28 Mar, 2024, 11:45

Autor Wątek: Parki mieszane i rozmnażanie krok po kroku. (w budowie)  (Przeczytany 8188 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Parki mieszane i rozmnażanie krok po kroku.

krok 1: podjęcie odpowiedzialnej decyzji:

Posiadanie parki wiąże się z dużą odpowiedzialnością, za zdrowie i życie mamy oraz jej potomstwa.
Musimy wiedzieć, że posiadanie parki mieszanej wiąże się z większymi kosztami i wymaganiami niż stada jednopłciowego.
Jest to związane min. z koniecznością posiadania 2ch klatek, posiadania zaplecza finansowego w razie potrzeby i zaufanego, znającego się na specyfice szynszyli weternarza.
W hodowli hobbistycznej, bardzo rzadko, koszta poniesione na odchowanie maluchów się zwracają. Niestety dzieje się tak dlatego, że szynszyle to zwierzęta nie dla każdego - wciąż bardzo dużo tych zwierząt czeka na adopcje, a osób które mają warunki i chęci przyjęcia pod swój dach puchatego rozrabiakę nie jest wbrew pozorom tak wielu.
Uczestniczyłam w wielu darmowych adopcjach, często szynszyli kolorowych, zapewniałam im nawet transport - mimo to, znalezienie im dobrego domu nie zawsze było łatwe, niekiedy trwało nawet miesiącami - dlatego decydując się na parkę mieszaną musisz się liczyć z trudami adopcyjnymi i kosztami jakie ze sobą niosą.
Napewno chwile w których pociechy naszej parki będą wyfruwały do nowych domków, będą ciężkie, zwłaszcza dla młodszych członków rodziny - dzieci, które bardzo potrafią się zżyć z małymi zwierzątkami i ciężko im zaakceptować taką kolej rzeczy.
Oczywiście, posiadanie parki to także chwile napięcia, radości, sposobność do obserwowania troskliwego macierzyństwa i ojcostwa... Dlatego decyzję o posiadaniu parki mieszanej, powinno podejmować się samemu, na miarę własnych możliwości i aspiracji.



krok 2: dobór parki
Wybierając parkę, powinniśmy skupić się na:
1) tym by zwierzątka nie były ze sobą spokrewnione
2) by samiczka w chwili dołączenia samczyka miała minimum 6 miesięcy, lecz zalecane jest, by do pierwszego pokrycia doszło gdy skończy 10 miesięcy
3) by odmiany barwne obojga rodziców nie były obarczone genami letalnymi (więcej o tym: http://szynszyle.info/forum/index.php?topic=8153.0 )

ad. 1) Będąc w sklepie, nigdy nie kupujmy parki na raz - najczęściej będzie to rodzeństwo, kupując od hodowców prywatnych możemy się podpytać czy mają pewność, że rodzice naszego pupila nie byli spokrewnieni, oraz skąd pochodzą, kupując na fermie możemy poprosić o metryczkę naszego zwierzęcia, a także dopytać o jego przodków - warto wówczas zapytać się czy nasze zwierze bądź jego rodzice nie są przpadkiem wynikiem "krzyżowania wstecznego".
ad. 2) 6miesięczna samiczka jest już gotowa do rozrodu - najczęściej ma już rujkę.. Jednak ciąża w takim lub młodszym wieku nie jest zalecana, samiczki w tym wieku w dalszym ciągu rosną, co wymaga sporych nakładów energetycznych, mineralnych i witaminowych, podobnie jak ciąża, dlatego aby uniknąć niedoborów żywieniowych czy to u matki czy u rozwijającego się potomstwa, lepiej poczekać z rozmnażaniem do ukończenia przez samiczkę 10 miesiąca.
Warto też zauważyć, że w okolicach 8-10 miesiąca samiczki swoją masą zaczynają przerastać samczyki, jest to naturalne przystosowanie do rozrodu. Samice w tym okresie magazynują także więcej tkanki tłuszczowej która będzie wpływała na metabolizm wapnia.
W praktyce można to rozwiązać na kilka sposobów. Ponieważ decydując się na rozmnażanie będą nam potrzebne dwie klatki, możemy do czasu ukończenia przez samiczkę 10 mies życia, trzymać osobno.
Jeśli mamy samiczkę, możemy samczyka dokupić w chwili gdy samiczka będzie gotowa na połączenie z nim. Jeśli mamy samczyka, pozostaje nam dokupienie starszej samiczki bądź rozdzielenia zwierząt do osobnych klatek na stosowny czas.
Pamiętajmy również, że niedopuszczalny jest układ w którym jest jedna samiczka i pare samczyków - będą one ze sobą krwawo rywalizowały o względy samicy.
Również decydując się na kilka samic i jednego samca musimy się liczyć z możliwością, że z czasem, dominująca samica, wykluczy ze stada uległą jej samicę.


krok 3: klatka
Klatka dla szynszyli powinna być przestronna, orientacji pionowej. Musimy wziąć pod uwagę, że będzie ona zamieszkiwana nie tylko przez naszą parkę ale także i jej potomstwo, z tego względu dobrze kupić klatkę większą niż zalecana dla 2ch osobników.
Równie ważne jest to aby odstępy między prętami nie były większe niż 1,5 cm, w przeciwnym wypadku będziemy musieli się liczyć z zabezpieczaniem klatki np siatką ocynkowaną, aby maluchy nie mogły przecisnąć się między prętami.
Klatka powinna mieć także odpowiednio duży domek w którym samiczka z potomstwem będzie mogła się schronić i w którym będzie czuła się bezpiecznie.
Samica i młode powinny być wychowywane w klatce ze zdjętą kratą która zabezpiecza kuwetę przed pogryzieniem. Zapewni to samicy komfort przy porodzie, a młodym ułatwi utrzymanie odpowiedniej temp ciała (sciółka działa lekko termoizolująco) i zapobiegnie kontuzją, złamaniom i zwichnięciom łapek u niezdarnych jeszcze młodych.
Konieczne jest też posiadanie 2giej klatki - która posłuży nam do oddzielenia samczyka po porodzie, a także, oddzielenia potomstwa w wypadku gdy dojrzeje i pojawi się ryzyko chowu wsobnego.


krok 4: (nie)wszystko o ruji u samiczek i specyfice rozrodu
Szynszyle należą do gryzoni niskoplennych co wiąże się z faktem, że z ok 16 pęcherzyków jajnikowych w fazie rujowej, dojrzewają średnio tylko 4; liczba dojrzałych pęcherzyków stanowi maksymalną liczbę młodych w miocie. Rzadko kiedy jednak udaje się uzyskać tak liczne potomstwo.
Cytat: [url=http://www.kzhs.eu/836.html
Robert Brach[/url]]Rozkład liczebności miotów jest następujący: 47,2% samic rodzi 1 młode; 29,7 % dwoje, a pozostałe 23,1% trzy i więcej. Proporcje płci wykazują przewagę osobników męskich w stosunku do żeńskich. Najczęściej obserwuje się: ♂♂ - 119 do ♀♀ - 100. (...)
Wysoka plenność potencjalna wynosząca 5 sztuk utrzymuje się do 5 miotu włącznie, w przedziale od 6 do 8 miotu jest już o 20% mniejsza, a w przedziale od 9 do 12 miotu o 40% w stosunku do początkowej.


Należy pamiętać, że długość cyklu u samic nie jest regularna, ruja pojawia się co 28 - 50 dni, w praktyce oznacza to, że bez rozdzielania nie da się "upilnować" zwierząt przed spłodzeniem potomstwa.
Szynszyle są płodne przez cały rok, jednak statystycznie można zauważyć pewną sezonowość: wzmożoną aktywność płciową od grudnia do maja (długość cyklu średnio 41 dni z odchyleniami od 29 do 54 dni), a obniżoną od czerwca do listopada. (długość cyklu średnio 68 dni z wahaniami od 36 do 150 dni). 
Ruja u samic objawia się otwartymi drogami rodnymi, najczęściej są one lekko powiększone i zaróżowione co wiąże się z silniejszym ukrwieniem w tym okresie. Może pojawiać się też mazista, przezroczysta bądź mleczna wydzielina która ustępuje po paru dniach. (niepokojąca powinna być dla nas zmiana koloru, konsystencji czy zapachu wydzieliny co może wskazywać na stan zapalny)
Ciąża i laktacja nie hamuje u szynszyli dojrzewania pęcherzyków jajnikowych, w związku z tym, samica po porodzie ma ruję (poporodową) i może być ponownie zapłodniona. Nie jest to jednak zalecane, z tego względu, że laktacja i wychowywanie młodych wymaga od organizmu samiczki ogromnych nakładów energetycznych a także podwyższa zapotrzebowanie na minerały i witaminy, z tego względu bardzo ryzykowne byłoby dodatkowe obciążanie organizmu samicy koniecznością utrzymania zdrowych i silnych płodów. (co także jest sporym wydatkiem energetycznym i zwiększa zapotrzebowanie na substancje pokarmowe)

Cytat: [url=http://www.kzhs.eu/836.html
Robert Brach[/url]]
Długość poszczególnych faz cyklu płciowego jest u szynszyli następująca:

1.      Okres rui (2.36 dni z wahaniami 1-5 dni)

2.      Okres porujowy (2.2 dni z wahaniami 1-4 dni)

3.      Okres międzyrujowy (34.82 dni z wahaniami 29-41 dni)

4.  Okres przedrujowy (1.8 dni z wahaniami od kilku godzin do 3 dni)



krok 5 zapłodnienie

W czasie rui u samiczki, samczyk wykazuje podekscytowanie, jest rozdrażniony, bardziej aktywny, zdeterminowany by przekazać swoje geny potomstwu.
W tym okresie, dwa samce jeśli się spotkają (np żyją w jednej klatce a czują samiczkę z rujką) będą toczyły zażarte boje o to który będzie miał prawo do pokrycia samicy, samczyki są też zdolne do niebywałych rzeczy, których wcześniej nie czyniły - np z dużą żarliwoscią mogą próbować uciec z klatki celem dostania się do klatki samicy. (moje w ten sposób rozpracowały zespawane pręty ocynkowanej klatki)
Gotowe do pokrycia samice wydają z siebie charakterystyczny odgłos przypominający gruchanie gołębi. (do odsłuchania tu )
Samo krycie trwa raptem kilka sekund - co również utrudnia kontrolowanie rozrodu bez rozdzielania. Aby mieć pewność zapłodnienia, samiec kopuluje z samicą kilka razy.
Po fakcie możemy zaobserwować otwarte drogi rodne samicy a także zlepione, wilgotne włosy w tych okolicach. Czasami udaje się też odnaleść czop kopulacyjny - kremowy, o długości ok 1,5cm, często jednak zostaje on zjadany przez samicę.
Ciąża trwa standardowo 111dni ( z wahaniami 105 – 117 dni)


krok 6 żywienie ciężarnej samicy

krok 7 opieka nad ciężarną samicą

krok 8 objawy ciąży i zbliżającego się porodu

krok 9 przebieg porodu

krok 10 komplikacje i zagrożenia okołoporodowe

krok 11 karmienie samiczki w ciąży, tężyczka poporodowa

krok 12 opieka nad maluchami i samiczką po porodzie

krok 13 "ręczne" odchowywanie małych

krok 14 gdy maluchy dorastają - kwestia socjalizacji

krok 15 sprawy związane z adopcją

krok 16 gdy nasza parka kończy 5 lat..[/b]


skrótowe podsumowanie
1)
2)
3)
4)
5)
6)

bibliografia:
Bogusław Barabasz: Szynszyle - Chów fermowy (PWRiL Warszawa 2008)
Danuta Dzierżanowska-Góryń: Opieka nad nowonarodzonymi szynszylami (Biuletyn Informacyjny dla Hodowców Szynszyli Kraków 4/2004)
Bogusław Barabasz: Osobliwości rozrodu samic szynszylowych (BIDHS Kraków 1/2002)
Marta Kuchta:  Obserwacje nad zachowaniem samic w okresie okołoporodowym (BIDHS Kraków 3/2002)
Bogusław Barabasz: Opiekujmy się troskliwiej samicą z młodymi.
Robert Brach: http://www.kzhs.eu/836.html

Z tego miejsca zapraszam na strony:
www.biuletynszynszyle.eu
http://www.kzhs.eu/836.html

gdyż dzięki ich autorom powstał ten artykuł.
« Ostatnia zmiana: 08 Maj, 2010, 22:49 wysłana przez dream* »

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Przewi99

  • ~Znajacy Się Na Migdałach~
  • ***
  • Wiadomości: 50
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Parki mieszane i rozmnażanie krok po kroku. (w budowie)
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Kwi, 2015, 02:10 »
A gdzie reszta artykułu? ??? [chinblack]

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Przewi99

  • ~Znajacy Się Na Migdałach~
  • ***
  • Wiadomości: 50
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Parki mieszane i rozmnażanie krok po kroku. (w budowie)
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Kwi, 2015, 09:23 »
Też już czytałem, ale mi chodziło o kroki od 6 w górę  [szynszylek]

Offline matti4411

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 701
  • Uzbierane migdały: 16
  • Płeć: Kobieta
  • Alvin & Monty [Skipper (*)03.2014-20.01.2015]
Odp: Parki mieszane i rozmnażanie krok po kroku. (w budowie)
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Kwi, 2015, 11:28 »
Bardzo fajny materiał i opis,mam nadzieje że ktoś z tego skorzysta zanim popełni mase błędów i zaczną się lamenty  [bacik]

"Zarozumiałością oraz bez­czel­nością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tyl­ko dla­tego że są nieme dla je­go tępej percepcji."

Alvin 06.2010.Monty 09.02.15
♪♫...seize the day or die regretting the time you lost... ♫♪

[-chomik-][-chomik-]

Offline matti4411

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 701
  • Uzbierane migdały: 16
  • Płeć: Kobieta
  • Alvin & Monty [Skipper (*)03.2014-20.01.2015]
Odp: Parki mieszane i rozmnażanie krok po kroku. (w budowie)
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Kwi, 2015, 16:32 »
No fakt, tylę się mówi o odpowiedniej wadze już od ur chyba powinny mieć takie szylki dobrą wagę tzn przyrost itp jesli się nie  myle?

"Zarozumiałością oraz bez­czel­nością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tyl­ko dla­tego że są nieme dla je­go tępej percepcji."

Alvin 06.2010.Monty 09.02.15
♪♫...seize the day or die regretting the time you lost... ♫♪

[-chomik-][-chomik-]

 

Mity i fakty - seksualność i rozmnażanie szynszyli

Zaczęty przez Mysza <")))/Dział hodowla i rozmnażanie

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 7119
Ostatnia wiadomość 12 Cze, 2017, 13:19
wysłana przez Metallowa
Rozmnażanie szynszyli o konkretnych barwach

Zaczęty przez CurelkaDział Rozmnażanie

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 2873
Ostatnia wiadomość 22 Wrz, 2016, 15:44
wysłana przez Metallowa
WIEK, genetyka a rozmnażanie szynszyli

Zaczęty przez pysiuloDział Rozmnażanie

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 6247
Ostatnia wiadomość 22 Lut, 2008, 21:58
wysłana przez aska69
Rozmnażanie - kwestie sporne

Zaczęty przez dream*Dział Rozmnażanie

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 4575
Ostatnia wiadomość 16 Mar, 2015, 21:29
wysłana przez Paja
Nieodpowiedzialne rozmnażanie

Zaczęty przez krecikDział Rozmnażanie

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 6278
Ostatnia wiadomość 09 Sty, 2015, 01:40
wysłana przez Mysza <")))/
SimplePortal