hypothetical
28 Mar, 2024, 13:23

Autor Wątek: sciółka, podkład, trociny, żwirek, granulat drzewny, opinie, co wybrać, dyskusje  (Przeczytany 114539 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Deelo

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Wiadomości: 68
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • 4+1
@Momo: jeśli nawet lata (mam takiego szalonego szynszyla co wszystkim rzuca po klatce) to w bardzo nie wielkim stopniu. Nie zdarza się już żeby beleczki drewniane (Cats Best czy obie Pigwy) lądowały poza klatką w ilościach hurtowych.
No i odpada straszliwe pylenie się w przypadku Pigwy. :)

@ Fiolka i Kiwi: ta nasza Pigwa to w ogóle jakiś niedorobiony produkt. Są dwie na rynku. Pigwa i Pigwa Polska.
Obie warte siebie nawzajem. Pierwsza zamienia się w niewysychające błoto już po pierwszym siknięciu szyla. Druga pyli straszliwie i ma dość drażniący zapach spalenizny.

Fiolu, co Ci się nie podoba w kuwetce wyłożonej bawełną? Że szara? a jak kuwetka jest wypełniona sianem czy trocinami to śliczniej jest? Nie jest to ofkors jakiś cud artyzmu czy modnego post-postmodernistycznego wystroju. Ale ma swoje plusy:
  • - zwierzak nie ślizga się na dnie kuwetki przy bieganiu jak to ma miejsce przy wyłożeniu samymi beleczkami;
    - hałas w klatce jest o wiele mniejszy;
    - nawet jeśli młodziutki szylek spadnie na dno klatki z wysokiej półeczki (jeśli nie upilnowało się, żeby w ogóle tam nie wchodził), to ma znacznie większe szanse na to że sobie nie zrobi przy tym krzywdy (no chyba że uprze się skakać na główkę do toyalety)
    - mniejsza ilość wysypywanej na zewnątrz wyściółki przy demolowaniu klatki przez szyla;
    - powierzchnię bawełnianiego wkładu łatwiej oczyścić (choćby odkurzaczem - odpowiednio zabezpieczonym) z bobków i porozrzucanego sianka;
    - przy wymianie całej ściółki bawełnianej łatwiej zebrać wszystko do worka (nie rozwarstwia się i nie rozsypuje tak jak inne ściółki)
    - nawet jeśli ściółka bawełniana gdzieś przemięknie do dna kuwety, nie ma przypadku zapieczenia się brudu, jak ma to miejsce w przypadku beleczek (zwłaszcza Pigwy), szczególnie gdy szylki np. zasikają sianko (b. szybko i paskudnie gnije).

To wszystko na podstawie moich kilkumiesięcznych doświadczeń z bawełną testowaną na dwu róznych, dużych klatkach.
Jesli macie inne - piszcie.

------------------------------------------------
Suma inteligencji ludzkości jest stała.
Tylko ludzi jest coraz więcej.
------------------------------------------------

Offline kea

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1074
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Srebrna Strzała, Paproch, Pluszysława, Szeherezada
życzę sobie zdjęcie ;) najlepiej jak juz jest w klatce :)

[-chomik-]

Offline Kiwi

  • Wielki Mistrz Szynszylowy
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 886
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥
Oł maj, widziałam to w sklepie. Dla mnie wygląda jak kasza gryczana :P Może faktycznie nieestetycznie, ale zawsze mięciutko  :love:

Weronka & Frania, Ginewra & Furia, Żabka & Żuczek
Amelka, Vivi, Romcia, Mia w

Offline Edytka;**;**;**

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zuzia i Leonek
    • MoOj BlOgAs - NiE o SzYlKaCh, AlE sĄ zDjĘcIa :D
Witamm... i znowu mam pytanie... czy granulat jest lepszy od trocin dla szynszyli? Bo ja narazie mam granulat i one se chodzą po nim załatwiają się na niego i to wsiąka. Sprzedawca w sklepie mi powiedział, że granulat jest lepszy od trocin (wcześniej miałam trociny) ... a Wy co o tum myślicie??  Tutaj na forum tyle jest doświadczonych hodowców szynszyli to warto by się Was zapytać niż sprzedawcy  :D

/scaliła dream*
« Ostatnia zmiana: 15 Sty, 2008, 18:39 wysłana przez dream* »

:*:*:*Zuzia i Leonek*:*:*:  - tak bardzo Was kocham!! :* :* :*

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Granulat moim zdaniem lepszy - np. polecam Cat's Dream - granulat drzewny, pod wpływem wilgoci rozpada się w pył. Można potem odsiać to co nadaje sie do dalszego używania a pył wyrzucic. Ważne jest zebys zwróciła uwage - granulat musi byc NIE ZBRYLAJĄCY się - zeby w przypadku zjedzenia przez szczyla nie doszło do "zabetonowania" układu pokarmowego. Np. Cat's Best (podobna nazwa) jest nie polecany ponieważ mimo iz jest granulatem drzewnym - zbryla sie pod wpływem wilgoci.
Trociny - trzeba częsciej wymieniać

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline Edytka;**;**;**

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zuzia i Leonek
    • MoOj BlOgAs - NiE o SzYlKaCh, AlE sĄ zDjĘcIa :D
dzięki... :*:*:* ja używałam wcześniej granulatu w takim zielonym worku i tam był kot narysowany i tak dalej... nie wiem teraz zwrócę uwagę na  firmę... dzięki jeszcze raz za pomoc:* :* :*

Ja używam granulatu firmy "Pinio". Czy ten granulat jest dobry? :???:
« Ostatnia zmiana: 16 Paź, 2007, 21:57 wysłana przez Mysza »

:*:*:*Zuzia i Leonek*:*:*:  - tak bardzo Was kocham!! :* :* :*

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Nie znam tego granulatu - przeczytaj czy jest z drewna i powinna być informacja czy jest zbrylajacy czy nie. jesli się nie zbryla a rozpada w pył - jest w porzadku.

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline Kiwi

  • Wielki Mistrz Szynszylowy
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 886
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥
Odświeżam temat, bo mam pytanie. Pigwa strasznie pyli, a właśnie jej używam. Na Cat's Dream jest napisane, że jest z mikrowłókien sosny i świerku, a gdzieś czytałam, że gryzoniom nie można podawać. Ale ta ściółka jest bardzo fajna, nie pyli i nie kruszy się tak jak ta nieszczęsna pigwa. Czy Cat's Dream w końcu jest szkodliwa czy nie? :)

Weronka & Frania, Ginewra & Furia, Żabka & Żuczek
Amelka, Vivi, Romcia, Mia w

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Używamy Cat's Dream od co najmniej roku ... wszystko jest w porządku.

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline KARATECZKA

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 10
  • Uzbierane migdały: 0
  • jeden Borys
    • C:\WINDOWS\Pulpit\OBRAZKi\t_mysz__19_.gif
ja kładłam takia wysciółke, pałeczki ale ze jest ona mało wydajna i przez to drozsza przeszłam na trociny...... :lol:

C:\WINDOWS\Pulpit\OBRAZKi\t_mysz__19_.gif

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
pałeczki mało wydajne ? hmmm - właśnie ja dlatego uzywam tych pałeczek ponieważ wprost przeciwnie to odbieram. Trociny trzeba częściej wymieniać. pałeczki Cat's Dreama - mozna "przesiac" - wyrzucić tylko to co się rozpadło w pył (zużyło) a całe "zdrowe" pałeczki mozna używać dalej ...
Są na pewno o wiele wygodniejsze niz trociny ... dlatego chyba sa tak popularne w sklepach zoologicznych.

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline Jagna

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Uzbierane migdały: 0
Dobry pomysł z tym przesiewaniem :b6: zawsze jak zmieniałam ściółkę to najbardziej żal mi było wyrzucać te "zdrowe" pałeczki. Próbowałam wybierać palcami, ale to była żmudna robota.
ale musisz przyznać, że jeśli porównać proporcje objętość i cena to wychodzą one dużo drożej niż trociny. :wink1:

Stracony jest każdy dzień przeżyty bez uśmiechu - a szylki pomagają się uśmiechać

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Droższe są ...ale na dłużej starczaja :-) ... przynajmniej u nas tak to wykalkulowałem.
tak samo z "kocimi" zwirkami ... używalismy "tańszych" betonitowych i kociej arystokracji "Cat's Best'a" (zbrylajacy, drewniany) i naprawdę opłaca się kupić bardzo drogiego Cats Best'a bo po prostu wystarcza na znacznie dłuzej 'bez zapachu" niż jakiekolwiek "tańsze" ... PRZETESTOWANE na dwóch kotach ;-) (Milady Plumkey i Kot W Butach - Niuniuś ...)

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline kea

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1074
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Srebrna Strzała, Paproch, Pluszysława, Szeherezada
a co z bobami jak sie przesieje?:D
ja uzywam zwirku Natura - rozsypujacy, kosztuje jakies 11 czy 13 zl i starcza na dlugo, zmieniam co 2 tygodnie. wsypuje cienka warstwe, wiec opakowanie zwirku starcza na... nie wiem ile, sporo ;) 10 porcji?
wychodzi cenowo podobnie jak trociny, bo trociny jakies 2 zl, a zmienialam co tydzien. no i trociny smierdza po 3 dniach juz, a zwirek wchlania ten zapach.
ja na zmarnowany zwirek mam taki patent, ze po tygodniu mieszam go dlugim kijem i po 2 tygodniu juz wszystko jest rozsypane w pyl ;)

[-chomik-]

Offline KARATECZKA

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 10
  • Uzbierane migdały: 0
  • jeden Borys
    • C:\WINDOWS\Pulpit\OBRAZKi\t_mysz__19_.gif
no tak, co do zapachu to racja-> trocinki bardziej smierdza :e_confused:

C:\WINDOWS\Pulpit\OBRAZKi\t_mysz__19_.gif

Offline marcelkaz

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 125
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Gapcia, Pchełka, Gucio, Śnieżka
A ja używam od niedawna Super Pinio - z całą pewnością można go stosować przy szylkach, jestem zadowolona bardzo z niego, z trocin nie byłam- są może i tańsze, ale przy piątce szylków trzeba było praktycznie co2dni wymieniać, a granulat (tzn pałeczki, czy jak to nazwać :) starcza na dużo dłużej.

Offline Kris

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 111
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nocna Zmora i luźna Luzia
Hej Hej Ramzesik:D

Ta eko-ściółka to nic innego jak zwykłe pałeczki/ żwirek. To są prasowany pod cisnienem pył drewniany, po nasiknieciu zmienia sie zpowrotem w pył. Ja stosowałem Natura opakowanie 7 litrów.
Wiekszośc twierdzi ze to dobra sciółka i ekonowmiczna. Mnie przeszkadzał hałas jaki szyla robiła zeskakujac na to a jej przeszkadzała sama faktura bo to twarde i jakieś takie... nie trocinowate:)

Natomiast świetnie sprawdza sie do wypełniania miejsc gdzie szylka sika (rgi klatki naogoł) bo faktycznie swietnie wchlania płyny, a reszte wykłądam trocinami

Nie wiem czy pomogłem ale licze ze tak. Reasumujac przeciwskazań dla szylek nie znam poza urażaniem ich stopek jako ściułka głowna.

Pozdrawiam Kris & Zmora

Rasowy = Rodowodowy      
Goede tijden, slechte tijden [good times bad times]

Offline Kiwi

  • Wielki Mistrz Szynszylowy
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 886
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥
Nie, jest tak samo twarda ;) Ja używam Natury zmieszanej z trocinami i jest ok :)

Weronka & Frania, Ginewra & Furia, Żabka & Żuczek
Amelka, Vivi, Romcia, Mia w

Offline Fabi

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 84
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Gacek vel Opona
Po przek¶ciach z pigw±, mam pytanie czy takie co¶ sę nadaje dka szynszyla :pytam_pytam_pytam: - wprawdzie pisze że to dla gryzoni, ale szynszyl nie jest jak zwykły gryzoń.
http://www.zookoziolek.pl/product_info.php/products_id/971
proszę o opinie :)
jestem ciekawa jakie miałaś przejścia z pigwą?? bo wszyscy mówili żebym nie kupywała jej a ja tam nie mam żadnych problemów z tą ściółką, czy to może zaszkodzić szylkom?? bo Gacek jest sam w domu i ma to w klatce!! nic mu nie będzie??

2 rozbójników i ona: Gacek-szynszyl   Filip - brat  Kropka-chomik

Offline Fabi

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 84
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Gacek vel Opona
Aha bo już się przestraszyłam...Jakoś nie zauważyłam że pyli...może ma ten dziwny zapach ale Gackowi nie przeszkadza.

2 rozbójników i ona: Gacek-szynszyl   Filip - brat  Kropka-chomik

Offline kuzyneczka19

  • ~Znajacy Się Na Migdałach~
  • ***
  • Wiadomości: 54
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Hipcio i Gapcio
Ja też mam tą ściółke :P Daje ją na spód a potem przykrywam wszystko trocinami :)
I jest OK :) Maluchy mają miekko a trociny tak szylko sie nie niszcza :)

"Niech na pięknym gór posłaniu, cichuteńko skonam..."

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
hm.. jakoś nie widzę sensu w mieszaniu? bo skoro troty są na wierzchu to sikaja po trotach, nie?

szylki naprawde przyzwyczajaja sie do żwirku szybko i nie robi im potem różnicy :D

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Fabi

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 84
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Gacek vel Opona
Dokładnie. Gacek nawet woli chytba żwirku niż trociny bo te  przyklejały mu się do łapek.  :D

2 rozbójników i ona: Gacek-szynszyl   Filip - brat  Kropka-chomik

Offline Kris

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 111
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nocna Zmora i luźna Luzia
Hmm Dlatego ja nie mieszam jako tako, tylko w rogach jest granulat a wszędzie indziej trociny. Mnie wkurzał hałas gdy Zmora zeskakiwała no i widac było ze jej nie pasi takie coś twardego.
Króliki w sklepie maja cats'dream i im  wszystko jedno:) za to reszta gryzoni ma trociny. Zapewne ze względów ekonomicznych tylko kroliką dostał się granulat pod łapki.

Pozdrawiam
Kris & Zmora

Rasowy = Rodowodowy      
Goede tijden, slechte tijden [good times bad times]

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Chyba chodzi o to, że ktoś kiedy znalazł info, że troty są szkodliwe dla szylek i innych zwierząt, bo wydzielają olejki eteryczne i to źle wpływa na układ oddechowy jak zwierzę ciągle w tym siedzi.

Ale jak zwierzak siedzi w takiej Pigwie, która wali octem, to ja już nie wiem co gorsze, chyba ta Pigwa. Powinni to wycofać z obrotu :(

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

 

Herbal Farm Musli Gryzonia i Herbal Farm Musli Owocowe- Wasze opinie

Zaczęty przez IdkaDział recenzje: pokarmy i przysmaki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 2325
Ostatnia wiadomość 10 Lut, 2009, 07:42
wysłana przez coolmamcia
Siano, sianko. Jakie stosujecie? które wybrać? które jest najlepsze?

Zaczęty przez dream*Dział Żywienie

Odpowiedzi: 44
Wyświetleń: 22673
Ostatnia wiadomość 17 Lip, 2017, 00:44
wysłana przez Roedeer
Wapno, sepia - które najlepiej wybrać? zjadanie tynku i itd...

Zaczęty przez MadziaraDział Żywienie

Odpowiedzi: 174
Wyświetleń: 41091
Ostatnia wiadomość 21 Maj, 2016, 23:52
wysłana przez najednejzplaz
Fretka czy Szylek- co wybrać??? (Proszę o pomoc!)

Zaczęty przez kitikefyDział Nasze zwierzaki

Odpowiedzi: 65
Wyświetleń: 15640
Ostatnia wiadomość 02 Wrz, 2008, 19:24
wysłana przez Cathy
Karma - jaką wybrać? jak duże opakowanie?

Zaczęty przez MaRtADział Żywienie

Odpowiedzi: 433
Wyświetleń: 96640
Ostatnia wiadomość 14 Gru, 2015, 10:08
wysłana przez SZYNSZYLKA BEZA
SimplePortal