hypothetical
28 Mar, 2024, 15:55

Autor Wątek: problem z zębami trzonowymi, siekaczami, ślinienie, ślinotok, dławienie, dławi, zabieg, przycinanie zębów, piłowanie, dokarmianie...  (Przeczytany 285025 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Ten wątek posiada wiadomość oznaczoną jako najlepsza odpowiedź. Aby ją zobaczyć kliknij tutaj.

MagdaB

  • Gość
Cześć, chciałam się dowiedzieć, czy moja szynszylka nie jest przypadkiem chora. Już dwa razy po powrocie do klatki ze spaceru zaczęła sie jakby dusić, usiłowała wymiotować, co prawda śliniła się tylko, ale wyglądała przy tym bardzo niepokojąco. Przewracała się i wyglądało jakby mdlała. Po wymasowaniu brzuszka wszystko wracało do normy, ale wolałabym wiedzieć co powoduje takie objawy, czy to wzdęcie, czy stanęło jej coś w gardle czy jeszcze coś innego. Jeśli ktoś umiałby mi odpowiedzieć to bardzo proszę. Aha, dodam, że Tosia ma dopiero 5 miesięcy.
Na wszelki wypadek podam też swojego maila: madziam2@o2.pl
Magda
« Ostatnia zmiana: 11 Wrz, 2007, 16:51 wysłana przez Mysza »

Offline Balbinka

  • ~Rządzący Kąpielą~
  • ***
  • Wiadomości: 195
  • Uzbierane migdały: 0
Może ma w pyszczku sierść i nie może się jej pozbyć?

Offline milka004

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 891
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.szynszyle.info/forum
Ja tu raczej podejrzewam przerosniete korzenie zebow.
Wymioty u szynszyli sa bardzo rzadkie i kiedy juz wystepuja nalezy koniecznie wybrac sie do weta (powiedz z jakiego miasta jestes moze bede miala jakiegos polecanego co zna sie na szylkach).
W jakich momentach wystepuja te wymioty i czy sa to wymioty czy raczej wyglada na bardzo duza produkcje sliny- czy dzieje sie tak kiedy chce cos zjesc??

MagdaB

  • Gość
Jestem z Łodzi, a właściwie masz rację, to wygląda jak bardzo duża produkcja śliny, a do tego porusza się tak jakby miała torsje, ale nic poza śliną nie wypluwa. Pręży się i męczy biedulka. Zdarzyło jej się to dwa razy gdy zaczynała posiłek po wieczornym bieganiu.

Offline milka004

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 891
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.szynszyle.info/forum
Kiedys czytalam o takim przypadku ale dokaldnie nie pamietam co bylo przyczyna, szylka wytwarza duzo sliny poniewaz jedzienie sprawia jej bol i chce zmiekczyc pokarm.
Poszukam tej osoby co miala tego szylka postaram sie jak najszybciej ale mysle ze powinnas sie juz wybrac do weta.
Niestey nie mam zadnego weta z Lodzi, ale i tak powinnas kogos odwiedzic.

Offline milka004

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 891
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.szynszyle.info/forum
Dostalam jedna odpowiedz!
Nie mam narazie kontaktu z ta osoba ale mozliwe ze jeszcze bede miala!

Cytat: Grażka
problem rozwiazał się  (o ile pamiętam )
następująco - okazało się,. ze przyczyną nadmiernego wytwarzania śliny
było podaawanie do zgryzania gorzkich gałązek (nie pamiętam - chyba aronii?)
Jesli to nie gorzki pokarm jest temu wienien - to pierwsze podejrzenie
pada chyba niestety na przerost zębów i ucisk na gruczoły wytwarzajace
ślinę.

MagdaB

  • Gość
Nie daje jej nic gorzkiego do jedzenia, w takim wypadku chyba dzisiaj odwiedzimy weta. Szkoda mi jej, tak sie wtedy męczy. I nawet czasem przewraca się, jakby mdlała. Dzięki za radę. Po wizycie u lekarza dam znać jak to się skończyło.
Gdyby ktoś jeszcze miał jakieś sugestie to bardzo proszę.

Offline milka004

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 891
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.szynszyle.info/forum
Dostalam wlasnie odpowiedz od wet. Ani Ryś, zacytuje:

Cytuj
To co opisujesz to obajaw wadliwego uzebienia lub wytw. sie ropnia w
jamie ustnej.
Ta osoba nic sama nie zrobi w domu!!! Musi isc do wet.,aby ogladnal
dokladnie uzebienie policzkowe szylki (najprawdopodobniej w lekkiej
narkozie).Lekarz powinien wyrownac przerosniete zeby i obadac przy nie
ma przerostu korzeni w kier. zuchwy.
 Aha! Ona tej sliny nie wytw. z bolu, a jedynie z podraznienia.

MagdaB

  • Gość
Byłam z nią wczoraj u lekarza, obejrzał jej ząbki, stwierdził, że są w porządku, osłuchał (serduszko zdrowe) i stwierdził, że najprawdopodobniej jest to dławienie się, a raczej niemożność oddychania (i wtedy traci przytomność).  Wychodzi na to, że gdy Tosia biega w soboty, to pozwalam jej na za długi spacer ( w tygodniu są to ok. 3 godziny, w sobotę 5). Gdy wraca do klatki to jest już tak głodna, że zaczyna za łapczywie jeść. Napycha sobie pyszczek jedzonkiem i nie potrafi tego całego naboju połknąć. Wtedy oczywiście nie może oddychć, traci przytomność, stara się albo połknąć to co ma w gardle, albo zwrócić (stąd wydzielanie śliny). Weterynarz poradził mi, żeby sobotni dłuższy spacer dzielić na dwa krótsze z przerwą na posiłek, a dodatkowo dał mi kropeli, gdyby Tosia się dusiła, żeby poprawić zdolność oddychania.
Mam nadzieje, że moje żarłoczne zwierze już nie będzie się tak opychać bez umiaru (a przynajmniej postaram się tego dopilknować) i że diagnoza była poprawna.
Dziękuję i pozdrawiam Magda

Offline milka004

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 891
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.szynszyle.info/forum
Z tymi zebami to jest tak ze nie zawsze mozna zobaczyc przerost korzeni bez zdjecia, jak znajde to podam ci strone angloj. MAM!!
To moja stara wypowiedz dot. zebow:
http://www.dacross.demon.co.uk/chinchilla/
Cytuj
Na pierwszej stronie widzisz zabale szylka, pozniej wchodz jeszcze w te linki. Dobre zdjecia sa w "Dental disease in chinchillas". Ostatnie zdjecie rentgenowskie ukazuje to czego nie mozna zobaczyc golym okiem tylko na przeswietleniu (...). Na tym przeswietleniu korzenie zebow wbijaja sie szylkowi w oczko co bardzo mocno boli, i przez to maga byc tez problemy z oczkami. Bol w tym przypadku wystepuje tez przy pobieraniu pokarmow.

Anonymous

  • Gość
Moj szef ma poklejona siersc na glowie i na brzuch,jest slaby i nie moze dobrze utrzymac rownowagi??jak by ktos wiedzal co mu jest prosil bym o szybka odpowiedz.
« Ostatnia zmiana: 11 Wrz, 2007, 19:48 wysłana przez Mysza »

Offline Freeman

  • ~Znajacy Się Na Migdałach~
  • ***
  • Wiadomości: 58
  • Uzbierane migdały: 0
NATYCHMIAST DO WETERYNARZA!

Nie chcę cię straszyć, ale najprawdopodobniej twój gryzoń ma nieprawidłowo wykształcone zęby. Może być to spowodowane dwiema przyczynami:

1. brak kostki wapiennej lub innego przedmiotu, na którym mógłby ścierać zęby

2. wada genetyczna (miała to moja pierwsza szylka), która powoduje nadmierny rozrost zębów trzonowych i w konsekwencji ostry stan zapalny jamy ustnej.

w obu tych przypadkach musisz natychmiast udać się do weterynarza celem sprawdzenia czy jeszcze coś można zrobić, aby go uratować. Kiedy moja była w tym stanie, było już za późno.

Radek & Dorotka, gg: 1488763 i 2488763, tel. 888 550 209, Warszawa

Offline Grażka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 252
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
    • Szynszyle, które są kochane
Witaj! Rzeczywiście - do weterynarza i to jak najszybciej!!
Napisałeś bardzo mało - napisz czym jest poklejona ta sierść, jak je Twój szynszylek, co je, czy ma normalne twadre/acz sprężyste/ bobki, czy stan ten pojawił sie nagle czy pogłebiał od dawna - krótko mówiąc napisz tyle ile się da!

Anioły są bezpłciowe, mogą się rozmnażać jedynie przez agitację - S J L ;-)

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Gabriela Kaim

  • Gość
Witam wszystkich mam problem z szylka trzy letnią jak je pokarm lub cos innego to się dławi i strasznie je powoli a pod brudką zauważyłam ze ma małe miejsce bez futerka goła skórkę.Co to może być pomóżcie.

Offline Fiolka

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 622
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mysia-standart,Czapuś-beż polski,Dibek-biała mozai
Może cos z ząbkami  nie tak :( A to gołe miejsce pod bródką ,to może grzybica.Na twoim miejscy pojechałabym z nim jak najszybciej do weterynarza(znającego się na gryzoniach) :?

...a moje szylki są kochane.....królisia Bunny też...

Anonymous

  • Gość
nie ma co zwlekac,to powazna sprawa :( tez proponuje wizyte u weta,ewentualnie mozesz napisac na ten mail : weterynarz@wp.pl   - to do super weterynarz Anny Rys,mi bardzo  pomogla,bo u mnie nie ma dobrych wetow od futerkowych,ale wydaje mi sie,ze ona ma internet w pracy,bo czasami jak pisalam w weekend odpisywala dopiero w poniedzialek,ale chyba az tak dlugo nie mozesz czeakc - rob jak uwazasz,zeby tylko szynszylce nic sie nie stalo  :|

Offline Niunia

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 244
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Eliza i Nunuś
to znowu ja,znalazlam jeszcze jeden adres do weta: zwierzegzot@vetserwis.pl  ale tak jak Ci pisalam,watpie,zeby ktos odpisal na weekendzie !

[hehe_jezyk] Sylwunia [hehe_jezyk]

ewa2_1982@o2.pl

  • Gość
Czesc!Moj 8-letni szylek b.schudl i nie moze jesc.Bierze do pyszczka,po czym popiskuje i podnosi glowke do gory,jakby cos go bolalo.Weterynarz obcial mu zabki,ale on nadal ma problem.Co to moze byc?Poza tym dobrze,nie jest osowialy.

vka

  • Gość
Ewa a czy Twój szylek miał robione prześwietlenie! to ważne bo może ząbek wrasta w górę.
Skąd jesteś, byłaś u sprawdzonego weta?
Pozdr
Vka

ewa2_1982@o2.pl

  • Gość
Nie miał prześwietlenia,jestem z Poznania,nie znam tu dobrych lekarzy dla szynszyli:(

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Koniecznie prześwietlenie RTG - trzeba by sprawdzić czy korzenie nie sa przerosnięte ...
tak jak radzi vka ...

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline syyyylwia

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Wiadomości: 74
  • Uzbierane migdały: 0
Powinnaś go dokarmiać i uzupełniać płyny. Bardzo dobra jest glukoza rozpuszczona w wodzie. Co do jedzenia to mozna miksować szylkowi jego dotychczasowy pokarm, czyli granulat , sianko, rozwodnic lekko np. z rumiankiem i podawac przez strzykawkę.
Pisałaś, ze szylak nie je. A pije normalnie?

Offline Piterek

  • ~Rządzący Kąpielą~
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Fonic"Ksiezniczka"Konsta"Claudi"Jasminka"Balbinka"
    • http://www.nuh.pl
Witam przykra sprawa      znalazlem ten  adres na naszym forum    http://www.vetopedia.pl/index.php?mod=lecznice&catg=search       w  szukaj  wpisz  Poznań    poszukaj tutaj klinike  dla szylka   chociarz tyle moge pomóc :(    mam nadzieje  ze  bedzie dobrze

KOniecznie napisz co z szylkiem

Pozdrawiamy  "Fonic"  ,"Ksiezniczka +2 z trojaczkow", "Konsta" ,  "Claudi","Jasminka", "Balbinka"
Oraz ja Piterek  :P
Bardzo przepraszam za błędy stylistyczne i ortograficzne :(

 
Problem z "nowymi"

Zaczęty przez szyszka95Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 1470
Ostatnia wiadomość 28 Mar, 2017, 01:19
wysłana przez M___M
Problem z kupnem karmy w małej miejscowości -> zakupy przez Internet

Zaczęty przez IlonaDział Żywienie

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 5701
Ostatnia wiadomość 31 Sty, 2009, 23:34
wysłana przez greatdee
Woliera na metr pięćdziesiąt i problem z półeczkami - skąd wziąć ? [Wrocław]

Zaczęty przez TanDział Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 4655
Ostatnia wiadomość 26 Lut, 2010, 22:06
wysłana przez Basia_W
problem- szynszylek leży i nie reaguje, ciężko oddycha

Zaczęty przez szynszylolDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 3322
Ostatnia wiadomość 13 Paź, 2014, 22:28
wysłana przez marcsl
Problem z Szynszylem - ospałość, praktycznie brak aktywności.

Zaczęty przez Nogad_21Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 17075
Ostatnia wiadomość 16 Sie, 2010, 10:27
wysłana przez Mysza <")))/
SimplePortal