hypothetical
19 Mar, 2024, 04:52

Autor Wątek: mało pije, nie pije, ile powinien pić, nie wiem czy pije, odwodnienie  (Przeczytany 42712 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kasia :))

  • Gość
Cześć! Mam do was pytanie. Mój szynszylek strasznie mało pije, wręcz w ogóle. Czy to normalne??? Proszę o szybką odpowiedź :(

/scaliłam*
« Ostatnia zmiana: 11 Cze, 2009, 22:26 wysłana przez dream* »

Offline kea

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1074
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Srebrna Strzała, Paproch, Pluszysława, Szeherezada
jestes w koncu Kasia czy Ola?
od zawsze pije malo czy tylko ostatnio tak ma?
szynszyle na ogol nie pija zbyt wiele, w naturalnym srodowisku nie maja raczej ciaglego dostepu do wody.
jezeli nagle przestal pic, to gorzej

Anonymous

  • Gość
On w ogule nic nie pije strasznie się o niego martwie :(

Offline kea

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1074
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Srebrna Strzała, Paproch, Pluszysława, Szeherezada
w takim razie idz do weterynarza, najlepiej takiego, ktory zna sie na szynszylach

Offline marta1

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 84
  • Uzbierane migdały: 0
A jak długo masz szylka? Bo może po prostu nie umie pić z poidełka

Anonymous

  • Gość
Mam go od 2 tygodni

Offline marta1

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 84
  • Uzbierane migdały: 0
to spróbuj mu dać z miseczki, bo może tak też być że poidełko się zacina

Offline kea

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1074
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Srebrna Strzała, Paproch, Pluszysława, Szeherezada
albo z zakraplacza/strzykawki

Offline chika

  • ~Znajacy Się Na Migdałach~
  • ***
  • Wiadomości: 53
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mello beżyk
Witam!

Od 3 dni mam szynszylę, jednak do tej pory nie widziałam, żeby mój mały pił.
Najpierw mu dałam wody w poidełku, które się okazało zepsute (przecieka). Nie wiem czy z niego pił. Jak próbowałam mu podsunąć pod pyszczek to zabierał główkę.
Cały czas też ma wodę w miseczce, ale nie widziałam żeby z niej pił. Po nocy oczywiście jest w niej mniej wody, ale przecież mógł to wylać podczas hasania..

Czy jak szylka ma wodę w miseczce to wie, że ma z tego pić? Podaje mu mineralną z butelki.

/scaliłam*
« Ostatnia zmiana: 11 Cze, 2009, 22:26 wysłana przez dream* »

Offline cindirella

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 282
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mikuś
moj pierwszej nocy mial wode w misce, ale od razu sie w tym skapal. musisz kupic nowe poidelko, nie sa drogie. one maja taka podzialke na tej buteleczce, mozesz sobie patrzec czy cos wypil czy nie. jesli on nie wpada do tej miski to mu zostaw, jak bedzie mu sie bardzo chcialo pic to moze sie napije.

Offline Owca

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 40
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Riko i Ben
Może po prostu nie chce mu sie pić, albo jest jeszcze trochę zestresowany nowym otoczeniem. Obserwuj go jeszcze, a jak nie zacznie pić to może idz do weterynarza...

"Twoje oczy są jak gwiazdy"

Offline Szynszylusia

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 91
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bobi i Stich || Pimpuś [*]
    • '. We love animals! .'
Może po prostu nie chce mu sie pić, albo jest jeszcze trochę zestresowany nowym otoczeniem. Obserwuj go jeszcze, a jak nie zacznie pić to może idz do weterynarza...
Tak zgadzam się z Owieczką. Może jest zestresowany i pije jak nikt nie jest w pobliżu klatki? U mnie tak piły, a teraz jest już dobrze i widzę, że szynszylki często piją.

'. I ♥ animals! .'

Offline qusher

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 7
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
tak naprawde to szylki  bardzo malo pija izwlaszcza pija wieczorkiem jak wy sobie spicie :P

szylkolub

Offline Cathy

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 119
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Fikuś & Ivo.
Mam podobną sytuację. Mam szynszyla od trzech dni.. Fik bardzo mało pije, o ile w ogóle pije (nigdy nie widziałam, żeby pił, poziom wody praktycznie się nie zmniejsza). Czy możliwe jest to, że nadal czuje, że jest w nowym otoczeniu i nie pije, bo się jeszcze boi? A może nie wie, gdzie ma poidełko albo jak z niego korzystać (co raczej jest mało prawdopodobne, bo w zoologu miał poidełko i pił, a poidełko ma ciągle w tym samym miejscu w klatce - na przeciwko domku, w którym bardzo często przesiaduje)?

Dopiero dzisiaj, gdy wypuściłam go na wybieg, ściągnęłam mu poidełko z prętów klatki i dałam mu prosto do pyszczka. Jak się dorwał, to nie mógł się biedak odlepić od tego poidełka :P. Troszkę wypił (ok. 1cm). Czy muszę skontaktować się z wetem, czy może poczekać jeszcze troszkę?

Fikuś & Ivo, dwa kochane standardy. ;*

Offline coolmamcia

  • POMOCNA DŁOŃ
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 863
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zozu, Herbi, Kacper (vel Siusiek)
Spokojnie Cathy, jeśli miał jakieś braki, to tym 1 cm je uzupełnił. To, że szynszyl nie pije po przybyciu do nowego miejsca jest normalnym objawem (oczywiście są i takie, które w nowej sytuacji piją normalnie). Niektóre po prostu tak reagują. Obserwuj dalej. Być może dostęp do poidełka jest troszkę utrudniony (mało miejsca wokół), może wisi zbyt nisko? Powinno być na takiej wysokości, aby szynszyl mógł pić bez przekręcania głowki.

Offline Marle_811

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 17
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • pusia(punia)
Ja nie miałam takich problemów , od razu po przywiezieniu i włożenia do klatki zaczął pić.Sprawdzaj codziennie ile wody ubyło . A może zapomniałaś zmienić i jest nie świerza???

Offline Chamaedorea

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 214
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pulpecja [*], Bella [*]
Obserwuj tylko, Cathy ;).

Ja ostatnio obserwowałam Rillę, bo nie byłam pewna czy pije. Właśnie się naocznie przekonałam, że to robi (poidełko jest zwykłe, przecieka, dlatego ubytki nie są wiarygodne xD, a na razie 2 automatycznego nie kupię).

Pulpecja i Bella ze mną od 26 września 2007. [']

Offline Zieffka

  • TUPACZ NOGĄ W SPRAWIE UPRAWNIEŃ
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 2260
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Sfera i Czarna, XXL i Ptysia
obserwuj też liczbę robionych kupek i ich wygląd-jeśli są bardzo małe i twarde, czarne, to może byc zaparcie z odwodnienia...wtedy trzeba zajrzeć niestety do poradnika i coś pomóc. doraźnie pewnie jabłuszko poskutkuje...ale dobrze zajrzeć na forum...dobra metoda na karmienie nowego szylka to oczywiście oprócz karmy, która jadł wcześniej duża ilość sianka i stały dostęp do wody-i dobrze na zaparcia robi to i zmusi do napicia sie prędzej czy później-sianko wzmaga pragnienie...
niech szylek ma też trochę prywatności skoro może być taki bojaźliwy-wychodź z pokoju czasem na 30minut, godzinę-niech się odważy wyjść z kąta :)

szynszylowy jest po prostu żywot mój

na zawsze w pamięci - Dziaba, Buba, Wacław

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
a może pokaz szylkowi gdzie jest woda, co? przysuń go do poidełka i ściśnij, żeby poleciała kropelka wody, moze ja powącha i załapie gdzie moze sie napić.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline UnLe96

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 302
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zenobiusz i Orzeszek
albo ktoś pisał, że natarł poidełko jabłuszkiem i szylka nauczyła się pić :)

Offline Cathy

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 119
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Fikuś & Ivo.
Więc tak..
Jeśli chodzi o kupki, to wczoraj już dokładnie je obejrzałam, a dzisiaj "zbadałam" ponownie.. i nie są ani twarde, ani zbyt małe, ani czarne - wydaje mi się, że są po prostu zwyczajne :P.
Marle_811 - spokojnie, wodę zmieniam codziennie, czasami nawet dwa razy: rano i wieczorem :)
Sianko w klatce również ma, tylko nie wiem czy je zjada, bo jeśli go ubywa, to na razie mało..
Poidełko o jeden czy dwa pręty wyżej mu podniosłam, bo faktycznie wisiało troszeczkę nisko, ale nie aż tak, żeby musiał przekręcać główkę przy piciu. Przestawiłam mu też miseczkę z karmą na inną półkę, bo mogła troszeczkę zasłaniać mu dojście do poidełka, gdy sam sobie ją przesunął przy jedzeniu :D. Poza tym chyba już zaczyna pić, bo jak wróciłam do domu, to widać było, że ubyło kolejne 5mm wody. :) Ogólnie mały się już zaczyna zadomawiać, bo dzisiaj znalazłam pierwsze kupki w hamaczku ^^.
Jeśli zauważę jeszcze raz, że nie pije to skorzystam z rad Myszy i UnLe. Na razie wydaje mi się, że picie wraca do normy, ale tak dla pewności będę sprawdzać jeszcze trochę poziom wody w poidełku i porównywać ;]
Dzięki ;*

Fikuś & Ivo, dwa kochane standardy. ;*

Offline pinula30

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Wiadomości: 68
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Maniuś i Zosia
przepraszam że zakładam nowy wątek.
podejrzewam że jak bym poszukała to bym znalazła ale nie mam na to czasu :(
mój Maniuś jest przeziębiony, dostał antybiotyk
to że nie umiem mu go podac to już inna historia :(:(:( boje sie że mu zrobie krzywde
tylko ja chciałąm zapytac ile powiniem pic??
bo od wczoraj wieczorem nie widziałam żeby cokolwiek pił, nie chciałabym żeby sie odwodnił myśle o dopajaniu go ale nie wiem w jakich ilościach i jak czesto podawa wode??
niech ktoś pomoże... prosze :(

/scaliłam*
« Ostatnia zmiana: 11 Cze, 2009, 22:25 wysłana przez dream* »

Offline jaszelma

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 491
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Standardowy Bibiak oraz czarny Ogonek Gubilonek
    • Ula-wyrodna mama:)
Antybiotyk masz podać do pyszczka?Jeśli tak to najpierw podaj antybiotyk - tak samo będziesz szylka dopajać więc musisz się przemóc.Poza antybiotykiem musisz podawać lakcid -znowu odrobina płynu do pyszczka.
Szynszyle generalnie nie piją dużo, ale jednak coś pic muszą.Spróbuj zamoczyć palec i zmoczyć mu pyszczek -zobaczysz czy jest zainteresowany piciem.Jeśli się boisz to podaj wodę zakraplaczem -po kropelce,na pewno mu nie zaszkodzisz.

Offline pinula30

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Wiadomości: 68
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Maniuś i Zosia
o lakcidzie wiem już mam przygotowany...
zakraplacza nie mam
a z antybiotykiem mam taki problem że mam go w strzykawce (a raczej miałam )
mam mu podawac 3 małe podziałki ze strzykawki ale jak już nacisne to leci dużo manius rozlewa, i w sumie nie wiem ile mu podałam :(

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Najlepiej jakbyś miała pipetkę, przelałabyś dawkę antybiotyku do kieliszka i napełniła pipetkę. Pamiętaj że najlepiej podać płyn, wciskając końcówkę pipetki z boku pysia za siekaczami.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

 
Biegunka u maluszków po dokarmianiu, matka ma mało pokarmu

Zaczęty przez agusia200189Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 4052
Ostatnia wiadomość 20 Kwi, 2008, 16:00
wysłana przez agusia200189
Osowiała szynszyla, dużo śpi, mało je

Zaczęty przez agonytokyoDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 1588
Ostatnia wiadomość 28 Sie, 2018, 22:48
wysłana przez Mysza <")))/
waga szynszyli: za dużo? za mało?

Zaczęty przez IwaDział Pogaduchy i ciekawostki

Odpowiedzi: 167
Wyświetleń: 52537
Ostatnia wiadomość 04 Lut, 2017, 23:49
wysłana przez Metallowa
Bardzo mało jedzą...

Zaczęty przez SzarkaDział Początki z szynszylą

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 3518
Ostatnia wiadomość 23 Maj, 2017, 06:32
wysłana przez Dosiek
Szynszyl mało je

Zaczęty przez wolarcziDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 9543
Ostatnia wiadomość 17 Cze, 2014, 17:41
wysłana przez wolarczi
SimplePortal