29 Mar, 2024, 16:51

Autor Wątek: bielmo, zaćma, mętne oczko, ślepy szylek  (Przeczytany 27378 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline misiek

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 2
  • Uzbierane migdały: 0
bielmo, zaćma, mętne oczko, ślepy szylek
« dnia: 24 Lip, 2005, 02:47 »
Wiem, że temat dotyczący oczka juz był, ale problem z oczkiem mojego szylka jest troszkę inny. Szylek ma 3 miesiące, wypuszczam go razem z dorosłymi często i dopiero wczoraj zauważyłem, że ma "mętne" jedno oczko :( . To się stało jakgdyby z dnia na dzień. Wcześniej tego nie było widać bo na bank bym to zauważył. Byłem z tym u weterynarza i Pani powiedziała mi na początek, że szylek ma jedno oczko innego koloru niż drugie. Pomyślałem swoje, ale nie wyszedłem tylko czekałem na następne tezy Pani doktor.Potem sprawdziła reakcje obu oczek, porównała je i jednak doszła do wniosku, że to nie inny kolor oczek, tylko że coś z nim musi być nie tak bo reakcje są inne. Wykluczyła skaleczenie ponieważ nie było uszkodzenia rogówki tylko jak to określiła "ten płyn w środku jest mętny". Następnie stwierdziła, że nie można nic zrobić, bo to jest w środku i najprawdopodobniej mały nie będzie widział na jedno oczko. Miła Pani zaleciła krople za 5 zeta któreponoć i tak nic nie dają. Zadzwoniłem do Paniktóra hoduje szynszyle i mieszka niedaleko mojego miasta. Powiedziała mi, że ona osobiście takiego przypadku nie miała, ale dzwonił kiedyś do niej ktoś kto miał podobny problem i uspokoiła mnie, że nic strasznego się nie stanie, że po prostu u szynek takie rzeczy się zdarzają. Jednak ja cały czas jestem niespokojny. Proszę o radę. Czy mam to zostawić i się nie bać? Czy to jest normalne? Dodam jeszcze że moje szynszyle ostatnio dosatją antybiotyk przeciw biegunce, jednak zarówno Pani weterynarz jak i Pani hodowca wykluczyły antybiotyk jako sprawcę "mętnego oczka" mojego Wafelka. Co wy o tym sądzicie? Co radzicie? Czy wiecie coś na temat takich przypadków? Proszę o odpowiedzi. Dziękuję bardzo wszystkim, którzy cokolwiek napiszą...Pozdrawiam...

EDIT:
I jeszcze jedno. Nie ufam już wetom w Cieszynie. Chciałbym przesłać bobki do analizy pani Annie Ryś bodajże. Chciałbym jednak wcześniej z nią się dogadać. Czy macie może adres mailowy do tej Pani? Dziękuję...
« Ostatnia zmiana: 11 Wrz, 2007, 21:51 wysłana przez Mysza »

Offline Niunia

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 244
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Eliza i Nunuś
Odp: bielmo, zaćma, mętne oczko, ślepy szylek
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Lip, 2005, 23:17 »
weterynarz@wp.pl - to do p.Ani Ryś
ja niestety nic wiecej nie pomoge bo nie mialam takiego problemu.... ale mam nadzieje,ze jednak jest jakas szansa,aby malutki szylek mogl widziec...
@misiek, pisz na biezaco co i jak z Twoim malym !
pozdrawiam

[hehe_jezyk] Sylwunia [hehe_jezyk]

Offline Grażka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 252
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
    • Szynszyle, które są kochane
Odp: bielmo, zaćma, mętne oczko, ślepy szylek
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Lip, 2005, 08:10 »
Takie zmętnienie oczka zdarzyło się kiedyś i mojej Chmureczce. Zmiana jest niestety nieodwracalna, ale szynszylek bardzo szybko uczy sobie radzić obserwując świat tylko jednym oczkiem. Na początku może się zdarzyć, że zacznie poruszac się ostrozniej niż zwykle, bardziej ważyć każdy skok i dwa razy się zastanowi w obcym terenie nim zacznie szaleć (tracąc zdolnośc widzenia na jedno oko traci też efekt trójwymiarowości swiata, a co za tym idzie - możliwośc oceny odległości) - ale poza tym - w niczym mu to nie przeszkodzi.
U mojej Chmurki zmiana nastąpiła też dosłownie w ciągu kilku dni - zaczęła się od małego metnego "kłaczka" w głebi oka, który błyskawicznie zajmował resztę oka. Po kilku dniach - wnętrze oka było całkowicie mętne.
Może się też jednak zdarzyć, że zmiana nie zostanie długo zauważona - wnętrze oka widac bowiem u szynszylka tylko w lekkim półmroku, gdy źrenica jest rozszerzona; w jasnym świetle dziennym widac prawie wyłącznie ciemna tęczówkę - jedynie bardzo uważny obserwator dostrzeże cieniutką mętną kreseczkę w środku oka.

A teraz najważniejsze - czym to grozi. Sama zmiana - niczym. Istnieje jedynie niebezpieczeństwo, że o ile utrzymuje się ten sam czynnik, który spowodował zmetnienie jednego oczka - zmiana może dotknac też drugiego.
Przyczyny zmetnienia mogą być różne - najczęściej jednak spotykaną jest chyba cukrzyca.
Dlatego obserwuj uwaznie twojego maluszka, czy nie pochłania wieceje płynów niż inne, czy wiecej nie siusia, czy nie chudnie. Gdybyś zauważył któryś z tych symptomów - daj znać - wtedy trzeba będzie włączyc troszkę inną dietę maluszkowi, a jeśli zajdzie potrzeba - zrobić badania i rozpocząc leczenie.

No ale nie ma co krakać  - zmętnienia oczka rzeczywiscie czasem sie zdarzają, lecz nie zawsze idą za tym jakiekowliek zauważalne konsekwencje w kondycji maluszka.
Po prostu go obserwuj i daj znac jeśli coś Cię zaniepokoi. Na wypadek, gdybym akurat nie zagladała na Forum - podaję mój adres: grazka@szynszyla.net

głowa do góry :-)
Grazka

Anioły są bezpłciowe, mogą się rozmnażać jedynie przez agitację - S J L ;-)

Offline misiek

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 2
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: bielmo, zaćma, mętne oczko, ślepy szylek
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Lip, 2005, 17:19 »
Wielkie dzięki a adres i za zainteresowanie moim problemem. Jasne - jeśli coś się zmieni to napiszę.Pozdrowienia

Anonymous

  • Gość
Odp: bielmo, zaćma, mętne oczko, ślepy szylek
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Sie, 2005, 16:21 »
ja radze Ci zapytac ludzkiego okuliste co to moze byc i jakie moze miec konsekwencje na pewno bardziej Ci pomoze i twojej szylce niz zwykly wet bo oni sa bardzo ogolnie ksztalceni nawet jesli maja specjalizacje w malych zwierzetach

Offline Eriu

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 140
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pixie i Dixie - dwie śliczne samiczki :)
Odp: bielmo, zaćma, mętne oczko, ślepy szylek
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Wrz, 2005, 22:22 »
Nie będę nowego tematu zakładać, bo to również dotyczy oczka. Mianowicie już od paru dni Gucio ma takie mokre futerko przy oczku, a czasem mam wrażenie, że jak je zamyka to jakby mu łzawiło. Przecierałam mu je naparem z herbaty. Nawet myślałam, że się polepsza. Dzisiaj zauważyłam, że z tego oczka troszkę wypłynęło takiej biało-przezroczystej mazi, ale za jakiś czas zniknęła całkowicie. Co to może być? Co robić? Czy to coś poważnego?

Offline BeSaVehEi

  • ~Rządzący Kąpielą~
  • ***
  • Wiadomości: 205
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: bielmo, zaćma, mętne oczko, ślepy szylek
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Wrz, 2005, 22:39 »
Eriu jak oczko i takei rzeczy sięz nim dzijeą niepoojace to ja bym pwoeiedziala"zadzieram kiece i lecę" ... do najbliższego weta. samemu naprawe wg mnie nie warto leczyć puchatka bo same dobre chęci nie zawsze pomagają. tu trzeba wiedzy. naprawdę ja bym na Twoim miejscu utro z samego rana biegła do weta.

[marq=right]BeSa&SzU[/marq]

Offline Eriu

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 140
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pixie i Dixie - dwie śliczne samiczki :)
Odp: bielmo, zaćma, mętne oczko, ślepy szylek
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Wrz, 2005, 18:44 »
No, byłam z Guciasem. Okazało się, że cytuję: "weszło mu coś pod trzecią powiekę", zostało to coś wyjęte, maźnięto atecortinem i zainkasowano 20 zł ;) (ja zbankrutuję ;)). I mam nadal smarować tym Atecortinem rogówki szczylowi 2 razy dziennie.

jlikethat

  • Gość
Odp: bielmo, zaćma, mętne oczko, ślepy szylek
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Paź, 2005, 14:08 »
a ja kiedys kontaktowalem sie z weterynarzem w sprawie tego "zmętnienia" i on mi powiedzialze to moze byc zaćma chyba ale w 100% nie pamietam i zalecil z nim przyjsc, a to ze sie poglebia i moze przejsc na 2gie oczko to prawda muj juz ma takie 2   :(

Offline tusia_i_chrupka

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: bielmo, zaćma, mętne oczko, ślepy szylek
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Lis, 2006, 17:40 »
Ach...w końcu jestem zarejstrowana ^^
No więc chciałam zapytać o dwie rzeczy
1) Mój ogonek jest już ze mną 2 lata ale w dalszym ciągnu nigdzie nie mogę się dowiedzieć co się z nią dzieje. Otóż na oczkach ma takie jaby białe zaćmy. Nie przeszkadza jej to w śmiganiu po domu ale ona wqule nie skacze po meblach i nie odbija się od ścian...jakby się bała ? Co mam robić ?
2) Chciałabym kupić taką fajną drewnianą klatencję jak widziałam w galeri tylko, że widziałam taką jedną na allegro za jedyne...460 zł '^^ jest możliwość taniego zakupu klatki ? <help>  :???:

Z góry dzięki za pomoc  :)

/scaliła dream*
« Ostatnia zmiana: 13 Lis, 2007, 13:31 wysłana przez dream* »

Offline Kiwi

  • Wielki Mistrz Szynszylowy
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 886
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥
Odp: bielmo, zaćma, mętne oczko, ślepy szylek
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Lis, 2006, 15:06 »
Może to nie są "takie jakby zaćmy" tylko prawdziwe zaćmy? Wiem, że u koszatniczek robią się jeżeli maluch ma w jadłospisie za dużo cukrów i tłuszczów. U szylek może być tak samo. Jesli dajesz jej dużo smakołyków - rodzynków, orzechów - mogło to właśnie spowodować. Zaćma też powoduje, że nie chce skakać, bo po prostu nie widzi.

Weronka & Frania, Ginewra & Furia, Żabka & Żuczek
Amelka, Vivi, Romcia, Mia w

Offline tusia_i_chrupka

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: bielmo, zaćma, mętne oczko, ślepy szylek
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Lis, 2006, 16:43 »
trochę się uspokoiłam - wczoraj na noc zostawiłam otwartą klatkę a rano...moja szylka najzwyczajniej w świecie siedziała sobie na regale ^^ kurcze mam powody do radości. a co do jej wady wzroku...też o tym czytałam że costakiego może wystapić ale chrupka tak już ma odkąd ją dostałam. Moze to jakaś choroba dziedziczna czy coś ?

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: bielmo, zaćma, mętne oczko, ślepy szylek
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Lis, 2006, 22:19 »
Chyba jednak twoja szylka nie widzi ;-/
stąd te niezbyt okazałe dokonania w zdobywaniu tereniu. Ale w niczym jej to nie przeszkadza ... jest w pełni samodzielna - więć nie masz się czego obawiać :-)
Czy te "białe plamy" sa widoczne zwłaszcza wieczorem ? a w dzien  mniej widoczne ??

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

chomic

  • Gość
Odp: bielmo, zaćma, mętne oczko, ślepy szylek
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Lis, 2007, 19:16 »
 :( bardzo proszę o pomoc!! mam 2 szylki w jednej klatce ( perkę) standardową dziewczynkę i chłopaka pink white oboje mają ok 7 mies.
Dziś jak wróciłam do domu zobaczyłam że Kumysek ma jakieś dziwne oczko ale uznałam ze prawdopodobnie tak padło światło... ale przed chwilą zobaczyłam że na tym oczku a dokładniej na źrenicy ma coś w rodzaju zaćmy!!! tzn białą mgiełkę zasłaniającą źrenicę... szylek dodatkowo kuli uszo po tej stronie ciała... Ale jednocześnie zachowuje się normalnie ( je, pij,e biega po klatce). Czy druga szyla mogła mu zrobić krzywdę ??? albo spadł z półeczki??? co robić ??? Rany boje się ze oze częściowo straćić wzrok.... :smut: BARDZO PROSZE O pomoc lub podpowiedź co mu się mogło stać i co teraz zrobić...

/scaliła dream*
« Ostatnia zmiana: 13 Lis, 2007, 13:28 wysłana przez dream* »

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: bielmo, zaćma, mętne oczko, ślepy szylek
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Lis, 2007, 19:38 »
Wpisz sobie u góry strony w opcji "szukaj" - zaćma. Coś podobnego bylo już opisywane ale pewnie wizyta u weta cię nie minie.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: bielmo, zaćma, mętne oczko, ślepy szylek
« Odpowiedź #15 dnia: 11 Lis, 2007, 19:39 »
Ograniczyć produkty słodkie, cukier sprzyja pogłębianiu i rozwojowi zaćmy. No i udać się do weterynarza, może zaleci jakiś specyfik, który powstrzyma rozwój zaćmy, bo chyba całkowicie nie da sie jej wyleczyć. Można zbadać mocz szylka na zawartosć cukru, to będzie jakaś podpowiedź skąd się wzieła zaćma np. cukrzyca. Nie wiem czy zaćma może mieć podłoże mechaniczne (uraz), ale chorobowe na pewno.

A może, to był taki rozmazany placek z ropy, który przykleił sie na oczku? W kazdym razie jeżeli to nawet byla ropa to należy zbadac jej przyczynę, bez wizyty u weta się nie obędzie.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

chomic

  • Gość
Odp: bielmo, zaćma, mętne oczko, ślepy szylek
« Odpowiedź #16 dnia: 11 Lis, 2007, 19:45 »
nie to na pewno nie ropa... poza tym on ma czerwone oczka więc jest to specyficzne bo nie jest czysto białe tylko takie jasno różowe...

Offline Katrin

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 393
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • Pajacyk
Odp: bielmo, zaćma, mętne oczko, ślepy szylek
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Lis, 2007, 12:30 »
I tak do weta trzeba iść ale maluch mógł się ukluć czymś nawet grubszym kawalkiem sianka drucikiem albo pazurkiem... :(

"Kochać to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem, ale patrzeć razem w tym samym kierunku...[serduszko]"

CHOMIC

  • Gość
Odp: bielmo, zaćma, mętne oczko, ślepy szylek
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Lis, 2007, 08:57 »
Więc szylek ma stwierdzoną zaćmę w prawym oku i zupełnie nic na nie nie widzi.. [becze]. Nie ma żadnych uszkodzeń mechanicznych... Jutro ma mieć pobierany mocz i w razie potrzeby jeszcze potem krew aby sprawdzić czy to nie cukrzyca... Zachowuje się normalnie więc to jest pocieszające :)
Będę na bierzaco relacjonować co się dzieje

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: bielmo, zaćma, mętne oczko, ślepy szylek
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Lis, 2007, 13:45 »
hm, w takim wypadku radzę zrezygnować z karmy megan, nawet jeśli podejrzenie cukrzycy będzie nieuzasadnione {czego Ci z życzę} to napewno taka zmiana wyjdzie wszystkim na lepsze.
No i trzymam kciuki za pozytywny dla zwerzaka wynik badań i żeby na jednym oczku się skończyło + nie martw się, są ślepe szylki które sobie radzą więc i Twój sobie da radę. ;)

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline chomic

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 8
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tequila, Kumysia. Bimber, Brandy
Odp: bielmo, zaćma, mętne oczko, ślepy szylek
« Odpowiedź #20 dnia: 14 Lis, 2007, 21:12 »
Megan nie jest stosowany  wcześniej jadły granylat mieszany z innymi rzeczami ale teraz mają dietę wyłącznie granulatową :wink: teraz tylko czekam na badanie moczu
PS.  szylek radzi sobie swietnie własciwie wogóle nie daje po sobie poznać że nie widzi na jedno oczko :D

obecnie w domku :                                                                                             
 Tequilka- standart, Kumysia- pink white, Bimber- beżyk, Brandy- czarna aksamitna

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: bielmo, zaćma, mętne oczko, ślepy szylek
« Odpowiedź #21 dnia: 14 Sty, 2008, 13:39 »
Dziś zaobserwowałam u Yukiego jasnoniebieską mgiełkę w kąciku jednego oczka. {oczywiście, nie chodzi mi o "niebieski kącik oka" który czasami u szynszyli jest widoczny.. tylko o bardzo jasną mgiełkę nachodzącą już na gałkę oczną..
jest ona minimalna.. mój brat jak i mama jej nie dostrzegają... ale ja ją widzę.. i widzę różnicę między 2gim oczkiem.
tak więc.. myślę, że to jest początek czegoś niedobrego.. i tu kilka pytań:
-wykonać badanie moczu?
-czy przy tak mało zaawansowanej 'zaćmie' można cofnąć cały proces? albo zatrzymać póki szylek jeszcze widzi?
- czy możliwe, że to jakiś uraz mechaniczny?

- Yuki jest bardzo "słodyczo-żerny" przy czym jako jedyny nie lubi pokrzywy która obniża poziom cukru we krwi.. rozumiem, że w takim wypadku należy ograniczyć cukier.. a więc słodkie smakołyki takie jak suszone owoce etc ale czy jeśli przejdę na karmę Pellets Vitakraftu który ma najmniej tłuszczu ze wszystkich karm na rynku a więc ponad 2% {w przypadku innych karm jest to minimum 3%} będę mogła mu podawać tłuste smakolyki w stylu: orzeszki? Bo niestety,... cała egzystencja Yukiego opiera się na smakołykach... bo Filip czy Ciacho to jeszcze są dość pieszczotliwi i towarzyscy i poza smakołykami dostrzegają jeszcze inne przyjemności płynące z życia.. za to Yuki albo śpi albo je ;)

czy mogę pobrać sam mocz i iść do weta na jego analize pod kątem cukru żeby nie nosić małego po mrozie? i jeśli już miałabym wyniki moczu to wtedy iść z małym na oględziny?
 
i na koniec zdjęcie:
zdjęcie
zdjęcie z zaznaczoną "niby zaćmą"

co o tym myślicie?
poczekać dwa dni i zobaczyć czy mu to nie zniknie bo może to jakiś uraz?
I czy w ogóle iść do weta? Bo jeśli to cukrzyca to sama diagnoza nie wiele mi da poza tym co już wiem - czyli tym, że trzeba ograniczyć smakołyki.. a jeśli genetyczna wada to także niewiele już na to poradzę.
Czy przyczyny zaćmy mogą być jakieś inne niż te wyżej wymienione? Czuję się zdezorientowana choć teoretycznie powinnam wiedzieć co robić bo przecież czytałam... :(
Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline szynszylko

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 144
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Czoto, Niunia+2, Czarusia, Suzi i Czerczil
Odp: bielmo, zaćma, mętne oczko, ślepy szylek
« Odpowiedź #22 dnia: 14 Sty, 2008, 14:06 »
wg mnie poczekaj jeszcze troszke (2-4 dni),ogranicz słodycze i zobacz za kilka dni co i jak z tym oczkiem. Ja na pierwszym zdjeciu nic nie zauwazyłam,dopiero na zaznaczonym. Może niech się wypowie ktoś bardziej doswiadczony,ale moja rada-poczekaj troszke. Tak czy tak, trzymam kciuki za Yukiego :spoko:

Moja Suzi i Czerczil są najpiekniejszymi szylkami pod słońcem :)
A Czoto, Niunię i Czarusię kocham jeszcze bardziej :*

Offline chomic

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 8
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tequila, Kumysia. Bimber, Brandy
Odp: bielmo, zaćma, mętne oczko, ślepy szylek
« Odpowiedź #23 dnia: 14 Sty, 2008, 20:16 »
nie chcę Cię martwić Dream ale jak zaczęłam tu pisać to Kumysek miał właśnie coś takiego i w przeciągu 2-3 dni miał już całą źrenice białą...
Poproś lekarza o paski do badania moczu pod kątem cukrzycy przełóż Yukiego do pustego transporterka i czekaj aż zrobi siusiu. Potem  do świeżego moczu przyłóż pasek i porównaj do wyników na opakowaniu. Sama diagnoza da już dużo bo będziesz wiedziała na czym stoisz i czego w związku z ewentualną cukrzycą możesz się spodziewać. W każdym razie jeśli masz czas to przejdź się do weta z tym zdjęciem i zobacz czy Yuki np nie pije dużo więcej niż zwykle...
Zaćmy nie da się cofnąć w żadnym stadium u szyli (u młodych psów można próbować operacji która jest bardzo kosztowna)nie wiem jak z zachamowaniem ale raczej też nie...
OOO i jeszcze ważne jest jeśli wynik badania na cukrzycę byłby ( tfu tfu) pozytywny trzeba zrobić dokładne badania krwi czy nie trzeba będzie podawać mu insuliny...

Trzyma kciuki że coś mu się przykleiło i wszystko skończy sie dobrze ;) [-chomik-]

obecnie w domku :                                                                                             
 Tequilka- standart, Kumysia- pink white, Bimber- beżyk, Brandy- czarna aksamitna

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: bielmo, zaćma, mętne oczko, ślepy szylek
« Odpowiedź #24 dnia: 19 Sty, 2008, 10:00 »
szynszylko i chomic, dziękuję za trzymanie kciuków, bardzo mi to potrzebne, bo w poniedziałek odbieram wyniki..
i właśnie.. to mnie martwi, bo i Ty i Mysza mówiłyście mi o tych paskach - i tu taki mały problem, bo mocz oddałam przed weekendem więc gdyby to była kwestia pasków nie musiałabym czekać na wyniki aż do poniedziałku - i tu, boję się, że coś spartolą. To niby lecznica taka osiedlowa i głównie nastawiona na psy i koty ale mają tam też babkę od gryzoni więc sama już nie wiem.

W każdym bądź razie w poniedziałek odbieram wyniki i idę z Yukim na oględziny. Zobaczymy co to jest.. całe szczęście, w Warszawie mamy zwierzęcego okulistę i z ewentualnym leczeniem i doagnozą nie będzie problemu jeśli to nie zaćma tylko coś innego.

jeśli zaćma to będzie potrzebna radykalna zmiana diety. Niestety, wyczytałam na stronach o cukrzycy {tak, tak, już szykuję się na najgorsze :(} że tłuszczu także nie można podawać bo cukrzyca często wiąże się z jego złą tolerancją.. co prawda była to strona o 'ludzkiej' cukrzycy ale myślę, że pod tym względem jest to podobne. I tu jestem w dużej kropce, nie będę mu mogła zamienić rodzynki na np. orzeszek :(

mam nadzieję, że to nie cukrzyca.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

 
Kołowrotek z animalia.pl - przeróbki, mocowania i inne patenty na dobrą zabawę dla szylek...

Zaczęty przez jelonekiniuchaczekDział Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 15058
Ostatnia wiadomość 18 Maj, 2010, 17:15
wysłana przez gosiekpunk
Pomóżcie - szylek nie ściera ząbków, jest chudziutki, wyskubuje futerko...

Zaczęty przez RossiDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 4190
Ostatnia wiadomość 12 Lip, 2006, 09:53
wysłana przez Rossi
Pomocy, boje się że szylek zdechnie :( nie je, nie pije, ciężko oddycha po antyb

Zaczęty przez kamica16Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 20464
Ostatnia wiadomość 28 Cze, 2013, 10:39
wysłana przez Alicja Mannschack
Prosze o szybka pomoc, maly szylek w okropnym stanie!

Zaczęty przez PopielataDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 7455
Ostatnia wiadomość 07 Gru, 2014, 22:05
wysłana przez Paula_91
Witam ja również zostałam szczęśliwą właścicielką szylek od Claudiego .

Zaczęty przez gaja35Dział Pogaduchy i ciekawostki

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 12649
Ostatnia wiadomość 07 Lut, 2007, 12:16
wysłana przez Julia
SimplePortal