29 Mar, 2024, 07:39

Autor Wątek: zmiana karmy i utrzymanie/wzrost/spadek masy ciała  (Przeczytany 12492 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline martynkka21

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 91
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Nikusia oraz Shilusia
Odp: zmiana karmy i utrzymanie/wzrost/spadek masy ciała
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Lut, 2015, 18:49 »
Migdałka zjada bez problemu nie kruszy nim co do wagi szyszki jest naprawdę malusia jak na rok i 8 miesięczną szyszkę w ciągu dwóch tygodni szyszka spadła mi z 497g na 468g :( byłam u weta w czwartek zbadał szyszkę od góry na dół jak i z odsłuchu nic nie wyszło jak nie zmieniałam karmy wszystko było okey wybierała co chciała dlatego wagowo było chyba ok ;/ wet mi powiedział ze moja szyszka wywodzi się z szczupłej postury i ma drobniutkie kosteczki ale jak to określił szyszka bardzo żywa i energiczna nawet przyiskała go że ją dotknął (ma w sobie charakterek jeżeli chodzi co do obcych ludzi ) ..

krecik

  • Gość
Odp: zmiana karmy i utrzymanie/wzrost/spadek masy ciała
« Odpowiedź #26 dnia: 08 Lut, 2015, 20:46 »
@martynkka21 szynszyle powinny żywić się głównie sianem i ziołami - granulat to tak naprawdę dodatek, który nie powinien przekraczać 2-3% masy ciała zwierzaka/dobę.

newbielink:http://www. .com/zywienie-koszatniczek-i-szynszyli-alina-dudzic-forumowa-dream/ [nonactive] ciekawy artykuł @dream* o żywieniu, jest tam także kilka innych.

Granulat beaphar i seletive są ok do podtuczenia szynszyla, natomiast nie do końca są dobre, jako karma podstawowa. Zawierają zbyt dużo zbóż w składzie i dodatkowo w beaphar ilość białka znacznie przekracza zapotrzebowanie szynszyli na ten składnik. Aczkolwiek obie karmy są jedzone dość chętnie :-)
« Ostatnia zmiana: 08 Lut, 2015, 21:21 wysłana przez krecik »

Offline martynkka21

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 91
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Nikusia oraz Shilusia
Odp: zmiana karmy i utrzymanie/wzrost/spadek masy ciała
« Odpowiedź #27 dnia: 08 Lut, 2015, 21:17 »
Teraz to mnie wystraszyliscie co do zabkow w tyle ze nie da sie ich tak spr :( eh czy kazdy weterynarz posiada urzadzenie do przeswietlenia ? Jezeli tak to sie wybiore ewnetualnie bede dzw i pytac i znow sie zmartwilam ; (bo weterynarz spr zabki i oraz ja cala i powiedzial mi ze moja kulka jest zdrowiutka ale drobniutka i nie ma czym sie obawiac  wrr . Moja Nikulcia je normalnie smakolyki a dzisiaj przed praca nasypalam jej granulatu wracajac do domu pol nie bylo za to sianko nie ruszone .. tylko teraz jest pytanie czy zjadla to Nikulcia czy moi domownicy w domku wzieli troche z miseczki bym nie panikowala bo stwierdzili ze mam obsesje :/ poniewaz tez kochaja nikulcie i nie widza nic niepokojacego tylko ja :/ teraz mam 2 dni wolnego od pracy wiec wykorzystam ten czas wolny na obserwacje :)
« Ostatnia zmiana: 08 Lut, 2015, 21:21 wysłana przez martynkka21 »

krecik

  • Gość
Odp: zmiana karmy i utrzymanie/wzrost/spadek masy ciała
« Odpowiedź #28 dnia: 08 Lut, 2015, 21:29 »
Nie każdy posiada rtg i nie każdy potrafi je zrobić. Skąd jesteś ?

Jeśli szyla bez problemu je stare jedzenie, to to raczej kwestia wybrzydzania...  Aczkolwiek obserwuj ja uważnie czy je.

Offline martynkka21

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 91
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Nikusia oraz Shilusia
Odp: zmiana karmy i utrzymanie/wzrost/spadek masy ciała
« Odpowiedź #29 dnia: 09 Lut, 2015, 12:19 »
Granulatu jesc jak na razie nie je ale pylek kwiatowy czy siemie liane je ale jest to drobne sianka od wczoraj nie ruszyla... ale szyszka jest w zachowaniu normalna nawet przed chwila latala po klatce z polki na polke jednak chwile i odbywa drzemke dzisiaj na wieczor ja zwaze oraz wypuszcze na wybieg i zobaczymy jakie zachowanie bedzie miala :) macie jeszcze jakies sposoby by sprawdzic szyszke czy nic jej nie ma ?

krecik

  • Gość
Odp: zmiana karmy i utrzymanie/wzrost/spadek masy ciała
« Odpowiedź #30 dnia: 09 Lut, 2015, 12:26 »
Weterynarza jedynie on może  w pełni stwierdzić, czy wszystko jest ok - przez interent to raczej niemożliwe...:P Jeśli wcześniej jadła siano, a teraz w ogóle go nie je i generalnie nic nie je poza pyłkiem i siemieniem, (które można podawać tylko w niewielkich bardzo ilościach) to może być problem. U szynszyli objawy występują bardzo późno.
Bobki zostawia normalnej wielkości ?

Offline martynkka21

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 91
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Nikusia oraz Shilusia
Odp: zmiana karmy i utrzymanie/wzrost/spadek masy ciała
« Odpowiedź #31 dnia: 09 Lut, 2015, 12:44 »
Hm dotykałam szyszke po brzuszku ma troche go twardy przy dotknieciu wydała dzwięk oszczegawczy wskoczyla do kuli i poszla spac ale kupki nie zrobila :( martwi mnie teraz a dop co w czwartek bylam u weta .

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: zmiana karmy i utrzymanie/wzrost/spadek masy ciała
« Odpowiedź #32 dnia: 09 Lut, 2015, 12:50 »
@martynkka21 jeśli ma twardy brzuch to znaczy że ma wzdęcie. Jeśli nic nie jadła to pewnie z głodu.

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Offline martynkka21

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 91
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Nikusia oraz Shilusia
Odp: zmiana karmy i utrzymanie/wzrost/spadek masy ciała
« Odpowiedź #33 dnia: 09 Lut, 2015, 12:54 »
Daje jej codziennie jedzonko tylko ze od 4 dni jest na samym granulacie bo schodzilam z karmy ktora posiadala smakolyki wiec w takim wypadku jezeli nie chce go jesc i granulat nie jest im az tak potrzebny jak ziola i sianko to moze wroce do tej karmy beapher xtra vital nie chce by cierpiala ale tez chce by zdrowo aie odrzywiala ja juz nie wiem co mam poradzic na nia :(  chyba ze wy macie pomysl co moze dostawac codziennie poza granulatem siankiem i ziolami .

krecik

  • Gość
Odp: zmiana karmy i utrzymanie/wzrost/spadek masy ciała
« Odpowiedź #34 dnia: 09 Lut, 2015, 12:59 »
@martynkka21 jeśli nie je, nie bobczy i ma wzdęty brzuch i tak jest dłużej niż  dzień, ja poszłabym do weterynarza. U jakiego weterynarza byłaś ? Mało jest takich, którzy dobrze radzą sobie z szynszylami - napisz skąd jesteś, może będziemy Ci w stanie polecić jakiegoś.

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: zmiana karmy i utrzymanie/wzrost/spadek masy ciała
« Odpowiedź #35 dnia: 09 Lut, 2015, 13:05 »
@martynkka21 ja daję Beaphar Xtra Vital swoim i myślę, że to dobra karma. Może i ma za dużo białka, ale jeśli nie jest to główny element diety zwierzaka to myślę że nie ma co panikować. Po prostu nie możesz pozwalać żeby futrzak wyżerał same przysmaki. Moje też tak robiły, ale skończyła się swawola... daję im porcję karmy i nie dostaną nowej dopóki nie zjedzą wszystkiego. Koniec kropka. Siana, patyków i ziół zawsze mają pod dostatkiem, więc głodować nie będą. Na początku zawsze będzie bunt i wielka krzywda w oczach, ale zapewniam Cię że jak zgłodnieje to zje nawet te "niedobre" kawałki. Sporo osób też się skarży na ilość rodzynek w tej karmie, możesz po prostu je wybierać. Ja ogólnie zawsze przegrzebuję całą paczkę jak kopciuszek wybierając kukurydzę i inne niepożądane rzeczy ;) Zostawiam tylko granulat i groszek :)

Przede wszystkim dawaj jej siano i zioła, patyki też pod dostatkiem na ścieranie zębów. Nie ma co kombinować. Możesz kupować różne siana, np. z ziołami.

Natomiast jeśli nic nie je no to już robi się problem. Szynszyle przez wzdęcia nawet umierają.

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Offline martynkka21

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 91
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Nikusia oraz Shilusia
Odp: zmiana karmy i utrzymanie/wzrost/spadek masy ciała
« Odpowiedź #36 dnia: 09 Lut, 2015, 13:07 »
Pochodze z jaworzna bylam u weta u Pana Arkadiusza Kardas ul grunwaldzka 232 w jaworznie bylam tez na poczatku posiadania szyszki w bytomiu u Pani Katarzyny Wilk w silesia vet i moze jest to dobry lekarz ale zrobila blad jezeli chodzi o plec mojej szyszki bo stwierdzila ze to samczyk mialam isc do weterynarza equus do P.Izabelli Kopacz ale nie przyjela mnie dlatego znalazlam sie w przychodni u Pana Arkadiusza zapewnial mnie ze szyszka jest zdrowa minely od wizyty 4 dni i okazuje sie ze byl w bledzie ?

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: zmiana karmy i utrzymanie/wzrost/spadek masy ciała
« Odpowiedź #37 dnia: 09 Lut, 2015, 13:11 »
@martynkka21 ja bym się udała jednak do dr Wilk. Rozpoznanie płci a diagnostyka to co innego. Jeśli zwierzak przestaje Ci jeść, ma wzdęcie to znaczy że coś się dzieje.

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Offline martynkka21

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 91
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Nikusia oraz Shilusia
Odp: zmiana karmy i utrzymanie/wzrost/spadek masy ciała
« Odpowiedź #38 dnia: 09 Lut, 2015, 13:12 »
Jezeli szyszka ma wzdecia to objawa jest twardy brzuszek oraz osowialosc a ona nie jest osowiala hm moze macie jakiegos weta sprawdzonego w Jaworznie nie jestem w stanie jechac do bytomia bo na chwile obecna nie posiadam auta a na dworze jest mroz zalezalo mi na terenie mojego miasta bo chodzby taxowka moglabym podjechac lub ktos by mogl mnie podrzucic .

krecik

  • Gość
Odp: zmiana karmy i utrzymanie/wzrost/spadek masy ciała
« Odpowiedź #39 dnia: 09 Lut, 2015, 13:13 »
Dobry weterynarz przyjmuje także w Zabrzu - Bożydar Kick, warto udać się do takiego, który częściej jednak ma do czynienia z gryzoniami.
Transporter można zawinąć w koc i przemieścić się z szynszylą. Świetny weterynarz jest tez w Bielsku - Białej.

Offline martynkka21

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 91
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Nikusia oraz Shilusia
Odp: zmiana karmy i utrzymanie/wzrost/spadek masy ciała
« Odpowiedź #40 dnia: 09 Lut, 2015, 13:18 »
Dalam szyszce teraz platka kukurydzianego wyrwala mi z reki i zjadla wydaje mi sie ze brak jej karmy a samego granulatu jesc nie chce poza tym ona najadla sie juz siana i ziol bo granulatu jesc nie chce wiec to tylko jadla mysle ze jak czlowiek kiedy ktos cos nie lubi nie zje chodzby probowal wiec zjadala siano i ziola co lubi ale tez ilez mozna bylo by jesc jedno i to samo :(

krecik

  • Gość
Odp: zmiana karmy i utrzymanie/wzrost/spadek masy ciała
« Odpowiedź #41 dnia: 09 Lut, 2015, 13:25 »
Siano i zioła to jednak różnorakie jedzenie. A płatki kukurydziane nie są dla szynszyli - kukurydza powoduje wzdęcia ;-)

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: zmiana karmy i utrzymanie/wzrost/spadek masy ciała
« Odpowiedź #42 dnia: 09 Lut, 2015, 13:33 »
@martynkka21 nie dawaj jej tej kukurydzy, powybieraj z karmy. Szynszyle nie powinny jej jeść :)

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: zmiana karmy i utrzymanie/wzrost/spadek masy ciała
« Odpowiedź #43 dnia: 09 Lut, 2015, 14:20 »
Warunki atmosferyczne na Śląsku są nieciekawe więc trudno gonić gdzieś na drugi koniec województwa bez auta. Idź do weta blisko domu ,niech sprawdzi brzuszek. Zacznij brzuszek masować,podaj espumisan. Jutro jak dojedziesz z Jaworzna do Katowic to dalej mogę cię  podrzucić do Bytomia czy Zabrza. Tylko do godz.13tej. Z powrotem mogę cię zostawić w Katowicach i dalej już dojedziesz do domu. Jak się zdecydujesz to PW.

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: zmiana karmy i utrzymanie/wzrost/spadek masy ciała
« Odpowiedź #44 dnia: 09 Lut, 2015, 14:25 »
To jaką wcześniej jadła karmę Beaphar Xtra Vital? zjadała do końca? jeżeli jadła bez problemu,to ja nie widzę sensu zmieniać karmę

Offline martynkka21

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 91
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Nikusia oraz Shilusia
Odp: zmiana karmy i utrzymanie/wzrost/spadek masy ciała
« Odpowiedź #45 dnia: 09 Lut, 2015, 14:45 »
Tak jadła normalnie ta karme poza granulatem :) zawsze to zostawalo teraz wypuscilam szyszke na wybieg lata jak oszalała i wszendzie zostawia bobki :)

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: zmiana karmy i utrzymanie/wzrost/spadek masy ciała
« Odpowiedź #46 dnia: 09 Lut, 2015, 14:47 »
@martynkka21 to dobrze, że są bobki. Skoro je Beaphar bez problemu to nie zmieniaj karmy tylko wybieraj z niej kukurydzę itp. I nie ma, że nie je granulatu. Dajesz porcję jedzenia, dopóki nie zje całej nie dosypujesz i koniec. Zobaczysz, że w końcu się z tym granulatem przeprosi i też będzie go jadła.

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Offline matti4411

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 701
  • Uzbierane migdały: 16
  • Płeć: Kobieta
  • Alvin & Monty [Skipper (*)03.2014-20.01.2015]
Odp: zmiana karmy i utrzymanie/wzrost/spadek masy ciała
« Odpowiedź #47 dnia: 09 Lut, 2015, 14:52 »
no w sumie dobry pomysł,wybierz z karmy co ogólnie szkodliwe i zostaw w miseczce dopóki nie zniknie wszystko,z siankiem ,ziołami i patykami nie będzie mowy o głodówce a i z miski powinno wszystko ładnie byc wylizane ;)

"Zarozumiałością oraz bez­czel­nością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tyl­ko dla­tego że są nieme dla je­go tępej percepcji."

Alvin 06.2010.Monty 09.02.15
♪♫...seize the day or die regretting the time you lost... ♫♪

[-chomik-][-chomik-]

Offline martynkka21

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 91
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Nikusia oraz Shilusia
Odp: zmiana karmy i utrzymanie/wzrost/spadek masy ciała
« Odpowiedź #48 dnia: 11 Lut, 2015, 10:48 »
Byłam u weterynarza i stwierdził to samo co Pan Arkadiusz że moja szyszka jest zdrowa nic jej nie ma poza tym że jest szyszką drobną ;/ od wczoraj Moja Nikulka ma koleżankę odmiany extra ebony z hodowli ma 6miesięcy i jest raz jeszcze większa od mojej Nikulki  :) dodam wam zdjęcia wieczorkiem zaakceptowały się z czego bardzo się cieszę :) i problem z jedzeniem od wczoraj zniknął Nikulka tak jak wybrzydzała tak je wszystko by nowa koleżanka jej nie zjadła po mimo że mają dwie osobne miseczki :)) zastanawia mnie tylko zachowanie Nikulki ponieważ turlała się w żwirku ocierała o domek i główką turlała się w jedzonku wyglądało to jak by zaznaczała swój teren jednak się nie gryzą i nie gryzły :) Nikulka próbuje podejść do nowej koleżanki iskając ją za uszko jednak nowa koleżanka jeszcze się oswaja i wydaje dźwięk który odbieram jako'' zostaw mnie '' po wydaniu tego dźwięku moja szyszka odchodzi i nie podchodzi po jakimś czasie podchodzi do niej nowa koleżanka obwąchując się za chwile odchodzi chowając się do domku czy to jest zachowanie normalne szyszek ? :)
« Ostatnia zmiana: 11 Lut, 2015, 10:50 wysłana przez martynkka21 »

Offline martynkka21

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 91
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Nikusia oraz Shilusia
Odp: zmiana karmy i utrzymanie/wzrost/spadek masy ciała
« Odpowiedź #49 dnia: 11 Lut, 2015, 11:14 »
Wczoraj wypuściłam oby dwie szyszki w przed pokoju moja Nikulka jest strasznie energiczna skacze biega wszędzie jej pełno nowo nabyta koleżanka niestety ale jest spokojna mało ruchliwa i spłoszona lubi za to być na rączkach i głaskana z czego moja Nikulka tylko daje się głaskać pod pyszczkiem kiedy jest w klatce bo jak jest na wolności nie ma mowy na mizianie :) Wybieg wspólny szyszek wyglądał w ten sposób ze moja Nikulka latała jak oszalała ale po 15min zauważyła nową koleżankę i do niej podeszła na początku nowa kuleczka stała bez ruchu Nikusia ją obwąchała po czym odeszła gdy nowa kuleczka się ruszyła Nikulka do niej podbiegła obwąchały się oby dwie stając na tylnich łapkach wyglądało to jak by dawały sobie buziaczki i nie wydały dźwięku spotkanie ich trwało ok godz jednak nic szczególnego nie było poza tym że się obwąchiwały nad wzajem nowa kulka wskoczyła do klatki mojej Nikulki i w niej posiedziała trochę oraz nikulka też wskoczyła za koleżanką Nikusia iskała koleżankę jednak koleżanka wydała dźwięk i moja szyszka odeszła później koleżanka podeszła do Nikusi obwąchała  i uciekła do domku Nikusia wyszła na wybieg wracając do swojej klatki właśnie zaczęła zachowywać się dziwnie tarzając się w żwirku , miseczce czy też ocierając się o domek a co mnie najbardziej ucieszyło na wybiegu Nikulka zjadła wszystko ze swojej miseczki a taki był problem z niejadkiem :) nowa koleżanka jest w osobnej klatce jednak klatki są blisko siebie by mogły się widzieć jak i poznać swoje zapachy dzisiaj jak wrócę z pracy wieczorem postanowię wypuścić oby dwie kulki na wybieg by po raz kolejny miały ze sobą kontakt :)
« Ostatnia zmiana: 11 Lut, 2015, 11:23 wysłana przez martynkka21 »

 

Problem z kupnem karmy w małej miejscowości -> zakupy przez Internet

Zaczęty przez IlonaDział Żywienie

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 5711
Ostatnia wiadomość 31 Sty, 2009, 23:34
wysłana przez greatdee
CO ZROBIĆ KIEDY ZABRAKNIE KOSZATNICZKĄ KARMY PILNE!!!?

Zaczęty przez Koszatkara21Dział Żywienie koszatniczek

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 16662
Ostatnia wiadomość 09 Lis, 2019, 09:49
wysłana przez Koszatkara21
Dziwna zmiana,dojrzewanie szynszylowe?,brak apetytu,wpływ drugiego szynszyla

Zaczęty przez Gwiazdk2010Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 2484
Ostatnia wiadomość 15 Lip, 2015, 09:29
wysłana przez Gwiazdk2010
pierścień z futra, spuchnięty siusiak, rozmiar penisa, opuchlizna, zmiana koloru...

Zaczęty przez maritkaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 224
Wyświetleń: 117655
Ostatnia wiadomość 15 Kwi, 2015, 00:02
wysłana przez dream*
wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki

Zaczęty przez TanDział Żywienie

Odpowiedzi: 267
Wyświetleń: 60026
Ostatnia wiadomość 07 Paź, 2016, 19:08
wysłana przez Fluffy Madness
SimplePortal