hypothetical
29 Mar, 2024, 09:20

Autor Wątek: Bernie i jego perypetie  (Przeczytany 6443 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline domi_nique

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 163
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bianka, Beza, Bernard[*]
Bernie i jego perypetie
« dnia: 30 Sie, 2011, 21:45 »
dzis zaobserwowalam, ze moj Berni jest jakis osowialy. od popoludnia, kiedy wrocilam z pracy prawie caly czas spi... niby sie przemieszcza, ale wyglada to tak, jakby nie umial znalezc sobie miejsca w klatce, spi w miejscach, w ktorych zwykle rzadko przysiada na dluzej. sprawia wrazenie malo zainteresowanego otoczeniem, rodzynke zjadl do polowy, a zwykle pierwszy przychodzi po smakolyki.  widze, ze stara sie przebywac na innej polce niz Bianka. na wybiegu tez praktycznie siedzial w jednym miejscu. bardzo sie martwie! dzis juz za pozno do weta. zadnych innych objawow nie widze- nie prycha, nie zgrzyta zebami, porusza sie normalnie, nie jest cieply, pierscienia z futra nie ma, brzuszek miekki, mocz normalnego koloru. ostatnio nie mial zmienianej karmy, ani nic z tych rzeczy.
 co moge zrobic? jak mu pomoc? na co zwrocic uwage? nie chce panikowac i z kazda bzdura biegac do weta...  czy mozliwe, zeby reagowal np na pogode?
prosze o odpowiedz.
« Ostatnia zmiana: 01 Wrz, 2011, 15:44 wysłana przez domi_nique »

Offline domi_nique

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 163
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bianka, Beza, Bernard[*]
Odp: Bernie i jego perypetie
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Sie, 2011, 23:52 »
dodam jeszcze, ze spi na boku, czego w zasadzie nigdy nie robi. temperatura w mieszkaniu nie jest wysoka. podalam mu malutki kawaleczek swiezego jablka, bo wydaje mi sie, ze bobkow jest malo i sa malutkie. troche trzeba bylo go namawiac, ale zjadl.
powiedzcie mi, czy polnoc jest odpowiednia pora, zeby dzwonic do weterynarza na komorke? ja jestem panikara i nie wiem, kiedy przypadek kwalifikuje sie juz jako "nagly".

Offline owiabiks

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 659
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bratek, Fiołek(*), Irys(*), Malwin(*),Narcyz(*)
Odp: Bernie i jego perypetie
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Sie, 2011, 12:08 »
Każdy taki przypadek potrzebuje natychmiastowej interwencji. Jeżeli szynszyla na wybiegu pokazuje słabość, to znaczy, że  jest chora. Problemem jest tylko o późnej porze kontakt z dobrym wetem.

Flora (ja)
i fauna (  Bratek - szynszyla; Nikon- york;  Lili(a) - selkirk rex; Kajtek- nimfa)

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Bernie i jego perypetie
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Sie, 2011, 20:26 »
I jak dzisiaj ?

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline domi_nique

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 163
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bianka, Beza, Bernard[*]
Odp: Bernie i jego perypetie
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Wrz, 2011, 15:42 »
wczoraj byl leczony typowo na zatwardzenie, dostal buscopan, elektrolity i glukoze oraz kropelke parafiny do pyszczka. przez chwilke byl zywszy, pewnie po leku rozkurczowym, ale nadal nie jadl, sam nie pil (jak mu podalam lakcid strzykawka, wypil ladnie wszystko). dzis pojechalam z nim do "żako"( to na drugim koncu miasta, wiec w pierwszym odruchu wzielam go do najblizszego weterynarza, ale Pani weterynarz sama zasugerowala konsultacje w "żako").
najprawdopodobniej zapalenie jelit  :( dostal kroplowke, antybiotyk, probiotyk w duzym stezeniu. jutro rano tez jedziemy. jesli bedzie trzeba, na miejscu mozna zrobic rtg i usg. teraz nadal jest osowialy, ale po powrocie skubnal sobie odrobine sianka. siedze przy nim caly czas...

Offline domi_nique

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 163
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bianka, Beza, Bernard[*]
Odp: Bernie i jego perypetie
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Wrz, 2011, 20:43 »
podaje mu siemie lniane co jakis czas. jest taki smutny, chyba bardzo go boli, a nic wiecej nie moge zrobic, podobno dostal juz wszystko, co mogl... siedze przy nim i placze. bardzo sie o niego boje :(

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: Bernie i jego perypetie
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Wrz, 2011, 21:13 »
Jesteś z Wrocławia więc udaj się do Piaseckiego,ja jechałam do niego z Katowic.
http://www.wet.wroclaw.pl/index.php?m=204
Jeżeli ktoś może pomóc to chyba tylko on.Szkoda że wet nie dał ci nic p/bólowego dla małego.Jeżeli to zatwardzenie to ja poiłabym malca herbatą z kopru włoskiego i dawałabym espumisan w kroplach dla dzieci,jak nie pomoże to i nie zaszkodzi.Może jest zakłaczony.
Bardzo mocno trzymam kciuki za chorowitka.

Offline domi_nique

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 163
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bianka, Beza, Bernard[*]
Odp: Bernie i jego perypetie
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Wrz, 2011, 12:54 »
chyba jest odrobine lepiej... u weterynarza zachowywal sie jak zdrowa szylka, w domu nadal jest osowialy. dostal znow buscopan, paste do pyszczka (chyba odklaczajaca itp) zaraz podam mu siemie lniane. jutro znow jedziemy po zastrzyk (wczorajszy dziala 48 godzin).
"żako" jest chyba najbardziej polecana przez forumowiczow lecznica we Wroclawiu i ja tez widze, ze wiedza, co robia. o doktorze Piaseckim tez duzo dobrego slyszalam, w razie czego na pewno sie do niego udamy.

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: Bernie i jego perypetie
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Wrz, 2011, 13:21 »
Jak się czuje chorowitek?

Offline domi_nique

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 163
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bianka, Beza, Bernard[*]
Odp: Bernie i jego perypetie
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Wrz, 2011, 21:57 »
wczoraj mial zabieg korekry zebow. wczesniej nie dal sobie dokladnie obejrzec zebow trzonowych. podejrzewam, ze te problemy jelitowe mogly byc z tym powiazane (np. ze wzgledu na bolace zabki zle gryzl jedzenie). zabieg byl przeprowadzony pod narkoza, wybudzil sie bez problemu. jelita podobno ustabilizowane. pani weterynarz mowi, ze jest duzo lepiej, ale ja i tak jestem polzywa ze zmartwienia, eh. wiem, ze ma jeszcze obolaly pyszczek itd, ale martwi mnie, ze dalej nie chce jesc. zjadl odrobinke sproszkowanych ziol, odrobine zarodkow pszennych, wypil probiotyk ze strzykawki. nadal jest jeszcze osowialy (pewnie po prostu slaby). jest o tyle lepiej, ze wykazuje zainteresowanie, kiedy podchodze do klatki i mowie do niego, wyciaga pyszczek, zeby sprawdzic, czy nie mam czegos dobrego. zjadl kawalek rodzynki (wyrwal Biance :/ ), pani wet mowi, ze mu nie powinno zaszkodzic.
nie wiem, ja sie o niego caly czas bardzo boje, ale mam nadzieje, ze po prostu potrzebuje troche czasu, zeby dojsc do siebie. w koncu byl naprawde bardzo chory...

Alicja Mannschack

  • Gość
Odp: Bernie i jego perypetie
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Wrz, 2011, 22:53 »
Koniecznie musisz go dokarmiac i sprawdzaj czy robi kupki , czy nie ma wzdetego brzuszka, bo czesto po narkozie sa wzdecia.
I koniecznie przez pare dni musi dostawac Metacan- przeciwbolowe.

Offline domi_nique

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 163
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bianka, Beza, Bernard[*]
Odp: Bernie i jego perypetie
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Wrz, 2011, 09:36 »
wzdecia nie ma, brzuszek juz nie jest bolesny (sprawdzam co jakis czas). przeciwbolowe dostal, bobki sa. jest ich malo, ale wydaje mi sie, ze jak na to, ile je, jest to normalna ilosc. tylko ze sa bardzo miekkie, teraz dla odmiany lekko biegunkowe  :?  co do dokarmiania- narazie tylko zarodki i sproszkowane ziolka mu podalam. szulam po calym Wroclawiu Gerbera warzywnego, najlepiej brokulowego i nigdzie nie ma! same obiadki miesne i deserki owocowe. na 12:10 jedziemy do weta, moze mi da przepis na jakas papke odzywcza dla niego.
pysio boli, ale zachowanie ciut lepsze- iskaja sie z Bianka, a w nocy moj majster-klepka Bianka jaims cudem otworzyla klatke i obudzilam sie iskana przez mojego chorowitka. cos jakby minimalnie drgnelo ku normalnemu, szylowemu zachowaniu...

chyba spytam tez, jaka jest mozliwosc, ze korzenie rowniez sa przerosniete i ewentrualnie zasugeruje rtg. jak myslicie, jesli zeby byly przerosniete na zewnatrz, to jaka jest szansa, ze korzenie rowniez?
« Ostatnia zmiana: 05 Wrz, 2011, 12:23 wysłana przez Belzebuba »

Offline Belzebuba

  • ŚLEDZĄCA UPRAWNIENIA :-)
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 725
  • Uzbierane migdały: 4
  • Płeć: Kobieta
  • Belzebuba, Shub, Morri ...Lucyferka [*]
Odp: Bernie i jego perypetie
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Wrz, 2011, 12:33 »
W kwestii przerastania nie pomogę, ale co do karmienia:
Spróbuj sproszkować mu karmę, tę samą którą zawsze dawałaś kulkom. Pamiętam, że jak jedna z Bub się poobijała i nie chciała jeść(=bolało), to było widać że jest głodna i chce - karmę w formie proszku wyjadała, i przez pewien czas był to jej jedyny sposób jedzenia.

Offline domi_nique

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 163
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bianka, Beza, Bernard[*]
Odp: Bernie i jego perypetie
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Wrz, 2011, 20:15 »
tak wlasnie zrobilam- papke z granulatu, srednio mu to podchodzi, ale costam mu chyba trafilo do pyszczka. zjadl tez troche zarodkow pszennych, bo bardzo lubi i to mu smakowalo. teraz dalej szuka w klatce zarodkow, ale nie chce przesadzic z ich iloscia. problem jest ewidentnie z gryzieniem lub polykaniem. decyzja co do RTG jutro. bardzo sie o niego boje caly czas :(

Offline domi_nique

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 163
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bianka, Beza, Bernard[*]
Odp: Bernie i jego perypetie
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Wrz, 2011, 11:30 »
z samodzielnym jedzeniem i piciem dalej kiepsko, ale plynow dostaje duzo i dokarmiam go. zarordki pszenne wcina chetnie, rodzynke tez zjadl. nad ranem siegnal po sianko (sam wyjal z pasnika, dotychczas probowal gryzc tylko jak mu podawalam), ale zjadl go bardzo, bardzo malutko. 2 razy gryznal galazke jabloni, pozniej juz nie chcial. na wybiegu z kolei kical sobie raczej normalnie, probowal gryzc sciane i kaloryfer. caly czas mam wrazenie, ze problem jest z polykaniem. spi nadal wiecej niz kiedys i jest troche mniej zwawy niz wtedy, kiedy byl zdrowy, ale generalnie zaschowuje sie dosyc normalnie. czesto trze pyszczek, ale juz nie zgrzyta zabkami, nie popiskuje- wydaje mi sie, ze juz go nie boli.   nie wiem juz naprawde, czy mu sie troche polepsza, czy nie :/ idziemy do kontroli w piatek, jesli do tego czasu nie zacznie w miare normalnie jesc, bedzie RTG. naarzie sie wstrzymalismy, bo zabieg na zabki mial w sobote, a nie wiadomo, czy do rtg nie trzeba bedzie go jednal uspic.
do dr Piaseckiego tez juz oczywiscie zadzwonilam z pytaniem, czy u nich leczy sie przerosniete korzenie. mam resztki nadziei, ze jednak to nie to... wycieku z oczu nie ma, slinienia tez nie zauwazylam... ehh, boje sie strasznie

Offline owiabiks

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 659
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bratek, Fiołek(*), Irys(*), Malwin(*),Narcyz(*)
Odp: Bernie i jego perypetie
« Odpowiedź #15 dnia: 07 Wrz, 2011, 18:52 »
Podobno po zabiegu piłowania zębów jakiś czas musi upłynąć aż sam zacznie jeść. Świnkę moja siostra dokarmiała ok. 2 tyg. zanim zaczęła jeść sama.

Flora (ja)
i fauna (  Bratek - szynszyla; Nikon- york;  Lili(a) - selkirk rex; Kajtek- nimfa)

Offline domi_nique

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 163
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bianka, Beza, Bernard[*]
Odp: Bernie i jego perypetie
« Odpowiedź #16 dnia: 07 Wrz, 2011, 23:23 »
dzisiejsze obserwacje: na wybiegu byl zywszy niz wczoraj, zrobil nawet ladnego matrixa. zgryzal farbe ze scian, podryzal sobie kabel (niepodlaczony), mojego kapcia i costam tymi zabkami probowal...
2 razy sam podszedl do poidelka i napil sie calkiem sporo. wczesniej ja go poilam.
wnioski: wszystko jest pycha oprocz... jedzenia?  :???:

Offline domi_nique

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 163
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bianka, Beza, Bernard[*]
Odp: Bernie i jego perypetie
« Odpowiedź #17 dnia: 09 Wrz, 2011, 13:32 »
Berniś wczoraj zaczal jesc  :D jeszcze mniej niz zwykle, powoli i ostroznie, dlugo przezuwa, ale je!  [-chomik-] doradzcie mi, dokarmiac go dalej, czy dac mu szanse, zeby troche zglodnial i zabral sie porzadnie za jedzenie?

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Bernie i jego perypetie
« Odpowiedź #18 dnia: 09 Wrz, 2011, 22:52 »
Brawa dla Bernisia  :). Może przetrzymaj go trochę i zobaczysz co będzie.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: Bernie i jego perypetie
« Odpowiedź #19 dnia: 10 Wrz, 2011, 06:11 »
Dzielnemu Bernisiowi należy się nagroda.Jak zaczął jeść to podtykaj mu różności.Może pozwoli mu się rozkręcić suszony pomidorek lub bazylia świeża .Dalej trzymam kciuki za małego!

Offline domi_nique

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 163
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bianka, Beza, Bernard[*]
Odp: Bernie i jego perypetie
« Odpowiedź #20 dnia: 11 Wrz, 2011, 14:59 »
Berni wcina jak szalony. musze go bardzo pilnowac, zeby sie nie przejadl, nie dostal wzdecia itd. na zabki byloby dobrze, gdyby jadl duzo ziaren i twardych rzeczy, ale tez musze uwazac, bo zaczelo sie to wszystko od  ostrego zapalenia jelit. dostaje codziennie probiotyk (Pani Wet dala nam Fatrogemine P). 
zrobil sie na tyle zarloczny, ze odpycha Bianke od miski i prycha na nia, dopoki on sie nie naje...
jestesmy na etapie regulacji bobkow- juz jest ich normalna ilosc, ale nadal sa mniejsze niz kiedys i dosyc miekkie.
wczoraj skusil sie na galazke jabloni  [-chomik-]

Offline owiabiks

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 659
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bratek, Fiołek(*), Irys(*), Malwin(*),Narcyz(*)
Odp: Bernie i jego perypetie
« Odpowiedź #21 dnia: 12 Wrz, 2011, 20:23 »
Świetnie! Nie wiem czy ja nie będę miała problemu, bo Malwin dzisiaj grzebie w pyszczku.

Flora (ja)
i fauna (  Bratek - szynszyla; Nikon- york;  Lili(a) - selkirk rex; Kajtek- nimfa)

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: Bernie i jego perypetie
« Odpowiedź #22 dnia: 12 Wrz, 2011, 20:46 »
No cóż,musi Berniś nadrobić to czego nie zjadł. :D

Offline domi_nique

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 163
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bianka, Beza, Bernard[*]
Odp: Bernie i jego perypetie
« Odpowiedź #23 dnia: 15 Wrz, 2011, 12:31 »
no i 10 dni bez samodzielnego jedzenia sie odezwaly- walczymy z biegunka  :? nie dziwi mnie to specjalnie, tak dlugo sam nie jadl, dostawal papki, a teraz kiedy juz sam je wybiera sobie najsmaczniejsze kaski, jak zwykle. wczoraj wieczorem bobki byly minimalnie lepsze- juz sie nie rozmazywaly, chociaz dalej miekkie.
najgorsze, ze Berni powinien troche przybrac na wadze, a Bianka wg zalecen weta powina troche schudnac... nie mam pojecia, jak zorganizowac ich diete  :???:

Offline domi_nique

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 163
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bianka, Beza, Bernard[*]
Odp: Bernie i jego perypetie
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Wrz, 2011, 09:41 »
Bernisiek niestety nie przezyl.
ze wzgledu na problemy z zabkami pojawily sie komplikacje ze strony ukladu pokarmowego, a jego ogolny stan nie pozwalal na  natychmiatowe wyleczenie zabkow, ktore wymagalo narkozy. walczylismy do konca.
jak sie troche uspokoje, moze napisze cos wiecej.

 

Filip i jego właścicielka Ania mówią dzień dobry wszystkim :)

Zaczęty przez ania.cionakaDział Przedstaw się

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 11430
Ostatnia wiadomość 07 Cze, 2015, 20:17
wysłana przez Szynszylątko
PRZENIESIONY: Kardiologiczna choroba Puszka i problemy z jego ząbkami

Zaczęty przez AndreasDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1375
Ostatnia wiadomość 28 Kwi, 2015, 13:07
wysłana przez Andreas
Rajtek psychopata oraz jego sąsiadki Szyszka & (To)Fiśka

Zaczęty przez junooDział Zdjęcia i Historie Szynszylowe

Odpowiedzi: 280
Wyświetleń: 55775
Ostatnia wiadomość 22 Gru, 2017, 23:33
wysłana przez junoo
jak sobie poradzić z jego fochami?

Zaczęty przez julk44Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 90
Wyświetleń: 16744
Ostatnia wiadomość 27 Gru, 2010, 13:52
wysłana przez kamstach
Nosek i jego poczynania

Zaczęty przez DeeloDział Na każdy temat

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 1336
Ostatnia wiadomość 23 Cze, 2005, 10:48
wysłana przez vka
SimplePortal