hypothetical
23 Kwi, 2024, 12:54

Autor Wątek: zatarcie, opuchnięcie, ropa, łzawienie z oka  (Przeczytany 112801 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Grażka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 252
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
    • Szynszyle, które są kochane
Odp: zatarcie, opuchnięcie, ropa, łzawienie z oka
« Odpowiedź #25 dnia: 04 Sty, 2005, 08:04 »
A czy szynszylek unika jedzenia pokarmów twardych - gałazek, migdałów, itp? Czy te łzawienei oczka pojawia się może po jedzeniu, albo w czasie?

Anioły są bezpłciowe, mogą się rozmnażać jedynie przez agitację - S J L ;-)

Offline pali

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: zatarcie, opuchnięcie, ropa, łzawienie z oka
« Odpowiedź #26 dnia: 04 Sty, 2005, 17:09 »
wiesz nie ma reguly kiedy pojawia sie lzawienie. szynszylek nie unika twardych rzeczy. nawet przeciwnie bo nie je nic miekkiego. nawet suszone owoce musza byc wysuszone "na kamien" bo inaczej ich nie zje. a ma to cos wspolnego z pokarmem?

Jak jesienny błędny liść,
Takie jest życie człowieka,
Nie wie skąd przyszedł,
Dokąd ma iść,
I co go w życiu czeka.

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: zatarcie, opuchnięcie, ropa, łzawienie z oka
« Odpowiedź #27 dnia: 05 Sty, 2005, 10:48 »
Niejedzenie twardych rzeczy i łzawienie dookoła oczka mogłoby sugerować problem z przerosnietymi zebami trzonowymi ... a to jest niestety poważne. Wyrosniete zęby "w górę" a na czas niestarte mozna przyciąc lub podpiłować ale przerastanie "w głąb" szczęki jest niestety nie do naprawienia ...
Łzawienie pojawia się jako skutek uciskania przerosnietego korzenia na nerwy wzrokowe
.... przepraszam za "niefachowe" okreslenia - nie jestem specjalistą - opisuję własnymi słowami problem który był opisywany przez specjalistów-weterynarzy ...

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline pali

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: zatarcie, opuchnięcie, ropa, łzawienie z oka
« Odpowiedź #28 dnia: 05 Sty, 2005, 12:58 »
wlasnie przez przerosniete zabki musialam uspic moja swinke morska [becze] . wydaje mi sie ze to nie przez to lzawia jej oczka bo nie unika twardego tak jak swika. juz od 2 dni jest wszystko ok. mam nadzieje ze jej to nie wroci

Jak jesienny błędny liść,
Takie jest życie człowieka,
Nie wie skąd przyszedł,
Dokąd ma iść,
I co go w życiu czeka.

kuba12

  • Gość
Odp: zatarcie, opuchnięcie, ropa, łzawienie z oka
« Odpowiedź #29 dnia: 05 Sty, 2005, 17:41 »
Mój szylek miał przerośnięte ząbki i  :(  :(  :(  Wiecie lepiej z ząbkami nie żartować

vka

  • Gość
Odp: zatarcie, opuchnięcie, ropa, łzawienie z oka
« Odpowiedź #30 dnia: 09 Lut, 2005, 08:58 »
szynszyla chrupka napisała:

newbielink:http://www.pupile.com/pup/pup_image.asp?imgID=12752 [nonactive]
Pomocy moj szylek ma coś na oku- jeśli doszło zdjecie to wyglada to tak-
proszę o pomoc ???
==========================
vka odpowiedziała:

Mnie nie udało się zobaczyć zdjęcia, wyskakuje jakiś błąd.
pozdr
vka

Wątek został wydzielony i przeniesiony do działu "Ostry Dyżur"
Jednoczesnie - prosze użytkownika "szynszyla chrupka" o bardziej szczegółowe opisanie problemu.
Zdjecie mozna takze przesłac na mój adres:
newbielink:mailto:andreas@szynszyle.aplus.pl [nonactive]
pozdrawiam - Moderator Andreas

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: zatarcie, opuchnięcie, ropa, łzawienie z oka
« Odpowiedź #31 dnia: 09 Lut, 2005, 11:51 »
Na zdjęciu oko wyglada jakby było zasłoniete "błoną" ...  Słyszałem już o takim przypadku, w Warszawie żyje sobie szczyl o imieniu Emil - jego obydwa oczka mają taka samą 'skazę" (nie wiem jak to nazwać ...) Emil był badany przez weterynarzy i jak dotychczas nie ustalono przyczyny takiego stanu, natomiast jedno jest pewne - Emilowi (takze pewnie i Twojej Chrupce) takie oko nie przeszkadza w prawidłowym widzeniu. Jedynie wyglad jest niezbyt ciekawy.
Ale - skoro takich przypadków jest wiecej - trzeba by wyjaśnić skąd się biorą i dlaczego tak się dzieje. Za chwilę wyslę zapytanie do znajomych lekarzy weterynarzy - zobaczymy co uda się ustalic.

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline Nemesis

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 45
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Gizmo
Odp: zatarcie, opuchnięcie, ropa, łzawienie z oka
« Odpowiedź #32 dnia: 09 Lut, 2005, 16:38 »
Nie wiem jak to jest z szynszylkami, ale inne zwierzeta takie jak np. pies choruja na zaćme (katarakta). Obiawy sa takie same jak u czlowieka (zmetnienie soczewki). Wiecej informacji na temat tej choroby oraz jej przyczyny w serwisie medycznym http://zacma.medserwis.pl/nm.asp?p=5,125,8 .

Offline bonitka

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: zatarcie, opuchnięcie, ropa, łzawienie z oka
« Odpowiedź #33 dnia: 09 Lut, 2005, 17:28 »
Koszatniczki rowniez choruja na zacme, glownie z powodu cukrzycy. To wlasnie wyglada na  zacme, ktora niestety prowadzi do slepoty. No ale weterynarzem (jeszcze) nie jestem wiec moge sie mylic.

Offline polak_12

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: zatarcie, opuchnięcie, ropa, łzawienie z oka
« Odpowiedź #34 dnia: 09 Lut, 2005, 21:01 »
moj szyl te| ma tak zacime

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: zatarcie, opuchnięcie, ropa, łzawienie z oka
« Odpowiedź #35 dnia: 10 Lut, 2005, 14:34 »
Odpowiedź którą otrzymałem od Dr Mileny
" ... zapytam: czy oko jest białe w całości tzn. czy nie widać tęczówki tylko cała gałka oczna jest mleczna czy może oko jest normalne tylko soczewka jest mleczna (tam, gdzie powinna być czarna źrenica jest mleko)? Czy na oku jest błonka z półprzezroczystej spojówki, która jeździ wraz z zamykaniem powiek? Czy oko łzawi, jest mrużone, leci z niego ropa itp... Proszę też o dokładniejsze zdjęcie jeśli trudno opisać zmiany.
Pozdrawiam

Milena Wojtyś - Gajda, lek.wet. ..."

Potrzeba więc dokładniejszego opisu - czekamy.

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline polak_12

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: zatarcie, opuchnięcie, ropa, łzawienie z oka
« Odpowiedź #36 dnia: 10 Lut, 2005, 18:56 »
u mojego szyla w dzien tego nie widac pojawia mu sie to dopiero wieczoroem i to mleko w tak jak by w srodku oczka (w zalonczniku daje zdiecie)

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Ania-weterynarz

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
    • http://www.lecznica.info
Odp: zatarcie, opuchnięcie, ropa, łzawienie z oka
« Odpowiedź #37 dnia: 17 Lut, 2005, 13:38 »
Oba zdjecia przedstawiaja zacme soczewki, czyli nieprzeziernosc soczewki. Szylek widzi na to oko,jak przez mgle, albo w ogole , w zaleznosci, jak mocno soczewka jest nieprzezierna. Zacma jest widoczna bardziej w nocy, bo wowczas zrenica jest rozszerzona i pokazuje soczewke. W dzien, gdy zrenica jest mocno zwezona i ma ksztalt tylko waskiego paseczka, praktycznie nie widac soczewki.
Przyczyn zacmy u szylek moze byc wiele, choc najczesciej sa to sprawy genetyczne. Cukrzyca, zacma mlodziencza, zacma na tle zaburzen immunologicznych to przyczyny rzadziej  spotykane.
 Na samym poczatku mozna probowac leczyc to kroplami Quinax. Jednak w juz rozwinietej zacmie zadne krople juz nie pomoga.

ecik

  • Gość
Odp: zatarcie, opuchnięcie, ropa, łzawienie z oka
« Odpowiedź #38 dnia: 17 Lut, 2005, 14:44 »
Ten szczyl o którym wcześniej pisał Andrzej, to nasz Emilek. Hogata, jego obecna właścicielka smarowała mu to oczko tym, o czym mówiła Ania, niestety nic to nie dało. Na szczęście mały dobrze sobie radzi.
Problem jest natomiast z ostatnio u nas urodzonym szczylkiem - Okruszkiem. U niego oba oczka są takie i ewidentnie zachowuje sie jak niewidomy zwierzak - wali łepkiem, bardzo ostrożnie chodzi, choć pewnie widzi zarysy, bo na półeczkach umie sie wspinać. Ale za to jest chłopak bardzo przyjaznym szczylkiem. a że pochodzi z tej samej matki i ojca co Emil, to chyba będziemy musieli zrezygnować z dalszego rozmnażania naszej kochanej parki :(

niezapominajka

  • Gość
Odp: zatarcie, opuchnięcie, ropa, łzawienie z oka
« Odpowiedź #39 dnia: 17 Lut, 2005, 19:57 »
Cytat: ecik
Problem jest natomiast z ostatnio u nas urodzonym szczylkiem - Okruszkiem. U niego oba oczka są takie i ewidentnie zachowuje sie jak niewidomy zwierzak - wali łepkiem, bardzo ostrożnie chodzi

Cytuj
pochodzi z tej samej matki i ojca co Emil, to chyba będziemy musieli zrezygnować z dalszego rozmnażania naszej kochanej parki  

Faktycznie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem  będzie nie  dopuszczać do narodzin kolejnych maluszków . Wygląda na to że rodzice przekazują w genach swoim maluchom tę chorobę ,a trzeba pamiętać ,że szylki to bardzo ruchliwe zwierzaczki i zaćma może im utrudniać poruszanie się .
Dobrze będzie udać się do weterynarza i "ulepszyć" :wink:  samczyka ,aby nie robił już kolejnych dzieciaczków ,podjęcie takiej decyzji zapobiegnie rozdzielenia kochającej się parki  . :)

pozdrowionka  [kwiatek]

Offline agata

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 23
  • Uzbierane migdały: 0
  • moj emilek (*)
Odp: zatarcie, opuchnięcie, ropa, łzawienie z oka
« Odpowiedź #40 dnia: 18 Lut, 2005, 14:06 »
czesc tu agata od emilka ktory ma oczko pokryte blonka. powiem wam ze emilek ma sie dobrze co do oczka stosowalam quinax i nie pomogl no coz tak czasem bywa . co do widzenia to powiem wam ze chyba cos tam przez to oczko widzi bo nie przekreca glowki tak jak to robi malka od moniki ktora ma jedno oczko pozatym skacze jak szalony i to na spore wysokosci wiec chyba nie jest tak zle. pozdrwiam  wszystkich

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: zatarcie, opuchnięcie, ropa, łzawienie z oka
« Odpowiedź #41 dnia: 18 Lut, 2005, 14:55 »
well well ;-) a widzieliście taki film Dare Devil ??  ;-) - nie zawsze konieczne są wszystkie zmysły zeby dobrze się bawić i świetnie się czuć. Coś mi podpowiada że taki Emil na ten przykład to by niejednego innego szczyla zakasowął na zawodach SczyloOlimpijskich
Zdrówka zyczę

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Anonymous

  • Gość
Odp: zatarcie, opuchnięcie, ropa, łzawienie z oka
« Odpowiedź #42 dnia: 23 Lut, 2005, 14:17 »
Ostatnio oczko mojej szylki jest ciagle zamkniete   tzn nie moze otworzyc i  rbie oklady z rumianku czy moze  to cos powaznego i uadac sie do lekarza?

/scalone przez Mysza
« Ostatnia zmiana: 11 Wrz, 2007, 17:27 wysłana przez Mysza »

vka

  • Gość
Odp: zatarcie, opuchnięcie, ropa, łzawienie z oka
« Odpowiedź #43 dnia: 23 Lut, 2005, 14:30 »
A czy jest jakiś wyciek ropny? Jesli tak to można zakropić kropelkami ze świetlika, ale radzę udać się do weta, być może będzie trzeba zrobić bakteriologię ( nie boli i jest tania) i jeśli coś wyjdzie to na podstawie tego badania wet będzie mógł przypisać odpowiednie kropelki.
pozdr
vka

niezapominajka

  • Gość
Odp: zatarcie, opuchnięcie, ropa, łzawienie z oka
« Odpowiedź #44 dnia: 23 Lut, 2005, 14:43 »
Powiedz czy oczko łzawi czy też ropieje ??
Powodem może być zapalenie spojówek ,infekcja  . Zbyt długi dostęp szylka do piasku może spowodować  stan zapalny ; newbielink:http://szynszyle.aplus.pl/forum/viewtopic.php?t=2985 [nonactive] ,jeżeli oczko łzawi można również szukać przyczyny w przerośniętych ząbkach : newbielink:http://szynszyle.aplus.pl/forum/viewtopic.php?t=2960 [nonactive] .Oczywiście to są tylko przypuszczenia  jednak  myślę że najlepszym rozwiązaniem będzie udać  się do weterynarza który zlokalizuje   przyczynę  jak również przepisze odpowiednie kropelki i da zastrzyk przeciwzapalny .

pozdrowionka  [kwiatek]

Anonymous

  • Gość
Odp: zatarcie, opuchnięcie, ropa, łzawienie z oka
« Odpowiedź #45 dnia: 23 Lut, 2005, 19:48 »
ale teraz  wzialam rumiankiem i oworzył i ma  normalne

Offline TiGrA

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 9
  • Uzbierane migdały: 0
  • PySiA, LuSiA nO I MySiA
Odp: zatarcie, opuchnięcie, ropa, łzawienie z oka
« Odpowiedź #46 dnia: 10 Maj, 2005, 15:50 »
Szylka wczoraj wieczorem jak zwykle sobie biegala po pokoiku i jak wyszla zza lozka to moj chlopak zwrocil  uwage ze przeciera sobie oczy lapkami.. zlapal ja zeby zobaczyc co to .. ogladal oko ale nie znalazl nic co np. moglo by jej tam wpasc.. wczorajszy wieczor Pysia caly czas tarla sobie to oczko i bylo one takie jakby zalzawione mocno.. i go  caly czas trzymala przymknietego... :(((( ...dzisiaj spala wiec nie duzo sie zauwazylo ale teraz wyciaglismy ja z klatki i chociaz dalej biega jak szalona po pokoju to oko nadal troche przymyka... ;/ w sumie juz nie tak bardzo jak wczoraj ale przymyka.. i widac ze futerko wokol oka ma caly czas ruszane.. bo takie zmiezwione... zastanawiamy sie czy udac sie juz do weta czy jeszcze sie wstrzymac.. bo moze jej to sie stopniowo zlagodzi..

Bardzo prosze o w miare szybka odpowiedz :) pozdrawiam

vka

  • Gość
Odp: zatarcie, opuchnięcie, ropa, łzawienie z oka
« Odpowiedź #47 dnia: 10 Maj, 2005, 21:34 »
Jak się nie poprawi idź jutro do weta. Jeśli masz możliwość to kup dzisiaj w aptece świetlik ( jest w kropelkach, wtedy łatwo wkropić do oczka, lub w ziołach, które trzeba zaparzyć a potem wkropić do oczka). Jeśli szylka ma podrażnione oczko to świetlik wypłuka paproki i złagodzi podrażnienie.
pozdr
Vka

Offline Niunia

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 244
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Eliza i Nunuś
Odp: zatarcie, opuchnięcie, ropa, łzawienie z oka
« Odpowiedź #48 dnia: 09 Cze, 2005, 15:20 »
@TiGrA, jak twoj szylek?wszystko ok z oczkiem ?

[hehe_jezyk] Sylwunia [hehe_jezyk]

Offline Slayer

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 9
  • Uzbierane migdały: 0
    • http://www.tatuaz.republika.pl
Odp: zatarcie, opuchnięcie, ropa, łzawienie z oka
« Odpowiedź #49 dnia: 22 Sie, 2005, 21:29 »
Pisałem wcześniej że szylek urodził się z jednym oczkiem zamkniętym.Ostatnio mama mu je wylizała(piszczał trochę przy tym)ale chyba dzieki temu otworzyło się ono.Dzis jednak jest znowu zamkniete i jak na razie ciagle takie pozostaje.
Gdy bylo otwarte to wygladalo raczej normalnie,ale nie wiem co sie dzieje???

 
Łzawienie oczu i "mleko"

Zaczęty przez annlynn_Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 24
Wyświetleń: 5209
Ostatnia wiadomość 17 Sie, 2016, 08:24
wysłana przez annlynn_
zapalenie ucha, ropa, nieprzyjemny zapach

Zaczęty przez MyszeczkaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 6959
Ostatnia wiadomość 09 Sie, 2005, 14:29
wysłana przez xenarthra
PRZEROŚNIĘTE ZĘBY ( ślinotok + łzawienie ) --> Poradnik

Zaczęty przez niezapominajkaDział zdrowie i higiena

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4069
Ostatnia wiadomość 18 Sty, 2005, 20:46
wysłana przez niezapominajka
problem z szynszylą / zęby / ropa

Zaczęty przez Dddarunia3Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 1745
Ostatnia wiadomość 21 Sty, 2019, 20:56
wysłana przez wolarczi
sklejone ropą oczko

Zaczęty przez sklejone ropą oczkoDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 2095
Ostatnia wiadomość 28 Maj, 2016, 13:58
wysłana przez gość
SimplePortal