28 Mar, 2024, 23:18

Autor Wątek: oderwany ogonek, oderwana skóra na ogonku, uszkodzony, bez futra...  (Przeczytany 45013 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

3jacki

  • Gość
Właśnie przed półgodziną przez przypadek oderwałem jakieś 4 cm. ogonka mojemu Fredkowi, a było to tak:
Robiłem sobie kolacyjkę gdy mój pupil chasał, gdy nagle rozpędził się i wskoczył w szparę między lodówkę a ścianę. Szybko rzuciłem się za nim, lecz on się jak gdyby zaklinował. W ostatnim momencie chwyciłem go za ogonek i chciałem podciągnąć do siebie, lecz niestety został mi w dłoni, a Ferdek powędrował za lodówkę. Oprócz końcówki ogonka biedaka zdarłem mu chyba jeszce skórę bo wisiały z ogonka jakieś nitki. Kuchnię mam zabudowaną więc szybko zaczełem wyjmować szafki i lodówkę. Fred stał schowany za szawkami poplamiony krwia z ogonka.
Poradzcie co robić dalej.
P.S.
Rane zalałem wodą utlenioną i wsadziłem go do klatki. :(  :(

Anonymous

  • Gość
Jedyne co mi przychodzi do głowy to tylko to, żeby pod żadnym pozorem nie dawać teraz szylkowi piasku, aby rana się nie zabrzudziła. Mógłbyś także zamiast granulatu dać szary papier(z tego samego powodu). Nie wiem czy to coś pomoże. Mam nadzieję, że wszystko będzie ok.

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
szybko do weterynarza ... powinien obejrzeć rane - czy nie wymaga szycia. Na pewno trzeba podać antybiotyk przeciwzapalny. Im szybciej odwiedzisz weterynarza - tym LEPIEJ

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline Ania-weterynarz

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
    • http://www.lecznica.info
Wszystko powienno ladnie sie zagoic, nawet bez antybiotyku. Ewent. mozna przesmarowac juz oczyszczona rane zelem Solcoseryl, ktory tworzy na skorze film ochronny. Oczywiscie na kilka dni trzeba odstawic kapiele piaskowe, a  klatke wylozyc bialym papierem.

Offline _SmErFeTkA_

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 605
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pchełek-beż, Duszek-biały, Florek-standart :)
Ja bym jednak dla pewności radzila iśc do weterynarza... no i w przyszłości UWAGA NA OGONKI :!!:

(\_/)       
(o.o )   // <--- szynszylek :)
(> < )//

Offline bonitka

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Uzbierane migdały: 0
No i pomyśleć, że jeszcze wczoraj usłyszałam od pani w zoologu, że szynszylki można łapać za ogon  :shock:  Mam nadzieję, że ranka ładnie się zagoi. Trzymam kciuki.

Offline _SmErFeTkA_

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 605
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pchełek-beż, Duszek-biały, Florek-standart :)
Mozna łapać ale trzeba robic to umiejętnie :!!:  niedoświadczony hodowca zrobi im krzywde, no ale na fermach muszą łapać szyszki za ogony bo wiadomo.... futerka :(

(\_/)       
(o.o )   // <--- szynszylek :)
(> < )//

Offline bonitka

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Uzbierane migdały: 0
No właśnie, więc chyba nie powinna mówić tego ludziom  :? Bo że u nasady łapie się to już się dowiedziałam. Dzięki za informacje. Pozdrawiam  :)

amy

  • Gość
Najpierw to ja bym ci oderwala 4 cm wiesz czego lub kogo jak wolisz a potem pozbadz sie z klatki wsyztkiego co moze sie jej przykleic do ranki lub sprawiac jej bul...

Offline _SmErFeTkA_

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 605
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pchełek-beż, Duszek-biały, Florek-standart :)
@amy, jejciu człowieku on to zrobil niespecialnie... nie musisz odrazu go dobijać....

(\_/)       
(o.o )   // <--- szynszylek :)
(> < )//

Offline kea

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1074
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Srebrna Strzała, Paproch, Pluszysława, Szeherezada
Gość napisał:

Dzięki wszyskim za pomoc. Byłem z rana u weterynarza i dostałem Chitopan na rankę 2-3 razy dziennie. Powiedział iż nie powinno być problemu ale jezeli się nie zagoi trzeba bedzie troszeczke amputować i zeszyć. Właśnie oglądałem rankę i widzę iż ładnie zczerniała, a Ferdek szaleje jak zwykle (już próbował znowu wkręcić się miedzy lodówkę łajza).
Jeszce raz dziekuję wszyskim.  
Pa, pa Jacek Szczecin.

Offline xenarthra

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 456
  • Uzbierane migdały: 0
Niesamowita historia, ale dobrze, że się wszystko skończyło pomyślnie.

hakuna mata ta

Offline Katia

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 11
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pimpka
Wczoraj zupełnie niechcący oderwałam mojej kochanej Pimpce kawałek ogonka (ok. centymetr). Niefortunnie ją złapałam podczas wieczornej ucieczki i w ręku została mi końcówka ogonka. Z ogonka zaczęła jej lecieć krew. Była tak przerażona,że bałam się ruszać ogonek, włożyłam ją do klatki.
Wczoraj i dziś rano zachowywała się normalnie, ma apetyt, jest ruchliwa tylko trochę jest wystraszona, nie zauważyłam żadnych sladów krwi po nocy, myślę, że już krew nie leci. Zostawiłam ją w spokoju, jednak obawiam się czy nie powinnam przemyć czymś ogonka, albo iść do weterynarza...? Póki co odstawię kąpiele i wyjmę trociny z dołu klatki żeby się nic nie popaprało. Co jeszcze mogę zrobić?
Czy ogonki goją się podobnie jak łapki ?  :(


/scalone przez Mysza
« Ostatnia zmiana: 08 Wrz, 2007, 01:05 wysłana przez Mysza »

Offline Kiwi

  • Wielki Mistrz Szynszylowy
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 886
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥
Ranę trzeba natychmiast przemyć wodą utlenioną bo jeszcze dojdzie do zakażenia! Idź do wterynarza, bo może trzeba będzie zszywać tą końcówkę - nie wiadomo czy samo się zagoi! Zrób to NATYCHMIAST!!!

Weronka & Frania, Ginewra & Furia, Żabka & Żuczek
Amelka, Vivi, Romcia, Mia w

Offline Katia

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 11
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pimpka
Wygląda na to, że się zagoi samo, końcówka ogonka wyschła i chyba zacznie się robić strup. W każdym razie Pimpka w ogóle nic sobie z tego ogonka nie robi (w przeciwieństwie do mnie). Ani przy nim nie majstruje, ani nie daje żadnych oznak cierpienia, biega, skacze, je - jak zwykle. Mam nadzieję, że będzie dobrze.

Offline Silene

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Wiadomości: 61
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Leon - standart
Ojejku, biedna... :(
A tak w ogóle to nie wiedziałam że szczyle są aż tak "kruche", żeby można im było aż kawałek ogona oderwać?

Szylmund

  • Gość
 :shock: czy ty urwałas jej kawałek mięsa czy poprostu futerko?

Offline Silene

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Wiadomości: 61
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Leon - standart
Szylmund: wygląda na to że jednak kawałek ogona... Przecież po wyrwaniu samych włosów nie leciałaby krew.

Szylmund

  • Gość
No nie wiem może foterko poszło razem z kawałkiem skóry.
Poczekajmy z resztą na odpowiedź o Katii

Offline Katia

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 11
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pimpka
futerko poszło z malym kawałkiem ogonka, bardziej to wyglada jakby sama skóra odeszła-jak patrzę na ogonek Pimpuchy, ale na końcówce która została mi w ręku wyczuwam mały kawałek, ale taki na prawdę mały, więc nie wiem czy to tylko skórka, zresztą cały ten kawałeczek jest zarośnięty sztywnymi ogonkowymi włosami i nawet nie ma do niego dostępu. Musiałabym wyrwać wszystkie te włosy, to może by coś się wyjasniło, ale już końcówkę wyrzuciłam.
Na szczęście już na ogonku jest strupek a Pimpka nadal niewzruszona skacze  [-chomik-]

Offline Ryba

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 12
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • samczyk Gufer i Samiczka Keyti
 Witam  !  Moja szynszylka tez kiedys stracila kawalek ogonka .Niestety moja kolezanka stanela jej obcasem na koncowke ogonka i odpadl jakis 1cm.Strasznie panikowalam i zadzwonilam do weta a on powiedzial ze to nic strasznego ze to sie czesto u szylek przydaza.Bylam z szylka u weta obcial mu pod narkoza te kostke co wystawala bez siersci i zalozyl szew.Po paru dniach szew zostal zdjety siersc odrosla i jest wszystko  o.k  .A wiec glowa do gory  bedzie wszystko dobrze.Pozdrawiam  .

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odnośnie oderwanych ogonów, to jednak sami weterynarze mówią, że należy przyjechać na oględziny i to jak najszybciej!

Ogon u zwierząt jest przedłużeniem kręgosłupa. O ile u zwierzątek młodych uszkodzenie ogona nie oddziałuje jeszcze w tak wielkim stopniu na kręgosłup, bo wszytkie kości są jeszcze miękkie i mają szansę ponownie się ustawić we właściwej pozycji, to o tyle u zwierząt dorosłych, gdzie kręgosłyp i jego kręgi są już utwardzone taki wypadek z oderwaniem ogona może być śmiertelny w późniejszych skutkach. Wypadek z oderwaniem ogonka nie tyczy się tylko tego urwanego miejsca (choć to widać najbardziej), ale całego kręgosłupa. Każde szarpnięcie za ogon może naruszyć własciwe położenie kręgów w całym kręgosłupie, nie tylko w ogonie. Ogon jest najbardziej unerwionym miejscem zwierząt które go posiadają. Ma najwiecej ścięgien i pomimo małej ilości tkanki jest bardzo dobrze ukrwiony.

Dlatego wypadków z oderwaniem czy nawet naderwaniem ogonka nie należy lekceważyć i nie należy tam nic samemu majstrować, tylko od razu jechać do weta. Weterynarz sprawdzi oderwane miejsce, przytnie ściegna, jeżeli wystają, zatamuje krwawienie z naczynek przypalając je i zszyje skórę. Tak opatrzony ogonek na pewno żrośnie się szybciej i lepiej, nie będąc w późniejszym czasie tkliwym miejscem na ciele zwierzęcia.

Nie zszyty ogon, będzie bardzo bolesny przy byle dotknięciu i będzie sprawiać zwierzęciu dyskomfort w dalszym życiu, ponieważ zakonczenia nerwowe nie będa osłonięte na końcu skórą tak jak należy.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Blizniaczka

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 5
  • Uzbierane migdały: 0
Mój szynszylek miał mały wypadek..:(( Stracił futro na koniuszku ogona ( jakieś 2 cm..)
Chciałam się zapytać czy futro na ogonie odrasta..?

PS: Już go nie boli, ale krewka leciała..;(

Offline AB-BA

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 421
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Misia i Pusia
Czy zabrałaś swojego szylka do weterynarza?
No i czy ma oderwane tylko futerko, czy futerko ze skórą?

Nie ma to jak szylka :)

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Możesz polać ogonek Rivanolem w płynie, odkazi ranę jak woda utleniona ale nie piecze. Jednak zalecałabym wizytę u weta i to jak najszybciej. Nie musi być w tym przypadku specjalistą od gryzoni!

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

 
pierścień z futra, spuchnięty siusiak, rozmiar penisa, opuchlizna, zmiana koloru...

Zaczęty przez maritkaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 224
Wyświetleń: 117639
Ostatnia wiadomość 15 Kwi, 2015, 00:02
wysłana przez dream*
sucha skóra na stopach szynszyla, jak leczyć, jak zapobiegać..?

Zaczęty przez Iza13Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 5163
Ostatnia wiadomość 27 Lip, 2005, 13:04
wysłana przez Jelonek
grzybica, łyse miejsca, łuszcząca się skóra

Zaczęty przez patDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 616
Wyświetleń: 237775
Ostatnia wiadomość 19 Mar, 2015, 20:00
wysłana przez junoo
Zaczerwieniona skóra - czego może być objawem?

Zaczęty przez asa111Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 1499
Ostatnia wiadomość 23 Gru, 2015, 11:09
wysłana przez Pańcia
[ GŁOSOWANIE KONKURSOWE ] 25listopada Dzień Bez Futra II edycja

Zaczęty przez dream*Dział Konkursy

Odpowiedzi: 32
Wyświetleń: 14001
Ostatnia wiadomość 28 Cze, 2013, 00:44
wysłana przez sharlott90
SimplePortal