28 Mar, 2024, 09:39

Autor Wątek: Słanianie się na nogach, trzęsienie się, brak apetytu - brak biegunki. Pomocy!  (Przeczytany 18966 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ten wątek posiada wiadomość oznaczoną jako najlepsza odpowiedź. Aby ją zobaczyć kliknij tutaj.

Michał i Lola

  • Gość
Bardzo proszę o szybką pomoc. Moja około czteroletnia szynszylka bardzo nagle podupadła na zdrowiu - 4 dni temu wszystko było jeszcze w porządku. Najpierw przez 2 dni była bardzo osowiała i bardzo mało jadła. Jednak wczoraj w ogóle nie wyszła ze swojego ,,domku''. Kiedy zaniepokojony nakłoniłem ją do wyjścia, nie była w stanie przejść dystansu 20 centymetrów... Cały czas słania się na nogach, przewraca się co dwa kroki. Nic nie je. Całkowicie straciła apetyt. Właśnie te 4 dni temu sprzątałem klatkę i od tamtego momentu nie pojawiły się żadne bobki. Momentami jeszcze przeraźliwie się trzęsie :( .  Wygląda to strasznie i jestem załamany. O 11 w nocy dzwoniliśmy do weterynarza błagając o pomoc - szynszylka sprawiała wrażenie jakby miała nie dożyć poranku :(. Pół godziny później byliśmy już w lecznicy. Malutka dostała jakiś zastrzyk na koordynację i uspokojenie układu nerwowego, a ja, zapewnienie, że nie umrze w nocy. I tak jestem niezmiernie wdzięczny Panu doktorowi - w końcu była już 23.30, a on był po 15 godzinach pracy. Dziś rano stawiliśmy się w gabinecie - kazano nam kupić espumisan w kroplach i podać przez pipetkę 1-2 krople 2 razy dziennie. Niestety, nie widzę u malutkiej poprawy! Minęło już 6 godzin od podania 1 dawki leku. Szynszylka dalej jest w opłakanym stanie. Nie umiem opisać jak bardzo się o nią martwię. Bardzo proszę o pomoc.

Offline greatdee

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1110
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Skarboń-u Dream (Sowa, Bzyq, Fiołek (*))
    • a tym się zajmuję zawodowo :)
Hmm, skoro nie ma bobków to chyba zatwardzenie? Poszukaj wątków o zatwardzeniu czekając na wypowiedź kogoś bardziej doświadczonego, ja niestety nie pomogę, bo moim szylkom nie przydarzyło się nic takiego.
Jedyne co Ci mogę doradzić to konsultację telefoniczną z lekarzami z Ogonka w Warszawie (lub jeśli masz blisko to wizytę tam) - http://www.ogonek.waw.pl/


Para qué vivir tan separados
si la tierra nos quiere juntar,
si este mundo es uno y para todos
todos juntos vamos a vivir.

Michał i Lola

  • Gość
Nie mam blisko do Okonka pod warszawą - jestem z Koszalina - to pól Polski drogi.

Ale z pewnością zadzwonię żeby się skonsultować.

Ogonka w Warszawie - przepraszam - źle przeczytałem.
« Ostatnia zmiana: 11 Wrz, 2009, 08:28 wysłana przez Basia_W »

Offline greatdee

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1110
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Skarboń-u Dream (Sowa, Bzyq, Fiołek (*))
    • a tym się zajmuję zawodowo :)
A zadzwoniłeś?


Para qué vivir tan separados
si la tierra nos quiere juntar,
si este mundo es uno y para todos
todos juntos vamos a vivir.

Claudi

  • Gość
Pewnie bliżej by Wam było do Szczecina, tam są weci znający się na szczylkach.

Jeśli Wasza szylka wytrzyma do niedzieli, mogę ją zabrać do Ogonka do Warszawy ale musielibyście ją podrzucić do Gdańska (wyjeżdżam do Warszawy mniej więcej w południe, w samym Gdańsku będę w sobotę rano). gdybyście byli zainteresowani, zadzwońcie na moją komórkę - 609-130-018

Pozdrawiam -
Claudi

Michał i Lola

  • Gość
Jutro rano pojedziemy też do dr Kulki przy Batalionów Chłopskich. Szynszylka dostała już drugą dawkę leku (espumisan) i jest po dwóch zastrzykach (coś ze sterydów). Nie widać wciąż żadnej poprawy. Wie ktoś może gdzie kupić preparat typu Rodicare albo Critical Care? Nie chcę aby szylka padła z niedożywienia :(. Definitywnie przestała przyjmować pokarm oraz wodę.

Offline greatdee

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1110
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Skarboń-u Dream (Sowa, Bzyq, Fiołek (*))
    • a tym się zajmuję zawodowo :)
Z tego co wiem to tylko u weterynarzy.
Ale karm ją papką z granulatu albo gerberkami!! Nie może NIC nie jeść, a przede wszystkim musisz ją dopajać!!


Para qué vivir tan separados
si la tierra nos quiere juntar,
si este mundo es uno y para todos
todos juntos vamos a vivir.

Michał i Lola

  • Gość
Szylka dostaje cały czas wodę z pipetki prosto do pyszczka. Jakie gerberki będą się najlepiej nadawać dla szylki do karmienia z małej strzykawki bezpośrednio do pysia?

Offline greatdee

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1110
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Skarboń-u Dream (Sowa, Bzyq, Fiołek (*))
    • a tym się zajmuję zawodowo :)
Ja podawałam brokułowy. Warto domieszać do tego zarodki pszenne i rozmoczony granulat.
Właśnie ten Rodicare podobno świetnie działa na pobudzenie pracy jelit, ale nie wiem gdzie go kupić.
« Ostatnia zmiana: 10 Wrz, 2009, 22:43 wysłana przez greatdee »


Para qué vivir tan separados
si la tierra nos quiere juntar,
si este mundo es uno y para todos
todos juntos vamos a vivir.

Michał i Lola

  • Gość
Lola zjadła właśnie ok. 5 ml gerberka ze strzykawki. Jutro jedziemy na RTG do kliniki przy ul. Bosmańskiej.

Offline Aśińska

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 616
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zuzia w serduszku.Obecnie Maxsiu i Neo aksamitki
Mozna tez podawać Gerber brzoskwiniowo-bananowy , do tego wmieszać minimalna ilośc Vibovitu -junior .

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Zmiel w młynku do kawy granulat którym karmisz kulkę ,dodaj do tego letniej wody i to również możesz podawać kulce.
znalazłam  http://www.planeta-zoo.pl/farm-breifutter-500g-p-5916.html , może niech się ktoś wypowie czy to nadaje się dla naszych kulek.

Claudi

  • Gość
Rodicare jest w Ogonku, na pewno. Mogę przewieźć do Gdańska jeśli trzeba ale musicie DZISIAJ się ze mną skontaktować w tej sprawie. Puszka taka 0,5 kg kosztuje 50-70 zł (zadzwońcie 22-664-6688 do Ogonka, by się dowiedzieć o cenę).

Offline Zieffka

  • TUPACZ NOGĄ W SPRAWIE UPRAWNIEŃ
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 2260
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Sfera i Czarna, XXL i Ptysia
można kupić każdego z gruszki, jabłka, banana, brzoskwini gerbera który na 100g ma nie więcej niż 11-12g cukru. to ważne:)
ja polecam "złociste jabłuszka"+zarodki pszenne sante (ze sklepu spożywczego/marketu/zdrowa żywność) do tego woda i ewentualnie granulat zmielony, posiekany na miałki/rozmiażdżony+gerber rozwodniony
no i siano o ile to nie ono sprawiło
może warto podać szylce węgla? kup w markecie sok ananasowy-to na zatwardzenie/zakłaczenie pomoże...trudno zdobyć ale warto...najczęściej stoi na półkach z mleczkiem kokosowym. choć nie zawsze...

szynszylowy jest po prostu żywot mój

na zawsze w pamięci - Dziaba, Buba, Wacław

Offline Belzebuba

  • ŚLEDZĄCA UPRAWNIENIA :-)
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 725
  • Uzbierane migdały: 4
  • Płeć: Kobieta
  • Belzebuba, Shub, Morri ...Lucyferka [*]
węgla?? Zieffka, węgiel to na biegunki raczej - i chyba powoduje zagęszczenie/twardnienie materiału...
Wiem że to wchłania toksyny, ale działa wręcz odwrotnie do pożądanego tu efektu... Przynajmniej tak z mojej wiedzy wynika...

Ale dokarmiaj/dopajaj koniecznie!

Oznaczone jako najlepsza odpowiedź przez dnia 25 Lut, 2016, 03:55

Offline Zieffka

  • TUPACZ NOGĄ W SPRAWIE UPRAWNIEŃ
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 2260
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Sfera i Czarna, XXL i Ptysia
racja. nie byłam pewna, ale chciałam informacyjnie o toksynach napisać. ale przy zatwardzeniu-nie podawaj!
ale na zakłaczenie/zatwardzenie w układzie pokarmowym sok ananasowy pomaga-znajdziesz też na forum tutaj bodajże gotowy poradnik na ten temat

szynszylowy jest po prostu żywot mój

na zawsze w pamięci - Dziaba, Buba, Wacław

Offline greatdee

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1110
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Skarboń-u Dream (Sowa, Bzyq, Fiołek (*))
    • a tym się zajmuję zawodowo :)
I jak ma się szylka?


Para qué vivir tan separados
si la tierra nos quiere juntar,
si este mundo es uno y para todos
todos juntos vamos a vivir.

Michał i Lola

  • Gość
Byliśmy dzisiaj o ósmej w przychodni przy ul. Górskiego - mała dostała następny zastrzyk na neutralizację kul włosowych. O 16 byliśmy też w przychodni dr Kulki przy Batalionów Chłopskich - jest on polecany jako najbardziej znający się na gryzoniach i tego typu małych ssakach. Dopiero on zmierzył temperaturę szylce - w normie. Stwierdził, że jest to bardzo poważne zatwardzenie i podał jej 4 zastrzyki - na rozluźnienie jelit, na zwiększenie apetytu, na aktywizację pracy jelit i jeszcze jeden silnie przeczyszczający. Kategorycznie kazał odstawić espumisan, jako jedynie szkodzący - rozluźnia jelita, ale też je ,,wyłącza'' na pewien czas, czyli daje odwrotny do potrzebnego przy zatwardzeniu skutek. Odradził Rodicare, szczególnie ten w kroplach. Powiedział, iż jest on zbyt kaloryczny i o wiele lepiej do dożywiania nadaje się gerber, który malutka cały czas (co ok 3 godziny) dostaje. Przez półtorej godziny maiała masowany brzuszek i dostawała ciepłe okłady. Leki powinny zacząć działać 2-3 godziny po podaniu. Minęły już 2 i pół. Po 3 godzinach beż zmian lekarz kazał zadzwonić do siebie, powiedzieć jak wygląda sytuacja i przywieźć ją do lecznicy.

Michał i Lola

  • Gość
Jeśli nic się nie zmieni, za pół godziny jedziemy z powrotem do przychodni przy Batalionów Chłopskich. Szynszylka nie wypróżnia się od poniedziałku Obecnie dostaje olej parafinowy (jednorazowo mała dwumililitrowa strzykawka, dzisiaj dostała już 2 razy) i farmaceutyki przeczyszczające i aktywizujące jelita.

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Trzymam kciuki za małą.W końcu kupki muszą ruszyć.Zostało mi trochę Critical care  z czasów jak dokarmiałam moich chłopców.Nie jest tego dużo ale jak reflektujesz to ci wyślę tylko się ze mną skontaktuj,  anezob.m@wp.pl- wyślij mi adres pod który mam wysłać CC.

Offline owiabiks

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 659
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bratek, Fiołek(*), Irys(*), Malwin(*),Narcyz(*)
Man nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Najważniejsze, że problem zdiagnozowany.
Już kiedyś o tym pisałam: zatwardzenie od wzdęcia może być dla laika nierozpoznawalne, a leczenie wygląda inaczej. Wydaje się, że przy wzdęciu brzuch musi być twardy i napięty - otuż nie! Narcyz po pierwszych antybiotykach (rok temu) miał miękki brzuch, a że nie robił bobków myślałam, że to zatwardzenie i dawałam mu jabłko. Dopiero przy prześwietleniu wyszły zagazowane jelita i właśnie to jabłko mu szkodziło. Lek, który wtedy dostał neutralizował się z tłuszczem. Naprawdę trzeba uważać z samodzielnym leczeniem.

Flora (ja)
i fauna (  Bratek - szynszyla; Nikon- york;  Lili(a) - selkirk rex; Kajtek- nimfa)

Michał i Lola

  • Gość
Szylka jest w stanie krytycznym. Jest już odżywiana dożylnie. Dzisiaj o jedenastej dostała już pierwszą kroplówkę. Wciąż się nie wypróżniła (nie robi tego od poniedziałku). Jest strasznie słaba, nie walczy, leje się przez ręce. Dostała też drugą serię zastrzyków (tych z drugiego zestawu). Na następną wizytę jesteśmy umówieni na dziewiętnastą. Mimo to jestem zdumiony, gdyż dr Kulka wciąż nie przyjął od nas żadnych pieniędzy.

Offline Aśińska

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 616
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zuzia w serduszku.Obecnie Maxsiu i Neo aksamitki
Trzymam kciuki z całej siły żeby się kulce udało wrócić do zdrowia .

Offline Zieffka

  • TUPACZ NOGĄ W SPRAWIE UPRAWNIEŃ
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 2260
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Sfera i Czarna, XXL i Ptysia
zadzwoń co z tym sokiem ananasowym czy lejem parafinowym? czy to ewentualnie z lekami na odkłaczenie podanymi mogłoby coś dać? bo oczywiście sam nie podawaj nic. bo można tylko pogorszyć sprawę...i masuj brzuszek ruchami okrężnymi w kierunku od gór do dołu . może w końcu ruszy :(

szynszylowy jest po prostu żywot mój

na zawsze w pamięci - Dziaba, Buba, Wacław

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Walczysz o małą dzielnie, a ja ci w tej walce kibicuję.Wierzę że jeszcze małej się uda.Tylko ty się nie poddawaj.Jak jej stan się ustabilizuje wyślę ci Critical.

 
Pomocy, boje się że szylek zdechnie :( nie je, nie pije, ciężko oddycha po antyb

Zaczęty przez kamica16Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 20434
Ostatnia wiadomość 28 Cze, 2013, 10:39
wysłana przez Alicja Mannschack
Samiczki mają 2-miesięczne młode ale siebie nietolerują - pomocy ;(

Zaczęty przez MimozjaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 3611
Ostatnia wiadomość 17 Cze, 2014, 18:16
wysłana przez kasiakasiakasia
Bardzo POWIĘKSZONE JĄDRA u samca - pomocy - mieszkamy w Amsterdamie

Zaczęty przez ChinchilliumDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 11586
Ostatnia wiadomość 24 Sie, 2015, 17:48
wysłana przez Paula_91
Dziwne zachowanie szynszyli po porodzie, apatia, charczenie. POMOCY.

Zaczęty przez MeoDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 1984
Ostatnia wiadomość 08 Kwi, 2018, 20:07
wysłana przez Ciupelek
POMOCY! Czerwone uszy, leży na boku,nie je,nie pije,trzesie sie

Zaczęty przez kra1234985Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 4488
Ostatnia wiadomość 24 Sty, 2016, 18:21
wysłana przez dream*
SimplePortal