28 Mar, 2024, 18:54

Autor Wątek: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe  (Przeczytany 135285 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline fredziowie

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 8
  • Uzbierane migdały: 0
padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« dnia: 16 Sty, 2005, 22:23 »
Mam duży problem z moim szynszylem. Kupiłam go od koleżanki, która uprzedzała mnie o jego dziwnych atakach. Właśnie kolejny raz to się wydarzyło. Szynszyl zaczyna się trząść potem cały sztywnieje, wywraca się na plecy (wygląda to jak epilepsja). Jego uszy nagle mocno przylegają do główki. Kończyny składają się w literę X. Zazwyczaj takie ataki trwały maksymalnie 2-3 min i po wymasowaniu brzuszka szybko wracał do siebie. Teraz niestety co kilka minut ma nawroty. Na pewno nie przegryzł żadnego kabla. Być może to wina karmy. Od ponad godziny siedzę przy nim i obserwuję. Jest bardzo osłabiony. Nie ma siły przeskoczyć na sąsiednią półkę w klatce. Proszę o pomoc.
« Ostatnia zmiana: 11 Wrz, 2007, 18:32 wysłana przez Mysza »

milka

  • Gość
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Sty, 2005, 22:30 »
Szybko do weterynarza!!!!!!
Wyglada to na ataki padaczki.

Nie ma co zwlekac.

milka004
« Ostatnia zmiana: 18 Wrz, 2007, 12:31 wysłana przez Mysza »

Offline fredziowie

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 8
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Sty, 2005, 22:48 »
Dziękuję za szybką odpowiedź. Objawy u mojego szynszyla w 100% pokrywają się z tymi opisanymi w artykule. Jutro wybiorę się do weta po witaminy. Wiem, że młody szynszyl potrzebuje dużo wapna. Niestety ten mój maluch nie ma zamiaru nawet ruszyć kostki wapiennej przypiętej do klatki. Profilaktycznie do pokarmu dodam mu odżywkę witaminową. Mam nadzieję, że te ataki w końcu ustąpią :(

milka

  • Gość
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Sty, 2005, 23:18 »
Szynszylkom mozna podawac tez wapienko w syropie do kupienia w aptece np. o smaku wisniowym czy jakims innym, jesli jestes zainteresowana w najblizszym czasie moge podac ci konkretna nazwe takiego wapienka.

milka004

Offline fredziowie

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 8
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Sty, 2005, 00:18 »
Tak podaj mi proszę nazwę i jak takie wapienko podawać?

Offline Grażka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 252
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
    • Szynszyle, które są kochane
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Sty, 2005, 11:02 »
Po prostu wapno dla dzieci w syripie; moze być dowolne, ale nie wiem dlaczego najlepiej wchodzi szynszylkom wapno produkcji Polfa Kutno. Moje gustują w wiśniowym, bananowym.
Czasem trzeba chwilkę je do niego przyzwyczajać. Podajemy nieduże ilości /ze względu na wysoką zawartośc cukru w syropie/ - po kilka kropelek dziennie.
Do karmy można tez dodać zwykłe lub sojowe mleko w proszku - po prostu ja "popudrować"

/scalone przez Mysza
« Ostatnia zmiana: 11 Wrz, 2007, 15:04 wysłana przez Mysza »

Anioły są bezpłciowe, mogą się rozmnażać jedynie przez agitację - S J L ;-)

Anonymous

  • Gość
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Sty, 2005, 21:34 »
Coś sie dzieje z moim szynszylem. szelka ktorą mam od 2 tygodni przed
chwilą, gdy była na wybiegu, stanęła, tak jakby zaczęła drętwieć,
wyglądało jakby się łapała za brzuszek tak go potem mocno wciągała i
zaczęła przede mną uciekać, tzn. chodziła tak tuż przy ścianie i
przewracala sie na ziemie. Cała sie trzesła, myslalam ze sie dusi. potem
zaczeła tak dziwnie skakac coraz szybciej az trafila na klatke i powolutku
weszła do środka i usiadla na domku. ma takie duze oczka i sie trzesie, a
jak sie rusza to tak wolno i z drgawkami.
Jezeli wiecie co sie z nia dzieje to prosze napiszcie jak jej moge pomóc.
Jutro pojde do weterynarza, ale moze jest cos co jej pomoze teraz?
Stalo sie jej tak tez jeden raz jak byla w klatce, ze zdretwiala na domku
i spadla pyszczkiem w sianko i sie przez chwile nie ruszala, ale myslalam
ze to jest reakcja po podrózy i ze wynika to ze stresu. Dwa tygodnie temu
dostalam ją od dziewczyny z Warszawy, której znajomy przywiózł ją do
Katowic autem.

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Sty, 2005, 09:11 »
czesc, moim zdaniem wyglada to na poczatki padaczki :-/  zobacz w PORADNIKU - PADACZKA - objawy Oczywiscie - niezależnie od tego udaj sie natychmiast do weterynarza.
Profilaktycznie mozesz na szybko podać wapno swojemu szylkowi - zreszta dokładniejszy opis znajdziesz w poradniku ...

http://www.szynszyle.aplus.pl/forum/viewtopic.php?t=2948

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Betti

  • Gość
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Mar, 2005, 21:41 »
Błagam o pomoc!!
Wczoraj wypuściłam moją Szilę na cowiecorny spacer (było ok. godz 21). Biegała z 20 min, i nagle stanęła na środku pokoju i podeszła do mojej nogi... Wzięłam ją na ręce (nigdy nie dawała się tak łatwo złapać), a ona wogóle nie uciekała. Nagle zaczęła się potwornie trząść... ;( Pobiegłam po tatę. Siedzieliśmy z nią do późnej nocy, ona nie mogła się utrzymać na nogach, nawet głowy nie mogła podnieść... Szukałam w necie czegoś by jej pomóc i znalazłam artykuł o padaczc u szynszyli. Objawy idealnie pokrywały się z tymi u mojej szylki. Postanowiliśmy z samego rana pojechać do weta, bo nic się przez noc nie polepszyło. Pojechaliśmy i wet dał jej 3 zastrzyki z wapna, 1 z witaminą i jakiś jeszcze 1, chyba mikroelementy. Powiedział że to chyba właśnie padaczka, i zaraz pomoże. Ale tu niestety nic... Jest nadal źle albo nawet gorzej!!!  :cry: Wogóle nie je i nie pije, tylko leży z głową przy ziemi... na siłę podaję jej wodę... Co 2-3 minuty ma silne skurcze mięśni i cała się tzręsie... Dzwoniłam do specjalisty z niestety dalekiego miasta, to stwierdził, że może był to wylew lub guz muzgu... bo padaczka ustąpiła by po kilku godzinach... Dodam że szylka ma niespełna 1,5 roku...
CO JA MAM ROBIÆ??? już nawet myślę, czy ona za bardzo się nie męczy i nie lepiej jej uspać...  :cry:
BŁAGAM O POMOC!!! SZYBKĄ!!!  :cry:

Betti

  • Gość
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Mar, 2005, 21:44 »
Dodam jeszcze że z chwili na chwilę jest jeszcze słabsza... Nie rusza się gdy przelożymy ją na plecki... Ja nie mogę patrzeć na to co się z nią dzieje... Ratujcie... :cry:

Offline Niunia

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 244
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Eliza i Nunuś
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Mar, 2005, 22:07 »
@Betti, :( przykro mi, gdyby szynszylka nie byla az w takim stanie mozna by jej podawac calcium itp. ale w takim wypadku naprawde nie mam pojecia co Ci poradzic

[hehe_jezyk] Sylwunia [hehe_jezyk]

Betti

  • Gość
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Mar, 2005, 22:15 »
Masz mój numer gg 4824542

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Mar, 2005, 09:55 »
@Betti, Bardzo nam wszystkim jest przykro - niestety nic wiecej nie potrafimy Ci pomóc. Bardzo dobrze ze szylka jest juz pod opieką weterynarza. W tak nasilonych objawach TYLKO weterynarz jest w stanie cokolwiek odpowiedzieć. Zadawaj weterynarzowi mnóstwo pytań i oczekuj odpowiedzi. Trzymamy kciuki.

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Betti

  • Gość
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Mar, 2005, 16:08 »
:cry: Moja Szila ma coraz częstsze i mocniejsze ataki... Teraz tak przewraca łapkami jakby chciała boksować... Za radą telefoniczną od pani weterynarz podajemy jej 1ml calcium wiśniowego i 1/2 tabletki wit B. Ale ona wogóle nic nie chce jeść, a wodę na siłę podaję jej przez strzykawkę...
Czy może poprosić weterynarza o jakieś coś przeciwdrgawkowego?? Ja się tak o nią boję...

Betti

  • Gość
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Mar, 2005, 18:19 »
To już koniec... Jechaliśmy z Nią do weterynarza do oddalonej o 20 km miejscowości, ale niestety po drodze zmarła...  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :cry: Moje kochane maleństwo... Teraz jest tam, gdzie nigdy nie zazna już bólu i krzywdy... SZILUŚ< KOCHAM CIĘ!!!  :cry:

Offline Kamila

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Mar, 2005, 21:26 »
Hej strasznie mi przykro, naprawde wiem co czujesz i chyba kazdy na tym forum smuci sie ze straty kazdego ogonka. Moja pierwsza szylka tez umarła ale na szczescie postanowilismy miec drugie malenstwo, ktore jest bardzo kochane ale i tak sie o niego caly czas martwie bo maluch bardzo choruje ale kocham go bardzo. wiem ze nikt nie zastapi Twojego malenstwa ale mozesz swoja milosc dac drugiemu zwierzaczkowi a to troche złagodzi smutek i wypelni pustke po stracie. Trzymaj sie cieplo i pamietaj ze teraz jest ogonkowi lepiej nic go nie boli i hasa gdzies po prerii.

Kamiluś  [-chomik-]

Offline kea

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1074
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Srebrna Strzała, Paproch, Pluszysława, Szeherezada
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Mar, 2005, 21:50 »
tez mialam taka sytuacje - pierwszy szylek sie utopil, stalo sie to nagle i byl to dla mnie szok :( chociaz mialam go tylko 1,5 miesiaca bardzos ie przyzwyczailam.. juz kilka dni pozniej mialam nowego, i rzeczywiscie wypelnilo to pustke po pierwszym... oczywiscie na poczatku bylo trudno :(
zgadzam sie z Kamila - chyba kazdy na forum Ci wspolczuje...

Betti

  • Gość
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #17 dnia: 31 Mar, 2005, 10:44 »
Dziękuję wam bardzo za ciepłe słowa... Dzś już jest mi trochę lepiej z tym co się stało... Nistety na razie chyba nie będę mogła mieć szylka, chyba dopiero po wakacjach ;( ale postaram się namówić rodziców na potworka wcześniej... A po Szili... Nie wiedziałam, że to aż tak boli... Ale mam nadzieję że przejdzie... Dzięki jeszcze raz... Pozdrawiam

Offline RH3A

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Maj, 2005, 13:19 »
Mam 14-letnią szynszylę z padaczką. Pierwszy atak miał niedługo po tym, jak go kupiliśmy. Weterynarze doradzali wapno i witaminy, ale to nic nie pomogło. Kidyś miał ataki 2-3 razy w misiącu i trwały do kilku godzin. Teraz zdarza mu się to ze 2 razy do roku, na kilka minut. Widok jest przerażający.

Drugi problem to oczy. Kilka lat temu Nunuś dostał jakby objawów zaćmy, potem ustąpiły, ale zaczęły się robić wrzody rogówki. Weterynarze raczej eksperymentowali niż leczyli. W tej chwili myszor nic nie widzi. Nie wiemy czy padaczka mogła mieć na to wpływ.

Zastanawiam się, czy ktoś z was miał może podobne problemy ze zdrowiem pupili (choć mam nadzieję, że nie).

Uprzedzam, że reaguję agresją na stwierdzenia typu "uśpij zwierzaka, co ma się męczyć". Nunuś jest wesoły, energiczny, ma apetyt. Jest strasznie kochany i kontaktowy, reaguje na swoje imię i inne dźwięki. Dzięki dobrej pamięci przestrzennej i długim wąsiskom na nic nie wpada kiedy biega. Tylko mniej skacze po meblach, bo nie wie nigdy na jakiej jest wysokości. No i nadal ma szalony potencjał niszczycielski.  :twisted:

Offline Zielony_beret

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Maj, 2005, 14:12 »
Kiedy mój kot tracił wzrok, trafił do świetnego weterynarza, który w Anglii zrobił specjalizację okulistyczną. Przeszedł dwie operacje i widzi. Z tego co wiem, wet leczył też inne zwierzaki. Zapytam, czy na szylki też. Kto wie, sprawdzić warto.

Offline RH3A

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #20 dnia: 26 Maj, 2005, 14:58 »
Byliśmy we Wrocławiu u specjalisty od zwierzęcych oczków i powiedział, że tak małych zwierząt nie operują. A poza tym on jest już stary, no i ta padaczka. Wolelibyśmy nie ryzykować. Nunek nie wydaje się tym za bardzo przejmować. Chyba my bardziej przeżywamy tę jego ślepotę, niż on sam.

Offline kea

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1074
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Srebrna Strzała, Paproch, Pluszysława, Szeherezada
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #21 dnia: 26 Maj, 2005, 19:58 »
podobno szylki i tak maja nienajlepszy wzrok, poza tym tracil go stopniowo wiec raczej sie przyzywczail.. :)

Offline aneta_117

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Orzeszek, Chrupcia, Paprotka,Mamba, Budrys
    • forum gryzoniowe
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #22 dnia: 29 Maj, 2005, 02:35 »
A ja myślę że nie ma co sobie robić nadziei że wyzdrowieje a umilić mu czas choroby jak najbardziej. Myślę, że na pewno się o to starasz, bo kochasz swojego szylka i jesteś pogodzona z jego innością. Nie znaczy to, że jest gorszy i nie może korzystać z życia w pełni. Są oczywiście małe ograniczenia, ale to jedynie drobnostki i niezmienia to faktu że jest kochanym zwierzaczkiem. Jeżeli naprawdę się nie męczy i świetnie daje sobie radę to nie widzę potrzeby żeby Go usypiać.

^Chwila która trwa może być najpiękniejszą z Twoich chwil^ - DŻEM

Offline Niunia

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 244
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Eliza i Nunuś
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #23 dnia: 11 Cze, 2005, 09:42 »
mam pytanie: juz od dawna moj Szmatka ma skurcze ciala,gdy go biore na rece a on chce np. wyskoczyc to czuje ,ze gdy unosi sie to przez caly jego kregoslup  przechodza skurcze,czasami gdy sa w klatce i np. spia to slychac taki tukot jakby nozka walila w poleczke,to nie moze byc nic  innego,jak myslicie co jest z nim?P.Ania Rys kiedys kiedys mi napisala,ze to z nadmiaru wapna,bo jakis czas temu rzeczywiscie codziennie dostawal po lyzecze,bo wtedy znowu mial niedobor&skurcze z odwrotnego powodu,czy ktos mial podobny problem?Co moge dac Szmatce,zeby to przeszlo.

/scalone przez Mysza
« Ostatnia zmiana: 11 Wrz, 2007, 15:00 wysłana przez Mysza »

[hehe_jezyk] Sylwunia [hehe_jezyk]

Offline Anka

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 19
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #24 dnia: 11 Cze, 2005, 20:40 »
Czy twój szylek ma biegunkę, jest osowiały i smutny ?A może spadł z jakiejś wysokości? Pytam się ponieważ w tej chwili przechodzę to samo a wszystko zaczęło się wczoraj wieczorem...Jak wiecie mój szylek jest w tej chwili leczony bo wykryto pasożyty w małej ilości .Wczoraj wieczorem z osłabienia spadł z półki ale wszystko było dobrze .Do czasu... Gutek strasznie zaczął się wierzgać w domku-pomyśleliśmy z rodzicami że się przeciąga, ale żaczą się strasznie kręcić i robił śruby(takie jak podczas kąpieli pyłowej)Wezwaliśmy weterynarza do domu. Lekarz podał szylkowi jakieś sterydy i powiedział że można tylko czekać do następnego dnia. dzisiaj rano "ataki” się zaczęły .Pojechaliśmy z rodzicami do weterynarza aby jakoś pomógł zwierzaczkowi. Wcale niebyła to wina pasożytów na które jest w tej chwili leczony. Po prostu biegunka go osłabiła i miał niedobór witamin oraz magnezu. Lekarz powiedział że to są jakieś zmiany neurologiczne spowodowane prawdopodobnie upadkiem z półki. Na razie jest wszystko porządku. Przeniosłam Gucia do osobnej klatki aby się wzmocnił .Kiedy skurcze powracają biorę go na ręce i trzymam go mocno. Nie jestem weterynarzem i trudno mi powiedzieć co się stało twojemu szylkowi, po prostu opisuje podobna sytuację jaka miała zdarzenie w przeciągu dwóch dni .Napisz może więcej szczegółów a najlepiej idź jak najszybciej do weterynarza.

A kiedy nie sposób już płynąć pod prąd
Nie sposób już wyrwać się z matni
Niebieski trolejbus zabiera Cię stąd
Trolejbus
Ostatni.

 
Narkoza vs. "padaczka"

Zaczęty przez EevDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 2987
Ostatnia wiadomość 07 Kwi, 2017, 21:26
wysłana przez Eev
Przecukrzenie organizmu, objawy (początki cukrzycy) czerwony kolor moczu!

Zaczęty przez Mysza <")))/Dział zdrowie i higiena

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 13516
Ostatnia wiadomość 03 Wrz, 2007, 16:39
wysłana przez Mysza <")))/
CUKRZYCA: objawy, diagnoza, dieta, hiper-, hipo-glikemia itp.

Zaczęty przez dream*Dział zdrowie i higiena

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 40055
Ostatnia wiadomość 06 Mar, 2015, 06:57
wysłana przez Bożena
Po jakim czasie widoczne sa pierwsze objawy zatrucia?

Zaczęty przez Elfik89Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 2294
Ostatnia wiadomość 16 Paź, 2015, 20:55
wysłana przez Elfik89
Biegunka-przyczyny, objawy, leczenie.

Zaczęty przez CiupelekDział Problemy zdrowotne, choroby koszatniczek

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 10867
Ostatnia wiadomość 28 Mar, 2019, 09:25
wysłana przez Logan
SimplePortal