23 Kwi, 2024, 22:42

Autor Wątek: parka mieszana, samczyk + samiczka, czy warto? łączenie? i inne dyskusje.  (Przeczytany 39468 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Możesz je połączyć kiedy samiczka będzie miała 9 - 10 miesięcy.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline efcia111

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szyszek :) Szukamy panienki do pary
Witam :)

Jestem nowa na forum. Od niedawna posiadamy z chłopakiem szynszylka Szczurka :) Jest cudny, ale chyba strasznie samotny :( Chcielibyśmy zapewnić mu towarzystwo. Mamy możliwość wzięcia samiczki w jego wieku (2,5 mies) za jakis miesiac. Czyli będą miały po 4 mies. Czy to nie jest za szybko? Czy samczyk nie będzie samiczki męczył aby ją zapłodnić? Bo z tego co wyczytałam to taka młoda samiczka jest za mała żeby zostać mamą, aczkolwiek ma taka możliwość fizycznie... Chcielibyśmy mieć w przyszłości maleństwa, dlatego chyba nie możemy mu dokupić kolegi, bo później gdy dokupimy samiczkę to się zagryzą...

Pozdrawiam, Ewa
« Ostatnia zmiana: 09 Paź, 2008, 09:27 wysłana przez coolmamcia »

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
w takim wypadku musisz poczekać aż obie szynszylki będą miały min 10 miesięcy.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Witaj Efciu111 .
 
Twój szynszylek ozcywiście jest bardzo samotny bo w tym wieku powinien być jeszcze z mamą i rodziną, zapewne nie czuje się najlepiej bez szynszylowego towarzystwa. Co do samiczki to najlepiej jeśli wzięłabyś ją dopiero kiedy będzie miała przynajmniej 5 miesięcy, inna sprawa to łączenie z samczykiem bo sytuacja ze zbyt wczesną ciążą może się wydażyć. Musiałabyś trzymać je osobno dopóki samiczka nie ukończy 10 miesięcy.
 Zastanów się jednak nad ewentualnym rozmnażaniem szylek bo jest to sprawa na ładnych parę lat i pewnie kilkanaście maluchów. Jesteś jeszcze młoda, pewnie za niedługo będziesz kończyć szkołę, później może jakieś studia gdzieś w oddalonym mieście, pomyśl co za kilka lat będzie z twoimi szylkami i ich dzieciaczkami, czy będziesz miała tyle samo czasu co teraz. Często młodzi ludzie zachwycą się zwierzątkiem , nie myślą o przyszłości a po jakimś czasie szukają domu dla swoich pociech bo wyjeżdżają za granicę. Ja polecam wzięcie poprostu drugiego samczyka, owszem maluszki są super ale szybko rosną i zanim się człowiek obejrzy to trzeba im szukać domu.
Pozdrowienia od Basi i czteroszynszylowej bandy  :).

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline efcia111

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szyszek :) Szukamy panienki do pary
Wiem, że maluszki to duża odpowiedzialność. Dlatego to mnie tylko hamuje... Ale co jeśli bym mu kupiła kolegę i w przyszłości chcielibyśmy kupić samiczkę..? Musielibyśmy ich jakoś rozdzielać..?

Samczyk jest faktycznie malutki... Czytałam przed zakupem żeby nie kupować kulek przed 3 mies, ale jak go zobaczyłam to nie mogłam inaczej... :P

Offline justynan2

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 245
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mufek, Zadziorka, Tymon i Karolek (Szelma(*))
Ja bym doradzała kupić kolegę a w przyszłości jak będziecie chcieli powiększać stadko to też samczyki. naprawdę fajnie jest mieć albo samych chłopaków albo dziewczynki. Można wtedy samemu decydować o ilości kulek, ich kolorkach i tempie powiększania się rodzinki. Maluszki są boskie ale są maluszkami bardzo krótko. No i zasadnicza sprawa: przecież wkońcu trzeba by im było zapewnić nowy dom albo mieć kilka klatek aby nie dochodziło do niekontrolowanego rozmnażania.
Ja kiedyś też miałam parkę. Teraz jestem zadowolona ze stadka jednej płci. Mając samego Mufka mogłam wziąść bez obaw beżyka Zadziora i adoptować od dziewczyny z listy czarnego Tymona. Teraz marzy mi się jeszcze białasek ale to inna historia.

Offline coolmamcia

  • POMOCNA DŁOŃ
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 863
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zozu, Herbi, Kacper (vel Siusiek)
Dokupienie samicy do 2 samców daje bardzo duże prawdopodobnieństwo wzmożonej rywalizacji między samcami. Fakt, że byli wcześniej połączeni, żyli zgodnie, nie będzie miał znaczenia. Górę weźmie instynkt.
W skrajnym przypadku może dojść do śmierci jednego z samców. Takiego zestawienia naprawdę nie bierz pod uwagę.
Albo zdecyduj się na parkę mieszaną (samica musi mieć min 10 miesięcy) albo na stadko jednej płci, w Twoim przypadku męskie.
Ewa, własciwie sama odpowiedziałaś sobie na wszystkie pytania :)
Zanim zdecydujesz się na parkę mieszaną, warto przeczytać cały- bez wyjątku- dział rozmnażanie na tym i na innych forach. Im więcej ciężkich przypadków poznasz, tym lepiej. Być może taka lektura zmieni Wasz punkt widzenia. Jeśli podejmiecie decyzję o rozmnażaniu, wiedza, ktorą będziesz miała pozwoli Ci na konkretne, sensowne działanie w syt. kryzysowych.

Offline efcia111

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szyszek :) Szukamy panienki do pary
nasze forum o rozmnażaniu już przeczytałam :) i faktycznie to jest za duża odpowiedzialność... A wizja samych facetow przedstawiona przez justynian2 jest obiecująca :) Chyba się jednak zdecydujemy na kolegę i ewentualnie bedziemy powiekszać rodzinke o następnych kiedy będziemy chcieli. Bezpieczniej :)

Tylko co z samogwałtami? :P Im naprawdę nie będzie brakowało kobitki?

Offline cindirella

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 282
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mikuś
wszyscy twierdza ze swietnie sobie poradza sami ;)

Offline justynan2

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 245
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mufek, Zadziorka, Tymon i Karolek (Szelma(*))
U mnie nie ma takiego problemu. Chłopaki świetnie się dogadują i nie zauważyłam jakiś nieetycznych zachowań między nimi

Offline efcia111

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szyszek :) Szukamy panienki do pary
No więc sprawa jasna. Stworzymy męską bandę :D

Offline cindirella

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 282
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mikuś
gratuluje rozsadnej i odpowiedzialnej decyzji :) oby bylo wiecej takich osob ktore sluchaja tego co sie do nich mowi a nie tylko "ja chce maluchy ja chce maluchy"

Offline efcia111

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szyszek :) Szukamy panienki do pary
No bo faktycznie to jest duża odpowiedzialność... I to na dłuzszą metę. A w mojej sytuacji to ja nie wiem co będę robiła za rok :P A skoro on nie "widzi" różnicy w koleżance czy koledze... ;)

Pozdrawiam i dziękuję za rady. Może uratowaliście los kilkunastu maluchów ;P

Offline UnLe96

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 302
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zenobiusz i Orzeszek
Witam! Posiadam w chwili obecnej 3 letniego szynszyla ( Zenobiusz). Chciałabym dokupić mu samiczkę, ponieważ nie jestem w stanie cały czas się z nim bawić, a poza tym chciałabym mieć małe szynszylątka. Przemyślałam już sprawę, mam duży dom, 2 klatki tylko jest pytanie : czy znajdę gdzieś w okolicach opola 3-letnią samiczkę ? Bo przecież w sklepach zoologicznych sprzedają młode... Czy jeśli kupię młodą samiczkę to się polubią  :pytam_pytam_pytam: Proszę o odpowiedź :)

/scaliła coolmamcia
« Ostatnia zmiana: 09 Paź, 2008, 16:41 wysłana przez coolmamcia »

Offline cindirella

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 282
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mikuś
Zdecydowanie odpuść sobie rozmnażanie, twój samiec za dwa lata będzie już za stary żeby z czystym sumieniem pozwolić mu mieć małe. Poza tym masz 12 lat a wychowywanie małych to ogromny obowiązek i odpowiedzialnośc, poczytaj sobie dział o rozmnażaniu. Jeśli chcesz żeby zenobiusz nie był samotny kup mu kolegę, wszyscy sobie chwalą takie rozwiązanie. "Chcę mieć szynszylątka" to jeszcze zbyt mało żeby można było powiedzieć że dobrze to przemyślałaś, bo one po dwóch miesiącach nie są już małe, a po następnych dwóch trzeba je oddać żeby nie było chowu wsobnego.

Offline UnLe96

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 302
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zenobiusz i Orzeszek
Ale ja mam już je komu oddać :) I nie przeszkadza mi, że potem już nie będą małe... Po za tym kto powiedział, że będę je wychowywać sama? Mam tatę, który bardzo lubi zwierzątka, zwłaszcza właśnie szynszyla :) No i przy wychowywaniu mam już doświadczenie : miałam młode chomiki ( kupiłam zapłodnioną samiczkę), a poza tym młodsze rodzeństwo... A jeśli chodzi o zakup kolegi to czy nie będzie za młody? Nie zagryzą się, nie pozabijają :pytam_pytam_pytam:

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Niestety mam takie samo zdanie jak Cindirella. Do rozmnażania szylek potrzebna jest osoba dorosła która ma odpowiednio dużo czasu i doświadczenia. Piszesz że miałabyś dom dla maluchów, ale dla ilu ? Czy miałabyś dom dla np. 6 maluchów rocznie ?
 Polecam kupno kolegi, czy nawet dwóch jeśli masz dużą klatkę, naprawdę ominie cię wiele kłopotów, dajmy na to dokarmianie maluchów co dwie godziny na dobę jeżeli samiczka nie będzie mogła wykarmić.

Jeżeli chodzi o zakup kolegi to musisz poczytać sobie dział o łączeniu szylek, jest już wszystko napisane jak łączyć szynszyle, a to jak na siebie zareagują, to już jest indywidualna sprawa każdego przypadku i my nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak ono przebiegnie. Najlepiej aby w tym momencie pomogła ci osoba dorosła która wie jak zareagować jeśli sprawy przybiorą nienajlepszy obrót.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline ruperto

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 344
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nemo - beżyk, Kiwi - czarny aksamit oraz białasek
A wiesz ile byś miała szynszyli jakbyś wszystkie zostawiała???hohoohohoh strasznie dużo. :shock:

Kiwi i Nemo ze mną od 4 sierpnia 2009r.
17 września 2010r - do mojej zwierzęcej bandy dołączyła biała kula futra

Offline cindirella

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 282
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mikuś
szansa na to ze dogada sie z kolega jest taka sama jak ze dogada sie z kolezanka. tyle ze po porodzie samica moze odrzucic samca, a chlopcy jak sie zaprzyjaznia to juz na cale zycie.

Offline Zieffka

  • TUPACZ NOGĄ W SPRAWIE UPRAWNIEŃ
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 2260
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Sfera i Czarna, XXL i Ptysia
cindirella ma rację. poza tym-raz młode szylki oddasz...a następny przychówek? nie tak łatwo znaleźć NOWEGO i DOBREGO właściciela. a samca chyba byś nie chciała kastrować...

szynszylowy jest po prostu żywot mój

na zawsze w pamięci - Dziaba, Buba, Wacław

Offline UnLe96

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 302
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zenobiusz i Orzeszek
Hm... Łącznie mam chętnych na 9 szynszyli... Wiem, że to są dobrzy opiekunowie, ponieważ, gdy wyjeżdżam na wakacje to zawsze im oddaje ( zazwyczaj jest tylko jedna osoba, reszta wyjeżdża ze mną ;p) Jeszcze się zastanowię czy rzeczywiście nie kupić mu kolegi... O to czy dam sobie rade naprawdę nie ma kłopotu !!! Pomyślę...

Offline aska69

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1136
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Lady i Maniek :-D
to poproś te dobre osoby żeby zajęły się niechcianymi szylkami które już są na tym świecie, zamiast im "robić na zamówienie".

Mężczyźni rządzą światem ...
 a kobiety mężczyznami :wink:

Offline cindirella

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 282
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mikuś
a co zrobisz za dwa lata z samcem? zaryzykujesz jego zycie i go wykastrujesz? kiedy skonczy 5 lat jego dzieci moga urodzic sie chore

Offline UnLe96

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 302
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zenobiusz i Orzeszek
to wtedy np. wezme zenka razem z jego synami do jednej klatki, a do drugiej samiczkę z córeczkami ;p

Offline Zieffka

  • TUPACZ NOGĄ W SPRAWIE UPRAWNIEŃ
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 2260
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Sfera i Czarna, XXL i Ptysia
nie uraź się-ale widać że nie masz zbytniego pojęcia o szynszylach.
czasami łączenie nie przebiega po myśli-u mnie przez miesiąc stały 3 klatki i w każdej osobno po 1 szynszylu :( teraz i tak 2 są w jednej, a trzecia kula osobno.
i ile samiczek będzie w jednej,a ile samców w drugiej? osobno musisz je puszczać, w osobnych pokojach(bo samice zaczną moczem oznaczać teren gdzie pachnie "innym stadem")...boże trochę nie za bardzo dziewczyno kombinujesz? chodzi Ci o DOBRO szynszyli, czy po prostu koniecznie musisz mieć "więcej słodkich puchatych kulek"?
pujdziesz do gimnazjum, czasu mniej, zwierzaków więcej i kto się tym bałaganem zajmie??? każda dodatkowa kulka NA PRAWDę robi różnicę w utrzymaniu. a za coś je trzeba karmić... rodzice będą w stanie wydawać więcej kasy bez pretensji itp?? dobrze Ci tu radzą, z powstrzymaniem się od pomysłów, ale kręcisz, byleby postawić na swoim i mieć więcej, więcej, więcej... a nie uda się łączenie kulek tej samej płci mimo,że rodzina i co? przecież samca trzeba na czas "urlopu macierzyńskiego" odstawić...

szynszylowy jest po prostu żywot mój

na zawsze w pamięci - Dziaba, Buba, Wacław

 

filmy absolutnie myszowate :) i inne myszowate arcydzieła

Zaczęty przez ZieffkaDział Na każdy temat

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 8214
Ostatnia wiadomość 18 Paź, 2009, 00:43
wysłana przez Zieffka
Kolby różano-kokosowe i inne, dlaczego kolby są niezdrowe

Zaczęty przez BeSaVehEiDział Żywienie

Odpowiedzi: 139
Wyświetleń: 31899
Ostatnia wiadomość 23 Lip, 2016, 08:35
wysłana przez SZYNSZYLKA BEZA
szynszyle i inne gatunki: psy, szynszyle i koty, świnki morskie, koszatniczki, króliki...

Zaczęty przez cappuccinoDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 192
Wyświetleń: 81384
Ostatnia wiadomość 02 Sty, 2017, 08:39
wysłana przez Rukola
Kołowrotek z animalia.pl - przeróbki, mocowania i inne patenty na dobrą zabawę dla szylek...

Zaczęty przez jelonekiniuchaczekDział Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 15283
Ostatnia wiadomość 18 Maj, 2010, 17:15
wysłana przez gosiekpunk
[KOSZALIN i okolice / inne miasta] Szynszylowe panny szukają domu

Zaczęty przez Wilczy DeszczDział sprzedam/oddam szynszylę

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3141
Ostatnia wiadomość 08 Sty, 2018, 20:29
wysłana przez dream*
SimplePortal