hypothetical
28 Mar, 2024, 22:56

Autor Wątek: mało pije, nie pije, ile powinien pić, nie wiem czy pije, odwodnienie  (Przeczytany 42790 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline pinula30

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Wiadomości: 68
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Maniuś i Zosia
pipetki też nie mam :( takiej dobrej
a z tym antybiotykiem i tak by był problem i nie dało by sie tego zrobic tak jak mówisz bo to są śladowe ilości ze strzykawki o pojemności 1 ml mam mu zaaplikowa 3 podziałki czyli 0.o3 ml wiec nawet jak bym to wlała do kieliszka to takiej ilości z kieliszka pipeta nie wciągne :(

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
No to tym bardziej ze strzykawki nie wycyrklujesz tak dokładnie, bo wiem że z niej źle się podaje .

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline pinula30

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Wiadomości: 68
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Maniuś i Zosia
pal sześc z podaniem antybiotyku z tym sobie jakos poradze (może)
tylko powiedzcie mi ile mam mu dawa pic w sytuacji kiedy on nic nie pije bo nie wychodzi z domku :( dostał lakcid rozpuszczony w mililitrze wody i wcześniej tez mililitr wody
jak czesto podawac mu takie dawki??
żeby sie nie odwodnił :(

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Ja myślę że może z 5 - 6 razy na dzień bo 1 mililitr to malutko, o ile się nie mylę to łyżeczka do herbaty ma 5 mililitrów.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Joanna

  • Gość
Witaj. Nie wiem u którego lekarza byłaś w Rzeszowie. Ale mniejsza o to. Antybiotyk najlepiej podawać rozpuszczony w wodzie np. z glukozą robisz słodki roztwór glukozy nabierasz do strzykawki około 1 mililitra  wciągasz troszkę powietrza potem najlepiej igłą zakroplić do strzykawki odpowiednią ilość antybiotyku wszystko mieszamy wyciskamy powietrze ze strzykawki i powoli podajemy do pysia z boku między siekaczami i trzonowcami po kropli mały jak poczuje w pysiu coś słodkiego to będzie pił w ten sposób podajesz zalecaną dawkę nie przedawkujesz i masz pewność ze mały pije. Oczywiście takie podawanie leku musi odbywać sie dwuosobowo, jedna osoba trzyma malucha a druga podaje picie. Wszystkim szylkom tak podawałam antybiotyk i było ok.
Jeżeli byłaś u doktora Matusza ( lecznica Azor na Pułaskiego ) to zadzwoń do lecznicy i zapytaj ile mały powinien pić na dzień on na pewno zwarzył zwierzaka i obliczy ile mililitrów na dobę musisz podawać szylkowi. Powodzenia. Daj znać jak mały się czuje bo widzę jakiś wysyp przeziębień u szynszyli.

Joanna

  • Gość
Sorki jeszcze jedno jeżeli delikatnie ściśniesz uszko szylka i ono się sklei to mały jest odwodniony natychmiast weterynarz i sole fizjologiczne.

Offline Laurin

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 112
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Syriuszek i Maurice :*
Ja podawałam mojemu Syriuszkowi antybiotyk ze strzykawek typu insulinówek, zawijałam go w ręcznik, kładłam na kolana i trzymałam tak, żeby mu dać do pysia a nie rozlać, antybiotyku była odrobinka, więc szło to szybciutko, aha do samego antybiotyku lekarz polecił mi dodawać jakiś słodki soczek, tak żeby przełamać gorzki smak leku. A jak bardzo nie protestował to nawet mogłam mu podać tak, że go trzymałam w pionie i dawałam do pysia żeby pił sam, ale zwykle smak mu dalej przeszkadzał i musiałam korzystać z ręcznika...
Metoda może i nieprzyjemna dla zwierzaka, ale jak trzeba podać lek to trzeba.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
pinula, pipete kupisz w aptece za całe 1.40 zł ;p

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline pinula30

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Wiadomości: 68
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Maniuś i Zosia
byłam własnie w lecznicy azor u doktora Matusza
dzisiaj byłam ponownie po kolejna dawke antybiotyku , bo sie skończył
już znalazłam sposób na podanie Mankowi lekarstwa :D
pije chetnie
ale ja nie dziwie sie mu że on sie tak bronił przed  piciem tego, dzisiaj zakałam strzykawke palcem, a jak oblizałam tego palca to poczułam tak obrzydliwie gorzki smak... fuu...coś w rodzaju tych specyfików przeciw obgryzaniu paznokci :( biedny Maniuś musi to pic :(
zrobiłam też test z uszkiem i po zgięciu wraca do swojego normalego wyglada, nie skleja sie takze manius nie jest ofwodniony
dzisiaj wida juz wyrażną poprawe, bo jak wróciłam z uczelni to maniuś wyszedł z domu sie przywitac a teraz chetnie biega po pokoju, a jeszcze wczoraj na wybiegu zamiast biegac spał pod łóżkiem
jutro jeszcze jade z nim do kontroli do lekarza i jutro pewnie zakończy antybiotykoterapie

Marissa

  • Gość
Witam! Założyłam ten wątek, bo dosyć długo czekam na rejestrację .Posiadam szynszyla od czterech dni ( jest to ok 3 miesięczny samczyk o imieniu Alvin ) i zauważyłam ,że od czasu, kiedy przywiozłam go do domu wogóle nie pije wody .Mam wrażenie ,że tak jest do tej pory. Byłam z nim u weterynarza, ale stwierdził ,że mój szylek jest zdrowy i na prawdę nie wie co mu jest. Czytałam, że prawidłowo szynszyl powinien wypić dziennie ok. 100 ml wody ,ale widząc stan wody w poidełku mogę stwierdzić ,że nie wypił ani kropli .W zoologiku zanim dokonałam zakupu szylka, zauważyłam, że w jego klatce była miska z wodą,a nie było poidełka ,więc pomyślałam sobie, że może nie potrafi z niego pić i wstawiłam mu miseczkę z wodą. Niestety z miski też nie pije. Poza tym wszystko jest ok .Ma apetyt ,je normalnie (zwłaszcza sianko). Zauważyłam jednak, że zjada własne odchody - czy to jest normalne ?? osobiście wydaje mi się to być "trochę" ochydne ,ale z doświadczenia wiem ,że jak kiedyś posiadałam chomika ,to on robił to samo w celu dostrczenia jakiś minerałów z własnych odchodów. Szynszyla mam poraz pierwszy w życiu i tak szczerze mówiąc nie wiele wiem o jego zachowaniach, żywieniu itd., ale staram się wszystkiego dowiadywać i wiele czytam na temat tych zwierząt, ale obawiam się, że w tym przypadku to nie wystarczy. Postanowiłam poszukać pomocy u osób, które od dłuższego czasu zajmują się szynszylami i wiedzą o wiele więcej z własnego doświadczenia. A więc uprzejmie proszę was o pomoc. Boję się o swojego zwierzaka, zwłaszcza przez to, że nie wiem co mu dolega. Z góry dziękuję za szybkie odpowiedzi  :)

/scaliłam*
« Ostatnia zmiana: 11 Cze, 2009, 22:27 wysłana przez dream* »

Offline cindirella

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 282
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mikuś
Masz jakieś błędne informacje, szynszyle z reguły nie piją 100 ml dziennie, mój pija 10 ml :) To normalne że zjada odchody, to się nazywa kaprofagia, w taki sposób przebiega u tych zwierząt proces trawienia, nie masz czym się mat=rtwić. Twoje zwierzątko jest zupełnie zdrowe i nic mu nie dolega :)

Offline aska69

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1136
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Lady i Maniek :-D
jeśli naprawdę nie wypił ani kropli, to możesz mu podać na palcu

Mężczyźni rządzą światem ...
 a kobiety mężczyznami :wink:

Dzielna

  • Gość
Witam!

Od 3 dni mam szynszylę, jednak do tej pory nie widziałam, żeby mój mały pił.
Najpierw mu dałam wody w poidełku, które się okazało zepsute (przecieka). Nie wiem czy z niego pił. Jak próbowałam mu podsunąć pod pyszczek to zabierał główkę.
Cały czas też ma wodę w miseczce, ale nie widziałam żeby z niej pił. Po nocy oczywiście jest w niej mniej wody, ale przecież mógł to wylać podczas hasania..

Czy jak szylka ma wodę w miseczce to wie, że ma z tego pić? Podaje mu mineralną z butelki.

Gdy kupiłma swojego szylka, to około dwóch tygodni nie pił. Nalewałąm jemu w nakrętkę od butelki zostawiałam na troszkę i wyciągałam,żeby nie zmoczył futerka. Po dwóch tygodniach zaczął już pić swobodnie z poidełka. Szylki muszą się do nas przyzwyczaić. Gdy to już nastąpi ,to nie mają problemów z piciem, jedzeniem czy bieganiem przy nas  [taniec] [super]

/scaliłam*

Offline wolarczi

  • ~Rządzący Kąpielą~
  • ***
  • Wiadomości: 202
  • Uzbierane migdały: 7
  • Płeć: Kobieta
Jeśli kompletnie nic nie pije, to trzeba by podać wodę chociaż ze strzykawki, ja czasem dawałam Maniowi z kieliszka, to długo mu podtykałam pod pyszczek, aż w końcu trochę wypił.

(szynszyla.org waska1988)

Offline Milva

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 49
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Ile średnio wody piją szynszyle?
Mam wrażenie, że moje dwa piją wyjątkowo dużo. Najpierw myślałam, że to przez upały, ale nadal tak jest a upały minęły.
W ciągu nieco ponad doby znika całe poidełko czyli 250ml.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
moje 2 wypijają 125ml na dobę, może poidełko cieknie podczas harców po klatce? A może muszą tyle pić, jeśli mają sporo moczopędnych ziół w diecie.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Milva

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 49
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Raczej na pewno nie cieknie aż tak bardzo.
Mieszam liście jabłoni, brzozy, malin, czarnej porzeczki, pokrzywę, krwawnik, miętę, liście babki lancetowatej i mniszka lekarskiego i staram się aby było to w mniej więcej tych samych proporcjach.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
No to co się dziwisz. Cała Twoja mieszanka to praktycznie zioła moczopędne. Jak wysikuje tyle, bo go natura goni, to musi tyle wypić! :D Do tej mieszanki powinnaś stanowczo dodać kwiaty malwy i nagietka by choć trochę uzupełnić witaminy i minerały, które uciekają z organizmu.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Milva

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 49
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Wiem że liście brzozy są bardzo moczopędne a zaraz za nimi pokrzywa. Zapamiętałam, że to jedyne takie zioła. A z których najlepiej zrezygnować w tej mieszance albo dawać mało?

Ząbki sprawdzam co jakiś czas i są pomarańczowe, więc szkoda jeszcze się nie stała :)

Offline SZYNSZYLKA BEZA

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1182
  • Uzbierane migdały: 8
  • Płeć: Kobieta
  • I love CHINCHILLAS!
    • Zapraszam do czytania opowieści o WATASZE ZŁOTEGO DĘBU
Ile powinna pić szynszyla (dziennie)?
Beza pije ale wydaje mi sie ze za mało... 8)

"Co jest lepsze, urodzić się dobrym czy ogromnym wysiłkiem przezwyciężyć swą spaczoną naturę?"
-Paarthurnax

*Najlepszy przyjaciel ma zawsze cztery łapki*
Kocham was szynszyle!
-------------------------------------------------------
Ze mną Beza i Malaga

Offline Pańcia

  • Moderator
  • ~Cyber Szynszyla~
  • *****
  • Wiadomości: 368
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
Nie napiszę Ci jak jest z jedną szylą, bo mam trzy i jedna pije więcej, druga mniej, ale dziennie przy trzech schodzi mi około 200ml wody (przy czym nie wiem ile z tego kapie samoistnie z poidełka, a kapie na pewno, bo robią mi się duże plamy z wody na półce ;d ).

Offline Rukola

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 544
  • Uzbierane migdały: 12
Szybszyle piją mało, mam poidełko bez podziałki i po jednym dniu w ogóle nie zauważam różnicy ;)

Offline wolarczi

  • ~Rządzący Kąpielą~
  • ***
  • Wiadomości: 202
  • Uzbierane migdały: 7
  • Płeć: Kobieta
Mój pije 10-20 ml dziennie.

(szynszyla.org waska1988)

Offline Paja

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 431
  • Uzbierane migdały: 4
  • Płeć: Kobieta
  • Tequila (*), Lara (*), Aśka
U mnie też schodzi ok 20ml na głowę

Offline SZYNSZYLKA BEZA

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1182
  • Uzbierane migdały: 8
  • Płeć: Kobieta
  • I love CHINCHILLAS!
    • Zapraszam do czytania opowieści o WATASZE ZŁOTEGO DĘBU
Spoko dziękuję za odpowiedzi
 Pozdrawiam

"Co jest lepsze, urodzić się dobrym czy ogromnym wysiłkiem przezwyciężyć swą spaczoną naturę?"
-Paarthurnax

*Najlepszy przyjaciel ma zawsze cztery łapki*
Kocham was szynszyle!
-------------------------------------------------------
Ze mną Beza i Malaga

 
Biegunka u maluszków po dokarmianiu, matka ma mało pokarmu

Zaczęty przez agusia200189Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 4063
Ostatnia wiadomość 20 Kwi, 2008, 16:00
wysłana przez agusia200189
Osowiała szynszyla, dużo śpi, mało je

Zaczęty przez agonytokyoDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 1602
Ostatnia wiadomość 28 Sie, 2018, 22:48
wysłana przez Mysza <")))/
waga szynszyli: za dużo? za mało?

Zaczęty przez IwaDział Pogaduchy i ciekawostki

Odpowiedzi: 167
Wyświetleń: 52715
Ostatnia wiadomość 04 Lut, 2017, 23:49
wysłana przez Metallowa
Bardzo mało jedzą...

Zaczęty przez SzarkaDział Początki z szynszylą

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 3531
Ostatnia wiadomość 23 Maj, 2017, 06:32
wysłana przez Dosiek
Szynszyl mało je

Zaczęty przez wolarcziDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 9554
Ostatnia wiadomość 17 Cze, 2014, 17:41
wysłana przez wolarczi
SimplePortal