hypothetical
18 Kwi, 2024, 08:40

Autor Wątek: Ciąża, co dalej??  (Przeczytany 11229 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pinula30

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 68
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Maniuś i Zosia
Ciąża, co dalej??
« dnia: 11 Cze, 2009, 20:05 »
przepraszam że zaczynam nowy temat ale dla mnie jest to sprawa priorytetowa
otóż podejrzewam że moja myszka jest w ciąży.
Już jakiś czas temu zeczełam to podejrzewac, bo zośka kładła sie na boczku czego nigdy nie robiła, ubywa od jakiegoś czasu znacznie wiecej wody i przedewszystkim strasznie urosła, zawsze była mniejsza od Maniusia a teraz tyłek ma znacznie wiekszy niż on.
wczoraj jednak upewniłm sie w moich przypuszczeniach bo gdy leżała na boczku coś jej sie w brzuchu intensywnie ruszało!!
to na pewno Ciaża.
Zosia ma około 11 miesiecy, u mnie jest już 9 a biorąc ją ze sklepu miała około 3 mc wiec jeżeli chodzi o wiek na ciaże to osiagneła już to niezbędne minimum
pytanie co dalej??
do tej pory dawałam jej zarodki pszenne dwa razy w tygodniu po łyżeczce, czy zwiekszyc ta dawke?? podawa jakies dodtkowe witaminy?? np jakieś zioła??
martiwie się o nią, czy sobie poradzi :(
prosze o rady jak sie nia opiekowa i na co szczególnie zwraca uwage!!
z góry dziekuje za odpowiedzi

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Ciąża, co dalej??
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Cze, 2009, 20:29 »
Zosia to standard czy mozaika?

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline pinula30

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 68
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Maniuś i Zosia
Odp: Ciąża, co dalej??
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Cze, 2009, 20:58 »
zosia jest biala a manius to standard

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Ciąża, co dalej??
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Cze, 2009, 21:45 »
" bo gdy leżała na boczku coś jej sie w brzuchu intensywnie ruszało!!"

To nie coś tylko słodki maniuni kłębuszek albo kłębuszki  :D. Jeśli widać już porządnie ruchy maluchów, to Zosia jest w ostatniej fazie ciąży i do pordu zostało niewiele. Zarodki mozesz podawać codziennie teraz i kiedy będzie karmić, pyłek pszczeli także. Powinna mieć również stały dostęp do wapienka.
Ogólnie obchodzić się z nią delikatnie i nie stresować. Nie wypowiem się jak to jest z rodzeniem u białych szylek, czy mogą być jakieś dodatkowe komplikacje, tu już może ktoś inny coś napisze.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Ciąża, co dalej??
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Cze, 2009, 21:59 »
Nie wypowiem się jak to jest z rodzeniem u białych szylek, czy mogą być jakieś dodatkowe komplikacje, tu już może ktoś inny coś napisze.


no własnie jest to niezbyt dobre połączenie i komplikacje są ponoć dość częste gdy samiczka jest biała. Nawet na fermach ze wzgledow bezpieczenstwa stosuje się odwrotne połączenie.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline pinula30

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 68
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Maniuś i Zosia
Odp: Ciąża, co dalej??
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Cze, 2009, 03:31 »



no własnie jest to niezbyt dobre połączenie i komplikacje są ponoć dość częste gdy samiczka jest biała. Nawet na fermach ze wzgledow bezpieczenstwa stosuje się odwrotne połączenie.

no to teram mnie zmartwiłaś  :icon_frown:

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Ciąża, co dalej??
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Cze, 2009, 08:01 »



no własnie jest to niezbyt dobre połączenie i komplikacje są ponoć dość częste gdy samiczka jest biała. Nawet na fermach ze wzgledow bezpieczenstwa stosuje się odwrotne połączenie.

no to teram mnie zmartwiłaś  :icon_frown:

narazie nie ma co sie martwić na zapas, bo to, że zaobserwowałaś ruchy świadczy o silnych i żywych maluszkach :) Co najwyżej można na wszelki wypadek rozeznać się gdzie w mieście jest dobra lecznica, ale nie ma co snuć czarnych wizji :) - białe odmiany są dużo słabsze od innych i stąd właśnie wynikają ich problemy, ale przecież nie jest to regułą. Do basi rady mogę dodać jeszcze szczyptę siemienia lnianego co 2 dni i suszonego selerka, już teraz - kiedy jest w ciąży, a nie kiedy dopiero zacznie karmić :) - dobrze wpłynie na jakość i ilość pokarmu.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline pinula30

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 68
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Maniuś i Zosia
Odp: Ciąża, co dalej??
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Cze, 2009, 10:55 »
ok
siemie lniane dostaja od czasu do czasu, do tej pory dawałam im całe ziarenka. wybiore sie tez po sklepach w poszukiwaniu suszonego selera. Tylko nie wiem czy dostane bo jeszcze cgyba takiego wrzywa w sklepach zoo nie widziałam, ale poszukam... i bede szukac aż znajde :D


mam jeszcze jedno pytnie
czy wydawanie z siebie dziwnych odgłosów takich jak mruczenie, piszczenie, skomlenie cienkim głosikiem coś oznacza?? bo od kilku dnia zauważyłam że Zosia jakoś  intensywniej wydaje takie dzwięki.  kurcze, teraz bede przewrażliwiona i każda zmiana w jej zachowaniu będzie dla mnie niepokojąca :(
« Ostatnia zmiana: 12 Cze, 2009, 13:57 wysłana przez pinula30 »

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Ciąża, co dalej??
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Cze, 2009, 22:08 »
Nie martw się, prawdopodobnie Zosia rozmawia już ze swoimi dziećmi w brzuszku  :). Tego selerka raczej nie kupisz, sama pokrój i ususz sobie świeżego.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline greatdee

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1110
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Skarboń-u Dream (Sowa, Bzyq, Fiołek (*))
    • a tym się zajmuję zawodowo :)
Odp: Ciąża, co dalej??
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Cze, 2009, 23:24 »
Hmm, no ja miałam małe z białej samiczki. Ogólnie z porodami sama sobie radziła, jednak jedno z małych zawsze znajdowałam po ok 24h przelewające się przez palce i trzeba bylo koniecznie dokarmiać, ale to się chyba zdarza niezależnie od barwy. Jednak w końcu zdarzyło się tak, że jeden płód obumarł o czym nie wiedziałam, i moja śliczna samiczka Biała odeszła :( Ale pisałam już o tym nie raz...

Co do rodzących się kolorków, to miałam jeden miot standardowy (2 małe), a poza tym raz miałam miot 2 standardy + mozajka, raz 2 standardy + silver i ostatnim razem sama mozajka (Pompon)

Trzymaj się dzielnie, napewno wszystko będzie dobrze, ciąża to nie choroba. Ale miej ją oczywiście na oku ;) Aha, poród najczęściej odbywa się we wczesnych godzinach rannych, więc radzę zaglądać co rano, żeby jak najszybciej samca odseparować.


Para qué vivir tan separados
si la tierra nos quiere juntar,
si este mundo es uno y para todos
todos juntos vamos a vivir.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Ciąża, co dalej??
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Cze, 2009, 23:49 »
gr8dee, ze względu na słabszy organizm białych samiczek siłą rzeczy płody też są słabsze, o tym, że niejednokrotnie są słabsze genetycznie nie wspomnę bo przy takiej "rotacji" genów i puli [w tym geny letalne] to raczej nieuniknione, że częściej niż w innych odmianach będą występowały jakieśtam "niedociągnięcia genowe".

U białych mamy po prostu na takie rzeczy większe szanse niż u innych kolorków - co nie oznacza wcale, że napewno tak będzie, lub, że np, że standardom takie sprawy sie nie przytrafiają.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline greatdee

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1110
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Skarboń-u Dream (Sowa, Bzyq, Fiołek (*))
    • a tym się zajmuję zawodowo :)
Odp: Ciąża, co dalej??
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Cze, 2009, 00:18 »
Noo wtedy tego nie wiedziałam :( No ale nic to, póki co trzeba założyć, że przecież będzie dobrze, bo niby czemu nie miałoby tak być? :)


Para qué vivir tan separados
si la tierra nos quiere juntar,
si este mundo es uno y para todos
todos juntos vamos a vivir.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Ciąża, co dalej??
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Cze, 2009, 00:23 »
Ja też kupując Yukiego nie wiedziałam. Dopiero u weterynarzy się dowiedziałam, latając z tą jego cukrzycą, a ostatnio czytałam o tym artykuł :)

no ja tez mysle, ze nie ma co zakładać najgorszej wersji odrazu :)
selera łatwo się samemu suszy, raczej cięzko go gdzieś dostać.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline pinula30

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 68
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Maniuś i Zosia
Odp: Ciąża, co dalej??
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Cze, 2009, 10:53 »
no że selera nie da sie kupic gotowego to juz wiem, bo zrobiłam wczoraj rajd po sklepach zoo i nigdzie nie znalazłam, ani też w żądnym internetowym :(
kupie dzisiaj zwykłego i zasusze :D

moi drodzy powiedzcie mi ile czasu mniej wiecej zostało do rozwiązania?? wiecej niż miesiac?? bo w połowie sierpnia wyjeżdzam :( i wolałabym żeby sie Zosia z porodem do tego czasu wyrobiła a najlepiej żeby maluszek był już troszke odchowany, wtedy pojade spokojniejsza :(
oczywiscie myszki na czas wyjazdu zostawiam z osoba która sama ma szynszyle, ostatnio nawet sie jej urodził malutki szynszyl także m doświadczenie w opiece nad maluszkami, ale jednak wolałabym osobiście wszystkiego dopilnowac :(
jk myslicie ta ciąża będzie trwałą jeszcze dłużej niż 60 dni?? bo mnie wiecej za tyle wyjeżdzam

Offline greatdee

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1110
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Skarboń-u Dream (Sowa, Bzyq, Fiołek (*))
    • a tym się zajmuję zawodowo :)
Odp: Ciąża, co dalej??
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Cze, 2009, 11:31 »
Jeśli dobrze pamiętam to ciąża w całości trwa 110dni, więc z pewnością zostało już mniej niż 60dni do rozwiązania. Ale ile dokładnie tego nie wiem. Skoro widziałaś ruchy małych w brzuchu to możesz spodziewać się porodu niedługo, dlatego pisałam Ci o corannym sprawdzaniu czy już przypadkiem się nie pojawiły, żeby jak najszybciej odseparować samca.


Para qué vivir tan separados
si la tierra nos quiere juntar,
si este mundo es uno y para todos
todos juntos vamos a vivir.

Offline pinula30

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 68
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Maniuś i Zosia
Odp: Ciąża, co dalej??
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Cze, 2009, 11:46 »
na szczeście we wtorek mam ostatrni egzamin i zaczynm wakacje :D do pracy sie nigdzie nie wybieram tego lata wiec bede siedziec rzy Zosi i czekac na rozwiązanie!!
jestem tym strasznie przejęta. nawet w nocy jak sie mocno tłuką to świece świtło żeby sprawdzic kto to tak rozrabia, a poza tym zaświecone śwaitło ich uspokaja :d
już nawet mój narzeczony sie sie mnie śmieje że zfiksowałam :( no ale co poradze że tak sie przejełam rolą babci ;)


selerek juz zasuszony
tylko mam pytanie co mam jej dawac jeśc??
bo z tego selerka zasuszyłam wszystko:korzenia, łodyge i liście, tylko że korzen jej nie smakuje, a liściato takl średnio sie chwyta ;/
« Ostatnia zmiana: 18 Cze, 2009, 10:58 wysłana przez pinula30 »

Offline pinula30

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 68
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Maniuś i Zosia
Odp: Ciąża, co dalej??
« Odpowiedź #16 dnia: 29 Lip, 2009, 14:40 »
zostało mi niespełna 2 tygodnie do wyjazdu a małysz szynszylków dalej nie ma ;/
wprawdze zosia już bardzo gruba i ociężała, ale co rano budze sie i zaglądam do klatki a tam co rano bez zmian ;/ a że ja do cierpliwych nie zależe to mnie to już zaczyna irytowac ;/ bo chciałabym to osobiście dopilnowac zanim pojade ;/
a jak wróce to myszki juz beda duże i bede dla nich obca ;/ przykro mi z tego powodu ;/  :( :?

Offline greatdee

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1110
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Skarboń-u Dream (Sowa, Bzyq, Fiołek (*))
    • a tym się zajmuję zawodowo :)
Odp: Ciąża, co dalej??
« Odpowiedź #17 dnia: 29 Lip, 2009, 15:07 »
Cóż, pozostało ci odwołac wyjazd albo zaakceptować tą sytuację... Nie przyspieszymy porodu, ale 2 tyg to jeszcze dużo czasu.


Para qué vivir tan separados
si la tierra nos quiere juntar,
si este mundo es uno y para todos
todos juntos vamos a vivir.

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: Ciąża, co dalej??
« Odpowiedź #18 dnia: 29 Lip, 2009, 15:08 »
Oj biedna Zosia!Też pewno chciała by mieć maluszki przy sobie a nie w sobie.Trzymam kciuki żeby maluszki  były zdrowe i porod przebiegł bezproblemowo.Strasznie ci zazdroszczę tych maluszków.

Offline pinula30

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 68
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Maniuś i Zosia
Odp: Ciąża, co dalej??
« Odpowiedź #19 dnia: 29 Lip, 2009, 15:52 »
wyjazdu niestety nie odwołam, tak samo jak nie moge przyspieszyc porodu, zdaje sobie z tego sprawe ale Maniusia trzeba oddzielic po porodzie, ja mam taka możliwośc, ale szylki na czas wyjazdu przenosza sie do "cioci" i "szynszylich kuzynów" beda miały dobra opieke, choc to bedzie juz prawie hodowla i niestety nie bedzie tam miejsca na 3 klatke żeby oddzielic Maniusia, dlatego tak mi zależy żeby urodziła :(bo chce dopilnowac połogu i zapewnic antykoncepcje poporodowa :D

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: Ciąża, co dalej??
« Odpowiedź #20 dnia: 29 Lip, 2009, 15:54 »
Na termin porodu nie masz wpływu, wszystko zależy od Żosi  :p  i maluchów.

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Ciąża, co dalej??
« Odpowiedź #21 dnia: 29 Lip, 2009, 16:56 »
A skoro jest już taka gruba, to będzie ich pewnie troszkę  :). Jeśli widzisz jak maluszki kopią, to to już długo nie powinno potrwać.
Mam nadzieję, że jak nadejdzie już rozwiązanie, to podzielisz się dobrą nowiną z nami.
« Ostatnia zmiana: 29 Lip, 2009, 16:58 wysłana przez Basia_W »

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline pinula30

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 68
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Maniuś i Zosia
Odp: Ciąża, co dalej??
« Odpowiedź #22 dnia: 29 Lip, 2009, 18:12 »
ruchy maluszków było widac już miesiac temu jak zaczynałam ten temat :D a Zosia jest już taka gruba że nie mieści sie pod ulubioną szafe gdzie zawsze sie chowała na wybiegu żeby odpoczac, a teraz kiszka, tyłek sie nie zmieści i wchodzi pod szafe sama głową a reszta wystaje :D:D
mój narzeczony mówi że nam Zosia chce zrobic prezent ślubny i dlatego odwleka rozwiazanie :D:D
ale jak siemaluszki urodza i jak bede jeszcze w Polsce to na pewno dam znac i pokaże nowe szynszylo-obywatele:D

Offline Zieffka

  • TUPACZ NOGĄ W SPRAWIE UPRAWNIEŃ
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 2260
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Sfera i Czarna, XXL i Ptysia
Odp: Ciąża, co dalej??
« Odpowiedź #23 dnia: 30 Lip, 2009, 12:24 »
tylko dopilnuj, żeby maluchy z mamą były w takiej klatce jeśli chodzi o rozstaw prętów, żeby nie pouciekały!!!

szynszylowy jest po prostu żywot mój

na zawsze w pamięci - Dziaba, Buba, Wacław

Offline pinula30

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 68
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Maniuś i Zosia
Odp: Ciąża, co dalej??
« Odpowiedź #24 dnia: 31 Lip, 2009, 09:07 »
JEST MALUSZEK jeden
narazie ojciec jest prowizorycznie oddzielony od matki tak że ona w klatce a on na wybiegu, ale matce sie to nie podoba i biega po klatce zamiast zajmowa sie maluszkiem. Jeżeli po porrodzie maluszka rodzi łożysko i go zjada to to też już zrobiła, na moich oczach, (w sumie mogła mi tego widoku oszczędzic) samiczce po porodzie niewolno dawac piasku??
pytam bo Zosia tarza sie w żwirku :(
prosze o cenne rady bo pierwszy raz zostałam "babcia"

 

Od rana mamy małego szynszylka! Co dalej?

Zaczęty przez msekDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 237
Wyświetleń: 40661
Ostatnia wiadomość 22 Wrz, 2015, 01:04
wysłana przez dream*
NOWORODEK NIE ODDYCHA - dlaczego i co dalej?!

Zaczęty przez DeeloDział hodowla i rozmnażanie

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 5533
Ostatnia wiadomość 28 Lis, 2007, 15:58
wysłana przez Mysza <")))/
Moj pierwszy szylek,co dalej?

Zaczęty przez WariatDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 2065
Ostatnia wiadomość 12 Gru, 2004, 14:39
wysłana przez emlcia
Życie trwa dalej....

Zaczęty przez Anna83Dział Tęczowy Most

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 4149
Ostatnia wiadomość 25 Sty, 2015, 21:28
wysłana przez Anna83
Następna ciąża w czasie wychowywania maluchów

Zaczęty przez _SmErFeTkA_Dział Początki z szynszylą

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 1761
Ostatnia wiadomość 14 Lis, 2005, 22:33
wysłana przez alika77
SimplePortal