28 Mar, 2024, 17:38

Autor Wątek: linienie, drapanie, przesuszenie skóry przez piasek, za suche powietrze  (Przeczytany 17243 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline emlcia

  • ~Piach Master~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 249
  • Uzbierane migdały: 0
  • Tusia + dwa nowe maluszki + jeden ślepy
Zauważyłam że mój szylek nadmiernie gubi sierść i sie często drapie. Nie wiem jakie są tego przyczyny. Byłam w zoologicznym bo myślałam że mu jakiejś witaminy brakuje. Ale baba mi powiedziała że był kiedyś u nich taki szylek w zoologu co strasznie gubił sierść. I że weterynarz jej powiedział ze to na tle narwowym. Wzięłam dla niego jakiś preparat żeby mu futerko nie wypadało. Ale jest jeden mały problem to sie powinno dawać do wody ale tylko że jak mu to dodałam oczywiście tyle ile pisało w instrukcji. To nie dość że to sie w odzie nie rozpuszcza to jeszcze mój szylek nie chce z tego pić. Więc wpadłam na pomysł żeby mu do miseczki dodawać. Naszczęście zjada wraz z pokarmem. Ale może kogoś szylek też tak często liniał. Prosze o pilną odpowiedź na moje pytanie.

/scaliła dream*
« Ostatnia zmiana: 30 Sty, 2008, 13:11 wysłana przez dream* »

Nędzny jest świat bez szylek i uczuć.

Offline Grażka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 252
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
    • Szynszyle, które są kochane
Problemy skórne u szynszyli moga miec różne podłoże.
Pierwszym do sprawdzenia jest nadmierne przesuszenie skóry - szczególnie często spotykane w okresie grzewczym. Dokłada się z reguły do tego nadmiernie częste kąpanie się. Z reguły wystarcza ograniczenie kąpieli piaskowych do 2-3 w tygodniu i odsunięcie klatki w chłodniejsze miejsce pokoju.
Możliwe jest tez okresowe lininie - choć ono nie powinno przebiegac na aż taką skalę, no i dotyczy raczej wiosny lub jesieni, nie środka zimy /no dobra -żartowałam z tą zimą.../
Możliwe jest, że Twój maluch ma alergię skórną na jakiś czynnik otoczenia - siano, trociny, jakies środki chemiczne używane do czyszczenia klatki lub domu. Może tak zareagowac nawet na karmę. Szukanie czynnika alergizującego odbywa się wtedy drogą eliminacji z otoczenia poszczególnych "podejrzanych" lub zmianie karmy na inną. Gdy zmiany skórne sa silne -co się zdarza - konieczna jest interwencja wetrynarza.
Możliwe jest też, że podłoże tego drapania jest infekcyjne. Np - grzybica. Ale to ocenić powinien też weterynarz. O grzybicy świadczyć może zaczerwieniona skóra ze śladami łuszczenia się lub strupkami. Albo wyłysienia lub dziwnie wyglądajace futerko - np. takie jakby przystrzyżone.

Anioły są bezpłciowe, mogą się rozmnażać jedynie przez agitację - S J L ;-)

Offline emlcia

  • ~Piach Master~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 249
  • Uzbierane migdały: 0
  • Tusia + dwa nowe maluszki + jeden ślepy
Grzybica chyba raczej patrzyłam jego skóra nie jest zaczerwieniona. Uczulenie na jedzenie też nie od początku używam tego samego pokarmu i nigdy tak nie liniał. To pierwsze chyba ale też jeszcze tego dokładnie nie wiem. Najgorzej że teraz z nim do weta nie pójde bo za zimno. Co mogę jeszcze zrobić.

Nędzny jest świat bez szylek i uczuć.

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Możesz ew. spróbować przeanalizować temperaturę otoczenia o której pisała Grażka ... moze jest mu "za goraco" ? Moze piasek kapielowy dawaj mu "co drugi dzień" ? albo moze masz w domu nawilżacz powietrza ?

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline emlcia

  • ~Piach Master~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 249
  • Uzbierane migdały: 0
  • Tusia + dwa nowe maluszki + jeden ślepy
Za gorąco to i jest mi samej nawet temperatura jest wysoka ale szynszyle żyją w ciepłym klimacie więc nie powinno mu to przeszkadzać. Piasek też nie daje mu go 2razy w tygodniu. A nie codziennie. Nawilżacza powietrza nie mam a gdybym miała to by coś pomogło ?

Nędzny jest świat bez szylek i uczuć.

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Jeśli jest Wam za goraco - to oznacza ze powietrze w mieszkaniu jest dosyc przesuszone (pewnie od ogrzewania ...) a skoro powietrze jest suche to i skóra bywa przesuszona. Nawilzacz powietrza jest wtedy bardzo pomocny ;-) dla Ciebie, dla szylka dla kwiatów w mieszkaniu ;-)

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline emlcia

  • ~Piach Master~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 249
  • Uzbierane migdały: 0
  • Tusia + dwa nowe maluszki + jeden ślepy
Możliwe spróbuje nawilżaczem powietrza może coś pomoże ale przez suche powietrze może wypadać futerko ? :(

Nędzny jest świat bez szylek i uczuć.

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Cytat: Grażka
Problemy skórne u szynszyli moga miec różne podłoże.
Pierwszym do sprawdzenia jest nadmierne przesuszenie skóry - szczególnie często spotykane w okresie grzewczym.

A w jaki sposób skóra się "przesusza" w okresie grzewczym szczególnie ?
Przez grzanie powietrza czyli ogrzewanie mieszkania ... CBDO ;-)

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline emlcia

  • ~Piach Master~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 249
  • Uzbierane migdały: 0
  • Tusia + dwa nowe maluszki + jeden ślepy
Ale czy to oprócz wysuszenia skóry może mieć skutki wypadanie futerka ?  :(  :???:

Nędzny jest świat bez szylek i uczuć.

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
@emlcia, emilciu plizzzz - przeczytaj zanim napiszesz ...
problemy skórne u szynszyli ... to przede wszystkim wypadanie futerka ... bo jak skóra ma problemy to pozbywa się futra.
Człowiek jak ma skórę przesuszoną to się nasmaruje kremem nawilżajacym a szynszyl zeby się nasmarowac takowym kremem najpierw musi pozbyć się futra ... :P

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

rossi

  • Gość
Wieszaj na kaloryferze coś mokrego np. ręcznik - to jest dobry sposób na nawilżenie powietrza - może pomoże :D Moja szynszylica ma nad noskiem i bródke samą różową skórkę i też ostatno się drapie :( tylko że ona jest po porodzie aa i pupusie też ma bez futerka i jeszcze coś tam ciągle szkubie  :|  przyglądałam się jej skórze ale nic nie zauważyłam. Czasami ja trochę przewietrze pokój ale broń boże nie otwieram okien na oścież tylko tak uchylnie żeby ledwo co wlatywało świeże powietrze (dosłownie szparka na 2 mm :D )

Offline milka004

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 891
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.szynszyle.info/forum
Cytat: emlcia
szynszyle żyją w ciepłym klimacie więc nie powinno mu to przeszkadzać

Tu male sprostowanie owszem klimat w ktorym zyja jest bardzo nasloneczniony ale oprocz tego wystepuja tam bardzo silne i czesto chlodne wiatry, wlasnie dlatego szynszyle maja takie grubasne foterko ;;)
Tak wiec wys. tem. moze mu przeszkadzac.

A czy do weta masz az tak daleko, jak jak musialam to bralam klatke dla krolika (to jest gdzies polowa standartowej dla szynszyli) okrywalam ja od srodka kocem tak ze sciany tez byly oktyte, wkladalm kozuszek zeby szylek mial sie w czym zakopac i mogl do czegos miekkiego przytulic, troszke sianka, szylka do srodka i owijalam klatke jeszcze jednym kocem i do weta ;)

Ale klatke troszke zle sie niesie tak wiec mozesz szylka zaladowac do takiego worka na buty jak nosza dzieci w poczatkowych klasach, tylko wazne zeby worek byl na gumke a nie na sznurek bo szylek moze go sobie sam otworzyc, wkladasz szylka pod kurtke, musisz tylko pamietac zeby caly czas trzymac szylka i otworek zeby czasem szylek nie wyszedl (bo strasznie pchaja nochala) i mozesz isc ;;)

Offline emlcia

  • ~Piach Master~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 249
  • Uzbierane migdały: 0
  • Tusia + dwa nowe maluszki + jeden ślepy
Odkąd wietrze codziennie pokój to mniej linieje.  :D I jest w sumie ok. Z jego futrem. :D

Nędzny jest świat bez szylek i uczuć.

Offline Puszka

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 40
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Dusia i Zuzia ;)
 ;( Nie wiem co sie dzieje moja szysza zaczeła się gryźc i drapac jak najeta na całym ciele, gryzie łapki futerko poprostu wszytko co to moze byc?? to napewno nie grzybica  bo ja ogladałam a pozatym swedzi ją wszędzie. Zaraz jak uda mi sie dostac transporter to ją zawioze do weterynarza. Jak nie zatwardzenie to teraz to... Powiedzcie co sie mogło stac moze nie musze z nią nigdzie jechac??

dodam do tego, że to sie stało dzisiaj, jakąs godzinę temu

/scaliła dream*
« Ostatnia zmiana: 30 Sty, 2008, 13:11 wysłana przez dream* »

Czy to nie jest wiele - być dla swojego zwierzątka całym światem ?

Offline Katrin

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 393
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • Pajacyk
Moze mmm pchła  :???:

"Kochać to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem, ale patrzeć razem w tym samym kierunku...[serduszko]"

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
a zmieniałaś mu coś w diecie czy otoczeniu?
może to reakcja alergiczna.
i jak często się kąpie i w jakim piasku?
miał kontakt dziś z jakimś zwierzakiem?

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Puszka

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 40
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Dusia i Zuzia ;)
nic nie zmieniłam paisek ma cały czas ten sam Vitapol miałam go zmienic teraz bo mi tak doradzili i tuli uszko strasznie jedno, w diecie nic nie zmieniałam tylko dawałm jej siemie lniane i suszoną śliwke bo  miała ostatnio zatwardzenie
 Nie wiem co moze jej byc. Zaraz podajade do kliniki na osiedlu

Czy to nie jest wiele - być dla swojego zwierzątka całym światem ?

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
może po prostu ma przesuszoną skórę co przy vitapolu jest wielce prawdopodobne. A przesuszona skóra swędzi.
może to być też grzybica, choć ja obstawiam: reakcję alergiczną, pasożyta i/lub przesuszoną skórę.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Puszka

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 40
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Dusia i Zuzia ;)
Nie to nie grzybica bo ogladałam dokładnie ją, a to wszędzie ja swędziło. Własnie zadzwoniłam do doktorka który leczy moje zwierzaki i powiedział, żebym, zaczekała do jutra i zabrała narazie piasek z klatki. Jutro zrobie jej generalny porządek i zmienie zupełnie piasek. Jak się bedzie drapac rano albo zobacze ze ma wyśiubione futerko to od razu pojade do lekarza. Mam nadzieje ze jej nic nie bedzie... Bede pisała co się dzieje, a jak pojde do doktorka to wam napiszę co mi powiedział.

Czy to nie jest wiele - być dla swojego zwierzątka całym światem ?

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
a może ona się iska, czysci futerko? tylko tak nerwowo? czasami szylki tak robią..

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Puszka

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 40
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Dusia i Zuzia ;)
Byłam z moją szylką u weta. Okazało się, że swędzenie wywołał piasek vitapol, skóra była przesuszona lekko i dlatego swędziała, ale to nie wszystko niestety... moja dusia zaczeła strasznie kichac to przez nadmiar talku w piasku, tulenie uszka było wywołane też stosowaniem tego pisaku bo troszke się przytkało ponieważ w uszku jest wilgotno, a piasek był drobniutki to się przykleił. Doktor wyczyścił uszko, na futerko zastosował odpowiedni preparat. Dusia tylko czasem się drapie. Poradziłam się też co do karmy, wet stwierdził, że zmiana karmy vitapolu nie jest konieczna, wystarczy, że tak jak do tej pory bede wybierała słonecznik i kukurydzę i zostawiła to jako smakolyk na wybiegu, poradził też, że dobrym sposobem jest od co 2-3 dni, żeby zwierzątko dostawało sam granulat                                i sianko jesli jest wybredne bo tym sposobem bedzie w diecie miała wszystkie składniki. Teraz Dusia czuje sie juz dobrze, tylko troszkę kicha, chętnie się bawi więc na pewno wszystko jest ok           

Czy to nie jest wiele - być dla swojego zwierzątka całym światem ?

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
jakoś wcale mnie to nie ździwiło ;(
nie od dziś wiadomo, że vitapolowski piasek jest przyczyną problemów z drogami oddechowymi, oczkami czy skórą, zwłaszcza teraz, zimą, kiedy wilgotność powietrza jest ogólnie niższa a do tego jeszcze wysuszają ją kaloryfery.
Czemu? Bo talk do piasków jest dodawany wlaśnie dlatego, ze szynszyle w naturalnym środowisku mają powietrze o niskiej wilgotności {Andy} ... ale tam nikt im nie dosypuje do piasku talku.
 tak więc, w domowych warunkach, talk + suche powietrze niewątpliwie wysusza skórę :(
ogólnie ja polecam piaski z niską zawartoscią talku i z grubszymi ziarenkami - mniej się pylą a więc mniej podrażniają drogi oddechowe, mniej ich zostaje między futerkiem i nie podrażniają skóry, lepiej rozczesują i nadają miękkości futerku + nie wysuszają skóry ;))

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Puszka

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 40
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Dusia i Zuzia ;)
Niom a nie dalej jak jakies 3 dni temu pisałaś mi *dream, że tan piasek jest zły tylko nim zdążyłam go zmienic to mi zwierz zachorował, ale na szczęście już wyleczony jest :). i mam nadzieje ze juz tak zostanie  :D, bo korzystając ze wskazówek na forum można wielu problemów uniknąc. Pozdrawiam cieplutko 

Czy to nie jest wiele - być dla swojego zwierzątka całym światem ?

Offline poleksus13

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Uzbierane migdały: 0
Mój szyl strasznie sie leni futro wypada mu po prostu garściami co robić?? :???:

/scalilam*
« Ostatnia zmiana: 01 Maj, 2009, 10:25 wysłana przez dream* »

Offline jaszelma

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 491
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Standardowy Bibiak oraz czarny Ogonek Gubilonek
    • Ula-wyrodna mama:)
Wypadaja kępki,czy pojedyncze włosy ale w duzej ilości?Wypadają z konkretnych miejsc czy z całej powierzchni ciała?
Czy szylek sie drapie, ma jakieś problemy z jedzeniem, zatwardzenia/biegunki/małe kupki?? Jak wogóle czuje się zwierzak? Jak dlugo go masz (bo chyba dobrze kojarzę,że od niedawna?).Czy mógł się czegoś bardzo wystraszyć?
CZy widać jakieś gołe miejsca na skórze?

 
Suche uszy i łapki, kępki wypadającego futerka i "dredy" na udzie

Zaczęty przez chellmewhyDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2094
Ostatnia wiadomość 21 Sty, 2019, 20:50
wysłana przez wolarczi
Połamane wąsy, zmiana zachowania, suche i czerwone uszy

Zaczęty przez SZYSZUNIE :DDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 5287
Ostatnia wiadomość 04 Wrz, 2013, 22:36
wysłana przez Alicja Mannschack
zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...

Zaczęty przez MaggeDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 311
Wyświetleń: 100006
Ostatnia wiadomość 20 Maj, 2022, 12:03
wysłana przez wiola23
mycie, kąpiel wodna, po biegunce; gdy piasek nie radzi sobie z brudem

Zaczęty przez danielek8800Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 21219
Ostatnia wiadomość 09 Gru, 2015, 22:12
wysłana przez SZYNSZYLKA BEZA
POZNAŃ Oddam klatkę, sprzedam jedzonko, siano, piasek

Zaczęty przez CzupurekDział Sprzedam / oddam akcesoria

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 21915
Ostatnia wiadomość 02 Lis, 2017, 23:49
wysłana przez Dosiek
SimplePortal