hypothetical
29 Mar, 2024, 13:42

Autor Wątek: problem z zębami trzonowymi, siekaczami, ślinienie, ślinotok, dławienie, dławi, zabieg, przycinanie zębów, piłowanie, dokarmianie...  (Przeczytany 285054 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline xenarthra

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 456
  • Uzbierane migdały: 0

hakuna mata ta

Offline ewa i juz

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 429
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Puniaczka, Pusia i Spajka zapamiętam na zawsze
opis zachowania:
Pusiaczek kochany jakoś tak dziwnie się zachowuje - np. odmawia jedzenia gałązek ale już orzecha włoskiego rozpołowionego t z chęcią wcina. Nie ma objawów przerośniętych zębów takich jak sliniaczka więc powinno byc ok. Ale on juz z taką radością nie obgryza rolek od papieru toaletowego tylko Puniaczek załatwia takie sprawy. Zastanawiam się czy to jakaś taka zmiana w zainteresowaniach wynikająca ze zmiany osobowości czy też coś tam z tymi ząbkami nie ste tak jak trzeba.  Jak zwykle siedzi sobie i grzyta ząbkami - zawsze tak robił i Puniaczek tez tak robi. Chłopcy mają brzuszki ok, kupki ok, i wariują w piachu jak mało kto. Puio nie zmiennie pobiega po pokoju wytacza się w piachu i w ulubionym miejscu przysypia podobnie zresztą Puniaczek - nawet wczoraj skakali na siebie w celu ustalenia dominacji. Co jest z moją kochaną myszką?
podpowiedz Grażki - test migdałka
wynik: migdałek oblizany i odepchnięty
zauważalne ślinienie (śliniawka)
diagnoza: problemy z ząbkami
wizyta u weta: podcięcie dolnych przednich ząbków
zachowanie szylka: brak ochoty na jedzenie apatia, sen
dzień II
szynszylek zainteresowany jedzeniem ale tylko je wącha (zęby go bolą)
po zrobieniu papki (graulat z wodą i 1 dropsem marchewkowym) - wcina z pipety chętnie
karmienie aż do odmowy (nie na siłę)
wprowadzam karmienie 2x dziennie papką przez okres 1 tygodnia
Pusio ułożył się na ulubionym hamaczku i śpi (już nie na dnie klatki)

/scalone przez Mysza
« Ostatnia zmiana: 12 Wrz, 2007, 15:34 wysłana przez Mysza »

życie jest piękne - dalej tak uważam

Offline Grażka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 252
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
    • Szynszyle, które są kochane
Ewa; jeszcze przyszło mi do głowy takie pytanie: czy wcześniej też zauważyłaś niechęć Pusia do jedzenia rzeczy twardych - to znaczy czy symptomy pojawiały się stopniowo (oczywiscie wiem, że istnieje opcja - szczególnie przy dwóch szynszylkach, że można je przegapić) czy też nastąpiło to nagle?
Bo jeśli stopniowo to prawdopodobnie rzeczywiście wchodzi w grę nieprawidłowy zgryz, przerastajace zęby lub ich korzenie;
ale jeśli nagle - to może jest to kwestia jakiegoś 'wypadku'? np. może coś ostrego się wbiło w dziąsła albo między trzonowce, za języczek czy gdziekolwiek gdzie teraz boli i przeszkadza, może zrobił sie jakiś ropień albo któryś z ząbków trzasnął i teraz boli?
Którakolwiek z tych przyczyn powodując niechęć do przezuwania spowodowałaby też w konsekwencji przerost widocznej częsci (nieścieranych teraz) zębów - w tym przyciętych własnie z powodu przerostu - siekaczy

Czy weterynarz oglądał tył mordki za pomocą wziernika? czy skupił się tylko na przednich - widocznych ząbkach?
Jeżeli nie zajrzał w głąb - dobrze byłoby to zrobić jak najszybciej by ocenić co dzieje się w okolicach trzonowców i w ogóle w tamtej części jamy ustnej; jeżeli to jakiś drobny, a  łatwy do usunięcia 'feler' typu drzazga czy 'cóś' podobnego, to im szybsza interwencja tym lepiej dla zgryzu, bo jest jeszcze szansa na jego samoitne - pod wpływem ścierania - wyrównanie.

Anioły są bezpłciowe, mogą się rozmnażać jedynie przez agitację - S J L ;-)

Offline ewa i juz

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 429
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Puniaczka, Pusia i Spajka zapamiętam na zawsze
dzień III (ranek)
Pusio nie ma już śliniaczki ale nie chce jeść tej papki co wczoraj
nie zmuszam kochanego szylaczka - zobacze co będzie wieczorem

życie jest piękne - dalej tak uważam

Offline ewa i juz

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 429
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Puniaczka, Pusia i Spajka zapamiętam na zawsze
wieczorem odmawia jedzenia - nawet na siłę nic się nie da wcisnąć wszystko wypływa
wyję jak bóbr
dzień III
Pusio odmawia jedzenia - nie chce pić nie chce gerberka siedzi osowiały
idę dzisiaj do weta - przyjmuje od 12
siedzę w pracy zapuchnięta
jeśli poprzerastały korzenie do oczodołów to nie wybudze go z narkozy :(
przy przerośnięciu nie można nic zrobić a ja nie dam mu się męczyć - nie zniosę tego

życie jest piękne - dalej tak uważam

Offline ewa i juz

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 429
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Puniaczka, Pusia i Spajka zapamiętam na zawsze

życie jest piękne - dalej tak uważam

Paulinka_Rafała

  • Gość
Najważniejsze to być dobrej myśli.Czekamy na informację co z Twoja szylka...

Offline ewa i juz

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 429
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Puniaczka, Pusia i Spajka zapamiętam na zawsze
idę z Pusiem do weta - jest w stanie strasznym nic nie je nic nie wydala i ma problemy z peniskiem, przerost korzeni zębęw tylnych dolnych - pewnie dzisiaj się rozstaniemy - nie odpisuj - bo nie mogę czytac tak się czuję

życie jest piękne - dalej tak uważam

Offline ewa i juz

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 429
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Puniaczka, Pusia i Spajka zapamiętam na zawsze
Pusio nie żyje pękła mu żuchwa w czasie operacji - proszę nie piszciwe nic o tęczowym mieście i niebie dla szylków bo ja w to nie wierzę - wierzę natomiast w to że już nie cierpi - a teraz muszę się zająć Puniaczkiem i poszukać mu koniecznie jakiejś kobiety ale nie czarnej bo on jest czarny i nie szarej bo Pusio byłszary i nie mogłabym na nią patrzeć

życie jest piękne - dalej tak uważam

Offline Grażka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 252
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
    • Szynszyle, które są kochane
:-(
pamiętam go zawsze przy Tobie od chwili gdy się poznałyśmy; to tak jakby odszedł stary znajomy ...
bardzo mi przykro, siedzę, pisze, a łzy płyną same; jednak decyzja jaką podjęłaś była najlepszą rzecza jaką jeszcze mogłaś dla niego zrobić...

Anioły są bezpłciowe, mogą się rozmnażać jedynie przez agitację - S J L ;-)

Offline Fiolka

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 622
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mysia-standart,Czapuś-beż polski,Dibek-biała mozai
 :(BARDZO MI CIĘŻKO I STRASZLIWIE PRZYKRO :smut: :smut: :smut: :cry: :cry: :cry:

...a moje szylki są kochane.....królisia Bunny też...

Offline aneta_117

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Orzeszek, Chrupcia, Paprotka,Mamba, Budrys
    • forum gryzoniowe

^Chwila która trwa może być najpiękniejszą z Twoich chwil^ - DŻEM

vka

  • Gość
Przykro mi, bardzo. To takie kruche istotki...:(
Vka

/scalone przez Mysza
« Ostatnia zmiana: 12 Wrz, 2007, 15:35 wysłana przez Mysza »

Aska

  • Gość
MOJ 12 LETNI SZYLEK MA PROBLEMY Z JEDZENIEM.EWIDENTNIE ODCZUWA BOL W CZASIE GRYZIENIA. PEWNIE MA PRZEROSNIETE ZABKI.NAJGORZEJ ZE NIE MOGE Z NIM ISC DO WET BO GDY BYL MLODSZY LEDWO PRZEZYL PODROZ DO WET TO CO DOPIERO TERAZ.
JESTEM NAPRAWDE ZALAMANA BO BARDZO GO KOCHAM(TYLE LAT JESTESMY RAZEM)
ZUPELNIE NIE WIEM CO ROBIC.CZY MOZNA SAMEMU JAKOS ZETRZEC ZABKI.CZY SZYLCE MOZNA COS PODAC PRZECIWBOLOWEGO.
RATUNKU! :( :(

Aska

  • Gość
Nie dodalam ze biedna szylka strasznie schudla...i czesto piszczy...serce mi sie kroi!

Offline Grażka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 252
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
    • Szynszyle, które są kochane
Sama niewiele zdziałasz z kwestii przerastajacych zebów (jesli one sa problemem, choć z twojego opisu wyndaje się ze tak)
Możesz natomiast pomóc mu nie zginąć z głodu. To jednak nie wyeliminuje problemu i o ile nie nastąpi interwencja ze strony weterynarza - jedynie przysporzy mu na dłuższa metę cierpień. Daje jednak czas by rozpocząć diagnostyke i zainicjowac jakieś leczenie.

Najprostszym sposobem jest podanie drobno zmielonego (np. w maszynce do mielenia kawy - po jej uprzendim dokładnym wyczuszczeniu) granulatu zmieszanego z wodą, sokiem przecierowym , jogurtem lub gerberkiem (owocowym deserkiem dla dzieci) - warto poeksperymentowac co szylek lubi; do tego można dodać drobno pokrojonego sianka, zmielonych płatków owsianych, pyłku pszczelego, ziół (mięta, hibiskus, pokrzywa - najłatwiej dostępne w saszetkach herbat ekspresowych), startego jabłuszka, marchewki. W tym czasie kontrolowac wagę ciała. jesli się utrzymuje lub wzrasta - jest ok; jesli maleje - trzeba zwiększyć dobową ilośc jedzenia.
« Ostatnia zmiana: 28 Kwi, 2006, 20:23 wysłana przez Grażka »

Anioły są bezpłciowe, mogą się rozmnażać jedynie przez agitację - S J L ;-)

Offline Grażka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 252
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
    • Szynszyle, które są kochane
ps. skąd jesteś? W W-wie jest dobry weterynarz od ząbków..

Anioły są bezpłciowe, mogą się rozmnażać jedynie przez agitację - S J L ;-)

Offline _SmErFeTkA_

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 605
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pchełek-beż, Duszek-biały, Florek-standart :)
A może zamówić wizyte domową? Skoro szynszylek stresuje sie podczas jazdy samochode(bo chyba o to chodzi) dobrzeby było znaleźc weterynarza który przyjechałby do domu.

(\_/)       
(o.o )   // <--- szynszylek :)
(> < )//

Aska

  • Gość
Dzieki za odp. Jestem z w-wy. Bede wdzięczna za namiary na dobrego wet.Wezwe wet do domu bo to jedyne wyjscie...
Staram sie szylke karmic rozdrobnionym pokarmem ...tylko ze nie wiem czy nie jest to bledne kolo.Jak szylek nie bedzie gryzl twardych rzeczy to z zabkami bedzie coraz gorzej. :(

Aska

  • Gość
Kurcze ludzie maja tyle problemow z szylkami a moj przez tyle lat byl zdrowiutki i b.wesoly..
A tu teraz takie nieszczescie.

Offline Nutka

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 41
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Cześć Asiu!
Zacznę od tego, że koniecznie musisz do weta się udać bo nie ma żartów!!! Daję Ci namiary na dr Bieleckiego, który moją Stokrotkę wyprowadził ze stany beznadziejnego jeśli chodzi o zęby! Tylko musisz mu wszystko opowiedzieć!
Oto namiary:
dr n wet. Wojciech Bielecki - specjalista patomorfolog
Warszawa, ul. Grochowska 22
tel. (022) 810-06-11
Warszawa ul. Powstańców Śląskich 101
tel. (022) 638-39-14 konsultacje, poniedziałki godz. 19
Warszawa, ul. Nowoursynowska 159 c
Wydział Med. Wet. SGGW
pon. śr. piątki 16.00 do 16.30
tel. (022) 847-37-40
tel. (022) 853-09-54
Warszawa Al. Niepodległości 24/30
tel (022) 643-23-46 konsultacje, środa 17 - 21
mail: bieleckiw@alpha.sggw.waw.pl

Pozostałe adresy i telefony są z różnych źródeł dlatego wcześniej zadzwoń;
Dr Wojciech Bielecki przyjmuje także:
Środa    18-21    Elwet Al.Niepodległości (tel. 843 2346)
Czwartek   18-21    Powst.Śląskich 101 (tel. 638 3965)
Piątek   18-19    Wiosenna 2 (tel. 818 7570)
Sobota   8-11    Schroegera (tel. 834 5453)

Agnieszka(R.I.P. Nutka, Bianeczka i Stokrotunia)

Offline Nutka

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 41
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Sorki, wywaliło mnie z serwera.
No więc jak będziesz u Bieleckiego, to wszystko mu opowiedz i co podejrzewasz. I zapytaj o dr Jodkowską. Ona jest stomatologiem zwierzęcym i jest tez rewelacyjne i przyjmuje tam gdzie Bielecki na SGGW!!!
 Dobrze, a teraz karmienie. Musisz koniecznie malucha karmić, a jak nie chce to na siłę!! Sam rzmoczony granulat nie wystarczy. Mojej Stokrotce Bielecki zapisał dietę kondycyjną tj.:
1 łyżeczka mielonych orzechów (ziemne nie solone, laskowe, migdałki);
 1 łyżeczka mielonych  płatków zbożowych (mogą być owsiane);
1 łyżeczka mieloneo siemienia lnianego;
0,5 żółtka na twardo;
3 - 4 łyżki soku marchewkowego (najlepszy jest Kubuś)
To wszystko wymieszaj, i podawaj tak, żeby mały zjadł całość w ciągu dnia, bo to jest jedna porcja. I pilnuj, żeby pił! To bardzo ważne!!!!
I nie czekaj tylko leć do weta. Koniecznie bo to niestety nie są błahe sprawy!!!
Trzymamy kciuki i czekamy na wiadomości. Napisz co i jak i jeśli masz jeszcze jakieś pytania. Chętnie pomogę!!!

Agnieszka(R.I.P. Nutka, Bianeczka i Stokrotunia)

Sweetie

  • Gość
Juz wczesniej pisalam watki o Mysi tzn ze miala skracane zabki i nie mogla jesc... teraz juz jest wszystko w porzadku z jedzonkiem tylko ze slini sie :( i wygryza sobie futerko :( cale lapki ma gole :( i na brzuszku wygryzla futerko... ogolnie jest bardzo zywa Nie wiem czym to moze byc spowodowane to slinienie czyzby znow cos z zabkami :(( pomozcie prosze. . .  slyszalam tez ze szynszylki wygryzaja futero jak jest im smutno ale ja spedzam z nia duzo czasu co wieczor jest wypuszczana. . .  nawet gania sobie po calym mieszkanku i mowimy do niej z rodzicami.... zauwazylam tez ze jest tak jakby znerwicowana na kazdy malutki szelest reaguje gwaltownie...
pozdrawiam i dziekuje za kazda odpowiedz

Offline Grażka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 252
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
    • Szynszyle, które są kochane
Skracanie ząbków nie zawsze likwiduje problem; o ile korzenie zębów są przerośnięte moga uciskać ślinianki - stąd to ślinienie; szczególnie po jedzeniu;
łyse łapki - moga być dwie przyczyny; po pirwsze ślina z resztkami jedzenia wypływajac z pyszczka brudzi jej futerko i skeja je w sztywne strąki, których szylki nie lubią; w ramach toalety - Mysia może je po prostu wyskubywać; ale może być tez i tak, że te ząbki ją bolą i gryzie się z bólu;
Podobnie jeśli te ząbki stanowia dla niej dyskomfort (bolą) może to wpływac na jej zachowanie powodując zwiększoną nerwowość - podobnie jak my bylibyśmy nadwrażliwi gdyby paskudnie bolał (lub choć długotrwale ćmił) nas ząb.

Anioły są bezpłciowe, mogą się rozmnażać jedynie przez agitację - S J L ;-)

Sweetie

  • Gość
Czyli musze odwiedzic znow weterynarza :( myslalam ze juz sie to skonczy :( hmm... Mysia nie chce jesc ani galazek ani nic twardego mozliwe zeby w ciagu 2 miesiecy znow jej te zabki tak podrosly ??

 
Problem z "nowymi"

Zaczęty przez szyszka95Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 1480
Ostatnia wiadomość 28 Mar, 2017, 01:19
wysłana przez M___M
Problem z kupnem karmy w małej miejscowości -> zakupy przez Internet

Zaczęty przez IlonaDział Żywienie

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 5717
Ostatnia wiadomość 31 Sty, 2009, 23:34
wysłana przez greatdee
Woliera na metr pięćdziesiąt i problem z półeczkami - skąd wziąć ? [Wrocław]

Zaczęty przez TanDział Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 4664
Ostatnia wiadomość 26 Lut, 2010, 22:06
wysłana przez Basia_W
problem- szynszylek leży i nie reaguje, ciężko oddycha

Zaczęty przez szynszylolDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 3328
Ostatnia wiadomość 13 Paź, 2014, 22:28
wysłana przez marcsl
Problem z Szynszylem - ospałość, praktycznie brak aktywności.

Zaczęty przez Nogad_21Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 17087
Ostatnia wiadomość 16 Sie, 2010, 10:27
wysłana przez Mysza <")))/
SimplePortal