hypothetical
28 Mar, 2024, 13:27

Autor Wątek: Ruja poporodowa- kiedy i na jak długo odstawić samca?  (Przeczytany 17943 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Betti:-)

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 11
  • Uzbierane migdały: 0
Hej! Szylek mojej koleżanki, Alex zostanie ojcem!!!
Szukam informacji, na ile go odstawić od żonki
po jej porodzie, żeby od razu nie zaszła... :?:  :?:  :?:
Z góry dzięki za odpowiedzi!!!!! :D

Gdy jest źle, wierz że będzie lepiej... Wiara czyni cuda (^_^) !!!

Offline Tan

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 259
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Ruja poporodowa- kiedy i na jak długo odstawić samca?
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Kwi, 2004, 19:03 »
(Alex, Alex, hem, hem ;> )
Do ponownego zapłodnienia może dojść w przeciąu 24 tudzież 48 godzin... więc wydaje mi się, że trzy dni będą optymalne. Ale jak zwykle pewnie pomyliła mi się ilość godzin ;)

milka

  • Gość
Odp: Ruja poporodowa- kiedy i na jak długo odstawić samca?
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Kwi, 2004, 16:56 »
Przepraszam ze sie nie loguje mam bardzo malo czasu, nie wiem kiedy bede na forum.
Tak wiec drogi rodne samicy beda otwarte do ok 7 a nawet 10 dni dlatego w tym czasie powinno sie odzielic samca od samicy oraz samiczce nie podawac piachu do kompieli.

Offline Tan

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 259
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Ruja poporodowa- kiedy i na jak długo odstawić samca?
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Kwi, 2004, 14:50 »
Ooo... Czyli kierując się moją radą rodzina szylaków Twojej koleżanki powiększyłaby się pewne ;)
Czyli oddziel samczyka na dziesięć dni, aby mamusia znowu nie zaszła w ciąże - częste porody są dla szynszyli wyniszczające i niekozystkie wpływają na jej zdrowie.

Offline Betti:-)

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 11
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Ruja poporodowa- kiedy i na jak długo odstawić samca?
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Maj, 2004, 16:19 »
Hej!
Sorry, że nie pisałam, ale jak już  mówiłam- nie mam netu w domu :cry: .
Mojej koleżance urodziły się dwa maluszki. Ale była to dziwna historia.
Byłam u niej wtedy. Samiczka była bardzo grubiutka. jakież było nasze zdziwienie, gdy "wyszedł" tylko jeden... Czekamy parę godzin, i nic!!!
Ten pierwszy jest duży i ładny!!!
Pierwszy urodził się dopiero pod wieczór. Niestety był odwrotnie, i przy pododzie zdarła mu się skóra z brzuszka i łapki... Nasz weterynarz
stwierdził "że nie ma czego ratować". Jednak tata kolegi- chirurg podjął się zszycia malucha. założył mu 6 szwów. Maluch żył jeszcze dwa dni i niestety zdechł...  :cry:
Ale za to drugi żyje i ma się świetnie!!!
Już drugiego dnia skakał po półkach w klatce!!! Zdolna bestia, no nie???
Trzymajcie się!!!

Gdy jest źle, wierz że będzie lepiej... Wiara czyni cuda (^_^) !!!

Offline madlen

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 151
  • Uzbierane migdały: 0
    • http://www.madlen-r.blog.pl
Odp: Ruja poporodowa- kiedy i na jak długo odstawić samca?
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Maj, 2004, 17:08 »
oj biedny biedny szynszylek.wole sobie tego nie wyobrażać...    :(

be yourself...be wild...
            ;)

Offline marta1

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 84
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Ruja poporodowa- kiedy i na jak długo odstawić samca?
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Wrz, 2004, 14:38 »
a co ile szynszyla ma rujke? I jak długo nosi małe w brzuszku? :oops:

betti

  • Gość
Odp: Ruja poporodowa- kiedy i na jak długo odstawić samca?
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Wrz, 2004, 23:56 »
hej
sorry że się nie loguję, ale nie mam czasu...
ciąża u szynszylki trwa ok.110 dni...
co do tego co ile czasu ma ryję, to słyszałam że co pół roku, ale nie wiem na 100%...
pozdrowionka:)

Offline EMMA

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Ruja poporodowa- kiedy i na jak długo odstawić samca?
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Paź, 2004, 17:57 »
czyli jak samiczka ma ruję to nie powinna przebywać z samcem, bo może zajść w ciąże???a jak nie ma rui to nie zajdzie w ciąże???

Pozdrawiam ;)

[kwiatek] [kwiatek] [slonko] [kwiatek] [kwiatek]

Offline Betti:-)

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 11
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Ruja poporodowa- kiedy i na jak długo odstawić samca?
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Paź, 2004, 23:46 »
z tego co czytalam, to tak jest, bo podczas rui ma "otwarte" drogi rodnę (nie zupełnie wiem jak to ująć :D ) i wtedy możliwe jest zapłodnienie...

Gdy jest źle, wierz że będzie lepiej... Wiara czyni cuda (^_^) !!!

glabicz

  • Gość
Odp: Ruja poporodowa- kiedy i na jak długo odstawić samca?
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Mar, 2006, 19:12 »
Przed chwilą urodzily mi sie 3 malutkie szylki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I mam takie pytanie czy musze odsadzać samca od samicy?????????????? moja klatka ma wymiary długość x szerokość x wysokośc
210x110x210!!!!!!!!!!
A jeżeli w klatce bym mial  male matke oraz samca i paru innych współlokatorów to musze je odsadzać?????????????               

/scaliła coolmamcia                        
« Ostatnia zmiana: 09 Paź, 2008, 11:08 wysłana przez coolmamcia »

Offline Kiwi

  • Wielki Mistrz Szynszylowy
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 886
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥
Odp: Ruja poporodowa- kiedy i na jak długo odstawić samca?
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Mar, 2006, 19:21 »
Musisz odłączyć samca, bo samiczki mają rujkę poporodową i on ją znowu zapłodni. Oddziel je na ok. 10 dni. I wszystkie samce nie tylko tatka ;)

Weronka & Frania, Ginewra & Furia, Żabka & Żuczek
Amelka, Vivi, Romcia, Mia w

glabicz

  • Gość
Odp: Ruja poporodowa- kiedy i na jak długo odstawić samca?
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Mar, 2006, 19:27 »
A JEŻELI BYM NIE ODZIELIŁ TO  by mialo jakis wplyw na zdrowie szylki matki????????? np jeżeli bym chceial miec znowu mlode!Czy inne szynszyle mogom atakowac matke i molde??????????

Offline Kiwi

  • Wielki Mistrz Szynszylowy
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 886
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥
Odp: Ruja poporodowa- kiedy i na jak długo odstawić samca?
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Mar, 2006, 19:44 »
Cóż... Powiem szczerze, że nie miałam nigdy małych szyli. Ale wydaje mi się, że matka może być agresywna w stosunku do innych dorosłych szynszyli ("obcych"), tak jak to jest u innych gatunków. A jesli dopuścisz znowu samca, to organizm samiczki będzie ponownie obciążony i może to zaważyć na jej zdrowiu, a może nawet życiu...

Weronka & Frania, Ginewra & Furia, Żabka & Żuczek
Amelka, Vivi, Romcia, Mia w

Offline jutrzenka i nebel

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Wiadomości: 65
  • Uzbierane migdały: 0
  • Radar vel Antenka (*), Mega (*) i Lelek(*)
Odp: Ruja poporodowa- kiedy i na jak długo odstawić samca?
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Maj, 2007, 15:51 »
Mamy bardzo ważne pytanie. Okazało się bowiem, iż Radar to... Antenka. Urodziły nam się dwa młode. Z tego, co wiemy, samica ma zaraz po porodzie ruję. Pytanie jest takie- jak długo ta ruja trwa?? Jakie są też oznaki, że się zaczęła?? Prosimy o odpowiedzi, bo w tym temacie jesteśmy kompletnie zieloni...

4 łapy, 4 łapy...a na łapach szynszyl kudłaty :D

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Ruja poporodowa- kiedy i na jak długo odstawić samca?
« Odpowiedź #15 dnia: 07 Maj, 2007, 16:06 »
Mówią, że rujka trwa ok. 10dn, zaczyna się chyba od razu po porodziei i żeby na ten czas oddzielać samca (żeby nie było sytuacji, że mama karmi a już znowu jest w ciąży, bo to bardzo osłabia jej organizm) i żeby również przez 10 dni nie dawać samicy piasku, bo drogi rodne pozostają otwarte i mogłaby się zakazić. Jak rozpoznac rujkę? Hmm.. chyba samczyk jest napalony i wyśpiewuje serenady i dobiera sie do samiczki. Potem to mija.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Ruja poporodowa- kiedy i na jak długo odstawić samca?
« Odpowiedź #16 dnia: 07 Maj, 2007, 22:11 »
Samiczka po porodzie ma odrazu ruję. Ja wypuszczam wtedy samczyka na pokój a on i tak waruje cały czas pod klatką. Świszcze do samiczki i macha ogonkiem. Kiedy po paru dniach zaczyna mu przechodzić, to wypuszczam go razem z samiczką na pokój i obserwuję. Jeżeli nie jest nią szczególnie zainteresowany i nie ma zalotów to można je już połączyć. Ja łączyłam je nawet w czwartym dniu po porodzie ale ostatnio trwało to dłużej, bo aż 7 dni. Pierwszymi objawami nadchodzącej rui u samiczki która nie jest po porodzie jest to, że samczyk bardzo ostro goni samiczkę, a ona przed nim się chowa. Zachowują się wtedy tak jakby była między nimi wojna. Może to trwać kilka dni i kiedy samiczka ma już właściwą ruję, to przyjmuje zaloty samczyka i podnosi kuperek do góry gdy on zaświszcze.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline jutrzenka i nebel

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Wiadomości: 65
  • Uzbierane migdały: 0
  • Radar vel Antenka (*), Mega (*) i Lelek(*)
Odp: Ruja poporodowa- kiedy i na jak długo odstawić samca?
« Odpowiedź #17 dnia: 14 Maj, 2007, 13:54 »
Minęły 2 tygodnie, a Radar vel Antenka szaleje. Sama zaczepia Lelka i zaprasza. Na razie nadal zostawimy ich w oddzielnych klatkach, dopóki się nie uspokoją. Zobaczymy za parę dni, co się będzie działo.

Dzięki za rady  :D

4 łapy, 4 łapy...a na łapach szynszyl kudłaty :D

soceirado

  • Gość
Odp: Ruja poporodowa- kiedy i na jak długo odstawić samca?
« Odpowiedź #18 dnia: 03 Cze, 2007, 11:58 »
5 dni temu urodziły mi się dwa małe szylki, ale jeden jest dużo słabszy i mniejszy od drugiego. ten większy dużo je, skacze po klatce, prawie od razu otworzył oczka, ale mniejszy zwykle leży sobie w kącie klatki i mało biega... je mniej niż jego brat, mam wrażenie że nie radzi sobie ze znajdywaniem sutka matki... czy potrzebne jest dokarmianie śmietanką, czy myślicie, że sobie poradzi...?

/scaliła coolmamcia
« Ostatnia zmiana: 09 Paź, 2008, 10:27 wysłana przez coolmamcia »

Offline AB-BA

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 421
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Misia i Pusia
Odp: Ruja poporodowa- kiedy i na jak długo odstawić samca?
« Odpowiedź #19 dnia: 03 Cze, 2007, 12:03 »
Moim zdaniem zgłóś się jak najszybciej do weterynarza!
Szynszyl, gdy jest po urodzeniu mnijszy od drugiego i owiele słabszy, może być wcześniakiem!!!!
Jeżeli ma zły stan, może umrzeć!
Pod żadnym pozorem go nie męcz i zgłoś się do weterynarza!

Nie ma to jak szylka :)

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Ruja poporodowa- kiedy i na jak długo odstawić samca?
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Cze, 2007, 22:11 »
U mnie ponad miesiąc temu urodziły się trojaczki z których jeden był o wiele mniejszy i bardzo nieporadny. Dwa większe odganiały go od matki a on nie walczył o swoje tylko siedział w kąciku. Z początku też widać było że nie umie znależć sutka. Pierwszy dzień i noc przesiedzałam przy klatce i pilnowałam ich jak się zachowują. Kilka razy wyciągnęłam dwa silniejsze maluchy aby ten trzeci mógł być sam z mamą i się napić. Gdybym tego nie zrobiła to pewnie nie przeżyłby do rana. Póżniej zaczął sobie sam radzić i każdy miał swój własny sutek. Szyluś do dzisiaj jest o połowę mniejszy od rodzeństwa .

A czy u ciebie nie jest czasem tak, że ten większy odgania również mniejszego od mamy. Jeśli tak, to zrób tak jak ja i zabierz tego większego na czas karmienia aby ten mniejszy mógł w spokoju się napić. Po kilku razach będzie silniejszy i zacznie sobie radzić przy rodzeństwie. Acha i każdy szylek ma swój osobny sutek bo inaczej jest wojna.

Jeśli to nie poskutkuje to lepiej idż do weterynarza. Mój maluszek wcale nie chciał pić śmietanki choć próbowałam mu dawać, nawet nie umiałam go utrzymać w ręce bo strasznie się wiercił.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline aneta_117

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Orzeszek, Chrupcia, Paprotka,Mamba, Budrys
    • forum gryzoniowe
Odp: Ruja poporodowa- kiedy i na jak długo odstawić samca?
« Odpowiedź #21 dnia: 04 Cze, 2007, 09:58 »
Poza wyciąganiem drugiego szylka spróbuj go dokarmiać. Mi teraz mimo dokarmiania padły trzy maluchy więc trzymamm mocno kciuki,żeby Twoje maluszki były obydwa silne i zdrowe.

^Chwila która trwa może być najpiękniejszą z Twoich chwil^ - DŻEM

elfik

  • Gość
Odp: Ruja poporodowa- kiedy i na jak długo odstawić samca?
« Odpowiedź #22 dnia: 31 Lip, 2007, 13:31 »
Proszę o pilną odpowiedź.Wczoraj moja szylka Nutelka urodziła 4 maluchy.Czuje się dobrze,ale widzę,że nie daje sobie rady z karmieniem.Dodam,że samca oddzieliłam od całej gromadki.3 miesiące temu straciła maluszka,nie potrafiła się nim zająć :(.Teraz są aż 4.Czy jest jakieś mleko na rynku,takie odpowiadające maluszkom??
Acha .Kiedy mogę znowu samca Gucia przywrócić rodzince.

Offline Juli13

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 40
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Billy,Mila i Harry
    • O zwierzakach
Odp: Ruja poporodowa- kiedy i na jak długo odstawić samca?
« Odpowiedź #23 dnia: 31 Lip, 2007, 14:11 »
Elfik.
Gratulacje!Moja urodzila 10.07.2 maluchy lecz w niedziele Polly(maluch)spadla i zdechla ;(
Wiec tak. Miesiac jutro minie ale ona nie toleruje go wiec ok po 2 miesiacach od narodzin wloz samca do niej
Mleko w proszku kup i dawaj im albo przez szczykawke(BEZ IGLY)
Z dwoma ona sobie poradzi. Ciagle siano musi miec i suche jedzenie po 2 tyg male zaczna jesc zwykle jedzenie. PAMIETAJ O SIANIE,WODZIE i JEDZENIU.
Zeczy ci powodzenie i niech nie spotka zadnego twojego malucha taka tragedia jaka Polly spotkala...
Pozdrawiam


P.S w ta niedziele.
Szynszyle osiągają dojrzałość płciową ok. 6 miesiąca życia, jednak z rozmnażaniem najlepiej jest zaczekać do 9 miesiąca. Wynika to z tego, że samica musi uzyskać pełną dojrzałość, zanim zostanie obciążona płodami. O ciąży świadczy zaokrąglony, powiększający się brzuch, wzmożone zapotrzebowanie na sen i większy apetyt. W tym okresie trzeba się obchodzić z nią bardzo delikatnie i zapewniać jej maksymalny spokój. U szynszyli ciąża trwa ok. 111 dni, a miot liczy średnio 2 osobniki. Długi okres ciąży sprawia, że młode rodzą się całkowicie rozwinięte. Mają już wtedy gęste futerko, ząbki oraz otwarte oczy. Samica sama potrafi sobie poradzić z porodem, lecz oczywiście w razie jakiś komplikacji trzeba natychmiast zadzwonić do weterynarza. Po porodzie samica zjada łożyska i zaczyna opiekę nad małymi., myjąc je, ogrzewając i karmiąc. Nie ma konieczności rozdzielania samca od samicy z maluchami. Jeżeli chcemy uniknąć kolejnej ciąży, musimy odseparować samca od samicy na pewien okres ze względu na ruję poporodową. Po pewnym czasie możemy znów umieścić je w jednej klatce. Małe szynszylki zaczną jeść stały pokarm w ok. 6 - 8 tygodniu swojego życia. Zmiana pokarmu powinna odbywać się stopniowo, tak jak w zmienianiu pokarmów u osobników dorosłych. Gdy małe skończą 12 tygodni, możemy zacząć szukać dla nich nowego domu. Jednak dla ich dobrego rozwoju, najlepiej jest je pozostawić jak najdłużej przy matce.
(sciagniete)
« Ostatnia zmiana: 31 Lip, 2007, 14:28 wysłana przez Mysza »

:/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/:/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/:/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/:/ :/
100 SZYNSZYL+ CIERPIENIE = FUTRO
:/ :/ :/:/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/:/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Ruja poporodowa- kiedy i na jak długo odstawić samca?
« Odpowiedź #24 dnia: 31 Lip, 2007, 14:22 »
Elfiku, maluszki można dokarmiać taką smietanką do kawy w jednorazowych pojemniczkach. Musi to być śmietanka taka lepsza 18 procentowa. Trzeba ją podgrzać, ale tak aby nie była zbyt gorąca i podawać pipetką po kropelce do pysia na początek co dwie godziny. Zajrzyj również do działu PORADNIKI, tam jest opisana specjalna mieszanka dla maluchów.
Samczyk powinien być odseparowany jakieś 7 - 10 dni, ale z maluszkami może się zapoznać od razu.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

 

Dziwny "obrzęk" w okolicach odbytu samca

Zaczęty przez Kosina_agaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 1808
Ostatnia wiadomość 20 Lis, 2016, 13:36
wysłana przez Julkanulka
Adoptoje szynszylka samca jako towarzystwo dla mojego. Jesteśmy w krasnobrodzie

Zaczęty przez NarcissaEwansDział kupię/adoptuję

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 2033
Ostatnia wiadomość 01 Wrz, 2016, 14:33
wysłana przez NarcissaEwans
po porodzie: samiczka agresywna w stosunku do samczyka, przestaje akceptować samca.

Zaczęty przez beciaDział Rozmnażanie

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 5255
Ostatnia wiadomość 24 Lip, 2009, 22:25
wysłana przez Basia_W
Bardzo POWIĘKSZONE JĄDRA u samca - pomocy - mieszkamy w Amsterdamie

Zaczęty przez ChinchilliumDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 11589
Ostatnia wiadomość 24 Sie, 2015, 17:48
wysłana przez Paula_91
dziwne dźwięki wydawane przez 14-letniego samca

Zaczęty przez MikarinDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 2587
Ostatnia wiadomość 06 Lis, 2016, 17:28
wysłana przez Mysza <")))/
SimplePortal