28 Mar, 2024, 18:24

Autor Wątek: Co sądzicie o pełnowartościowym pokarmie dla szynszyli firmy Vitapol ?  (Przeczytany 18309 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szynszylusia

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 91
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bobi i Stich || Pimpuś [*]
    • '. We love animals! .'
Od pewnego czasu kupuję "Pełnowartościowy pokarm dla szynszyli" firmy "Vitapol" i tak dzisiaj zastanawiałam się co wy forumowicze o niej sądzicie? Mój mały wychowanek czuje się po niej świetnie ma czyste i schludne futerko jest bardzo aktywny wieczorami oraz chętnie biega podczas wybiegu. Kupuję też kolby tej firmy i jedna kolba znika w ciągu jednej nocy :wink: . Tak więc czy ktoś na forum kupuje Pokarm firmy "Vitapol" ?

Acha podam co pisze na odwrocie pudełka:
Cytuj
Karma pełnoporcjowa dla szynszyla. Skład materiału paszowego: mieszanka paszowa uzupełniająca granulowana 64%, ziarno zbóż i produkty zbożowe 20%, owoce 6%, nasiona oleiste 4%, produkty piekarnicze 4%, inne rośliny 2%. Stosować jako karmę pełnowartościową.

'. I ♥ animals! .'

ttomasz69

  • Gość
Witam,ja kupuję pokarm tej firmy już od 5 lat,stosowałem czasami pokarmy innych firm ale moje szylki wyjadały z nich tylko owoce które tak się znajdowały,wiec postanowiłem podawać karmę tylko firmy Vitapol,a od jakiegoś czasu pokarm ten zawiera oprócz owoców które już były jeszcze jakieś inne dodatkowe,które bardzo smakują moim szylkom,a i sam granulat jest z innymi dodatkami [-chomik-]

Offline seikatsu

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 103
  • Uzbierane migdały: 0
  • Zenobiusz, Ziutek [*], Kazik, Marian
Mój szylek jadł jakiś pokarm, który prócz nielubianego granulatu składał się z orzechów, dyni, słonecznika i suszonych owoców. Chciałm go przestawić na coś kompletniejszego i właśnie Vitapol spodobał się Kazikowi najbardziej. Neistety znowu najczęsciej zostawia granulat, ale wyjada owoce i ziarno. Mimo, że ja bym chciała inaczej to Vitapol zrobił wrażenie na szynszylku w przeciwieństwie do np. Vitacraftu Pellets...niestety

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
no, niestety, niestety, bo vitapol ma mało witamin i minerałów i zdaje sie, ze ma wiecej tłuszczu, mój vitapolu nie jadł.
Zawsze mozesz sprobować Vitakraft Special Regular Chinchilla ;)

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline aska69

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1136
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Lady i Maniek :-D
jak czytam o żywieniu to prawie każdy pisze że jego zwierz nie lubi granulatu, a moja Lady właśnie najchętniej szamie ten granulat co jest w normalnej, zróżnicowanej karmie oO wydaje mi się to dziwne, bo nie wygląda ani nie pachnie on zachęcająco a szylka wcześniej nie była karmiona granulatem więc nie wiem skąd to jej zamiłowanie? :-P czy przestawienie jej na sam granulat byłoby dobrym rozwiązaniem?

Mężczyźni rządzą światem ...
 a kobiety mężczyznami :wink:

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
to zalezy.
Porownaj ile Twoj obecny pokarm ma tłuszczu i składnikow mineralnyc etc. jeśli mniej tluszczu a wiecej skłądników to wydaje mi sie, ze to dobre rozwiazanie, chociaz granulat i tak trzeba urozmaicać roznymi smakolykami {moje ostatnio 2 razy w tygodniu dostaja mieszankę ziołowo-kwiatową} :)

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline aska69

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1136
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Lady i Maniek :-D
o urozmaicaniu to wiem, mam nawet taką specjalną mieszankę smakołyków. ten granulat co widziałam miał na pewno mniej tłuszczów od tej karmy co obecnie ma szylka... w takim razie jakie granulaty byście polecili? :-)

Mężczyźni rządzą światem ...
 a kobiety mężczyznami :wink:

Offline Toke

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 278
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Balbinka, Świnka, Ted [*]
Ta karma jest świetna, niskotłuszczowa, nie droga, a moje szylki zajadają chetnie nawet ten granulat... polecam !!!!! :brawo: :brawo:

"w zyciu czasem trzeba wiedzieć, kiedy wstać a kiedy siedzieć..."

Offline Mysza14

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 32
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Frodo i Zuzalka
Ja z granulatów polecam oczywiście Vitakraft Pellets, to jedyny granulat, który smakuje moim szylkom. A co do karmy Vitapolu to moje wyjadały z niej tylko słonecznik i jakieś owoce, dlatego musiałam ją zmienić. Teraz moje szylaste jedzą karmę i granulat Vitakraftu i czasem Megan zamiast przysmaków.Kolby Vitapol ma bardzo dobre (szczególnie kokosowo-różane).

Offline aska69

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1136
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Lady i Maniek :-D
hehe moja szylka w pół godziny obrabia tą kokosowo-różaną :-P ale ostatnio nigdzie nie mogę jej dostać, dobrze że mam jeszcze kilka w zapasie ;-)

Mężczyźni rządzą światem ...
 a kobiety mężczyznami :wink:

Offline Renatka

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 8
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Kubuś, Kajek, Karolek, Kola, Karolcia
Ja też kupuje moim szylkom  [-chomik-] jedzonko z Vitapolu, także najpierw własnie wyjadaja słonecznik i inne przysmaki a potem troche granulatu, ale też niezbyt im widać to smakuje. Musze spróbować z pokarmami z vitakraftu  :D

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Powiem Wam, że sam w sobie Vitapol nie jest zły i moje chętnie go jedzą (ale jako domieszkę do Xtravitalu i Prestige'a). Vitapol ma mniej ziarn zbóż niż np.Animals (musiałam z czymś porównać) i ten granulat jest chętnie zjadany przez moje szylki. Ale może to przez Ciri i Didi, bo one jedzą co podam pod nos...(oprócz pokarmów mokrych, no bo to jest bee.. )

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Anna83

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1725
  • Uzbierane migdały: 10
  • Płeć: Kobieta
Ja też kupuję karmę z Vitapolu mieszankę i sam granulat również. Bardzo go lubią i prawdą jest że najpierw znika słonecznik i owoce potem granulat...ehhh ale ja im go zostawiam i czekam aż co nieco zjedzą  [karmienie]

Jagoda,Poziomka,Goja,Rozalia,Pistacja,Migdał, Fifi i Lili



Kasia*Cytrynka*Figa*Malinka*Aronia*

Spijcie skarby ..śnijcie

Offline Kacperd

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Uzbierane migdały: 0
  • Albert , Zuza i Ziutek, Kobiełka
Ja też już kilka ładnych lat kupuję karmę Vitapolu.
Jednak ostanio zanotowałam pewną niekorzystną zmianę. Znacznie zwiększyła się ilość wszelkiego rodzjau dodatków jak: suszone owoce, kolorowe chrupki czy nasiona słonecznika. Mam obecnie już po jednym 0,5 litrowym wiaderku każdego z tych dodatków.
Granulatu jest stanowczo za mało.
Karma szylką smakuje ale co z tego skoro muszę przed podaniem wybierać pewną część dodatków, bo w przeciwnym razie zdarzają się u mnie zbiorowe rozwolnienia.
Myślałam, że tyle dodatków sypią tylko do dużych opakowań z których kupuję tę karmę na wagę. Jednak już trzeci raz kupiłam małe opakownie i skład był podobny.

Byle sensu za grosik, a zrymuje się cosik

[link usunięty, patrz regulamin forum!]

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
generalnie to Vitapol ma trochę za dużo tluszczu i trochę za mało 'popiołu' no i właśnie ten słonecznik.. :)
moim zdaniem łatwiej i zdrowiej niż wybierać byłoby ci kupować Vitakraft Pellets i mieszać to z jakąś mieszanką dla szczyli, nie wiem, może animalsem, może meganem.. a może z jakimś droższym.. w stylu Emotion Beauty, Prestige Chinchilla Nature, Xtravital.. do wyboru, do koloru. :) a wyjdzie na to samo czyli granulat + trochę mieszanki :)

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Toke

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 278
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Balbinka, Świnka, Ted [*]
Ja wciąż szukam złotego środka... eh czego to ja nie próbowałam ..... teraz wychodzi, ze to co daje moim szylkom ma w sobie... eh strasznie dużo różnych karm, bo tak : vitapol, vitakraft pellets, vitakraft special regular, megan, animals, karma ziołowa i owocowo ziołowa... i dać komuś szyle pod opiekę i niech pamięta XD... x.x  Szukajcie!!! A znajdziecie !!!!! ( kiedyś =.=" )

"w zyciu czasem trzeba wiedzieć, kiedy wstać a kiedy siedzieć..."

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Tak się zastanawiam czy wszyscy stosują tylko takie drogie karmy ?
Ja od zawsze moim podaję granulat DADIK i DADIK FRUCTO który jest stosunkowo niedrogi, bo umnie nawet nie ma tych drogich karm. Mieszam oba dadiki z hibiskusem i dziką różą i taki im podaję. Oprócz tego dostają pyłek pszczeli i zarodki pszenne. Szylki wyglądają dobrze i nigdy nie miałam kłopotu z otyłością u żadnej.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Anna83

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1725
  • Uzbierane migdały: 10
  • Płeć: Kobieta
Ja też Basiu od początku kupuję DACIK granulat, DACIK FRUKTO ale i też Vitapol. Sypię raz to raz to. Kupuję dziką róże a'la herbata z Kauflandu. Nie daję natomiast pyłku pszczelego. Pozdrawiam widzę że stosujemy podobną dietę :)

Jagoda,Poziomka,Goja,Rozalia,Pistacja,Migdał, Fifi i Lili



Kasia*Cytrynka*Figa*Malinka*Aronia*

Spijcie skarby ..śnijcie

Offline viscera

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 18
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Albert i Lucek
z góry przepraszam jeżeli gdzieś już o tym było ale się nie dokopałam i nie wiedziałam do czego to wcisnąć
Mianowicie mam taki problem z pełnowartościową mieszanką dla szynszyli vitapolu, zawarte są w niej suszone wiśnie, niby wszystko ok ale mój Albert miał z tym wielkie problemy, nie wiem jakim cudem, ale któregoś ranka patrze a biedaczyna m a zaklinowana pestkę wiśni na zębach siedziała tak mocno nabita, że mieliśmy ogromny problem jak to mu usunąć tym bardziej, że oczywiście sie nie dawał. Jakoś się udało i myślałam, że to był po prostu przypadek ale w niedługim czasie się powtórzyło. Chciałam wygrzebać te wiśnie ale ich jest tam mnóstwo, więc przestałam kupować chociaż karma smakowała niesamowicie. Zdarzyło się to komuś kiedykolwiek?

/scaliła coolmamcia
« Ostatnia zmiana: 12 Mar, 2008, 12:49 wysłana przez coolmamcia »

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
z tego co wiem to w mieszance vitapolu nie ma wiśni, może to była dzika róża?  :shock:
a jeśli są to bardzo źle, bo pestki wiśni są silną trucizną i absolutnie nie można dopuścić do ich spożycia przez szynszylkę.

każda karma 'będzie smakowała niesamowicie' - o ile zwierze się do niej przyzwyczai i przekona co jest zwykle kwestią czasu.
vitapol sam w sobie nie był najlepszy więc teoretycznie zmiana karmy to żadna strata. A moge wiedzieć na jaką zmieniłaś? :)

ogólnie ja obecnie polecam wildlife, cenowo wychodzi jak vitapol, ale jest nieporównywalnie lepszy, i myślę, że jeśli Twój szynszylek jadł pelletki z vitapolu to tą karmę także będzie chętnie jadł ;)

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline coolmamcia

  • POMOCNA DŁOŃ
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 863
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zozu, Herbi, Kacper (vel Siusiek)
Miałam kiedyś na samym początku vitapol, a teraz przeleciałam kilka stron z opisem składu karmy i nigdzie nie ma wiśni. A może była to wysuszona jarzębina  :???: Przyznam, że mocno mnie to zdziwiło.

Offline viscera

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 18
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Albert i Lucek
wydaje mi sie że to była wiśnia - mała czerwona i pestka zdecydowanie wiśniowa albo inny owoc który ma taką mała pesteczkę tam na opakowaniu w składzie jest tylko napis że w środku są owoce a nie ma jakie. 
Teraz używam dadika, ziół vitakraftu aczkolwiek kupuje różne karmy i daje im na zmianę więc przewinęło się u mnie wiele firm łącznie z karmami kupowanymi na wagę do tego dorzucam im kłoski pszenicy, owies, suszone jabłka, herbatki owocowe, kolby.

Offline coolmamcia

  • POMOCNA DŁOŃ
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 863
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zozu, Herbi, Kacper (vel Siusiek)
Wiesz, w zasadzie nie powinno się dawać karm na zmianę. Jest taka zasada, że szynszylowi podajemy stale tą samą wybraną karmę (lub mieszankę 2 karm, np. granulat+ granulat, mieszanka+ granulat to już wg Twojego wyboru). Jeśli natomiast chcemy przejść na inną to trzeba to robić stopniowo. Z Vitapolu na granulat Chinchilla Nature przechodziłam ok 5 tygodni, i po jakimś czasie z Chinchilla Nature na Chinchilla Complete również 5 tyg. Jest to dość długi czas, potrzebny, aby przewód pokarmowy (flora bakteryjna) szynszyla przyzwyczaił się do nowego jedzenia. Na Twoim miejscu zdecydowałabym się na konkretną karmę a "poszaleć" możesz z dodatkami aby urozmaicić menu :)
« Ostatnia zmiana: 12 Mar, 2008, 14:25 wysłana przez coolmamcia »

Offline viscera

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 18
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Albert i Lucek
dziękuję za cenną uwagę nie wiedziałam o tym wcześniej, nigdy nie było problemu jeżeli chodzi o zmiany karm w takim wypadku wybiorę z którychś dostępnych i zrobię jak radzisz

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
a ja sobie pomyślałam, że warto zapytać producenta czy faktycznie w tej karmie nie ma wiśni? jeśli są to pewnie lecą razem z pestkami. Jeśli producent potwierdzi to co mówi viscera to napiszę mu żeby wiśnie wycofali ze składników karmy, bo trafiaja tam razem z pestkami i wyjdę im od art. Dream nt. zawartości "kwasu pruskiego" w pestkowcach :D wtedy na bank usuną wiśnie.
« Ostatnia zmiana: 12 Mar, 2008, 16:56 wysłana przez Mysza <")))/ »

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

 

"Dzień szynszyli: wybieg czy wyleż" ankieta konkursowa (dużo zdjęć!)

Zaczęty przez dream*Dział Ankiety

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 24133
Ostatnia wiadomość 01 Lip, 2014, 19:09
wysłana przez Roza
Dziwne trzęsienie się szynszyli oraz dźwięki strachu pomimo siedzenia w klatce

Zaczęty przez brons222Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4314
Ostatnia wiadomość 20 Kwi, 2018, 22:07
wysłana przez Mysza <")))/
gryzą się, brak zgody w stadzie, wykluczanie ze stada, walki (dot. już połączonych szynszyli)

Zaczęty przez xenarthraDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 50
Wyświetleń: 32172
Ostatnia wiadomość 10 Paź, 2020, 10:39
wysłana przez Szynszolek01
dziwna narość na dolnych ząbkach szynszyli.. trudności z jedzeniem:( pomozcie...

Zaczęty przez marmelka1989Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1925
Ostatnia wiadomość 06 Lut, 2009, 18:04
wysłana przez marmelka1989
Mieszanka ratunkowa wg. receptury Bożenki - dla szynszyli które trzeba dokarmiać

Zaczęty przez Mysza <")))/Dział Żywienie

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 14585
Ostatnia wiadomość 10 Mar, 2015, 17:52
wysłana przez Bożena
SimplePortal