18 Kwi, 2024, 15:52

Autor Wątek: parka mieszana, samczyk + samiczka, czy warto? łączenie? i inne dyskusje.  (Przeczytany 39222 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline marijuanaa

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Gizmo [*]
ja powiem tylko tyle, ze gdyby nie ludzki egoizm, ktory ogarnal swiat, to wszystko byloby lepsze. Pomysl o tym :) Nie byloby bezdomnych, niechcianych, niekochanych, do tego czesto skrzywdzonych fizycznie zwierzakow. Nie byloby tylu zlych rzeczy na tym swiecie. Wystarczy pomyslec i zaczac zmieniac od siebie. To by w zupelnosci wystarczylo ;]
Po co Ci maluszki? By nacieszyc swoje oko i pozniej je sprzedac (o ile sie uda)? Pierwsze mioty maluchow fajnie, ale pozniej juz ciezej z domkiem, z czasem by sie zajmowac mlodymi, bo jesli zachoruja, matka nie bedzie karmic lub bog wie co jeszcze... to "kodeks" moralny nakazuje sie nimi zajac. A i juz nie bedzie tak fajnie, bo pewnie przyjdzie czas na Twoje pierwsze milosci, burze emocjonalne, znajomi, szkola to zajmuje wiele czasu i teraz musisz jeszcze znalezc czas dla maluszkow. Jak beda chore to do weta z rodzicami, ktorym na pewno nie bedzie to na reke, a jesli nie bedzie specjalisty od malutkich gryzonii w Twoim miescie to bedziesz musiala prawdopodobnie patrzec jak umiera dany maluszek, poniewaz rodzice na pewno sie tak nie beda angazowac, by az jechac do inego miasta z maluchem. Nie jest tol realne na dluzsza mete. A pozniej, po 5roku zycia Twojego samczyka,  bedziesz musiala zapobiec dalszym ciaza, Wtedy beda trzy opjce: sterylizacja - narazenie na smierc, odseparowanie szyli - dwa razy wiecej czasu bedzie Ci potrzeba na zajecie sie nimi, dalszcze rozmnazanie - mozliwosc chorob, wad, smierci + wiecej czasu.
Tak, wiem, Ty zapewne zdajesz sobie z tego sprawe, ale bardzo chcesz miec male, zastanow sie parokrotnie. Odczekaj pare miesiecy, a spojrzysz na to inaczej. To wazna, bardzo wazna decyzja, ktora nie bedzie tyczyla tylko i wylacznie Ciebie, ale tez pare/parenascie istnień.

Offline UnLe96

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 302
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zenobiusz i Orzeszek
dobra, przekonaliście mnie. Coś skombinuję z kolegą tyko skąd ja wezmę kolorową rasę w opolu? Bo ich nie rozróżnię... PS. wiem że w opolu jest specjalista od małych zwierząt :)

Offline UnLe96

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 302
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zenobiusz i Orzeszek
A może mu kupić 2 kolegów, bo mam dość dużą klatkę ze złączonych 2 : wysokość 125 cm, a szerokość 100 cm... Bo chyba samce się nie będą rozmnażać :???:

Offline coolmamcia

  • POMOCNA DŁOŃ
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 863
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zozu, Herbi, Kacper (vel Siusiek)
Na początek spróbuj z jednym samczykiem. Kiedy zobaczysz jak to jest opiekować się 2 samczykami podejmiesz decyzję o dalszym powiększeniu stadka. Klatki na czas łączenia i tak musisz rozdzielić. Rozumiesz co mam na myśli?

Offline UnLe96

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 302
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zenobiusz i Orzeszek
nie muszę, bo mam jeszcze 3, której nie udało mi się połączyć ;p

Offline Zieffka

  • TUPACZ NOGĄ W SPRAWIE UPRAWNIEŃ
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 2260
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Sfera i Czarna, XXL i Ptysia
no to ssaki kochana-przez pączkowanie ich nie przybędzie :D a juz lepiej mieć dwa samce-kulka dodatkowa jest, a spokój pewien. tylko jeśli się zdecydujesz, to KONIECZNIE zbadaj szylka, czy ma "interes" lub pojedź do dobrego weta, aby się upewnić. u szylka w wieku pół roku juz czuć zazwyczaj jąderka :)

szynszylowy jest po prostu żywot mój

na zawsze w pamięci - Dziaba, Buba, Wacław

Offline UnLe96

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 302
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zenobiusz i Orzeszek
A powiedzcie mi ile taka wizyta u weta kosztuje? Czy podejść do tego specjalisty i się zapytać? Co radzicie?

Offline Zieffka

  • TUPACZ NOGĄ W SPRAWIE UPRAWNIEŃ
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 2260
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Sfera i Czarna, XXL i Ptysia
jeśli bierzesz z fermy gdzie już widać, że hodowca ma doświadczenie-to można w miarę mu zaufać. ale każ mu zbadać szylka-chyba że to będzie naprawdę jedyny tej maści w grupce i będzie jasne "kto jest kto", bo właściciel pamięta. ale jeśli nie, to niech Ci nie próbuje "po kolorze oczu" ocenić płci szynszyla :D
w sklepie zoologicznym zazwyczaj nie można polegać na znajomości płci szynszyla-nawet jeśli mu zajrzą na "podwozie". Ilu na forum jest tu szynszylomaniaków, którzy sami mięli problem z określeniem płci ich własnych pupili? :D Ja też-co do mojego Wacława przekonałam się ostatecznie na 100% dopiero u weta, gdy miał 3 miechy. Wcześniej  za każdym razem jak zaglądałam pod ogon, to raz mi to na samiczkę wyglądało, drugim na samca...

szynszylowy jest po prostu żywot mój

na zawsze w pamięci - Dziaba, Buba, Wacław

Offline UnLe96

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 302
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zenobiusz i Orzeszek
a jeśli jednak kupię przez przypadek samicę, to co ja z nimi zrobię ;(??? Czy lepiej kupić starszego szylka niż 3-miesięcznego? Bo ja na 100 % wiem, że zenek jest facetem...

Offline Zieffka

  • TUPACZ NOGĄ W SPRAWIE UPRAWNIEŃ
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 2260
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Sfera i Czarna, XXL i Ptysia
Ile Zenek ma lat? jeśli jest mało agresywny, bo widziałaś go w kontakcie z innymi szynszylami, to po prostu wyraźnie i twardo zaznacz hodowcy, że to musi być samiec. Spytaj się, czy w razie pomyłki by była możliwość oddania zwierzątka. Ale raczej taka sytuacja jest mało prawdopodobna. Hodowcy są doświadczeni. Nawet u świeżo urodzonych określają płeć, jeśli cechy narządów płciowych u osobnika są wyraźne. Niektóre podobno dopiero po jakimś czasie można "oznaczyć", ale spokojnie. Poradź się na jaką fermę pojechać-to najlepsze rozwiązanie. Tylko oczywiście wybierz godziny ranne wczesno lub późno wieczorne-mamy lato i są upały :)

szynszylowy jest po prostu żywot mój

na zawsze w pamięci - Dziaba, Buba, Wacław

Offline UnLe96

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 302
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zenobiusz i Orzeszek
ehh.... zenek ma 3 lata i jeszcze rzy mnie nie miał kontaktu z innym szynszylem, miał z chomikiem ale to chyba co innego?

Offline Zieffka

  • TUPACZ NOGĄ W SPRAWIE UPRAWNIEŃ
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 2260
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Sfera i Czarna, XXL i Ptysia
a wykazuje agresję wobec innych zwierząt? nawet to ważne :)
jeśli Zenek nie jest "bojowym" typem, to trochę zachodu i powinno byc dobrze....choć gwarancji nigdy nie ma...licz się ostatecznie z drugą klatką w pokoju-ryzyko zawsze istnieje :(

szynszylowy jest po prostu żywot mój

na zawsze w pamięci - Dziaba, Buba, Wacław

Offline UnLe96

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 302
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zenobiusz i Orzeszek
obwąchali się i to bardziej chomik go atakował ;p

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
nie wiem jaka jest filozofia w ocenieniu płci szynszyla, nawet jeśli ciężko nam powiedzieć na sam widok, to zawsze można sprobować zdjąć napletek i wszystko staje się jasne. [ja tak robię z małymi świnkami i królikami, coby nie wprowadzać klientów w błąd] - więc zawsze możemy o to poprosić sprzedawcę, albo poprosić abyśmy sami obejrzeli, u samic cewka moczowa a więc ta różowa fałdka skóry która w sumie może przypominać samczyka jest blisko odbytu, u samczyka jest w pewnej odległosci.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline UnLe96

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 302
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zenobiusz i Orzeszek
[ot]aha... a już nie na temat : pracujesz w sklepie zoologicznym??? [pajacyk] A od ilu lat można? ;)[/ot]
« Ostatnia zmiana: 21 Sie, 2008, 14:00 wysłana przez dream* »

Offline Zieffka

  • TUPACZ NOGĄ W SPRAWIE UPRAWNIEŃ
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 2260
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Sfera i Czarna, XXL i Ptysia
na pewno nie od 12 :]
P.S. Dream :D Ale Ty to jesteś szynszylomaniaczy master! Mówisz tu nam o próbie z zsuwaniem napletka, a wiele osób nie może nawet złapać szynszyli na kontrolę "pierścienia futra", albo w ogóle o tym, że trzeba robić kontrole nie wie :D na gronie nawet padały określenia "zoofil" :D
Na szczęście okazało się, że mój Wacław złapać się nie lubi dać, za to już próba kontrolna mu chyba bardziej się kojarzy z masażem erotycznym, bo zastyga w bezruchu i czeka :D

szynszylowy jest po prostu żywot mój

na zawsze w pamięci - Dziaba, Buba, Wacław

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
[ot]to chyba wszyscy znają historię Yukiego który po chorobie grzybiczej narządów rodnych [cukrzyca, oł je] strasznie się do mnie zbliżył, nagle polubił drapanie za uchem a do wsadzonej między pręty klatki ręki natychmiast zaczął się przytulać :P
choć nie wiem czemu, bo niestety, przy probie posmarowania go tam, zamiast dostawać wzwodu wciągał całego penisa w brzuch [i robiła mu się autentyczna pochwa, jak słowo daję ;)]

UnLe, od maja tego roku czyli niedługo :) chyba, że chodzi Ci od którego roku swojego życia, to od 18 :) i ponizej tego roku zycia nie można podjąć tej pracy.

Zieffka, praca to praca, w ogóle mam wrażenie, że pracownicy sklepów muszą zmagać się z gorszymi rzeczami niż łapanie szynszyli i bez sensu jest robienie z nich takich sierotek ;) co najwyżej niektórzy są zbyt delikatni [ze mnie się śmieją, że do najdelikatniejszych nie należę, ale wyznaję zasadę, że im krócej zwierze leży do góry brzuchem w naszych rękach tym ma mniej stresu, a nadmierna delikatność doprowadza tylko do niepotrzebnej szamotaniny pt 'chcę uciec']
ale tak naprawdę muszą robić znacznie gorsze rzeczy niż odwracanie szynszyla na plecy, tak samo uważam, że nie ma co demonizować kompetencji sprzedawców, jako tych nieobeznanych, niedbających o zwierzęta i klientów etc - osobiście jeszcze się z tym nie spotkałam, ani u siebie w pracy, ani robiąc zakupy :P - czyżbym miała wyjątkowe szczęście? :P[/ot]

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Na szczę&para;cie okazało się, że mój Wacław złapać się nie lubi dać, za to już próba kontrolna mu chyba bardziej się kojarzy z masażem erotycznym, bo zastyga w bezruchu i czeka :D

[ot]ja wiem, ze nic nowego do tematu nie wniosę, ale... no poprostu padłam ze smiechu  [trzese_sie_ze_smiechu] no sformułowanie w odnieieniu do szynszyla mnie rozbroiło :D już sobie wyobrażam..[/ot]
« Ostatnia zmiana: 21 Sie, 2008, 17:24 wysłana przez Mysza <")))/ »

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline UnLe96

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 302
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zenobiusz i Orzeszek
No więc w poniedziałek idę kupić samczyka. Dziś sobie upatrzyłam 6-miesięcznego który jest mieszanina standardowo-beżową i kosztuje 50 zł :) Moim zdaniem bardziej beż, ale ja nie chciałam standarda, więc będzie idealnie :)

Obym nie miała takich problemów z oswajaniem jak i przy Dudusiu i Karmelku...
« Ostatnia zmiana: 13 Wrz, 2008, 20:51 wysłana przez UnLe96 »

Offline kiniasko

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 45
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pituś [*], Jerry
A jezeli ja mam szylka(samczyka) w wieku ok 5 miesiecy (o ile Pani w sklepie sie ie pomylila i szylek mial wtedy 3 miesiace) to w jakim wieku dokupic mu drugiego koleszke?

Offline Idka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1135
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Standardowa panienka czyli moja Fifi :)
Najlepiej w tym samym wieku.Młode szynszyle łatwiej akceptują towarzyszy, ale to pewnie dlatego ze brakuje im mamy.Starszy szynszyl też będzie ok ale jemu będzie nieco trudniej zaakceptować młodego.

Gdybyś kiedy we śnie poczuła, że oczy moje już nie patrzą na ciebie z miłością, wiedz,
żem żyć przestał.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
jeśli szynszyl nie siedział zbyt długo sam to kwestia wieku nie ma tutaj większego znaczenia. W sklepie też na pewno przebywał z innymi szynszylami i jeszcze całkiem o nich nie zapomniał to i połączyc bedzie łatwiej.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline kiniasko

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 45
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pituś [*], Jerry
Wlasnie byl zupelnie sam w sklepie. Nie bylo innych syznszyli. Szylek latal sobie po calym sklepie i byl bardzoe przywiazany do pani ktora w nim pracowala. To byl maly sklep wiec pani chyba brala tylko po jednym szynszylku ;)

Offline Tola

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • bardzo bym chciała
Witam

Mam dylemat co do doboru szylków.Chciała bym samiczkę i samczyka , ale się obawiam.Może powiem tak , samiczka którą chcę adoptować jest w ciązy.Myslę że ten jeden miot dała bym radę odchować , ale póżniej nie chciała bym małych ze względu na pracę po 8 godzin i poprostu uważam że wystarczająco dużo jest szylek do adopcji... Dlatego też mam pytania!

1.Kastracja samczyka czy sterylizacja samiczki co jest bezpieczniejsze?!
2. jakie są koszta

Szukałam na forum , ale na te konkretne pytania nie znalazłam odpowiedzi. Proszę o pomoc doświadczonych osób :) Z góry dziękuję


/scaliłam*
« Ostatnia zmiana: 25 Lis, 2009, 13:00 wysłana przez dream* »

Nie Sztuką jest posiadać zwierzę , ale sztuką jest czuć że kocha na zabój ...

Szanujmy każde stworzenie Boga , zwierzęta też nimi są ...

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
kastracja samczyka jest bezpieczniejsza i odpowiedź na to pytanie znajduje się w wielu miejscach na forum, a jeśli chodzi o koszta to u dr Wojtyś są z tego co słyszałam, rzędu 250zł
i ogólnie w przypadku kastracji cieżko mi sobie wyobrazić opcję "bezpieczniejsze" - bo praktycznie po każdej dochodzi do stanów krytycznych - np zatrzymania perystaltyki jelit itp - i od udzielenia wtedy fachowej, weterynaryjnej pomocy zależy czy zwierze przeżyje.
Osobiście nie rozumiem po co decydować się na parkę jeśli chce się później kastrować samczyka, no ale to nie mój wybór, więc podejmij go sama.
« Ostatnia zmiana: 24 Lis, 2009, 16:18 wysłana przez dream* »

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

 

filmy absolutnie myszowate :) i inne myszowate arcydzieła

Zaczęty przez ZieffkaDział Na każdy temat

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 8165
Ostatnia wiadomość 18 Paź, 2009, 00:43
wysłana przez Zieffka
Kolby różano-kokosowe i inne, dlaczego kolby są niezdrowe

Zaczęty przez BeSaVehEiDział Żywienie

Odpowiedzi: 139
Wyświetleń: 31830
Ostatnia wiadomość 23 Lip, 2016, 08:35
wysłana przez SZYNSZYLKA BEZA
szynszyle i inne gatunki: psy, szynszyle i koty, świnki morskie, koszatniczki, króliki...

Zaczęty przez cappuccinoDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 192
Wyświetleń: 81086
Ostatnia wiadomość 02 Sty, 2017, 08:39
wysłana przez Rukola
Kołowrotek z animalia.pl - przeróbki, mocowania i inne patenty na dobrą zabawę dla szylek...

Zaczęty przez jelonekiniuchaczekDział Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 15146
Ostatnia wiadomość 18 Maj, 2010, 17:15
wysłana przez gosiekpunk
[KOSZALIN i okolice / inne miasta] Szynszylowe panny szukają domu

Zaczęty przez Wilczy DeszczDział sprzedam/oddam szynszylę

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3092
Ostatnia wiadomość 08 Sty, 2018, 20:29
wysłana przez dream*
SimplePortal