hypothetical
28 Mar, 2024, 19:32

Autor Wątek: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe  (Przeczytany 135286 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline alicja1989

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 93
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #550 dnia: 25 Lip, 2014, 23:58 »
@torgaj na razie tak zrobię. Sepię już im dzisiaj zawiesiłam, ale za bardzo się nią nie zainteresowały. Podgryzły ją trochę i zostawiły. Syrop kupię najwcześniej jutro, bo dzisiaj nie miałam jak i ewentualnie będę podawać max. 0,5 ml. Na razie do weterynarza się nie wybieram, bo powiedział, żeby przeczekać trochę czasu. Zobaczymy, czy atak się powtórzy i jeśli tak, to dla pewności zrobię to badanie krwi. Może się uda, żeby któryś z weterynarzy na miejscu mi je zrobił, chociaż wątpię, bo czytałam, że ciężko jest pobrać krew do badania od szynszyla, a tutaj w okolicy brak weterynarzy, którzy specjalizują się w gryzoniach.

Offline Insane-Girl

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 112
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #551 dnia: 22 Wrz, 2014, 23:53 »
Witam
Mam problem z jedną z moich klusek.
Zdarza się, że Tiffa w klatce zaczyna się kręcić w kółko, wygląda tak jakby nie mogła utrzymać równowagi. Przed tym jak do tego dochodzi słychać hałas, jakby upadek (niestety mimo, że staram się ją obserwować, nigdy nie mogę zobaczyć jak to się wszystko zaczyna), ale chyba po prostu malutka zaczyna się szamotać i stąd ten dźwięk (na całej szerokości klatki zrobiłam hamak żeby szylkom uniemożliwić upadek na dół). Kiedy podbiegam do klatki i zaczynam ją głaskać to malutka po paru sekundach się uspokaja, jest troszkę oszołomiona, ale po wyjęciu zaczyna biegać i zachowywać się całkowicie normalnie. Czy to mogą być objawy padaczki? Zdarza się to sporadycznie, raz góra dwa razy w tygodniu.
« Ostatnia zmiana: 23 Wrz, 2014, 00:25 wysłana przez Insane-Girl »

Tifcia i Lunka ♥

https://zrzutka.pl/z3t2hf

Offline Amber Chinchilla

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 137
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #552 dnia: 23 Wrz, 2014, 22:53 »
Weż ją do weterynarza. Na forum jest wątek o polecanych weterynarzach.

Offline alicja1989

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 93
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #553 dnia: 23 Wrz, 2014, 23:28 »
U mojego szynszyla weterynarz wykrył padaczkę. Wprawdzie miał dopiero 2 ataki, ale rzadziej niż u Twojego, bo były w odstępie miesiąca i wyglądało to trochę inaczej (wyżej moją sytuację opisałam). Najlepiej byłoby zaobserwować skąd ten hałas, ale też od razu bym poszła do weta.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #554 dnia: 24 Wrz, 2014, 17:40 »
Pytanie czy twoje szynszyle mają odpowiednią ilość wapna w diecie. Mogą to być objawy ze strony układu neurologicznego. Zapewne najlepiej żeby twoja szylkę obejrzał lekarz. Sama możesz zacząć podawać wapno dla dzieci w syropie 0.3-0.5 ml (czyli odpowiednia ilość kreseczek ze strzykawki insulinowej, bez igły, dopyszczkowo). To może przytłumić objawy, natomiast udaj się do wet na badanie krwi i po leczenie.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline alicja1989

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 93
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #555 dnia: 07 Paź, 2014, 23:15 »
U nas kolejny atak... A już był spokój 2 miesiące. Dzisiaj był trochę dłuższy, ale w dalszym ciągu nie więcej niż 3 - 5 minut .

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #556 dnia: 09 Paź, 2014, 10:58 »
Alicjo, a jesteście już w leczeniu? Lekarz dał wam leki i powiedział co i jak podawać?

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline alicja1989

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 93
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #557 dnia: 09 Paź, 2014, 20:48 »
Nie, na razie powiedział, że póki ataki są tak rzadko i nie trwają więcej niż 10 minut to nie ma sensu tak młodego szynszyla faszerować lekami... Myślałam, że będzie spokój, bo poprzedni atak był 2 miesiące temu :( ale ja mogę nie zauważyć go, bo przecież nie patrzę na nie 24 h na dobę...

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #558 dnia: 09 Paź, 2014, 23:18 »
a wapno w kroplach dla dzieci stosujecie chociaż?

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline alicja1989

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 93
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #559 dnia: 10 Paź, 2014, 22:55 »
Szczerze mówiąc w końcu nie, bo stwierdziłam, że skoro lekarz wykrył padaczkę, to nie będzie to problem z niedoborem wapna. Weterynarz nie zrobił mu żadnych badań krwi, więc szczerze mówiąc może faktycznie by to coś pomogło... Chociaż u nas podejrzewam, że padaczka została "wywołana" przez upadek szylka, bo od tego czasu pojawiły się te problemy. A to wapno to codziennie trzeba podawać? Nie przedawkuje się go?

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #560 dnia: 10 Paź, 2014, 23:29 »
Kiedy wapń to jeden ze sposobów leczenia. Niedobór wapnia i magnezu prowadzi do wadliwego działania układu nerwowego i jak najbardziej może wywołać padaczkę lub stany padaczkowe. Najlepiej jakby dawkę dobrał wam lekarz do wagi szylki, w końcu od tego jest.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline alicja1989

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 93
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #561 dnia: 11 Paź, 2014, 10:42 »
Jasne. Postaram się z nim skontaktować. Swoją drogą, czy orientujecie się, czy z dr Baranem można się skontaktować jakoś mailowo. Mam do niego 100 km i nie będę w tamtych okolicach w najbliższym czasie.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #562 dnia: 11 Paź, 2014, 12:47 »
@alicja1989, oczywiście, że tak. Piszesz na maila: przychodnia(at)salamandra-vet.pl i w nagłówku tytułujesz do kogo jest zaadresowany mail i np. dopisek padaczka. Na pewno dotrze do doktora. :)

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline alicja1989

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 93
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #563 dnia: 11 Paź, 2014, 12:54 »
Super, dziękuję bardzo za pomoc :)

Offline alicja1989

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 93
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #564 dnia: 13 Paź, 2014, 17:27 »
Dr odpisał, że niestety w przypadku kiedy padaczka jest spowodowana urazem wapno nie pomoże... :(

Szynszylka555

  • Gość
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #565 dnia: 24 Mar, 2015, 21:38 »
Witam, Proszę o poradę odnośnie szyszki, która ma ataki przypominające niedocukrzenie. Sam atak wyglada następująco: szyszka ma przyklapnięte uszki, kuli sie pod siebie, jest sztywna , drży, opada jej kacik pyszczka, atak trwa ok 3-4 miut, potem jest ok. Poziom glukozy ma niski, ok 50. Badania krwi w ogonku wskazują na wysokie parametry wątrobowe, ma obecnie 7 miesięcy, Na usg stłuszczenie wątroby. Czy ktoś miał podobny przypadek?? Od listopada miał już ok 10 ataków.

Offline Paja

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 431
  • Uzbierane migdały: 4
  • Płeć: Kobieta
  • Tequila (*), Lara (*), Aśka
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #566 dnia: 25 Mar, 2015, 00:13 »
Witam, Proszę o poradę odnośnie szyszki, która ma ataki przypominające niedocukrzenie. Sam atak wyglada następująco: szyszka ma przyklapnięte uszki, kuli sie pod siebie, jest sztywna , drży, opada jej kacik pyszczka, atak trwa ok 3-4 miut, potem jest ok. Poziom glukozy ma niski, ok 50. Badania krwi w ogonku wskazują na wysokie parametry wątrobowe, ma obecnie 7 miesięcy, Na usg stłuszczenie wątroby. Czy ktoś miał podobny przypadek?? Od listopada miał już ok 10 ataków.
Co powiedział weterynarz?

Offline wolarczi

  • ~Rządzący Kąpielą~
  • ***
  • Wiadomości: 202
  • Uzbierane migdały: 7
  • Płeć: Kobieta
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #567 dnia: 25 Mar, 2015, 16:49 »
7 miesięcy i już stłuszczona wątroba? Czym karmiony jest szynszyl?

(szynszyla.org waska1988)

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #568 dnia: 25 Mar, 2015, 22:03 »
Witam, Proszę o poradę odnośnie szyszki, która ma ataki przypominające niedocukrzenie. Sam atak wyglada następująco: szyszka ma przyklapnięte uszki, kuli sie pod siebie, jest sztywna , drży, opada jej kacik pyszczka, atak trwa ok 3-4 miut, potem jest ok. Poziom glukozy ma niski, ok 50. Badania krwi w ogonku wskazują na wysokie parametry wątrobowe, ma obecnie 7 miesięcy, Na usg stłuszczenie wątroby. Czy ktoś miał podobny przypadek?? Od listopada miał już ok 10 ataków.

możliwe, że zwierze nie wykorzystuje zmagazynowanych zasobów cukru właśnie przez problemy z wątrobą.
10 ataków w tak krótkim czasie to bardzo dużo :(
Skoro jest tak młoda a już ma stłuszczoną wątrobę to niestety obstawiam to co spotkało i mnie: karmienie źle przechowywaną/przeterminowaną karmą. Karmienie taką karmą stłuszcza wątrobę znacznie szybciej niż np długofalowa zła dieta.

Na takie przypadki stłuszczenia wątroby lekarze przepisują zwykle zentonil, ew jakieś fosfolipidy i ornitynę. No i bezwzględnie bezzbożową dietę z niską zawartoscią tłuszczy i cukrów. A na wybiegu dobrze jest podawać przysmaki z niskim indeksem glikemicznym, tu super sprawdza się marchewka suszona, cukry z niej trawione są powli, zapewniając ich stały poziom podczas całego wybiegu i zapobiegając niebezpiecznym spadkom glukozy we krwii.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Ka

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 49
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #569 dnia: 05 Paź, 2016, 12:05 »
Cześć, wczoraj u mojego Juliana nastąpiła niespodziewana sytuacja.
Podczas wybiegu, po kilku rundkach po pokoju Julek odbił się od drzwi, stanęła w miejscu i wtedy, jak gdyby nigdy nic, się zaczęło. Najpierw uniosła się jej warga z prawej strony, później łapka, zmrużyła oczy i zaczęło nią trącać na lewy bok. Tylne łapki zesztywniały, przewróciła się i wyglądało to tak, jakby próbowała się poruszać, lecz kończyny były zdrętwiałe. Nie dawała rady stanąć na łapy.  [placze] Chyba w wyniku przypadkowego skurczu wskoczyła mojemu chłopakowi na ręce i było jakby trochę spokojniej. Od razu zapakowaliśmy ją do transportera i do pół godziny zjawiliśmy się u weterynarza. Była godzina 1:00 w nocy. Po drodze wydawało się jakby nie kontaktowała, słaba była jej reakcja na cmokanie i wołanie. U weta sprawdzono oczka, temperatura w porządku, przy płucach nic nie było słychać. Cukier jej wyszedł 358. Dostała kroplówkę z elektrolitami oraz witaminy z grupy B. Pierwsze podejrzenie padło na cukrzycę, ale dzisiejszy poranny pomiar w domowych warunkach wskazał wartość 132. Dziś na kontroli cukrzycę jednak wykluczono. Apetyt ma, pije, siusia normalnie. Jedzą z Romcią VL Complete, siano i Gryziółka. Jest spokojna, delikatnie obrażona. Nigdy nic podobnego nie wystąpiło. Jakieś sugestie?  [minka]
« Ostatnia zmiana: 05 Paź, 2016, 12:15 wysłana przez Ka »

Offline Dosiek

  • Moderator
  • ~Opiekun Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 1053
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #570 dnia: 05 Paź, 2016, 15:49 »
@Ka czyli podczas ataku cukier się jej podwyższył? nigdy nie miała czerwonego moczu? ile ona ma lat, od kiedy u Ciebie jest?

Offline Ka

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 49
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #571 dnia: 07 Paź, 2016, 10:55 »
@Dosiek wysoki cukier najprawdopodobniej został spowodowany stresem. W domu w trzech kolejnych pomiarach wynosił 132, 130 oraz 90 (ostatni po nocy spędzonej na sianku i wodzie).
Czasami zdarzało mi się wycierać ciemne siuśki z kuwety, ale to były bardzo rzadkie przypadki.
Ma 4 lata, wzięta z zoologa miała góra pół roku.
Wczoraj miała robioną morfologię i poziom wapnia. Wszystko jest w normie. Wet stwierdziła padaczkę idiopatyczną którą będziemy leczyć hydroksyzyną, o ile atak się powtórzy. Mamy w razie czego wykupiony Atarax. Doszliśmy z wetem do wniosku, że nie ma sensu od razu obciążać jej lekami. Póki co trzeba Julka obserwować, włączając w to instalację w pokoju kamerki skierowanej na wolierę, bo z racji pracy nie jesteśmy w stanie kontrolować jej przez 24h. No i oczywiście musimy jakoś miękko zabezpieczyć półki. Pożyjemy, zobaczymy.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: padaczka, epilepsja, objawy padaczkowe
« Odpowiedź #572 dnia: 07 Paź, 2016, 22:26 »
@Ka teraz są fajne kamerki: "niania elektroniczna" z wizją, można ją nawet podłączyć na kablu do routera internetowego i wtedy z każdego miejsca na ziemi masz podgląd na to, co się dzieje w klatce. W Polsce kosztują pewnie majątek, ale na wish'u widziałam już od 150zł. To mogłoby być przydatne.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

 
Narkoza vs. "padaczka"

Zaczęty przez EevDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 2987
Ostatnia wiadomość 07 Kwi, 2017, 21:26
wysłana przez Eev
Przecukrzenie organizmu, objawy (początki cukrzycy) czerwony kolor moczu!

Zaczęty przez Mysza <")))/Dział zdrowie i higiena

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 13516
Ostatnia wiadomość 03 Wrz, 2007, 16:39
wysłana przez Mysza <")))/
CUKRZYCA: objawy, diagnoza, dieta, hiper-, hipo-glikemia itp.

Zaczęty przez dream*Dział zdrowie i higiena

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 40056
Ostatnia wiadomość 06 Mar, 2015, 06:57
wysłana przez Bożena
Po jakim czasie widoczne sa pierwsze objawy zatrucia?

Zaczęty przez Elfik89Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 2294
Ostatnia wiadomość 16 Paź, 2015, 20:55
wysłana przez Elfik89
Biegunka-przyczyny, objawy, leczenie.

Zaczęty przez CiupelekDział Problemy zdrowotne, choroby koszatniczek

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 10867
Ostatnia wiadomość 28 Mar, 2019, 09:25
wysłana przez Logan
SimplePortal