hypothetical
19 Kwi, 2024, 05:19

Autor Wątek: mycie, kąpiel wodna, po biegunce; gdy piasek nie radzi sobie z brudem  (Przeczytany 21254 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Maniuś to klasyczny szylek uciekinier. :D
Rodzynki to na pewno świetne lekarstwo na stres :D

Offline Zieffka

  • TUPACZ NOGĄ W SPRAWIE UPRAWNIEŃ
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 2260
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Sfera i Czarna, XXL i Ptysia
polecam w wyszukiwarkę wpisz "Wacuś+kleik ryżowy"-dalej samo znajdzie-kliknij w wątek o mojej przygodzie i tam są wskazówki jak kąpać :D

szynszylowy jest po prostu żywot mój

na zawsze w pamięci - Dziaba, Buba, Wacław

Offline cinnamon_biscuit

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 479
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Foggy Dew, Echo (standardy) i Ginger (beż)
problem w tym, że jak wiadomo, olej kiepsko schodzi pod wodą, ja bym raczej użyła mokrych chusteczek dla dzieci lub coś na ten kształt.

Najlepiej w piłeczkę gra Manchester United,
najlepiej na saksofonie grał Charlie Parker -
- a ja najlepiej gadam do własnych skarpet
i robię inne rzeczy, materialnie nic nie warte.

Offline Zieffka

  • TUPACZ NOGĄ W SPRAWIE UPRAWNIEŃ
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 2260
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Sfera i Czarna, XXL i Ptysia
ewentualnie może najpierw futro spirytusem salicylowym (nie dotykając skóry!!!), a potem umyć?

szynszylowy jest po prostu żywot mój

na zawsze w pamięci - Dziaba, Buba, Wacław

Offline paturki

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Uzbierane migdały: 0
  • Maniek i Kluska
Maniuś jest straszny:) Wieje kiedy i jak sie tylko da.I czeka aż be=ędę go gonić:D

Kluska dzikus,ale do mnie przyjdzie,moge sobie usiąść przy kompie,biaga po mnie,po kanapie,nie ucieka i przychodzi jak ją wołam.


A ten tylko okazji szuka:P

Wstawiłam im wczoraj miche z piachem do klatki(zazwyczaj dostaja na spacerkach tylko) i sie doczyścił w nim:)

Mati265

  • Gość
moj brat ma szynszyla (a raczej miał teraz mu go zabrałem za to że sie nim nie opiekuje tak jak obiecał)
nie kompał go w piasku itd.
gdy podnosłem go i zobaczyłem że cały ogon i tyłek od spodu jest żółty to się załamałem (wszystko zasikane)
czy moge wykompać szynszyla aby zmyć cały smród z niego w wodzie?

/scaliłam*
« Ostatnia zmiana: 28 Cze, 2009, 22:32 wysłana przez dream* »

Offline yoostynka

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 370
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Rysia ;-) i Edzio
Jeżeli jest suchy, to może spróbuj na razie samej kąpieli w piasku. Wbrew pozorom piasek działa cuda, powinien sobie poradzić z żółtym futerkiem

Offline Aśińska

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 616
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zuzia w serduszku.Obecnie Maxsiu i Neo aksamitki
Nie radzę kompieli bo to za duży stres dla kulki , tym bardziej ze zmieniła domek .Tak jak pisała Yoostynka wystarczy piasek.Czy mozesz cos więcej napisać o kulce?

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Jeżeli zabrudzenie jest naprawdę duże, to możesz wsadzić go do miski z niewielką ilością ciepłej wody, tak aby zamoczyć tylko te brudne miejsca. Po umycu dokladnie wysusz zwierzaczka najlepiej papierowymi ręcznikami, a później suszarką - nie za blisko.


P.S.
Dział "ostry dyżur" nie sluży do omawiania kąpieli, tylko do nagłych wypadków i chorób.
Wątek przenoszę, a ciebie zapraszam do zalogowania i korzystania w pełni z forum.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline magu

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 41
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Cyrkonia, Platyna
Odp: mycie, kąpiel wodna, po biegunce; gdy piasek nie radzi sobie z brudem
« Odpowiedź #59 dnia: 07 Paź, 2009, 22:11 »
hej moja szylka dzisiaj biegając po stole kiedy my jedliśmy kolacje - wpadła w poślizg przebiegajac przez talerz pełen sosu .
Powiedzcie mi w czym wykąpać ją ?? i jak to zrobic by nic sie jej złego nie stało.
Będzie to jej pierwszy raz i mój też jeśli chodzi o kąpanie szylek więc prosze was o rady :)

/scaliłam*
« Ostatnia zmiana: 07 Paź, 2009, 22:52 wysłana przez dream* »

Cyrkonia - standard ; Platyna- Beż Polski

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: mycie, kąpiel wodna, po biegunce; gdy piasek nie radzi sobie z brudem
« Odpowiedź #60 dnia: 08 Paź, 2009, 14:29 »
no faktycznie z sosem to sobie piasek nie poradzi, postępuj wg opisanej sytuacji: kąpiel szynszyla w wodzie

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline magu

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 41
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Cyrkonia, Platyna
Mam problem  moja szylka wpadła do  patelni stojącej w kuchni na podłodze pełnej tłuszczu cały brzuch w tłuszczu, co mam zrobic ?
wykompać ?
ale w czym ?

Cyrkonia - standard ; Platyna- Beż Polski

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
nalej do miski 2cm ciepłej (ale nie goracej) wody, dodaj ludwika lub płyn do mycia garnków co rozpuszcza tłuszcz, i myj jej brzuszek, wode z plynem kilkakrotnie zmieniaj, na koniec wypłucz w czystej ciepłej wodzie, tylko to co jest brudne, reszty ciałka nie mocz. Uwazaj zeby szylka nie zamoczyła noska, najlepiej niech sie oprze łapkami przednimi o brzeg miski, bo inaczej zwinie sie w kulke i zamoczy nos i moze sie podtopic woda z plynem! Przygotuj recznik i owin ją, powycieraj a potem suszarka z daleka ok 40cm susz jej ten brzuszek az bedzie prawie suchy. Potem owin ja w czysty sychy recznik i do klatki i do cieplego pokoju bez przeciagów. Szybciutko niec ci pomoze ktos dorosły.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline magu

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 41
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Cyrkonia, Platyna
dzięki za pomoc, szylka jak narazie dobrze jeszcze raz dziękuje
 [-chomik-]

Cyrkonia - standard ; Platyna- Beż Polski

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
zgodnie z radą Dream, dziś Ciri i Dantusia zostały wykąpane. Skorzystałam z faktu że na osiedlu jeszcze grzeją i właczyłam rano grzejnik w łazience, także miałam cieplutko.
nalałam wody do umywalki, zmierzyłam sobie temperaturę termometrem, wyszło mi takie 37,3, dodałam kropelke mydła aloesowego do mycia rąk, także nie zapieniło się ale powinno chociaz troszkę uunąc tłuszcze i brzydki zapach po moczu. Ciri dała sie wykapać siedząc i opierając sie łapkami o krawędź umywalki. Chociaż i tak podtrzymywałam ją pod przednie łapki żeby mi się nie zwineła odruchowow w kulkę i nie napiła się noskiem wody. Potem odpuściłam wodę, wyjmując małą z umywalki i nalałam nowej do wypłukania.
Po płukanku, szybko w mój kąpielowy ręcznik, który zrobił się mokry jak wyjęty z wanny. więc zmieniałam kilkakrotnie srony ręcznika do wycierania Ciri.
Kochane myszątko dało się wysuszyć suszarką, z ok 50cm, przez palce, a myszor siedział jak figurka na sedesie na ręczniku i nie uciekał. Tylko ruszał skóra na grzbiecie w zależności od strumienia powietrza. Po podsuszeniu także futerko zaczynało już odstawać wziełam rzadki grzebień dla gryzoni i zaczęłam wzruszać futerko pod włos dalej susząc. Cały czas obserwowałam uszka szynszylki czy nie robią się czerwone z przegrzania ale były ok. Ciri udało się wyszuszyć prawie do końca.

Tutka z kąpieli nie była juz tak zadowolona. Futerko miała piękne jak Dreamowy Filip, więc miałam umyć tylko zasikany brzusio, ale jej zapaszek ostatecznie przeważył o całkowitej kąpieli. Dantusia nie była zadowolona co przekładała na głośne protesty kwiczeniem i chrumkaniem. Próbowała też wyskakiwac z umywalki więc musiałam ją odpowiednio trzymac, żeby sobie krzywdy nie zrobiła. Po kąpieli ręcznik i tak samo suszenie do końca, z nią poszło szybciej niż z Ciri ale pewnie nie miała tak zamoczonego futerka pod spodem jak Ciri.

Teraz obie są puchate, Ciri spi na domku a Tutka panieruje się w świeżo wymienionym żwirku drewnianym ;p

Bezę ze wzgl. na niedawną grzybicę kąpiel ominęła. Ale kiedys ja też to czeka.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline SZYNSZYLKA BEZA

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1182
  • Uzbierane migdały: 8
  • Płeć: Kobieta
  • I love CHINCHILLAS!
    • Zapraszam do czytania opowieści o WATASZE ZŁOTEGO DĘBU
Wczoraj pusciłam Bezę po domu.
Na stole mama postawiła mizerię,która miała być na obiad.Beza była cały czas zainteresowana miską stojącą NA STOLE.Podeszła do niego,wskoczyła. ,,Wsadziła" jezyczek w śmietane. Nie była zachwycona smakiem,kichnęła głośno.
Odskoczyła zaskoczona niedobrym smakiem i niestety wpadła w miskę ::). Cały brzuszek i łapki były w śmietanie.
Skakała po stole zostawiając po sobie ślady łapek. Białe ślady były wszędzie : na laptopie,moich rysunkach.
Złapałam Urwiska,wytarłam lecz futro było zlepione. Beza wiedziała co ją czeka... DUM DUM DUM ... prysznic! [chinblack] Wzięłam ją na chwilę do transportera żeby nie wytarzała się w piachu.
Przygotowałam specjalny szampon,reczniczek,suszarke i do dzieła. Weszłam z maluszkiem pod prysznic aby łatwiej było ją opanować. Wyszorowałam dokładnie, wysuszyłam. Migusiem do klatki , grzejniki na maxa.
Beza była widocznie obrażona wiec poluzowałam jej troche i w nagrode dałam jej migdałka i rodzynka. Chyba przestała się gniewać bo domagała sie podrapania za uchem.
Ach ta Beza! [szynszylek]

"Co jest lepsze, urodzić się dobrym czy ogromnym wysiłkiem przezwyciężyć swą spaczoną naturę?"
-Paarthurnax

*Najlepszy przyjaciel ma zawsze cztery łapki*
Kocham was szynszyle!
-------------------------------------------------------
Ze mną Beza i Malaga

Offline bodetka

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 153
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Kazik [*] Staś [*] Mirek [*]
o rany, ja bym się bała puścić w kuchni kulkę.. już pomijam noże czy kuchenkę, ale tyle rzeczy które można strącić na siebie

Kazio, Staś, Mirek.myszy zbyt nierzeczywiste, żeby zostać na stałe..

Tadzik <3

Offline SZYNSZYLKA BEZA

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1182
  • Uzbierane migdały: 8
  • Płeć: Kobieta
  • I love CHINCHILLAS!
    • Zapraszam do czytania opowieści o WATASZE ZŁOTEGO DĘBU
Wszystkie noże,kubki itp. pochowane w szufladach. Maluszek nigdy jeszcze nigdzie gdzie jest niebezpiecznie nie wskoczył.Poza tym blaty są WYSOKO. A kuleczka jest pilnowana. Na stół wskakuje cały czas. Ma tam kącik do obserwacji oraz łatwe dojscie do parapetu. Ale raczej woli brykać po salonie i w moim pokoju.

"Co jest lepsze, urodzić się dobrym czy ogromnym wysiłkiem przezwyciężyć swą spaczoną naturę?"
-Paarthurnax

*Najlepszy przyjaciel ma zawsze cztery łapki*
Kocham was szynszyle!
-------------------------------------------------------
Ze mną Beza i Malaga

Offline bodetka

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 153
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Kazik [*] Staś [*] Mirek [*]
I w mizerii :D trafiła Ci sie kulka gosposia

Kazio, Staś, Mirek.myszy zbyt nierzeczywiste, żeby zostać na stałe..

Tadzik <3

Offline Anna83

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1725
  • Uzbierane migdały: 10
  • Płeć: Kobieta
Ejjj ...az mnie ciarki przeszły...dlaczego weszlas z szylka pod prysznic? To musiala byc traumatyczne dla niej. Wystarczyłyby wilgotne waciki lub recznik. Szynszyle nie lubia wody. A suszenie z ta suszarka to tez trzeba uwazac aby sie biedactwo nie przegrzalo. Jak ona sie czuje?

Jagoda,Poziomka,Goja,Rozalia,Pistacja,Migdał, Fifi i Lili



Kasia*Cytrynka*Figa*Malinka*Aronia*

Spijcie skarby ..śnijcie

Offline Villemo666

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Rico & Bandzior
Matko, szynszyli nie bierze się pod prysznic! Są inne, bezpieczne sposoby, by wyczyścić brudne futerko. Na pewno znajdziesz je na forum.

Zgredek (*) Na zawsze w moim sercu...

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Nieodpowiedzialność goni nieodpowiedzialność.

Dlaczego pozwoliłaś jej skakać po stole widząc, że interesuje się posiłkiem?
ŻADNE ludzkie jedzenie nie jest odpowiednie dla szynszyli - a już na pewno nie takie które zawierają produkty pochodzenia mlecznego! Poza pobrudzeniem mogłaś narazić ją na biegunkę i wzdęcia.

Dziewczyny mają też rację, że szynszyli nie bierze się pod prysznic, jeśli zmoczony ręczniczek nie wystarcza do wymycia zabrudzenia - wówczas można umyć zwierze bieżącą wodą, ale w umywalce, tak by mogło łapkami stać oparte (a nie wisieć w powietrzu co potęguje stres) i jedną ręką zakrywając uszka i oczka by nie dostała się do nich woda. Pod prysznicem nie mamy nawet kontroli nad tym. ech. no nic, mleko już się rozlało, ale na przyszłość, proszę, uważaj bardziej i pilnuj zwierzaka podczas wybiegu.
« Ostatnia zmiana: 10 Gru, 2015, 14:34 wysłana przez Mysza <")))/ »

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline SZYNSZYLKA BEZA

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1182
  • Uzbierane migdały: 8
  • Płeć: Kobieta
  • I love CHINCHILLAS!
    • Zapraszam do czytania opowieści o WATASZE ZŁOTEGO DĘBU
Ojej naprawde nie wiedziałam że aż tak ją naraziłam... :,(
Dziękuje za rady. Kuleczka czuje sie dobrze, ale chyba zabiore ją do weta aby ocenił czy kąpiel jej nie zaszkodziła.
Przysiegam na Boga SZYSZEK że już nigdy nie bede taka nieodwpowiedzialna :(((

"Co jest lepsze, urodzić się dobrym czy ogromnym wysiłkiem przezwyciężyć swą spaczoną naturę?"
-Paarthurnax

*Najlepszy przyjaciel ma zawsze cztery łapki*
Kocham was szynszyle!
-------------------------------------------------------
Ze mną Beza i Malaga

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
ech, jeśli nie przeziębiła się (kichanie, wydzielina z nosa) , nie przechyla głowy ciągle w jedną stronę (zapalenie ucha) - nie drapie się częściej (podrażnienie skóry/alergia na detergenty) to nie narażaj jej na kolejny stres związany z podróżą do lekarza weterynarii. Jeśli zaobserwujesz coś niepokojącego to wtedy niezwłocznie gnaj.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline SZYNSZYLKA BEZA

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1182
  • Uzbierane migdały: 8
  • Płeć: Kobieta
  • I love CHINCHILLAS!
    • Zapraszam do czytania opowieści o WATASZE ZŁOTEGO DĘBU
Nic takiego nie zaobserwowałam...

"Co jest lepsze, urodzić się dobrym czy ogromnym wysiłkiem przezwyciężyć swą spaczoną naturę?"
-Paarthurnax

*Najlepszy przyjaciel ma zawsze cztery łapki*
Kocham was szynszyle!
-------------------------------------------------------
Ze mną Beza i Malaga

 

szynszylek wygryza sobie ranki kolo lapek przednich

Zaczęty przez yennefer_1Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 3119
Ostatnia wiadomość 17 Lip, 2010, 21:46
wysłana przez Mysza <")))/
Jak skutecznie interweniować by pomóc zwierzakowi i nie zaszkodzić sobie .

Zaczęty przez PACZEKDział AUKCJE i AKCJE

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 6244
Ostatnia wiadomość 24 Lis, 2014, 12:03
wysłana przez Claudi
Czy pozwolić szyszkom dać sobie w papę?(łączenie udane :D)

Zaczęty przez ShappleDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2747
Ostatnia wiadomość 04 Lis, 2020, 22:43
wysłana przez dannydiff
linienie, drapanie, przesuszenie skóry przez piasek, za suche powietrze

Zaczęty przez emlciaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 65
Wyświetleń: 17276
Ostatnia wiadomość 22 Maj, 2009, 19:03
wysłana przez Zieffka
Dlaczego?, wciąż zadajemy sobie to pytanie

Zaczęty przez piotrDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 7284
Ostatnia wiadomość 04 Gru, 2012, 14:48
wysłana przez Belzebuba
SimplePortal