hypothetical
28 Mar, 2024, 21:11

Autor Wątek: plusy i minusy posiadania szynszyli, wady i zalety, główne cechy szynszyli, podstawowe informacje z zakresu opieki - DLA POCZĄTKUJĄCYCH i zastanawiających się :)  (Przeczytany 10245 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ChinchillAlly

  • Gość
cześć xD prosze mi napisać plusy  :spoko: minusy  [niepolecam] mosiadania lub zakupy szynszylka  [szylek-rolek] !!!!
Dzięki xx Ola xD

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV


to jest ostry dyżur - tu ludzie piszą o poważnych problemach zdrowotnych swoich zwierząt!!!

przesuwam ten temat tam gdzie jego miejsce, czyli do pogaduch. Jeśli chcesz dalej uczestniczyć w rozmowie, to musisz się zarejestrować, ale czytać możesz i bez rejestracji.


napewno minusem bedzie to, że są hałaśliwe, zwłaszcza nocą, dość płochliwe, ciężko się oswajają, ich utrzymanie jest stosunkowo drogie.

zaletą jest to, że kiedy się oswoją potrafią być kompletnie bezinteresowne, kontaktowe, ciekawskie, żywiołowe i dające olbrzymią satysfakcję z obcowania i obserwowania ich zachowań społecznych. [o ile ma sie wiecej niż 1 - co jest zalecane]

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline greatdee

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1110
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Skarboń-u Dream (Sowa, Bzyq, Fiołek (*))
    • a tym się zajmuję zawodowo :)

Mówiałam że czytałam już dużo na interniecie,książkach itp:. ale chciałam żeby 'wy' POSIADACZE mi powiedzieli jakie są plusy i minusy szynszyl !!!! :)  


No więc, "żeby my powiedzieli"... Skoro wiele przeczytałaś to chyba już wiesz "jakie są plusy i minusy szynszyl"...
Np są aktywne późnym popołudniem i w nocy - dla mnie to plus, bo w dzień mnie nie ma w domu, ale dla wielu to minus. A poza tym znane mi są przypadki szyli śpiących w nocy, aktywnych w dzień.
Sama widzisz, że tzw. plusy i minusy są względne, i nikt Ci tu za wiele nie poradzi.


Para qué vivir tan separados
si la tierra nos quiere juntar,
si este mundo es uno y para todos
todos juntos vamos a vivir.

Offline aska69

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1136
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Lady i Maniek :-D
największym minusem jest to że to delikatne zwierzęta i wymagają odpowiedniego(dość drogiego pokarmu) a w razie jak zachorują trzeba szukać weterynarza znającego się na tych zwierzątkach
największym plusem jest to że nie potrzebują ciągłego, bezpośredniego kontaktu z człowiekiem typu głaskanie, czesanie, wobec czego w trakcie ich wybiegów można się równolegle zająć czymś innym i tylko patrzeć na nie czy sobie krzywdy nie zrobią


minusem jest obowiązek "przemeblowania" domu(pomieszczeń w których będzie przebywać szynszyla) tak, żeby były w pełni bezpieczne , co często nie idzie w parze z ładnym wyglądem pokoju ani wygodnym ustawieniem sprzętów domowych.

Mężczyźni rządzą światem ...
 a kobiety mężczyznami :wink:

Offline Ocelot

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pinky [*] i Mózg
No coż... moim zdaniem największym plusem jest to ile radości daje obserwowanie co szylki potrafią zmalować, a minusem ich delikatność (a zdaniem niektórych też to, że mają super futerko, a nie przepadają za głaskaniem) i płochliwość.

Zwierzęta uczą opanowania i pokory... Są jak małe dzieci...
Dla nich zrobisz wszystko... Oddasz nawet własne serce...

Offline Rambusia

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 127
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pusia, Szyszunia, Karmelka*
Minusy:
- obsikiwanie wzajemne (dotyczy samiczek)
- hałasowanie (zawsze wtedy kiedy oczekujesz ciszy)
- rozrzucanie jedzenia
- brak kontroli oddawania bobków (a u jednej z moich szylek także moczu - szczy gdzie popadnie - dziś np. nasikała do miski)
- nie jest to zwierzę do głaskania - w takim sensie jak może nim być kot.
- trudności z oswojeniem
- obgryzanie wszystkiego co się da.

No i teraz trzeba znaleźć na tyle silne plusy, żeby przeważyły minusy.

Offline Zieffka

  • TUPACZ NOGĄ W SPRAWIE UPRAWNIEŃ
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 2260
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Sfera i Czarna, XXL i Ptysia
dla mnie to temat w style "szynszyla nie.."-wypiszcie minusy pod topiciem "nie kupuj szynszyli, bo może nie wiesz, ale ona..."

szynszylowy jest po prostu żywot mój

na zawsze w pamięci - Dziaba, Buba, Wacław

Offline magu

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 41
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Cyrkonia, Platyna
Hej, szukałam na forum wątku dla początkujących ale takiego nie znalazłam  więc pomyślałam że go napisze. Zacznę od tego że mam szynszyla JUŻ cały miesiąc i moje życie trochę przez ten czas się zmieniło. Osoba która myśli że jest to zwierze podobne do miłego chomika  jest w błędzie! Szynszyle to zwierzęta które potrafią gryźć jeśli chodzi o człowieka to nie przegryzają skóry, Ale za to potrafią pogryźć kabelek najczęściej chudy.  Moja szylka nienawidzi jak długo trzyma się ją na rękach, ale za to uwielbia biegać luzem. Przed kupieniem szynszyla trzeba dowiedzieć się że zwierze to:
- Jest zwierzęciem nocnym ale potrafi się je przestawić na tryb dzienny .
- je siano i granulat i kąpie się w piasku < niektóre piaski zawierają talk medyczny lub siarkę > więc alergicy muszą wiedzieć że jest to zwierze na prawie całe życie wiec tak szybko się go nie pozbędą .
-Gdy już wspomniałam że szylki żyją nawet do 25 lat  więc przed kupnem trzeba to rozważyć
- Zwierze te potrzebuje dużo uwagi np. 1-3 godz. Dziennie
- Gdy ktoś ,myśli że zwierze jest ciche i spokojne to długo nie wytrzyma z szynszylą , moja gdy prosi mnie o wypuszczenie z klatki potrafi piszczeć a gdy nie zwracam na nią uwagi próbuje innych sposobów np. biega  i skacze po klatce jak opętana  gdyż po 5min. Furii staje przy wyjściu i po cichutku popiskuje jakby nic nie robiła złego i głośnego.
- Dzieci 4-10 lat które myślą że wyjdą z szylką na podwórko niestety musze je zmartwić ponieważ szynszyli nie wolno wyprowadzać na podwórko – panicznie boją się ptaków ponieważ ptak to ostatni zwierz w łańcuch pokarmowym szynszyla.
Najważniejsze i spostrzegane przeze mnie  problemy wymieniłam ale na pewno jest ich więcej ja zaczęłam ten wątek wy go skączcie !!
 :D

/scaliłam*
« Ostatnia zmiana: 02 Cze, 2009, 14:57 wysłana przez dream* »

Cyrkonia - standard ; Platyna- Beż Polski

Offline patuu97

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Diesel, Gizmo, Ruda (*), Scraf (*), Kebab (*)
Największym plusem jest to, że to są wspaniałe zwierzęta, które wniosą do domu wiele radości :D.

Offline Lenka97

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 89
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Miśka /czarny aksamit/
Dla mnie nie ma za wielkich minusów z szylką ale ja mam twardy sen xD. Mój Szyszek uwielbia być głaskany i miziany( z tego co czytałam to mi się trafił dość nietypowy szyl). Co do tego czy to zwierzak drogi to myślę, że jak się już takiego pokocha, to nie zwraca się uwagi na koszty
.

(\_/)           Oto jest Miśka xD
(o.o )   //
(> < )//

Offline klaudia13_13

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 32
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nela ;**
Napewno wielkim minusem jest nocne hałasowanie, chociaż ja tego nie odczuwam, gdyż moja Neli "mieszka" 2 pokoje dalej ;]
Mogę też do minusów zaliczyć duży bałagan wokół klatki.... wysypują jedzenie, a i piaskiem nie pogardzą...  Nie jest to również najtańsze w utrzymaniu zwierze w porównaniu np. do królika, którego miałam przed szynszylką.
A plusem jest sama radość z posiadania takiego cudeńka. Nie wymienie tu jako plusów kupowania jedzenie i innych rzeczy, bo wątpie, że to do plusó [-chomik-] :D w można zaliczyć, ale uważam, że plusami ich posiadania są wartości sentymentalne ;)[fiolet] [fiolet]

...i tak biec przez caly swiat
z szynszylka, ktora nie ma wad!

Offline Lenka97

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 89
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Miśka /czarny aksamit/
co do + i - to jest jak każde inne zwierzę - jek pokochasz to ci nic nie przeszkadza
ale to jest trochę nietypowy zwierz z drugiej strony bo potrafi mieć charakter i charakterek xD
 [serce] [serce] [serce] [serce] [serce] [serce] [serce] [serce] [serce] [serce] [serce] [serce] [serce] [serce] [maly szyl] [dancer] [szylek-rolek] [velvet] [bezyk]
mi się trafił pieszczoch jakich malo [serce]

(\_/)           Oto jest Miśka xD
(o.o )   //
(> < )//

Offline fenyx

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 40
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Gibek... Miśka
minusy-hałaśliwe(czasem),obgryzają wszystko,wybyberapokarm                                                                                                                                                                               plusy-miłe,sympatyczne zwierzątko dla alergików         [velvet]                                      
« Ostatnia zmiana: 16 Sty, 2010, 20:47 wysłana przez fenyx »

1234

Offline octoberrustyd4A

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Uzbierane migdały: 0
nie ma miusow najkochansze zwierzaki  [szynszylek]

/linki usunięte przez administratora reklamy środków do futer i skór naturalnych/

 

Instrukcja dla początkujących- podstawowa wiedza w pigułce

Zaczęty przez CiupelekDział Początki z szynszylą

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 16516
Ostatnia wiadomość 12 Sty, 2022, 21:51
wysłana przez Adrian
Pytania początkujących

Zaczęty przez MaRtADział Początki z szynszylą

Odpowiedzi: 1827
Wyświetleń: 197716
Ostatnia wiadomość 21 Sie, 2017, 13:15
wysłana przez patrycjajagoda
Dla wszystkich początkujących :)

Zaczęty przez AB-BADział Pogaduchy i ciekawostki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 937
Ostatnia wiadomość 23 Sie, 2007, 12:30
wysłana przez AB-BA
"Dzień szynszyli: wybieg czy wyleż" ankieta konkursowa (dużo zdjęć!)

Zaczęty przez dream*Dział Ankiety

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 24145
Ostatnia wiadomość 01 Lip, 2014, 19:09
wysłana przez Roza
gryzą się, brak zgody w stadzie, wykluczanie ze stada, walki (dot. już połączonych szynszyli)

Zaczęty przez xenarthraDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 50
Wyświetleń: 32184
Ostatnia wiadomość 10 Paź, 2020, 10:39
wysłana przez Szynszolek01
SimplePortal