28 Mar, 2024, 15:07

Autor Wątek: Problem Matka gryzie i skacze na małe.  (Przeczytany 1573 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline uodor

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 3
  • Uzbierane migdały: 0
Problem Matka gryzie i skacze na małe.
« dnia: 05 Wrz, 2010, 16:35 »
Witam, jestem nowym posiadaczem szynszyla wiec prosze o wyrozumiałość. Mike (moja szynszyle) dostalem od kuzyna. Po ok 2 miesiącach urodziła małego ( nie wiedziałem że jest w ciąży ). Opiekowała sie, oraz karmiła go przez 2 dni, niestety trzeciego dnia zaczeły sie problemy. Nie zwracała na niego uwagi, skakała po nim oraz nie pozwalała mu pic mleko. Dzisiaj szynszyla zaczeła strasznie podgryzac malego. Musiałem oddzielic go od matki. Czy ktoś wie co można zrobic? Serdecznie dziekuje za kazda pomoc. pozdrawiam.

Offline Mefka

  • Hodowca
  • ~Cyber Szynszyla~
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • 16 szynszylowe stadko ;]
    • Domowa Hodowla Szynszyli w Gdańsku Amber Chinchillas
Odp: Problem Matka gryzie i skacze na małe.
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Wrz, 2010, 17:03 »
Podgryzać to znaczy co ? Młody jakieś ranki, była wyraźna agresja, czy tylko odpychanie. Po pierwsze, sprawdź czy sutki nie są pogryzione, normalnie są koloru różowego, mogą być lekko czerwone - jeśli są poranione, pogryzione, przemywaj je mamusi naparem z rumianku. Pogryzione mogą świadczyć o tym że matka ma za mało pokarmu ( jak naciśniesz lekko na jednego powinno się pojawić mleko ), wtedy możesz udać się po zastrzyk hormonalny do dobrego weta na zwiększenie laktacji, spróbować podawać suszonego selera a malucha przez pewien czas dokarmiać samemu specjalną mieszanką. W każdym bądź razie, póki mały jest oddzielony to Ty musisz go dokarmiać co 2-3 godziny. Pamiętaj też że jeśli będziesz znowu łączył malucha z matką, to w klatce w której są, nie może być żadnych półeczek, żeby mam nie mogła uciekać od małego i nie zapomnij o odstawieniu piasku.

Domowa Hodowla Szynszyli "Amber Chinchillas"

Offline uodor

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 3
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Problem Matka gryzie i skacze na małe.
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Wrz, 2010, 17:43 »
dziekuje za odp, problem w tym ze jestem z malej miejscowosci a tutejszy wet ma takie pojecie o szynszylach jak ja a nawet mniejsze. Z podgryzaniem chodzilo mi o to ze ciagle matka szczekala i atakowala malego. chcialbym rowniez zapytac czy jezeli oddziele go od matki czy ma duze szanse na przezycie?

Offline Mefka

  • Hodowca
  • ~Cyber Szynszyla~
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • 16 szynszylowe stadko ;]
    • Domowa Hodowla Szynszyli w Gdańsku Amber Chinchillas
Odp: Problem Matka gryzie i skacze na małe.
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Wrz, 2010, 18:17 »
Generalnie, szynszyle jako gryzonie mają bardzo wrażliwy układ pokarmowy, u dorosłego szyla byle biegunka czy zaparcie może skończyć się tragicznie, a co dopiero u takiego malucha. Niestety karmienie zastępcze niesie pewne ryzyko, ale jeśli nie ma się innego wyboru, to jedyne wyjście. U nas na forum jest parę osób co odchowały zdrowe maluchy ( m.in. moderator tego działu ), napisz do nich po porady jeśli już ostatecznie będziesz musiał odłączyć malucha od matki.
Matka szczekała, bo ją pewnie boli, sprawdzałeś jej sutki ? Przez jakiś czas możesz np. kontrolować karmienie, bierzesz mamę i malucha na kolana i trzymając mamusie pozwalasz maluchowi się najeść, ale raczej jest to rozwiązanie na krótką metę i bardzo stresujące. Pamiętaj że taki maluch musi jadać co 2-3 godziny, więc wstawanie w nocy Cię nie ominie. Po każdym posiłku mama wylizuje brzuszek malucha, co pomaga stymulować prace jelit, dlatego będziesz musiał robić delikatny masaż brzuszka - poczytaj dział o dokarmianiu i mieszankach dla maluchów.

Domowa Hodowla Szynszyli "Amber Chinchillas"

Offline Zieffka

  • TUPACZ NOGĄ W SPRAWIE UPRAWNIEŃ
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 2260
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Sfera i Czarna, XXL i Ptysia
Odp: Problem Matka gryzie i skacze na małe.
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Wrz, 2010, 19:58 »
małego trzeba dokarmiać co ok. 2-3 godziny póki co. masz przepis:
http://szynszyle.info/forum/index.php?topic=4818.0
jeśli matka nie ma sutków czerwonych i laktacja jest ok, a jest agresywna, to niestety trzeba samemu póki co karmić malucha :(
jeśli jednak to wina laktacji, to polecamy seler suszony, zarodki pszenne i koniecznie wizyta u weta na zastrzyk na laktację [może coś a'la oksytocyna działającego]

szynszylowy jest po prostu żywot mój

na zawsze w pamięci - Dziaba, Buba, Wacław

Offline uodor

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 3
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Problem Matka gryzie i skacze na małe.
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Wrz, 2010, 21:18 »
dziekuje wszystkim za odpowiedz, zobaczymy co z tego bedzie. ;)

Alicja Mannschack

  • Gość
Odp: Problem Matka gryzie i skacze na małe.
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Wrz, 2010, 21:38 »
Sprawdz koniecznie czy ma pogryzione sutki  i czy na okolo jest czerwone. Jezeli tak to idz do apteki i kup masc ktora jest przeznaczona dla matek karmiacych i smaruj .
Zwabiaj mame szylke migdalkiem i jak go bedzie jadla wsadz maluszka pod nia.

Offline owiabiks

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 659
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bratek, Fiołek(*), Irys(*), Malwin(*),Narcyz(*)
Odp: Problem Matka gryzie i skacze na małe.
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Wrz, 2010, 19:10 »
W razie odseparowania pamiętaj o źródle ciepła dla malucha. Ja wstawiałam do klatki butelkę z ciepłą wodą i wkładałam ściereczki. KOniecznie masuj brzuch po jedzeniu i myj tyłek wacikiem z ciepłą wodą. W razie twardego brzucha do pokarmu dodaj kroplę espumisanu dla niemowląt, a w razie miękkich bobków trochę lakcidu. Te leki nie szkodzą. Ja karmiłam pipetą kocim mlekiem KITTY MILK na wywarze z płatków owsianych.

Flora (ja)
i fauna (  Bratek - szynszyla; Nikon- york;  Lili(a) - selkirk rex; Kajtek- nimfa)

 

Problem z "nowymi"

Zaczęty przez szyszka95Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 1470
Ostatnia wiadomość 28 Mar, 2017, 01:19
wysłana przez M___M
problem z zębami trzonowymi, siekaczami, ślinienie, ślinotok, dławienie, dławi, zabieg, przycinanie zębów, piłowanie, dokarmianie...

Zaczęty przez MagdaBDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 945
Wyświetleń: 285020
Ostatnia wiadomość 29 Maj, 2016, 16:03
wysłana przez kokokok
Problem z kupnem karmy w małej miejscowości -> zakupy przez Internet

Zaczęty przez IlonaDział Żywienie

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 5701
Ostatnia wiadomość 31 Sty, 2009, 23:34
wysłana przez greatdee
Woliera na metr pięćdziesiąt i problem z półeczkami - skąd wziąć ? [Wrocław]

Zaczęty przez TanDział Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 4654
Ostatnia wiadomość 26 Lut, 2010, 22:06
wysłana przez Basia_W
problem- szynszylek leży i nie reaguje, ciężko oddycha

Zaczęty przez szynszylolDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 3321
Ostatnia wiadomość 13 Paź, 2014, 22:28
wysłana przez marcsl
SimplePortal