hypothetical
28 Mar, 2024, 09:34

Autor Wątek: grzybica, łyse miejsca, łuszcząca się skóra  (Przeczytany 237716 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: grzybica, łyse miejsca, łuszcząca się skóra
« Odpowiedź #50 dnia: 26 Gru, 2004, 20:25 »
Maritko - bardzo trudno jest Ci cokolwiek pomóc. w takich przypadkach konieczna jest wizyta u wterynarza który obejrzy co się dzieje i zaordynuje jakiś lek ...
Na odległosć bez obejrzenie niewiele umiemy poradzic ...

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

szynszyl

  • Gość
Odp: grzybica, łyse miejsca, łuszcząca się skóra
« Odpowiedź #51 dnia: 21 Sty, 2005, 13:01 »
Mój szynszyl nie ma sierści wokół nosa, ale tylko z jednej strony :?
Nie weim co mu jest możecie coś doradzić?? Mam z nim iśc do weterynarza??

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: grzybica, łyse miejsca, łuszcząca się skóra
« Odpowiedź #52 dnia: 21 Sty, 2005, 14:10 »
Tak - weterynarz powinien to obejrzeć.
Za chwilę otrzymasz pomoc w Poradnikach ;-) a w międzyczasie powiedź nam:
Czy szynszyl mieszka sam? Jak długo obserwujesz taki stan ?

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

niezapominajka

  • Gość
Odp: grzybica, łyse miejsca, łuszcząca się skóra
« Odpowiedź #53 dnia: 21 Sty, 2005, 17:17 »
Moim zdaniem to mogą być objawy grzybicy woszczynowej , lub strzygącej   ,dlatego właśnie odsyłam Cię do poczytania na ten temat poradnika : newbielink:http://szynszyle.aplus.pl/forum/viewtopic.php?t=2978 [nonactive]
Uważam ,że jak najszybciej  powinieneś  udać się do weterynarza objawy które opisujesz mogą wskazywać na chorobę szylka i myślę że tylko wet może ocenić stan Twojego malucha ,jak również poradzić  co dalej robić .
Takich spraw nie należy bagatelizować .

pozdrowionka [kwiatek]

Anonymous

  • Gość
Odp: grzybica, łyse miejsca, łuszcząca się skóra
« Odpowiedź #54 dnia: 21 Sty, 2005, 17:49 »
To jest jakiś tydzień.
Ma on to koło lwych wąsów. Wąsy są koło naskórka jakieś żółte.
Mieszka on sam, nie dawno sie do mnie "przeprowadził" z zoologicznego.
Jeśli to grzybica czy to groźne dla niego??

Offline Asienkha

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szylosław, Myszka, Antoś i Wojtuś
Odp: grzybica, łyse miejsca, łuszcząca się skóra
« Odpowiedź #55 dnia: 21 Sty, 2005, 17:49 »
czesc jestem tu po raz 1 wiec slabo sie orientuje jak tu działać. Mam 2 szynszylki-parkę, u dziewczynki na uszku pojawila sie taka czerwona plamka, jakby jej zeszla skórka, Myszka też nie ma włosków na nosku, ale mysle ze nie ma ich po skaleczeniu(niedawno sie skaleczyla w tym miejscu). Bylam u weta ale on słabo sie zna na szylach, dal mi masc, której oni bardzo nie lubią, czy gdy im smaruje uszka to boli im?

vka

  • Gość
Odp: grzybica, łyse miejsca, łuszcząca się skóra
« Odpowiedź #56 dnia: 21 Sty, 2005, 17:58 »
Asieńko jaka maść przypisał Ci wet?
Pozdr
vka

Offline Asienkha

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szylosław, Myszka, Antoś i Wojtuś
Odp: grzybica, łyse miejsca, łuszcząca się skóra
« Odpowiedź #57 dnia: 21 Sty, 2005, 18:02 »
nie wiem jak masc sie nazywa, bo nałożył ją w jakies pudełeczko plastikowe, ale jest żółta i mocno czuć woskiem od niej, pokazalam weterynarzowi jakie proponujecie nazwy masci na forum, a on wybral z tych nazw, ze moja masc to cos takiego jak "fungiderm"

Offline Asienkha

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szylosław, Myszka, Antoś i Wojtuś
Odp: grzybica, łyse miejsca, łuszcząca się skóra
« Odpowiedź #58 dnia: 21 Sty, 2005, 18:22 »
mój szynszylek ma grzybice na uszku, od 3 dni ją leczę maścią o nieznanej nazwie(od weta). Weterynarz nie zna sie na szynszylach, wiec boje sie ze moze złą maść mi przepisał. pa jakim czasie powinno sie polepszyć, albo pogorszyć :cry: kupilam też puder daktarin i wsypalam troszke do piasku, ile powinnam jego wsypać, i czy dosypywać?

/scalone przez Mysza
« Ostatnia zmiana: 11 Wrz, 2007, 17:07 wysłana przez Mysza »

Offline Asienkha

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szylosław, Myszka, Antoś i Wojtuś
Odp: grzybica, łyse miejsca, łuszcząca się skóra
« Odpowiedź #59 dnia: 22 Sty, 2005, 12:35 »
ja już wiem ile, byłam u innego weta i tamten powiedział ze maść, którą dostalam u poprzedniego, tylko mogła pogorszyć ich stan, teraz dostalam IMAVEROL, ciesze sie. Wet powiedzial zeby ją stosować 10 dni i do tej pory powinno sie polepszyć.:)

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: grzybica, łyse miejsca, łuszcząca się skóra
« Odpowiedź #60 dnia: 23 Sty, 2005, 11:43 »
Dobrze ża poszłaś do innego weterynarza ... Imaverol na pewno poskutkuje.
Profilaktycznie do piasku mozna dosypywac Daktarin, ale weterynarze na pewno Ci o tym powie.

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline Asienkha

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szylosław, Myszka, Antoś i Wojtuś
Odp: grzybica, łyse miejsca, łuszcząca się skóra
« Odpowiedź #61 dnia: 27 Sty, 2005, 10:33 »
Niestety spodziewam się, że imaverol słaboo działa na mojego szylka. Stosuje go już 5 dzień i futerko nie odrasta, nie widać poprawy. A nawet dziś zauważyłam, że się powiększa. Miał łysinke dookoła oczka, a teraz ma jeszcze malutką koło noska, i ta koło oczka się powiększa :( kto wie dlaczego to nie działa, i czemu łysinka nie zmniejsza się? czy potrzeba na to więcej czasu? A myślę, że gdyby lek dobrze działał to grzybica by sie nie przenosiła i nie powiększała. Prosze napiszcie dlaczego mu to nie pomaga :(

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: grzybica, łyse miejsca, łuszcząca się skóra
« Odpowiedź #62 dnia: 27 Sty, 2005, 11:30 »
Organizm może być ogólnie osłabiony więc grzybica jest "bardziej aktywna" - dlatego sie przenosi. Kontynuuj leczenie przez okres jaki zaordynował weterynarz - a tuz przed zakończeniem leczenia umów się na kolejna wizytę. Jeśli ten preparat nie zadziała to weterynarz zastsuje inne środki.
=====
Jeśli zauważasz że postep grzybicy jest wyraźny - idz do weterynarza już teraz ... sama najlepiej widzisz jak wygladało to na poczatku a jak teraz ...

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

niezapominajka

  • Gość
Odp: grzybica, łyse miejsca, łuszcząca się skóra
« Odpowiedź #63 dnia: 27 Sty, 2005, 12:17 »
Asienkho z tego co ja się orientuję to Imaverol jest uniwersalnym lekiem i jest najczęsciej stosowanym przez lekarzy w pierwszej fazie choroby ,natomiast do leczenia grzybicy stosuje się również :mycofix, mycoderminę ,roztwór micochlorinu, lub lactodermu , powinno się również dodać do karmy jodek potasu i jodek sodowy nie zapominając oczywiście o antybiotykach .
Proponuję udać do weterynarza na konsultację ponieważ jeżeli stan Twojego malucha się pogarsza może trzeba  zastosować inne środki .
Musisz pamiętać ,że leczenie grzybicy to długotrwały proces .

ps. jeżeli czas mi pozwoli pójdę dzisiaj do weterynarza poradzić  się w tej sprawie i dam Ci znać .

pozdrowionka  [kwiatek]

Offline Asienkha

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szylosław, Myszka, Antoś i Wojtuś
Odp: grzybica, łyse miejsca, łuszcząca się skóra
« Odpowiedź #64 dnia: 27 Sty, 2005, 12:36 »
Dziękuje bardzo za pomoc, bardzo mi pomagacie, nie mam zbyt częstych możliwości kontaktowanie sie z wetem(nie mam czym dojechać, jest to daleko i nie chce bez powodu męczyć szylków). Więc wasza pomoc jest mi bardzo potrzebna. Mam nadzije, ze Imaverol pomaga powoli i niedługo zobacze efekt. Mówiłaś Niezapominajko, że leczenie grzybicy trwa długo, może to jeszcze zbyt krótko leczę, żeby widzieć efekt? A żeby uzupełnić wutaminki szylkowi kupiłam VITAKRAFTU- Vita fit, daje mu po kilka granulek dziennie, mam nadzieje ze mu się przydadzą witaminki w zwalczaniu choroby.

niezapominajka

  • Gość
Odp: grzybica, łyse miejsca, łuszcząca się skóra
« Odpowiedź #65 dnia: 27 Sty, 2005, 13:06 »
Witaminki są na pewno dobre na wzmocnienie organizmu  :D  
Jeżeli nie masz możliwości udać się do weterynarza proponuję spytać w aptece czy nie mają jodku potasu , lub jodku sodowego i można to dodać do jedzonka .

ps. Mam jeszcze jedno pytanie ,czy w miejscach zaatakowanych grzybicą pojawiły się strupki ??, bo jeżeli tak to weterynarz powinien je usunąć przed posmarowaniem maścią .  


pozdrowionka  [kwiatek]

Offline Asienkha

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szylosław, Myszka, Antoś i Wojtuś
Odp: grzybica, łyse miejsca, łuszcząca się skóra
« Odpowiedź #66 dnia: 27 Sty, 2005, 13:13 »
Na oczku nie ma strupków, jest tylko brak futerka, i po posmarowaniu, to miejsce robi sie czerwone. Na paluszku jest taki jakby łupież i paluszek jest czerwony, a nosik też ma na sobie taki łupież. A jak byłam 5 dni temu u weta, to nie było tylko troszke futerka na oczku i jeszcze taka jakby zdarta skórka na uszku, wiec wet nie wiediał ani noska ani paluszka. A czy mam ten łupież zdrapać przed posmarowaniem?

niezapominajka

  • Gość
Odp: grzybica, łyse miejsca, łuszcząca się skóra
« Odpowiedź #67 dnia: 27 Sty, 2005, 14:10 »
dobrze będzie jeżeli to zdrapiesz tylko postaraj się być delikatna i co najważniejsze zrób to np. pałeczką higieczną ,żeby nie mieć bezpośredniego kontaktu z miejscem zakażonym .


pozdrowionka  [kwiatek]

Offline Asienkha

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szylosław, Myszka, Antoś i Wojtuś
Odp: grzybica, łyse miejsca, łuszcząca się skóra
« Odpowiedź #68 dnia: 27 Sty, 2005, 14:15 »
nie sądze ze mi sie uda zdrapac, bo muj Szylosław strasznie się boi gdy jemu smaruję chore miejsca, nawet drży gdy go wezme na rece, a gdy smaruje oczko to okropnie to przeżywa, ucieka i drży i jest strasznie smutny. Mam nadzieje ze to muu nie boli, robie to bardzo delikatnie, wiec dlaczego tak drży?

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: grzybica, łyse miejsca, łuszcząca się skóra
« Odpowiedź #69 dnia: 27 Sty, 2005, 14:27 »
czesc - niezapominajka już jest w drodze do weterynarza ;-) za chwilę uzyskasz porady co do dalszego leczenia grzybicy.
szylek drży bo się po prostu boi - dla niego nie jest to komfortowa sytuacja.

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: grzybica, łyse miejsca, łuszcząca się skóra
« Odpowiedź #70 dnia: 27 Sty, 2005, 15:06 »
Witam!
Stosowanie leku jest OK. Mam nadzieje,ze nie pluczesz juz pozniej
tego. Pierwszym symptomem, ze dziala lek, to nieposzerzajace sie
zmieny i tak moze byc przez 2 tyg.,az lysisnki zaczna zarastac. Jak po
2 tyg. nie bedzie zadnej poprawy, badz lysinki beda sie poszerzac, to
tzreba zmienic lek na inny, np. Fungiderm w sprayu.

lek.wet.Anna Rys

=================
przekazałem odpowiedź Ani Ryś - Naszej Ani - weterynarz ;-)

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

niezapominajka

  • Gość
Odp: grzybica, łyse miejsca, łuszcząca się skóra
« Odpowiedź #71 dnia: 27 Sty, 2005, 16:14 »
Właśnie wróciłam od weterynarza ,więc przekażę Ci czego się dowiedziałam . Tak więc po tylu dniach leczenia nie powinna się nasilać grzybica , tylko powinna nastąpić poprawa w  przypadku  Twojego szylka jeżeli ona dalej się rozprzestrzenia na inne częsci ciała to wskazuje to na źle dobrany lek .
Weterynarz zaleciła ze można zastosować antybiotyk: (jest on na receptę )  :
-ketokonazol  : 10-40mg/kg co 24 godziny przez 14 dni , lub
- gryzeofulwina (grizovin) 25 mg/kg 2 razy dziennie , lub 50 mg/kg 1 razy dziennie przez conajmniej miesiąc
, 0,8 tabletki 2 razy dziennie ,lub 0,4 tabletki raz dziennie .
(tabletka 125g na dorosłego )
zaproponowała również podanie do piasku talku przeciwgrzybiczego ,który w swoim składzie zawiera tolfavet 1% (dostępny jest również w aptece w postaci pudru do stóp  dla sportowców)  
Asienkho sprawdz skład pudru który dajesz do piasku swojemu maluchowi . Warto dodać ,ze puder ten jest tylko dodatkiem w leczeniu szylka ,podstawą jest antybiotyk  .
Leczenie będzie trwało ok miesiąca .
Proponuję jednak udać się weterynarza ponieważ to są tylko propozycje weta u którego byłam .

pozdrowionka  [kwiatek]

Offline Asienkha

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szylosław, Myszka, Antoś i Wojtuś
Odp: grzybica, łyse miejsca, łuszcząca się skóra
« Odpowiedź #72 dnia: 27 Sty, 2005, 17:32 »
dziekuje bardzo za pomoc, jutro z rana pojade do weterynarza i opowiem o wszystkim i dam propozycje tych leków. Oczywiście pojade bez Szylosława, bo nie mam jak go zawieźć. Mam nadzieje, że przepisze mi ten antybiotyk bez obecności Łobuza. A puder dosypuje DAKTARIN, i nie ma w jego składzie tego składnika niestety, poszukam innego w aptece.

Offline Asienkha

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szylosław, Myszka, Antoś i Wojtuś
Odp: grzybica, łyse miejsca, łuszcząca się skóra
« Odpowiedź #73 dnia: 28 Sty, 2005, 10:05 »
Nie byłam dzis u weta, ponieważ zauważyłam nowe łyse miejsce u drugiego szylka-Myszki. Teraz to nie wiem czy mam brać antybiotyki dla odu dzieciaków, czy tylko jednemu. Nowa łysinka jest jakaś dziwna, bo znajduje sie na łapce, a raczej pod pachą, jest całkiem duża i nie ma na niej żadnych strupków, ani zaczerwienienia, poprostu tylko nie ma tam futerka:(. Teraz to nie wiem czy to grzybica, czy może sama se wydarła to futro, poczekam, popatrze i posmaruje imaverolem i jeżeli się bedzie powiększało to pujde po antybiotyk dla obu.

Offline Ania-weterynarz

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
    • http://www.lecznica.info
Odp: grzybica, łyse miejsca, łuszcząca się skóra
« Odpowiedź #74 dnia: 28 Sty, 2005, 14:31 »
Witam!
Pragne na poczatku tylko zaznaczyc,ze wiadmosci ktore podaje w moim poscie wynikaja tylko z mojej praktyki leczenia szylow i nie chce nikogo obrazic negujac niektore fragmenty czyichs wypowiedzi.

Cytuj
A żeby uzupełnić wutaminki szylkowi kupiłam VITAKRAFTU- Vita fit, daje mu po kilka granulek dziennie, mam nadzieje ze mu się przydadzą witaminki w zwalczaniu choroby.


 Tak, witaminy jak najbardziej, szczegolnie wit.A, sprawdz,czy w skladzie jest rowniez cynk, ktory wspomaga gojenie skory.

Cytuj
jodku potasu , lub jodku sodowego i można to dodać do jedzonka .

 Na pewno do jedzenia, a nie do smarowania,czy posypywania ran? Bo te doustne, ktore stos. sa u ludzi, to maja zast. jako srodki wykrztusne i z nimi trzeba uwazac, bo sa bardzo drazniace na drogi odechowe. Natomiast srodki na skore z zawartoscia jodu niestety na grzybice u szyli slabo dzialaja, a do tego barwia futerko. Poza tym mocno przesuszaja skore i tzreba wowczas takze smarowac np. wazelina zmienione miejsca, co akurat daje pole popisu dermatofitom, ktore lubia namazac sie w tluszczac (lipofilne). Takze i tak zle i tak niedobrze.

Cytuj
,czy w miejscach zaatakowanych grzybicą pojawiły się strupki ??, bo jeżeli tak to weterynarz powinien je usunąć przed posmarowaniem maścią

 U szyli nie robia sie taki mocne srupy,zeby je usuwac. Mozna by powiedziec,ze sa to jakby mocno pogrybione luseczki skory. U krolikow za to grzybica czesto przebiega z mocnymi strupami i tam zdzieranie ich jest przeciwskazane, poniewaz tworza sie glebokie, trudno gojace sie rany.

Cytuj
A czy mam ten łupież zdrapać przed posmarowaniem?

NIE!

 No i leki doustne. Jak da rade,nalezy z nimi jak najdluzej sie wstrzymywac, a szczegolnie przed gryzeofulwina, bo to straszna paskuda, ledwo co dziala, a ma wiele dzialan ubocznych. W koncu na Imaverolu swiat sie nie konczy. Mozna stos. rowniez Fungiderm w sprayu, Panolog-tyle ze to masc, wiec skleja futro :/. Daktarin dosypywany do piasku jest ok,bo zawiera dosc mocny antybiotyk w skladzie. Szynszyla ma bardzo wrazliwa watrobe zarowno na leki, jak i inne substancje podawane w nadmiarze, np. cukry proste :). Tabletki przeciwgrzybicze mocno obciazaja watrobe, wiec tym bardziej watrobe szyla! No i nie wolno ich podawac w czasie ciazy, bo moga miec dzialanie teratogenne.

Cytuj
Warto dodać ,ze puder ten jest tylko dodatkiem w leczeniu szylka ,podstawą jest antybiotyk .

Jak najbardziej!

Cytuj
Nowa łysinka jest jakaś dziwna, bo znajduje sie na łapce, a raczej pod pachą, jest całkiem duża i nie ma na niej żadnych strupków, ani zaczerwienienia, poprostu tylko nie ma tam futerka

Tak grzybica moze tez wygladac u szyla!

 
oderwany ogonek, oderwana skóra na ogonku, uszkodzony, bez futra...

Zaczęty przez 3jackiDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 75
Wyświetleń: 45010
Ostatnia wiadomość 18 Maj, 2013, 15:00
wysłana przez Bożena
sucha skóra na stopach szynszyla, jak leczyć, jak zapobiegać..?

Zaczęty przez Iza13Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 5156
Ostatnia wiadomość 27 Lip, 2005, 13:04
wysłana przez Jelonek
wciąganie penisa w brzuch i prawdopodobnie grzybica? / czarna seria

Zaczęty przez dream*Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 13070
Ostatnia wiadomość 18 Sie, 2012, 22:04
wysłana przez dream*
Zaczerwieniona skóra - czego może być objawem?

Zaczęty przez asa111Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 1498
Ostatnia wiadomość 23 Gru, 2015, 11:09
wysłana przez Pańcia
Czy szynszyla może zaraźić się grzybicą od człowieka lub psa??

Zaczęty przez paulina1424Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 3795
Ostatnia wiadomość 18 Wrz, 2008, 19:17
wysłana przez coolmamcia
SimplePortal