hypothetical
29 Mar, 2024, 09:11

Autor Wątek: dlaczego szylka robi wszędzie kupki?  (Przeczytany 26099 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: dlaczego szylka robi wszędzie kupki?
« Odpowiedź #25 dnia: 25 Lut, 2007, 21:07 »
Oczywiście że będą zostawiać wszędzie swoje bobki (zresztą jak wszystkie gryzonie). Z początku bardzo mnie to raziło, ale z czasem przywykłam.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Eriu

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 140
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pixie i Dixie - dwie śliczne samiczki :)
Odp: dlaczego szylka robi wszędzie kupki?
« Odpowiedź #26 dnia: 26 Lut, 2007, 13:07 »
O tyle mamy dobrze, że te szynszyle bobki to wcale nie są takie duże w porównaniu choćby do szczurzych czy króliczych. I o tyle szczęście, że kontrolują sikanie, o ile są kulturalne (pomijam ewenementy jak mój poprzedni szylek, który wskakiwał specjalnie na łóżko i w rogu sobie sikał ;) ).

Offline agatakalisz

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: dlaczego szylka robi wszędzie kupki?
« Odpowiedź #27 dnia: 01 Gru, 2009, 22:41 »
jak sam temat wskazuje chodzi o bobki szylka ;) jest ich caaałe mnóstwo.... czy nie da się czegoś z nimi zrobić? ja to jeszcze jakoś znoszę, ale mama już nie wytrzymuje... ;( nie chce się go pozbyć... :( może są jakieś preparaty, które działają powodują, że nie 'robią' w tym miejscu? szylka mam dopiero od miesiąca o moja mama juz ma go dość...
kolejnym problemem są kwiaty, które... znikają...  :) zjada je nagminnie ;D Co mogę z nim zrobić? ;D bo on już nawet na półki wskakuje ;D
PROSZĘ O POMOC!! jak najsybciej :)
 [-chomik-]




scaliła Basia_W
« Ostatnia zmiana: 03 Gru, 2009, 09:17 wysłana przez Basia_W »

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: dlaczego szylka robi wszędzie kupki?
« Odpowiedź #28 dnia: 03 Gru, 2009, 09:24 »
Na bobkowanie szylka nic nie poradzisz, pozostaje tylko przyzwyczajenie się do nich i sprzątanie,  kwiaty trzeba usunąć z jego zasięgu, bo mogą mu bardzo ZASZKODZIÆ.



P.S. Polecam bardzo lekturę forum, bo raczej niewiele wiesz o zwierzątku ktore posiadasz - pozdrawiam.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline owiabiks

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 659
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bratek, Fiołek(*), Irys(*), Malwin(*),Narcyz(*)
Odp: dlaczego szylka robi wszędzie kupki?
« Odpowiedź #29 dnia: 03 Gru, 2009, 15:54 »
Ci co przeżyli u szylków różnego rodzaju zaparcia, czy wzdęcia nigdy nie napiszą, że bobki ich drażnią. Wiem coś o tym. Dużo bobków świadczy o zdrowiu.

Flora (ja)
i fauna (  Bratek - szynszyla; Nikon- york;  Lili(a) - selkirk rex; Kajtek- nimfa)

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: dlaczego szylka robi wszędzie kupki?
« Odpowiedź #30 dnia: 03 Gru, 2009, 16:27 »
Agatko szynszyl to taka futrzasta fabryka do robienia bobków.I nie da się tego zmienić.Jest to może uciążliwe-  mnie jednak  nie przeszkadza.Ja podobnie jak owiabiks cieszę się z każdego bobka- a im większy tym lepiej.Może odciąż mamę w sprzątaniu po  kulce. Ja kilka lat temu zrezygnowałam z kwiatów na podłodze i parapecie.Wolę nie ryzykować.Jak twoja kulka lubi kwiatki to kup mu bazylię w doniczce.Po niej mu nic nie będzie.A jeżeli chodzi o ruchliwość to też świadczy o jego dobrej kondycji i zdrowiu. Martwiłabym się jakby był osowiały. Jak mama małego pokocha to nic nie będzie jej przeszkadzać. Uważaj na wybiegu żeby mały nie gryzł kabli.

Offline fanaticus

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 143
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: dlaczego szylka robi wszędzie kupki?
« Odpowiedź #31 dnia: 04 Gru, 2009, 00:32 »
Ano na bobki chyba nic się nie poradzi, najlepszą metodą jest posiadanie pod ręką szczotki z szufelką ;) i regularne zmiatanie. Można się do tego szybko przyzwyczaić.
Co do kwiatków to lepiej je trzymac poza zasięgiem gryzonia - dla dobra samych kwiatków ale i dla dobra zwierzaczka, żeby się nie podtruł czy nie dostał rozstroju żołądka od zbyt mokrego "jedzenia" ;)

:)

Offline owiabiks

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 659
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bratek, Fiołek(*), Irys(*), Malwin(*),Narcyz(*)
Odp: dlaczego szylka robi wszędzie kupki?
« Odpowiedź #32 dnia: 04 Gru, 2009, 16:45 »
A ja wczoraj byłam załamana, bo Malwin nie zrobił na wybiegu ani jednego bobka. Co do królików, to mój robił kupy tylko w kuwetę, która stała poza klatką, no czasem sporadycznie w innym miejscu, ale nauka trochę czasu trwała.

Flora (ja)
i fauna (  Bratek - szynszyla; Nikon- york;  Lili(a) - selkirk rex; Kajtek- nimfa)

Offline ewa i juz

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 429
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Puniaczka, Pusia i Spajka zapamiętam na zawsze
Odp: dlaczego szylka robi wszędzie kupki?
« Odpowiedź #33 dnia: 04 Gru, 2009, 21:47 »
szynszylki nie kontrolują zwieraczy odbytu i dlatego beda robic kupki gdzie popadnie - inaczej sie ma rzecz z siuskami - kwestia dobrego szynszylego wychowania to toaleta (siuskowa) w 1 miejscu

życie jest piękne - dalej tak uważam

Offline BigAndSylwia

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: dlaczego szylka robi wszędzie kupki?
« Odpowiedź #34 dnia: 04 Gru, 2009, 23:03 »
jak już napisałem w poprzednim wątku, ale mój post przeniesiono (nie mam tego nikomu za złe) ja używam odkurzacza ręcznego (coś takiego...    http://allegro.pl/item839229752_odkurzacz_reczny_samochodowy_aku_6_0v_45w_okazja.html ) Po każdym bieganiu dwie trzy min poświęcamy na szybkie sprzątnięcie, idzie szybko i wygodnie, odkurzacz "szału nie robi" ale do kupek się nadaje wyśmienicie :) mały przenośny, lekki, pod ręką

Marcin-->Lepidodactylus lugubris X2,Eublepharis macularius,  Acanthoscurria geniculata L10,Lasiodora parahybana L6,Hierodula membranacea L6,Szynszylek Tosia

Sylwia-->Szynszylek Lusia :D

Offline Memor

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tuptuś i Czoko
Odp: dlaczego szylka robi wszędzie kupki?
« Odpowiedź #35 dnia: 04 Gru, 2009, 23:13 »
Ty jestes nauczony/nauczona robic kupke w WC,szyle tego nie potrafia.A z reszta,kupki szylek sa twarde,male,niesmierdza wiec nie stwarzaja zadnych klopotow,kilka minut po wybiegu i jest czysciutko;] Taka juz ich natura,ze robia duzo kupek ;]

Offline patuu97

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Diesel, Gizmo, Ruda (*), Scraf (*), Kebab (*)
Odp: dlaczego szylka robi wszędzie kupki?
« Odpowiedź #36 dnia: 06 Sty, 2010, 19:52 »
Moja szynszyla najpierw robiła bobki wszędzie ale teraz nauczyła się robić do klatki :D

Offline Lenka97

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 89
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Miśka /czarny aksamit/
Odp: dlaczego szylka robi wszędzie kupki?
« Odpowiedź #37 dnia: 08 Sty, 2010, 17:38 »
Mój Misiek( wcześniej Miśka ale się dowiedziałam że to samiec) robi kupy po całym pokoju ja wchodzę wieczorem do łóżka a tam bobkowisko xD. Ale się cieszę, że mały robi twarde i nieśmierdzące bobki. Tylko obgryza kable ostatnio na parapet wlazł i poobgryzał. A kabel od lampek na choinkę mam w 4 częściach xD. Da się coś na to poradzić :pytam_pytam_pytam: :pytam_pytam_pytam:

(\_/)           Oto jest Miśka xD
(o.o )   //
(> < )//

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: dlaczego szylka robi wszędzie kupki?
« Odpowiedź #38 dnia: 10 Sty, 2010, 21:44 »
da się, wpisz w wyszukiwarke na stronie słowa: kable, peszle i poczytaj to co tam znajdziesz.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

marchewka^^

  • Gość
Odp: dlaczego szylka robi wszędzie kupki?
« Odpowiedź #39 dnia: 11 Sty, 2010, 04:04 »
Szylki nie kontrolują tego. Cho nie wiem jak bardzo byś chciał i próbował odłuczyc szynszylę robienia bobków na wybiegu nie uda ci się to.
No chyba ,że zatwardzenie , ale to juz inna historia ... ;D

Offline bartek2551

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 7
  • Uzbierane migdały: 0
  • Mośka
Odp: dlaczego szylka robi wszędzie kupki?
« Odpowiedź #40 dnia: 24 Lut, 2010, 13:11 »
czesc. Ja mam kolezanke ktora ma szynszyla (samiczke) ktora wogole nie robi kupek jakbiega po pokoju przynajmniej tak mi powiedziala.
Ale zastanawiam sie czy to wogole mozliwe bo duzo ludzi twierdzi ze szynszyle nie kontroluja wydalania kupy.
Wiec moze cos jest nie tak z jej szynszyla.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: dlaczego szylka robi wszędzie kupki?
« Odpowiedź #41 dnia: 26 Lut, 2010, 13:49 »
owszem, moze miec zatwardzenie, a często jest tak że dopiero ruch poprawia pracę jelit i kupki są wydalane po bieganiu. Zależy też jak długo szyszka biega po pokoju. moje zostawiaja bobki wszędzie, tylko na siiku wracają do kuwety.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline ciucka007

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: dlaczego szylka robi wszędzie kupki?
« Odpowiedź #42 dnia: 11 Lip, 2014, 11:10 »
czytałam na jakimś forum że szyszek kontroluje jedynie mocz, i to przeważnie w to samo miejsce. No a bobeczki wszędzie :P no wszędzie, przy 4ech szynszylach to konkretne sprzątanie każdego dnia :) co do królika to mojej koleżanki jak sobie upatrzy miejsce to tylko w tym miejscu robi :)

Offline matti4411

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 701
  • Uzbierane migdały: 16
  • Płeć: Kobieta
  • Alvin & Monty [Skipper (*)03.2014-20.01.2015]
Odp: dlaczego szylka robi wszędzie kupki?
« Odpowiedź #43 dnia: 11 Lip, 2014, 12:35 »
Ja napisze tak : Jak się chce szylka to powinno się a nawet to MUS - przeczytać co nie co o tym np.na forum,jakiś sensownych str o tych gryzoniach,poradzić sie kogoś kto je ma,zadzwonić do jakiegoś hodowcy (normalnego,domowego co się o nie troszczy) - no i wtedy z pełną głową wiedzy o zwyczajach,kulturze,zachowaniu ,żywieniu i rozmnażaniu pomyśleć o kupnie(lepiej adopcji) szylka.

Bo najgorzej jak jest- o jakie śliczne zwierzątko! - kupuję!

a potem: ups wszędzie kupa,siki,brud, bałagan etc

U szynszyli jak każdy posiadacz wie bobkarstwo wszędobylskie jest rzeczą naturalną, "nesquiki" leżą wszędzie,ile razy zostawię ciuchy na fotelu,kanapie a na drugi dzień ubierając się wylatuje kilo rodzynek  [pajacyk],

ehh a gdzie te czasy kiedy kwiaty stały sobie na parapecie i półkach w całości,panele lśniły w blasku słońca,nowe fotele(z drewnianą ramą)cieszyły oko domowników,półki i szafki były pełne w książki,figurki niczym nie muśnięte...
ale szczerze? teraz jest lepiej jak przed :D Przynajmniej częściej sprzątam i mam porządek w domu,przed pierwszym szylkiem studiowałam wiedze chyba z 3 miesiące i dopiero wtedy sie zdecydowałam a to i tak jak sie potem okazało - było jeszcze mało :) cały czas się uczę :P

Sorki ,że zbaczyłam nieco z tematu ale chce przez to powiedzieć że warto o nich poczytać ,popytać itp wtedy choć w małym stopniu będziemy wiedzieć na co mamy się przygotować :)

Mój Alvin kiedys nasikał mi na poduszkę :O normalnie tak go skrzyczałam i umieściłam go  w klatce i chyba powiem Wam że zrozumiał bo juz więcej tego nie zrobił w domu na żadnej rzeczy,ale to był jego pierwszy miesiąc w domu i może przez to :|
Aco do królasków - nie powiem ,pełna kultura kupki i siuśki w jednym miejscu nigdy po domu(mianowicie robia do kuwety w siano lub trociny).

Tak więc kochana szykuj śmietniczkę,odkurzacz czy co tam masz i przygotuj się na życie pełne bobelków :D

"Zarozumiałością oraz bez­czel­nością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tyl­ko dla­tego że są nieme dla je­go tępej percepcji."

Alvin 06.2010.Monty 09.02.15
♪♫...seize the day or die regretting the time you lost... ♫♪

[-chomik-][-chomik-]

Offline Paula_91

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 489
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
Odp: dlaczego szylka robi wszędzie kupki?
« Odpowiedź #44 dnia: 16 Sie, 2014, 23:35 »
To, ze na bobki nie ma siły to wiem (swoja droga jak dobrze, ze sa suche i nie smierdza), ale czy ktos z was, montowal w klatce takie narozne kuwetki jak np fretki maja albo kroliki, aby tam siusiały szynszyle?
Moj siusia albo w pelet na dole ale jak mu sie nie chce zejsc na dol to wyciaga kuperek, przyciska za kraty i wszystko na podloge :/ chcialabym kupic taki narozny aby mu umiescic tam wyzej ale nie wiem czy jest sens. Ktos cos??? ?

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: dlaczego szylka robi wszędzie kupki?
« Odpowiedź #45 dnia: 16 Sie, 2014, 23:52 »
@Paula_91 jeśli chodzi Ci o takie coś:

To ja raczej odradzam. Futrzaki będą zżerać plastik i jeszcze sobie krzywdę zrobią. Moje dziewczyny też czasami tak się wypinają, że leci poza klatkę. Co gorsza, one notorycznie sikają na zioła.

A jeszcze inna sprawa... mój Tofik jest strasznym czyściochem i sika tylko w 1 kącik. Kupiłam mu taką kuwetę, to zaczął sikać w drugi kąt, nie chciał z niej korzystać.
« Ostatnia zmiana: 16 Sie, 2014, 23:53 wysłana przez 5zy5zka »

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Offline Paula_91

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 489
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
Odp: dlaczego szylka robi wszędzie kupki?
« Odpowiedź #46 dnia: 17 Sie, 2014, 00:33 »
Wiesz o plastik sie nie boje, bo mialy domek z plastiku i ani nawet nie sprobowaly. A temu dziaduszkowi co raz bardziej nie chce sie chodzi i wlasnie myslalam zeby mu to zamontowac, bo mi szcza na podloge i wszystko sie klei i smierdzi i kraty do mycia codziennie. Sama rozumiesz..

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: dlaczego szylka robi wszędzie kupki?
« Odpowiedź #47 dnia: 17 Sie, 2014, 00:37 »
Rozumiem, rozumiem. Jak kupiłam taką kuwetę jak na zdjęciu o wymiarach 36x21cm. Te mniejsze moim zdaniem średnio się nadają, bo futrzak nie mieści się w nich spokojnie.

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Offline Paula_91

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 489
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
Odp: dlaczego szylka robi wszędzie kupki?
« Odpowiedź #48 dnia: 17 Sie, 2014, 00:40 »
musze to przemyslec.. Jedno jest pewnie no cos z tym sikaniem musze zrobic bo inaczej dostane szału..  [woot]

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: dlaczego szylka robi wszędzie kupki?
« Odpowiedź #49 dnia: 17 Sie, 2014, 00:50 »
@Paula_91 ja dostaję szału za każdym razem jak muszę sprzątać zasikane zioła. Dziewczyny naleją, przez noc to tak zaczyna śmierdzieć, że czasami jak to sprzątam to mi niedobrze, bo smród bywa nie do wytrzymania zwłaszcza w upały.

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

 

zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...

Zaczęty przez MaggeDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 311
Wyświetleń: 100012
Ostatnia wiadomość 20 Maj, 2022, 12:03
wysłana przez wiola23
Szynszyl - mokre kupki, troche mi to wyglada na biegunke

Zaczęty przez DarkShanderDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 2103
Ostatnia wiadomość 18 Wrz, 2015, 09:03
wysłana przez Bożena
biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.

Zaczęty przez JUSTYSIADział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 978
Wyświetleń: 253001
Ostatnia wiadomość 22 Sty, 2017, 22:35
wysłana przez Mysza <")))/
Małe kupki i wydzielina przy oczku

Zaczęty przez GabiLDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 1908
Ostatnia wiadomość 04 Kwi, 2016, 17:40
wysłana przez marcsl
,,Miękkawe" kupki

Zaczęty przez asiaiszilaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 1776
Ostatnia wiadomość 04 Paź, 2015, 01:09
wysłana przez Mysza <")))/
SimplePortal