28 Mar, 2024, 10:19

Autor Wątek: linienie, drapanie, przesuszenie skóry przez piasek, za suche powietrze  (Przeczytany 17240 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline poleksus13

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Uzbierane migdały: 0
Wypadają kępki wypadają w okolicy ud w sumie to wszędzie tylko nie na plecach i głowie z szylem ogólnie wszystko dobrze je aż za nadto czasem ma gorsze dni dni i nie chce się dac głaskac ale ogólnie lubi jak sie go głaszcze na skórze nie widać golych miejsc a jeśli chodzi o wystraszenie to nie mam pojęcia w sumie to gdy ja jestem w szkole to moja 5 letnia siostra jest w domu a ona strasznie głośno piszczy ...

Offline Iska

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 113
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Frania, Bajka, Bójka, Beza
    • moje małe zoo
poleksus, szylki jak sie boja albo denerwują, to czasem gubia futerko. Ale wtedy wypada taki jakby pasek włosów, z różnych okolic ciała w momencie jak sie zestresuje. Jesli Twoja szylka gubi dużą ilość futra przez cały dzień i zaczynaja jej się robic "dziury" w futerku to moze byc coś więcej - np grzybica, wtedy powinna sie tez nadmiernie drapać. Nie wiem od kiedy to zauważyłaś, ale obserwuj cały czas i jak stwierdzisz że któraś z tych rzeczy się sprawdza, to leć do weta po jakąś maźdygę (tzn z szylkiem na badanie :) ). A najlepiej poczytaj jeszcze dział ostry dyżur
http://szynszyle.info/forum/index.php?board=10.0
na pewno cos tam znajdziesz. No i na przyszłość takie wątki tez najlepiej tam zaczynać, najszybciej dostaniesz odpowiedź :)

Sny spełniają sie tylko gdy śpisz.

Offline poleksus13

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Uzbierane migdały: 0
mój szyl gubił furto juz w zoologu wiec jak go kupiłam to juz się lenił

Offline jaszelma

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 491
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Standardowy Bibiak oraz czarny Ogonek Gubilonek
    • Ula-wyrodna mama:)
Może mial jakieś braki w żywieniu? Skoro nie ma łysych placków i włos wypada głównie z ud to raczej potraktowałabym to jako nadmierne linienie,a nie grzybicę (zwłaszcza,ze z głowy nic nie leci).
Może to tylko kwestia dobrego żywienia i wszystko wróci do normy.

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
No właśnie, jaki pokarm je twoja szylka ?

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline poleksus13

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Uzbierane migdały: 0
Vitakraft for kids taką dostała w sklepie ma 4 miesiące a w zoologu powiedzieli że trzeba ja karmic tą karma do 12mies.

Offline Katia

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 11
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pimpka
Jeśli wypadanie włosów ma od kupienia i towarzyszy temu drapanie w miejscach gdzie wypadają włosy proponuję jak najszybciej odwiedzić weterynarza. Kiedyś kupiłam szynszylę, której wypadały kłębki od kupienia, z czasem wypadało coraz więcej, szylek się drapał. Okazało się ze to grzybica i baardzo cięzko było to wyleczyć, bo szylek nie dawał się smarować, strasznie się przy tym stresował. Grzybica postepowala bardzo szybko, zanim w jednym miejscu zaczely odrastac wloski, w drugim robiło się nowe ognisko i wypadały. Takze z lekarzem bym za dlugo nie czekala.
Ale skoro masz małą siostre, która może stresować zwierzaka w godzinach, kiedy gryzoń spi, może to być przyczyną.

Offline owiabiks

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 659
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bratek, Fiołek(*), Irys(*), Malwin(*),Narcyz(*)
Nie wiem czy  jest podobnie z wypadaniem sierści u szyli i królików, ale gdy urodziła się moja córka, to mój królik dostał "łysego placka". Skóra była normalna i weterynarz  zgodził się ze mną, że to może ze stresu. Nic z tym nie robiliśmy i sierść odrosła. Ale lepiej niech twojego szynszylka obejrzy fachowiec.

Flora (ja)
i fauna (  Bratek - szynszyla; Nikon- york;  Lili(a) - selkirk rex; Kajtek- nimfa)

Offline poleksus13

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Uzbierane migdały: 0
skoro i tak szykuje sie wizyta u weta to ile może kosztować?

Offline jaszelma

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 491
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Standardowy Bibiak oraz czarny Ogonek Gubilonek
    • Ula-wyrodna mama:)
Zadzwoń do lecznicy, którą wybierzesz i zapytaj.Ceny są naprawdę bardzo różne.

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Za obejżenie futerka nie powinien wziąć dużo. Taki 4 miesięczny maluch normalnie nie powinien tracić futra, o ile dobrze kojarzę, to maluchy w tym wieku jeszcze się nie lenią - no przynajmniej moje nie :).

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Idka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1135
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Standardowa panienka czyli moja Fifi :)
A moja Fifi  ma 5 nie dawno skończone i leni się,mam cały domek w sierści :)

Gdybyś kiedy we śnie poczuła, że oczy moje już nie patrzą na ciebie z miłością, wiedz,
żem żyć przestał.

Offline coolmamcia

  • POMOCNA DŁOŃ
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 863
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zozu, Herbi, Kacper (vel Siusiek)
Bo maluchy po pewnym czasie zaczynają wymieniać swoja pierwotną okrywę włosową, aż do momentu jej całkowitej dojrzałości ok 12 m.ż. i być może u Twojej Fifi ten proces się rozpoczął.

Offline ola13

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Wiadomości: 74
  • Uzbierane migdały: 0
  • Haggis, dziewczynka, lat 3
moja tez gubi sporo siercsci. ale jest chora teraz i bierze lekarstwa. weterynarz powiedzial ze z powodu bolu i stresu (choroba i przeprowadzki)  nie opiekuje sie soba i swoim futerkiem tak jak powinna. mam ja od tygodni 3 i siersc wypadala calymi klakami od poczatku.

Offline poleksus13

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Uzbierane migdały: 0
hej dziewczyny mam sprawe bo mojemu szylowi przestało juz wypadać futro ale dowiedziałam sie że szyli może wypadac futro ja sie go trzyma w kocyku i głaska czy to prawda?  :???: a i jeszcze jesno pytanko czy to prawda ze gdy chcemy pobawic sie z szylem to trzeba położyć go sobie w okolicy barków i trzymać za OGON?? przeciez może mu sie urwac a pozatym to pewnie go to strasznie boli? ja tak z moim próbowałam i on tak nie cierpi a sasiadka tez ma szyla i powiedziała mi ze nie mozna go trzymac w kocyku co mam zrobić? :???:

Offline greatdee

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1110
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Skarboń-u Dream (Sowa, Bzyq, Fiołek (*))
    • a tym się zajmuję zawodowo :)
??? Po pierwsze nie ten temat, a po drugie: nie rozumiem Twojej wypowiedzi?
Po co trzymac szyla w kocyku? Nie sądzę, żeby mu to poza przegrzaniem czymkolwiek groziło, ale nie widzę celowości tego kocyka :/
I o co chodzi w zabawie z szylem na barkach? I jak się bawic z szylem trzymając go za ogon? Napewno jak się chwyci nieumiejętnie to można krzywdę zrobic, ale pomysł z urwaniem mnie rozśmieszył...  :P A poza tym kiedy się GŁASZCZE szylka nie powinna mu raczej sierśc wypadac...


Para qué vivir tan separados
si la tierra nos quiere juntar,
si este mundo es uno y para todos
todos juntos vamos a vivir.

Offline Nicola

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Euzebiusz i Tito :)
Urwać raczej nie... ale jeśli chwycisz go nieumiejętnie za ogon to możesz mu zrobić krzywdę. Szynszyla nie gubi futerka od noszenia w kocyku tylko od stresu spowodowanego tym noszeniem/trzymaniem. Większość szynszyli nie lubi trzymania w kocyku... Nie napiszę że wszystkie bo się jakiś obrazi... Z kocyków to lubią hamaczki w klatce...

Offline lanne

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • czery, franklin .::. gizmo,tośka,quennie,mycuś [*]
myślę, że spokojnie możemy zdementować te informacje, pierwsze słyszę o takich zabawach. skąd wzięłaś takie rewelacje?
kocyk  - po co? natomiast przy dotyku, gdy zwierzę jest zestresowane, faktycznie może stracić futro i jest to zwyczajny odruch obronny - oswojony zwierzak nie wykazuje podobnych skłonności ;) a żeby pobawić się z szczylem to trzeba go puścić luzem po pokoju, i niech on sam zdecyduje, czy będzie na nas właził, czy nie. nie może być mowy o żadnych trzymankach na siłę, bo małemu można zrobić krzywdę i porządnie go wystraszyć.

we've all sung our hearts out. and even though no one really knows what a 'wonderwall' is, we all secretly wish we had one.

and i'd give up forever to touch you.

Offline jaszelma

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 491
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Standardowy Bibiak oraz czarny Ogonek Gubilonek
    • Ula-wyrodna mama:)
Za ogon są brane szynszyle fermowe aby nie uszkodzić futerka.Natomiast szynszyle żyjące jako żwierzątka domowe staramy sie tak do siebie przekonać żeby po włożeniu ręki do klatki chciały na ową rękę wejść (można je przekupywać smakołykami  :D ).
Jeżeli chcesz żeby szylek oswoił sie z Tobą -wypuść go na niewielkiej przestrzeni i usiadź spokojnie - wszystko jest opisane w wątku "Łazienkowe oswajanie". Trzymanie szynszyla na siłę na rękach/kolanach tylko go do Ciebie zniechęca.

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Poleksus13 ile ty masz lat ? Coś mi się zdaje, że jesteś dzieckiem, któremu się wydaje, że ma nową żywą zabawkę. Już wcześniej pisaliśmy ci, że szylki nie lubią ogólnie brania na ręce, to nie są kotki. Zabawy takie jak z kotkiem i pieskiem również nie wchodzą w grę. Przyjemność z posiadania szynszyli wynika głównie z obserwacji tego zwierzątka, czasem tylko zaszczyci nas wskoczeniem na kolana, bądź przybiegnie po smakołyk do ręki. Jeśli wzięłaś szynszyla po to tylko aby głaskać jego mięciutkie futerko, to biedny los tego zwierzaka  :(.


reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline poleksus13

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Uzbierane migdały: 0
ja sama nazwa Poleksus13 wskazuje mam 13 lat. :shock:

Offline Laurin

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 112
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Syriuszek i Maurice :*
ja sama nazwa Poleksus13 wskazuje mam 13 lat. :shock:

patrzcie jaki sprytny... ciekawe czemu nie odpowiadasz na resztę pytań...
Widać, że chcieliśmy się upewnić, co do wieku, bo w nicku liczba czy też cyfra nie zawsze oznacza wiek :P

Offline aska69

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1136
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Lady i Maniek :-D
poleksus13, szynszyla to nie pluszak żeby go trzymać w kocyku i głaskać. gdybyś nie trzymała go w kocyku to by uciekł rzecz jasna, a jeśli ograniczasz mu ruchy to traci futro ze stresu. zostaw swoją szynszylę w spokoju jeśli nie chcesz żeby zdziczała.

Mężczyźni rządzą światem ...
 a kobiety mężczyznami :wink:

Offline poleksus13

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Uzbierane migdały: 0
laurin ty sie lepiej zajmij swoim szynszylem

EDIT: ciekawa odpowiedź ... udzielam ostrzeżenia. Skoro szukasz odpowiedzi na Forum to nie zawsze otrzymasz takie jakie sobie zyczysz. Nie wszystkim spodobała się twoja zabawa 'w kocyku" i jesli nie zamierzasz zmienić tego lub udzielić odpowiedzi na te pytania to przynajmniej nie wpisuj takich uwag w kierunku innych osób
Andreas
« Ostatnia zmiana: 18 Lut, 2009, 15:29 wysłana przez Andreas »

Offline greatdee

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1110
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Skarboń-u Dream (Sowa, Bzyq, Fiołek (*))
    • a tym się zajmuję zawodowo :)
[ot] Haha! Tu zawsze tak jest, czy tylko ostatnio z powodu ferii nastąpił wysyp dzieciaków wypisujących bzdury? Niestety wiek nie jest żadnym usprawiedliwieniem na głupie teksty... Całe szczęście pojawiają się też normalne osoby...

Do Administracji:
W razie przenoszenia, kasowania czy czegokolwiek tej części tematu, mój post oczywiście może zniknąc, bo jest całkowicie OT :P [/ot]
« Ostatnia zmiana: 18 Lut, 2009, 18:43 wysłana przez greatdee »


Para qué vivir tan separados
si la tierra nos quiere juntar,
si este mundo es uno y para todos
todos juntos vamos a vivir.

 
Suche uszy i łapki, kępki wypadającego futerka i "dredy" na udzie

Zaczęty przez chellmewhyDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2090
Ostatnia wiadomość 21 Sty, 2019, 20:50
wysłana przez wolarczi
Połamane wąsy, zmiana zachowania, suche i czerwone uszy

Zaczęty przez SZYSZUNIE :DDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 5285
Ostatnia wiadomość 04 Wrz, 2013, 22:36
wysłana przez Alicja Mannschack
zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...

Zaczęty przez MaggeDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 311
Wyświetleń: 100001
Ostatnia wiadomość 20 Maj, 2022, 12:03
wysłana przez wiola23
mycie, kąpiel wodna, po biegunce; gdy piasek nie radzi sobie z brudem

Zaczęty przez danielek8800Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 21219
Ostatnia wiadomość 09 Gru, 2015, 22:12
wysłana przez SZYNSZYLKA BEZA
POZNAŃ Oddam klatkę, sprzedam jedzonko, siano, piasek

Zaczęty przez CzupurekDział Sprzedam / oddam akcesoria

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 21912
Ostatnia wiadomość 02 Lis, 2017, 23:49
wysłana przez Dosiek
SimplePortal