula-wyrodna mama:)
Odp: zwierzeta hodowlane
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Kwi, 2009, 11:29 »
Krowy mleczne mogą i nawet powinny wychodzić na łąkę.Ptakó nie wolno trzymać W TYM SAMYM POMIESZCZENIU, W KTÓRYM SĄ KROWY  (ze względu na gruźlicę), natomiast mogą być hodowane w danym gospodarstwie.
Tak jest już od kilku lat więc ktoś albo nie zrozumiał przepisów,albo tak mu było łatwiej.
Przez kilka lat wydawałam zezwolenia na sprzedaż mleka do mleczarni wiec dyrektywy i przepisy znam aż za dobrze  :D Kłaść się też mogą,bo to nie konie i śpią na leżąco.U mnie był raczej problem taki,że stanowiska były za krótkie i krowy stał tylnymi nogami w kanale gnojowym lub wręcz na przejściu - to było to co dyskwalifikowało oborę.

Co do klatek to będziemy mieć też chów bezklatkowy u kur niosek.

Offline ola13

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 74
  • Uzbierane migdały: 0
  • Haggis, dziewczynka, lat 3
Odp: zwierzeta hodowlane
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Kwi, 2009, 14:22 »
juz wiem dlaczego nie ma ferm szynszylowych,  tutaj hodowanie zwierzat na skory jest nielegalne!
« Ostatnia zmiana: 04 Kwi, 2009, 14:28 wysłana przez ola13 »

Offline jaszelma

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 491
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Standardowy Bibiak oraz czarny Ogonek Gubilonek
    • Ula-wyrodna mama:)
Odp: zwierzeta hodowlane
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Kwi, 2009, 15:12 »
Żartujesz?? SUPER!!  [polecam]
Oby do nas to jak najszybciej doszło!

Offline ola13

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 74
  • Uzbierane migdały: 0
  • Haggis, dziewczynka, lat 3
Odp: zwierzeta hodowlane
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Kwi, 2009, 17:02 »

Offline jaszelma

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 491
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Standardowy Bibiak oraz czarny Ogonek Gubilonek
    • Ula-wyrodna mama:)
Odp: zwierzeta hodowlane
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Kwi, 2009, 21:24 »
Poszperałam i dowiedziałam się o co tak naprawdę chodzi...Nie chodzi tu o (jak by sie mogło na pierwszy rzut oka wydawać) ratowanie zwierząt  :(
Chodzi o uczynienie całej hodowli zwierząt w Europie nieopłacalną i import towarów głównie z Ameryki, gdzie zaostrzeń praktycznie nie ma  :(
Generalnie nie wygrała empatia i serce tylko kasa i biznes  [bacik]

Offline Rambusia

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 127
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pusia, Szyszunia, Karmelka*
Odp: zwierzeta hodowlane
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Kwi, 2009, 21:53 »
W Polsce są setki ferm szynszylowych i z tego co widzę, ciągle powstają nowe. Na zachodzie albo to się nie opłaca, albo nie pozwala prawo. Strach pomyśleć co będzie jak się za hodowlę wezmą Chińczycy.

Offline ola13

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 74
  • Uzbierane migdały: 0
  • Haggis, dziewczynka, lat 3
Odp: zwierzeta hodowlane
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Kwi, 2009, 23:16 »
jaszelma - mozna cos wiecej na ten temat prosic. nie rozumiem za bardzo po co np Wlk. Brytania mialaby zakazywac hodowli na futra calkowicie, a potem sprowadzac z Ameryki? Jakie korzysci z tego w sensie ekonomicznym mozna czerpac?

Offline cinnamon_biscuit

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 479
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Foggy Dew, Echo (standardy) i Ginger (beż)
Odp: zwierzeta hodowlane
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Kwi, 2009, 10:39 »
@ola - nie jestem specjalistką, ale na zdrowy chłopski rozum, to tak samo jak ze wszystkimi innymi produktami, które zamiast wytwarzać u siebie, importuje się. Bo jest taniej. W sensie - w WB widocznie przepisy hodowli np. szynszyli są tak obostrzone, że ich hodowla jest zbyt droga i nieopłacalna, o wiele taniej jest podpisać umowę (nawet na wyłączność) z konkretnym importerem i zakazać hodowli w kraju.
To wydaje się bezsensowne, jeśli nie patrzy się przez pryzmat pieniędzy (analogicznie do sytuacji niszczenia nadwyżek żywności), jednakże ekonomia to ekonomia...

Najlepiej w piłeczkę gra Manchester United,
najlepiej na saksofonie grał Charlie Parker -
- a ja najlepiej gadam do własnych skarpet
i robię inne rzeczy, materialnie nic nie warte.

Offline ola13

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 74
  • Uzbierane migdały: 0
  • Haggis, dziewczynka, lat 3
Odp: zwierzeta hodowlane
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Kwi, 2009, 12:26 »
Hodowla nie jest "obostrzona" tylko zakazana. No nie wiem. WB nie jest krajem ktory zakazalby "produkcji" czegos bo import jest tanszy - wrecz przeciwnie - importuja mniej zeby ludzie kupowali drozsze a ich. Zreszta wiekszosc rzeczy produkowanych tu jest drozsza od importowanych, ale ak to by mialo wplynac korzystnie na ekonomie jakiegokolwiek kraju zeby zakazac ich produkcji, pozamykac fabryki, firmy itd? Jak dla mnie to na gospodarke i ekonomie mialoby raczej negatywny wplyw.
ja tu mieszkam od 5 lat - nie widzialam jeszcze zeby ktos nosil cos z futra. Mozna kupic jakies futrzane rzeczy na ebay - ale nie w sklepach. wiec nie wiem...
moze naiwnie, ale wierze ze nie tylko pieniadze sie w tym licza.

Offline Rambusia

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 127
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pusia, Szyszunia, Karmelka*
Odp: zwierzeta hodowlane
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Kwi, 2009, 14:25 »
Sprawa jest prosta. Tak jak większość elektroniki produkuje się w Chinach, bo jest tam tania siła robocza, tak analogicznie ze skórami. Zresztą z tego co mi wiadomo hodowla szynszyli wcale nie jest taką żyłą złota jak niektórzy sądzą. Jest trudna i ryzykowna i wcale się się nie dziwię, że Anglicy się do tego nie palą.

Offline ola13

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 74
  • Uzbierane migdały: 0
  • Haggis, dziewczynka, lat 3
Odp: zwierzeta hodowlane
« Odpowiedź #15 dnia: 06 Kwi, 2009, 15:47 »
nie tylko ze sie nie oplaca ale taz jest nielegalne. to o czym piszesz to troche inna sprawa, nikt nie bedzie zakazywal produkcji urzadzen elektrycznycz czy elektronicznych w jednym kraju bo taniej jest importowac z Chin. Gdyby tak bylo, fermy nadal mozna by zakladac ale nikt by tego nie robil bo by sie nie oplacalo.
czy naprawde myslicie ze wdzisiejszych czasach ludziom tylko o kase chodzi? :(

Offline cinnamon_biscuit

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 479
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Foggy Dew, Echo (standardy) i Ginger (beż)
Odp: zwierzeta hodowlane
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Kwi, 2009, 16:31 »
Cytuj
czy naprawde myslicie ze wdzisiejszych czasach ludziom tylko o kase chodzi?

tak, aczkolwiek sprawdziłam jak to jest z tymi futrami w UK. I artykuł w The Independent, jak również Wikipedia twierdzą, że ban został wprowadzony ze względów moralnych. Więc jest nadzieja;)

Najlepiej w piłeczkę gra Manchester United,
najlepiej na saksofonie grał Charlie Parker -
- a ja najlepiej gadam do własnych skarpet
i robię inne rzeczy, materialnie nic nie warte.

Offline ola13

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 74
  • Uzbierane migdały: 0
  • Haggis, dziewczynka, lat 3
Odp: zwierzeta hodowlane
« Odpowiedź #17 dnia: 06 Kwi, 2009, 16:33 »
dzieki :)

Offline jaszelma

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 491
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Standardowy Bibiak oraz czarny Ogonek Gubilonek
    • Ula-wyrodna mama:)
Odp: zwierzeta hodowlane
« Odpowiedź #18 dnia: 06 Kwi, 2009, 17:50 »
Muszę sie dokladnie wypytać,bo temat ten był poruszany na szczycie unijnym w Brukseli.Jak będę coś wiedziała to napiszę.

P.S.Jak nie wiadomo o co chodzi to na pewno chodzi o pieniądze  :(

 

Zakup "pixela" i uratuj zwierzęta!

Zaczęty przez Mysza <")))/Dział AUKCJE i AKCJE

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 1590
Ostatnia wiadomość 16 Gru, 2007, 12:49
wysłana przez szynszylko
[ PRACA KONKURSOWA ] "To tylko zwierzęta"

Zaczęty przez dream*Dział Nasza twórczość... i znajdy

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3281
Ostatnia wiadomość 06 Lis, 2012, 22:14
wysłana przez Andreas
[3-miasto] Zwierzęta z interwencji OTOZ ANIMALS szukają domów tymczasowych

Zaczęty przez dream*Dział AUKCJE i AKCJE

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 6498
Ostatnia wiadomość 17 Wrz, 2014, 12:46
wysłana przez 5zy5zka
Jak wasza rodzina/znajomi/zwierzęta reagują na szylki?

Zaczęty przez SzynszylusiaDział Pogaduchy i ciekawostki

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 12659
Ostatnia wiadomość 21 Maj, 2013, 22:35
wysłana przez Xenka
Interwencja - Wrocław - Zwierzęta potrzebują pomocy

Zaczęty przez Ewciia91Dział Szynszyle potrzebują pomocy

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 9543
Ostatnia wiadomość 24 Lip, 2010, 12:08
wysłana przez dream*
SimplePortal