28 Mar, 2024, 17:48

Autor Wątek: sciółka, podkład, trociny, żwirek, granulat drzewny, opinie, co wybrać, dyskusje  (Przeczytany 114546 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline nikita

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 8
  • Uzbierane migdały: 0
Chciałam się zorientować co urzywacie jako ściółkę?W sklepie pan mi powiedział że konieczne jest siano i trochę trocin -zrobiłam pół na pół i codziennie daję mu garść sianka -bo wiem że je je.Ale cztałam że  nie należy dawać sianka jako ściólkę jedni dają same trociny,jedni sianko ,jedni ligninę a jeszcze inni piasek dla kota .Co wy dajecie co jest najlepsze,najzdrowsze dla szynszyli i jak dana ściółka może mu zaszkodzić?Proszę poradzcie coś .Acha wracam do pytania apropo domku -schronu co oprócz kupionego domku można mu za to dać .Dzieki pozdrawiam pa.P.s a może można mu cos samemu zrobić? a może takie norki są już gotowe w sklepach?


/scaliła dream*
« Ostatnia zmiana: 16 Sty, 2008, 12:27 wysłana przez dream* »

Offline Nemesis

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 45
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Gizmo
Co do sciolki, to polecam same trocinki lub eko-zwirek (niektore osoby na forum go stosuja). Jezeli chodzi o lignine to jestem przeciw (szynszyle lubia ja zjadac), a sianko moim zdaniem to lepszy dodatek do pokarmu niz sciolka, bo nie chlonie wilgoci.

Domek - Moj Gizmo ma zrobiony z paneli drewnianych. Jest dosc duzy, wiem moze sie tam caly schowac. W klatce znajduje sie takze poleczka (jest bardzo waska, gdyz Gizmo zadbal o jej rozmiary  :lol: , mimo iz zasze ma owocowe galazki do gyzienia).
Moze ktos inny pomoze co mozna umiescic jeszcze w klatce.

Offline milka004

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 891
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.szynszyle.info/forum
Ja uzywam trocin ,ale sa one nie zdrowe ze wzgledu na wydzielany zapach.
Najzdrowszy jest eko-zwirek lub cos w tym stylu np Cat's Dream, tylko trzeba pamietac aby taka sciolka nie zbrylala sie tylko rozpadala w pyl pod wplywem wilgoci.
Co do ligniny jest ona dobra jesli szylka jest uczulona na inne sciolki tylko ma ten minus ze trzeba strasznie czesto wymieniac.
Siano nie moze byc uzywane jakos sciolka, poniewaz pod wplywem wilgoci gnije i plesnieje a szylka ktora bez siana zyc nie moze skonsumuje sobie taka brudna sciolke i moze sie zatruc.
Schron mozna kupic w sklepie, ale ja mam zrobiony przez tate, taki duzy i z dwoma wyjsciami :)

Offline pat

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1444
  • Uzbierane migdały: 1
    • http://zwierzaki1.w.interia.pl/
ja nie uzywam nic ale siano jesy konieczne ale nie jako sciolka tylko do jedzenia

Nie należy sądzić, że diabeł kusi jedynie ludzi genialnych. Gardzi zapewne głupcami ale nie lekcewazy ich pomocy. PRZECIWNIE pokłada w nich wielkie nadzieje.
Charles  Baudelaire

Offline madlen

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 151
  • Uzbierane migdały: 0
    • http://www.madlen-r.blog.pl
ja mam trociny i  codziennie rano daje szylkowi troche sianka zeby se zjadl

be yourself...be wild...
            ;)

Offline Ebe

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 355
  • Uzbierane migdały: 0
"Ebe"  Post przeniesiony z niodpoweidniego wątku, napisany przez: Nikite    Wysłany: Czw 15 Kwi 2004 22:20

nikita napisała:
Dałam kubusiowi trociny jako ściółke i trzyma się dobrze a sianko daję mu tylk do jesdzenia .Jutro jadę po domek do niego do sklepu   :) .Dzięki za wszystkie odpowiedzi i porady

Claudi

  • Gość
U jednego z moich szynszyli pojawił się problem - odciski na tylnych łapkach. Weterynarz stwierdziła, że to od twardych półek ze sklejki i zaleciła stosowanie miękkich trocin ("miękkie" oznacza pozbawione ostrych krawędzi, rozsypujące się przy dotyku, gdy weźmiesz je w rękę) - są np. tzw. eko-trociny. Oprócz trocin stosowałem również - w moim przypadku z dorbrym skutkiem - pigwę.

Co do domków: trzeba zwrócić uwagę z czego są wykonane. W pewnym punkcie sprzedaży widziałem domek lakierowany (!!!), co oczywiście może doprowadzić to lubiące ogryzanie zwierzątko nawet do śmierci. Sprzedawca wyjaśnił mi -z rozbrajającą szczerością - że w ten sposób łatwiej utrzymuje się go w czystości...

Offline Madziara

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 176
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
moim zdaniem zdecydowanie polecilabym jednak zwirek...jest on o tyle lepszy gdzyz nie gnije i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu..co do sianka:)ja osobiscie nie szczedze go szynszylce:)szynszyle wcinaja je az milo:)a poza tym moja szynszylka uwielbia sie wtulac w nnie i smacznie chrapac;)

light my candle;)

Offline Magge

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Wiadomości: 67
  • Uzbierane migdały: 0
U nas sa na razie trociny i sianko , zamierzam wlasnie wyprobowac granulat zamiast trocin, ale wydaje mi sie ze on jest dosc twardy, nie przeszkadza to szynszylkom? czy musi byc jakis specjalny miekki?

Magge oraz |Chilli|,  Pepper, Treya, Nihilous, Sion, Furya i Gaya a takze |Bartuś, Zuzia, Kubuś i Majka|, Tuptus, Gwiazdeczka, Rafik i Miluś
gg:160418

Offline Madziara

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 176
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
polecam granulat cat's dream.to nie jest reklama :D nie wydaje mi sie żeby był on jakoś specjalnie miekki.nie przeszkadza szynszylce :D nie oszczedzaj tylko na sianku:)co do jego walorów dodać moge że nie gnije(oczywiście przy odpowiedniej częstotliwości zmieniania:)poprostu mieknie.polecam Pozdrawiam:)

light my candle;)

Claudi

  • Gość
Dotychczas stosowałem pigwę jako podkład, jednak wet powiedziała, że może być za twarda i proponuje, bym przeszedł na ekotrociny. Od zbyt twardej ściółki (rzecz jasna przykrywałem pigwę dużą ilością siana) szynszylom robią się odciski na stopach (widziałem taki odcisk i wygląda on paskudnie).

Offline maritka

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Uzbierane migdały: 0
Cytat: Madziara
polecam granulat cat's dream


ja uzywam cat's dream od samego poczatku czyli od roku (7litrow). co prawda podrozal ostatnio (w zoo afrika kosztuje 14zl,a w auchanie 11,99) i zastepuje rowniez zwirkiem ale polskim 8,5 litra za jedyne 7,99zl
jak szylki zasikaja ten drewniany zwirek to sie on rozklada w proszek i nie smierdzi tak jak trociny.

"...We All Wear The Twin Masks Of Emotion..."

Claudi

  • Gość
Ale czy ten żwirek nie jest twardy?

Offline maritka

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Uzbierane migdały: 0
jest twardy ale zwierzaczki szybko sie przyzwyczajają a jak są od maluśkich wychowywane na takim żwirku to nie odczuwają różnicy

"...We All Wear The Twin Masks Of Emotion..."

Offline Madziara

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 176
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
poza tym zwirek jest o tyle lepszy gdyz zmniejsza ryzyko zachorowania na grzybice...polecam:)pozdrawiam:)pa pa:)

light my candle;)

Offline Gaciorek

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Uzbierane migdały: 0
    • http://www.alloszczur.olpw.com
A ja jak sypie mojej Pu$i zwirek zbrylający Animals to ona go zjada...  :? Poza zwirkiem daje tylko siano jako sciółkę  :)

Gato i Pusia po$draFiają ^^

Offline emlcia

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 249
  • Uzbierane migdały: 0
  • Tusia + dwa nowe maluszki + jeden ślepy
Ja mojemu daje sianko on nie lubi trocin. Jak jest glodny to se je sianko a nie trociny. Co nie ??? Ale on nigdy nie jest głodny. :D

Nędzny jest świat bez szylek i uczuć.

Offline milka004

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 891
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.szynszyle.info/forum
Cytuj

A ja jak sypie mojej Pu$i zwirek zbrylający Animals

Nigdy nie dawajcie zwirku zbrylajacego!!!!!!
Po zjedzeniu go przez szylke zwirek w jelitach pod wplywem wilgoci zbryli sie i moze zatkac przewod pokarmowy co moze byc nawet smiertelnym zagrozeniem!!!

Offline emlcia

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 249
  • Uzbierane migdały: 0
  • Tusia + dwa nowe maluszki + jeden ślepy
Ja używam za ściółkę siano

Nędzny jest świat bez szylek i uczuć.

Offline szynszylka

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Gacuś
siano???
Mi sie wydaje że to nie jest najlepszy materiał na sciółkę.
Lepiej stosuj trociny,albo ekościółke (takie brykieciki ) To znacznie zdrowsze dla szylki, pochłania nieprzyjemny zapach a przede wszystkim wilgoć :!:
Siano takich właściwości nie ma.
Siano jest do jedzenia a nie na sciółkę.

Offline emlcia

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 249
  • Uzbierane migdały: 0
  • Tusia + dwa nowe maluszki + jeden ślepy
Dziękij za rade.

Nędzny jest świat bez szylek i uczuć.

Offline marta1

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 84
  • Uzbierane migdały: 0
a ja ostatnio używałam siana, ale przy dzisiejszej zmianie to zmienie. Pytanko: trociny szybko są wysypywane i porozzucane po całym pokju, w przeciwiństwie do siana. Czy nie ma jakiegoś sposobu na to oporucz sprzątania?

Offline Balbinka

  • ~Rządzący Kąpielą~
  • ***
  • Wiadomości: 195
  • Uzbierane migdały: 0
Owszem jest. Zamienić dywan na ściółkę  ;D

Offline szynszylka

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Gacuś
haha
Wiesz ja pozbyłam sie dywaniu i mam teraz wykładzine PCV. Wszystko przez tego mojego bałaganiarza. Rozsypytał troniny na wszystkie strony, sprzątać musze codziennie. tzn zamiatać.
Od niedawna stosuje ekościółkę(te takie brykieciki-było o tym na forum) Wysypuje dno klatki w tym miejscu w którym Gacuś siusia. I codziennie wymieniam. Jak Gacuś nasiusia na nie to sie rozbrylaja i robią sie ciemniejsze. Moim zdanie to znacznie lepsze niż trociny. Przynajmniej nie fruwają o całej podłodze.

Offline marta1

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 84
  • Uzbierane migdały: 0
to kiedyś miałam pigwę ale stwierdziłam że on jest twarda i zwierzaku źle się na niej mieszkało.

 

Herbal Farm Musli Gryzonia i Herbal Farm Musli Owocowe- Wasze opinie

Zaczęty przez IdkaDział recenzje: pokarmy i przysmaki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 2325
Ostatnia wiadomość 10 Lut, 2009, 07:42
wysłana przez coolmamcia
Siano, sianko. Jakie stosujecie? które wybrać? które jest najlepsze?

Zaczęty przez dream*Dział Żywienie

Odpowiedzi: 44
Wyświetleń: 22677
Ostatnia wiadomość 17 Lip, 2017, 00:44
wysłana przez Roedeer
Wapno, sepia - które najlepiej wybrać? zjadanie tynku i itd...

Zaczęty przez MadziaraDział Żywienie

Odpowiedzi: 174
Wyświetleń: 41092
Ostatnia wiadomość 21 Maj, 2016, 23:52
wysłana przez najednejzplaz
Fretka czy Szylek- co wybrać??? (Proszę o pomoc!)

Zaczęty przez kitikefyDział Nasze zwierzaki

Odpowiedzi: 65
Wyświetleń: 15643
Ostatnia wiadomość 02 Wrz, 2008, 19:24
wysłana przez Cathy
Karma - jaką wybrać? jak duże opakowanie?

Zaczęty przez MaRtADział Żywienie

Odpowiedzi: 433
Wyświetleń: 96641
Ostatnia wiadomość 14 Gru, 2015, 10:08
wysłana przez SZYNSZYLKA BEZA
SimplePortal