19 Mar, 2024, 11:11

Autor Wątek: pasożyty zewnętrzne, ektopasożyty, pchły, wszy, wszoły, świeżb, roztocza  (Przeczytany 27360 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline KONSTELACJA

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 96
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Kiedys mój kot miał pchły. Te pchły przeskoczyły na szynszylę. Weterynarz kazał mi kupic frontline w spray'u. Taki co dla małych kotków można dawać. Środek bardzo skuteczny, ani kot , ani szynszyla nie miały po 24 h  pcheł. Wszystkie p[chły spadały martwe. Pamiętam ,że weterynarz zaugerował mi bym w mieszkaniu popsikala tym środkiem kilka kątów w mieszkaniu. (nie wiem jaki to miało sens ale pcheł więcej nie widziałam) Szynszyli nic się złego nie stało.

Pozdrawiamy:Ola Dominik, Zosia
z  TUSIĄ, CZARNULKĄ, PLAMKĄ , BOBKIEM

Offline chika

  • ~Znajacy Się Na Migdałach~
  • ***
  • Wiadomości: 53
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mello beżyk
witajcie, zachowanie Mella mnie troszkę zaniepokoiło, dlatego postanowiłam się poradzić

Od jakiegoś czasu Mello dużo śpi a jak wstanie to bardzo często się drapie i ma jeszcze jakieś dziwne wzdrygi, jakby tiki nerwowe - siedzi sobie spokojnie i nagle podskakuje, wzdryga się i potem się znowu drapie i tak kilka razy. Nawet wykąpanie w piasku nie pomaga - potem drapie się dalej (piasek mu daję raz na dwa dni). Co to może być? NIe wypada mu futerko i nie ma żadnych innych niepokojących objawów na łapkach czy pyszczku - a jednak ciągle się drapie i wzdryga jakby go coś gryzło.

Nie mam innych zwierząt. Zastanawiam się co ostatnio zmieniłam. Z nowości to został przeniesiony do pokoju siostry, w którym jest cieplej i zamontowałam mu w klatce 2 drewniane półeczki i tunel z plastikowej rury. Kupiłam mu też karmę (tę samą co zwykle) nowe* sianko z ziołami (które strasznie mu smakuje) i nowe* płatki owsiane z owocami dla gryzoni (wszystko z videozoo) - czy to go może uczulać?  :???: czy Szylki moga miec uczulenie? proszę o pomoc!

*mam na myśli, że nigdy wcześniej go nie miał
« Ostatnia zmiana: 22 Sty, 2009, 19:28 wysłana przez chika »

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
A może winna jest ściółka o której nic nie piszesz. Kiedyś Dream* pisała coś o wszołach, którymi szylki mogą się zarazić od ściółki.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline chika

  • ~Znajacy Się Na Migdałach~
  • ***
  • Wiadomości: 53
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mello beżyk
hmm na podłożu jest żwirek "Pinio" generalnie polecany na forum, a możesz mi powiedzieć coś więcej o tych wszołach? Jak mam sprawdzić czy to wszoły i co zrobić żeby go z tego wyleczyć?
« Ostatnia zmiana: 22 Sty, 2009, 22:35 wysłana przez chika »

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Niestety nic więcej nie wiem na ich temat, musiałabyś Dream* zapytać. Ja na twoim miejscu przeszłabym się do weta żeby wykluczyć pasożyty albo alergię.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline coolmamcia

  • POMOCNA DŁOŃ
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 863
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zozu, Herbi, Kacper (vel Siusiek)
Musiałabyś zrobić przegląd futerka. Weź małego w ręce i dmuchaj w warstwy futra w poszukiwaniu objawów a,la łupież- czyli kruszącego się naskórka, drobnych ranek, malutkich wyłysień. Wszoły są to pasożytujące owady, które żywią się sierścią, nabłonkiem lub krwią. Nie wiem, czy można je przeoczyć, objawów skórnych raczej nie. Leczenie sprowadza się do nałożenia na grzbiet odpowiedniego preparatu.

Offline jaszelma

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 491
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Standardowy Bibiak oraz czarny Ogonek Gubilonek
    • Ula-wyrodna mama:)
Piszesz ,że u siostry jest cieplej -może ma przesuszoną skórę i dlatego tak go swędzi??Nawilż powietrze choćby mokrym ręcznikiem rzuconym na kaloryfer.
Wszoły to chyba raczej ze zwykłych trocin, w takich sprasowanych raczej będą zgniecione.Ale jakby co to są dosyć duże -tak na oko 1-2mm średnicy i łatwo je zobaczyć w sierści wiec sama możesz zbadać.
Jeśli chcesz sie dowiedzieć ile będzie kosztowało zbadanie szylka to zadzwoń do wybranej lecznicy i zapytaj.

Offline chika

  • ~Znajacy Się Na Migdałach~
  • ***
  • Wiadomości: 53
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mello beżyk
Wszoły to chyba raczej ze zwykłych trocin, w takich sprasowanych raczej będą zgniecione.Ale jakby co to są dosyć duże -tak na oko 1-2mm średnicy i łatwo je zobaczyć w sierści wiec sama możesz zbadać.
acha, no to nie ma niczego takiego w klatce ani w futerku, więc chyba te wszoły mogę wykluczyć.. spróbuję z tym ręcznikiem na kaloryferze.

« Ostatnia zmiana: 21 Wrz, 2010, 23:03 wysłana przez Basia_W »

Offline Zieffka

  • TUPACZ NOGĄ W SPRAWIE UPRAWNIEŃ
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 2260
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Sfera i Czarna, XXL i Ptysia
 pinio jest dobry. trzeba pilnować temperatury w pokoju. spróbuj zobaczyć na jakie bodźce reaguje-czy to na pewno skóra, czy mięśnie.
na pewno jak najszybciej jak możesz, udaj się do weta. ważnym aspektem będzie rozpatrzenie czy to nie alergia-ale do tego potrzeba już weterynarza.
futro i skóra jeśli po obejrzeniu wyglądają na zdrowe, to możliwe, że przyczyna tkwi głębiej-wtedy mało pewno pomożemy :(
« Ostatnia zmiana: 21 Wrz, 2010, 23:06 wysłana przez Basia_W »

szynszylowy jest po prostu żywot mój

na zawsze w pamięci - Dziaba, Buba, Wacław

Offline malamieszana

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 16
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • any questions?
Witam ponownie. Zastanawiam się nad pewną sprawą, właściwie zachowaniem mojego szynszyla. We wcześniejszym wątku wspominałam, że często się drapie. Sprawdzałam czy nie łysieją mu jakiekolwiek miejsca - otóż nie. Ma tak jakby "napady furii". Skacze, a jednocześnie trzęsie się i wykręca w wyskoku, jakby miał coś gryzącego w środku siebie.
Wypuszczałam go wcześniej dosłownie 3-4 razy w pokoju, od niedawna wypuszczam go w korytarzu, gdzie mi się nie chowa, tylko swobodnie biega, bez fukania, czym już się bardzo cieszyłam. Jednak mimo to, nadal szuka "pola do ucieczki", a nawet delikatnie piszczy. Myślałam, że jest w porządku, ponieważ bez problemu chodzi mi po rękach. Czy mam się niepokoić? Jak na to zaradzić?




scaliła Basia_W
« Ostatnia zmiana: 21 Wrz, 2010, 23:09 wysłana przez Basia_W »

Caccati in mano e prenditi a schiaffi.

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Szynszyle ogólnie często się drapią, w ten sposób dbają o futerko bo na łapkach mają takie szczoteczki do czesania.
Jeśli te jego dziwne "napady" występują nagle podczas siedzenia w klatce, to może ma pchły, bo nic innego mi do głowy nie przychodzi. Jeśli zaś takie dzikie podskoki z czterech łapek naraz występują czasem podczas biegania, to nie masz się czym martwić bo to objaw radości.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline kamstach

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 429
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szyszka, Zakrętka
Moja Szyszka skacze tak jak baranek na 4 łapkach, tak wariacko, jakby ją coś goniło - dosłownie bryka. I tylko na wybiegu zaraz po wypuszczeniu. dla mnie to radość z wybiegu.

Zakręcona Szynszylomaniaczka

Offline malamieszana

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 16
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • any questions?
Zauważyłam też, że ma klapnięte uszko, natomiast nic nie wskazuje na to, by je podrażnił. Takowe "napady" miewa również w klatce, więc także przypuszczałam, że to pchły. W takim razie zostaje mi wizyta u weterynarza, tak?

Caccati in mano e prenditi a schiaffi.

Offline malamieszana

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 16
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • any questions?
Więc bez powodu ma opuszczone uszka? Nawet jak wystawiam rękę ze smakołykiem, nie podnosi ich do góry, co zazwyczaj robi. Porusza się normalnie raczej, tylko obawiam się, żeby nic mu nie było.

Caccati in mano e prenditi a schiaffi.

Offline aska69

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1136
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Lady i Maniek :-D
jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie Twojego zwierzaka wybierz się z nim do weterynarza znającego się na szynszylach, lepiej dmuchać na zimne niż żeby miało się jakieś choróbsko rozwijać

Mężczyźni rządzą światem ...
 a kobiety mężczyznami :wink:

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Jestem tego samego zdania co Aska.

Acha, jeszcze przyszły mi na myśl wszoły, ale nie pamiętam dokładnie jakie to daje objawy.
Wpisz sobie "wszoły" w wyszukiwarkę, wyskoczy Ci kilka wątków z wiadomościami na ich temat.
« Ostatnia zmiana: 21 Wrz, 2010, 22:16 wysłana przez Basia_W »

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Mgiełka

  • ~Znajacy Się Na Migdałach~
  • ***
  • Wiadomości: 59
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szyszorek
moja szynszyla się drapie czasem, tak jak kot ;] poprostu dba o futerko, no i szynszylę też może czasem coś zaswędzić jak każdego xD  co to tego szaleńczego podskakiwania to wg mnie to jest najzupełniej normalny objaw wariactwa szyszek :D moja własnie biegnie, biegnie i nagle tak podskakuje jakby ją ktoś przestraszył, jak gwizdnę to też tak robi wariatka :D w klatce też jej się to zdarza :D co do oklapniętych uszek- moja mysza kładzie po sobie uszka jak śpi, w ciągu dnia.
To są niektóre z zachowań szynszyli, mogło to wzbudzić Twoje obawy ale nie ma co przesadzać, skoro mówisz ze futerko ma w porządku, nie ma biegunki, dobrze je i w ogóle, to raczej wszystko w porządku, oczywiście wizyta u lekarza nie zaszkodzi a Ty będziesz spokojniejsza :)

Offline robus_pl

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 282
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • SISI, DUDUŚ
Więc bez powodu ma opuszczone uszka? Nawet jak wystawiam rękę ze smakołykiem, nie podnosi ich do góry, co zazwyczaj robi. Porusza się normalnie raczej, tylko obawiam się, żeby nic mu nie było.
Powiedz nam gdzie on się drapie?

Offline malamieszana

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 16
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • any questions?
Powiedz nam gdzie on się drapie?

Drapie się zazwyczaj przy uszach. Gdy śpi to normalne, że ma oklapnięte uszka. Natomiast ostatnio bez powodu - ruszał się zwyczajnie, ale z oklapniętymi uszkami. A rano znowu wszystko ok.
Jeśli weterynarz, to jak mam przenieść mojego małego do niego? Zastanawiam się nad tym, ponieważ przede wszystkim jest on u mnie niedawno i nie chcę go stresować.

Caccati in mano e prenditi a schiaffi.

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Małe zwierzęta przynosi się do weterynarza w transporterkach, które można kupić w sklepie zoologocznym. Ja nie mam transporterka, ale taką drewnianą skrzyneczkę z wysuwaną górą, zwierzątko czuje się w czymś takim bezpiecznie jak w norce. Ostatecznie można spróbować w kartonie, ale nie polecam bo może przegryźć.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline malamieszana

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 16
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • any questions?
Bardzo dziękuję za pomoc. Dam znać o dalszych postępowaniach. (:

Caccati in mano e prenditi a schiaffi.

 
MIĘKKIE BOBKI ---> Poradnik - (Badanie na pasożyty)

Zaczęty przez AndreasDział zdrowie i higiena

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3635
Ostatnia wiadomość 17 Sty, 2005, 13:54
wysłana przez Andreas
Pasożyty? Pomóżcie [czop śluzowy]

Zaczęty przez czarna27blueskyDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 14620
Ostatnia wiadomość 13 Gru, 2015, 00:21
wysłana przez Natty
Pasożyty? Zmniejszony apetyt

Zaczęty przez Kamila KDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 1889
Ostatnia wiadomość 12 Lip, 2019, 16:49
wysłana przez Kamila K
SimplePortal