28 Mar, 2024, 17:55

Autor Wątek: Parka: mieszana, a może tylko samczyki lub samiczki?  (Przeczytany 13907 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Koko

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 5
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Koko i Killer
Odp: Parka: mieszana, a może tylko samczyki lub samiczki?
« Odpowiedź #25 dnia: 01 Wrz, 2007, 17:24 »
Od razu ich razem nie wsadziłam, najpierw wyjęłam Koko, a później wsadziłam nowego szynszyla. Dopiero po paru minutach włożyłam spowrotem Koko. Na początku się wąchali, a potem Koko zaczął go bzykać. Teraz robi to coraz mniej, mam nadzieję, że niedługo przestanie to robić. Między dwoma szynszylkami jest różnica ośmiu miesięcy.

Offline karolajn

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 381
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Parka: mieszana, a może tylko samczyki lub samiczki?
« Odpowiedź #26 dnia: 01 Wrz, 2007, 17:51 »
To "bzykanie" to ustalanie hierarchii w "stadzie"

KaRoLc!a ;)

Offline domi_nique

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 163
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bianka, Beza, Bernard[*]
Odp: Parka: mieszana, a może tylko samczyki lub samiczki?
« Odpowiedź #27 dnia: 03 Paź, 2011, 13:11 »
powoli dojrzewam do mysli, zeby znalezc Bianeczce towarzysza/towarzyszke. zastanawiam sie nad plcia i wiekiem. Bianka ma ok. 4 lata, przez zdecydowana wiekszosc swego zycia mieszkala z samczykiem-kastratem. nigdy nie bylo miedzy nimi wojen, zadnych problemow z laczeniem, polubili sie od razu (byli w podobnym wieku).
teraz zastanawiam sie, jak Biancia zareaguje na "nowa" szylke. czy lepiej wziac bardzo mloda kulke, czy raczej dorosla? boje sie, ze mloda w okresie dojrzewania zacznie dominowac i bedzie wojna. dorosla kulka ma juz chyba raczej stabilniejszy charakter (poprawcie, jesli sie myle).
z drugiej strony sporo sie naczytalam o problemach z zenskim stadkiem. samiczki sa podobno bardziej terytorialne i trudniej lacza sie w stadka. poza tym.... osobscie chyba wolalabym samca. tyle ze wtedy konieczna bylaby kastracja. z racjonalnego punktu widzenia bez sensu jest kupowac samca po to, by go od razu wykastrowac. moj Berniś byl wykastrowany, nie mialam z nim zadnych problemow po zabiegu- ranki zagoily sie w ciagu kilku dni, a juz po kilku godzinach od zabiegu zachowywal sie normalnie. jednakze to byla inna sytuacja, obydwie kulki juz byly w domu kiedy wyszla na jaw "drobna pomylka z plcia Bianki. nigdy nie rodzila i nie chce rozmnazac szylek (nie mam doswiadczenia, mieszkam sama, a z charakteru jestem panikara. poza tym 4 lata to chyba nie jest odpowiedni wiek na pierwszy miot)
Bianeczka ma raczej spokojny charakter, ale jest bardzo niezalezna. nie potrafilam okreslic, ktora kulka dominowala w stadzie, chyba zadnej dominacji nie bylo. lubily sie, zyly w zgodzie, ale nie nasladowaly sie, nie przeganialy od miski itd. Bianka byla zawsze ostrozniejsza, bardziej plochliwa.
prosze o opinie- moze ktos mial podobna sytuacje? jak kuleczka w "kwiecie wieku", przyzwyczajona do meskiego towarzysza zareaguje na mlodziutka panienke w stadzie?
« Ostatnia zmiana: 03 Paź, 2011, 13:13 wysłana przez domi_nique »

Offline Belzebuba

  • ŚLEDZĄCA UPRAWNIENIA :-)
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 725
  • Uzbierane migdały: 4
  • Płeć: Kobieta
  • Belzebuba, Shub, Morri ...Lucyferka [*]
Odp: Parka: mieszana, a może tylko samczyki lub samiczki?
« Odpowiedź #28 dnia: 04 Paź, 2011, 20:09 »
Mając tylko samiczki i obserwując je, dojrzewam do myśli że naszym kulkom "obojętna" jest płeć. Albo polubią nowego osobnika, albo nie. A płeć to sprawa drugorzędna. Ostatnio moje Buby zostały rozdzielone, i Cyferka, największa sierota zamieszkała osobno, w innym mieszkaniu (chore oczko akurat gdy zostały pod opieką znajomych - wzięli ją do siebie na kroplenie oczu), i bałam się że będzie źle z ponownym zamieszkaniem razem. No bo przecież wszyscy się naczytaliśmy jak to nawet szynszylowe parki zakochane w sobie i oddzielone na jakiś czas, zaczynają zacięte boje. Że kochające się samczyki zaczynają skakać sobie do gardeł. Że od lat (na przykładzie askowych Lady i Mańka) parka mieszana nie jest w stanie się pogodzić.
Ja małą bach do klatki i co? Sikająca Buba i bucowata Szubi przytuliły ją i mruczą sobie jakby nigdy nic.
Pisałam też już kilka razy, że poza jedną samiczką, która miała mordercze zapędy, nie miałam żadnych problemów z łączeniem pozostałych samiczek. A robiłam to zawsze na wariata, do jednej klatki i po sprawie.

Podsumowując - chcąc łączyć szynszyle, zawsze, ZAWSZE musimy liczyć się z tym że coś pójdzie nie tak. Ale czy będzie to samczyk czy samiczka - nie ma większego znaczenia. Jeśli więc wykluczasz możliwość rozmnażania, nie widzę sensu brać pod opiekę samczyka i go kastrować. Gdybyśmy jeszcze chcieli zgłębiać psychologię szynszyli - Bianka może tęsknić za Bernim i nie chcieć innego chłopa w obejściu. Nie ma mądrych.
Radziłabym młodziutką samiczkę, tym bardziej jeśli Bianka ma takie usposobienie - a nuż rozbudzi w sobie instynkty macierzyńskie i będzie tylko łatwiej ;)


Cytat: domi_nique
boje sie, ze mloda w okresie dojrzewania zacznie dominowac i bedzie wojna.

Poza standardowym okładaniem się po pyszczkach nie zauważyłam żadnego przejawu wzmożonej agresji w okresie dojrzewania. A o samczykach czytałam to i owo ;)
« Ostatnia zmiana: 04 Paź, 2011, 20:13 wysłana przez Belzebuba »

Offline domi_nique

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 163
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bianka, Beza, Bernard[*]
Odp: Parka: mieszana, a może tylko samczyki lub samiczki?
« Odpowiedź #29 dnia: 05 Paź, 2011, 20:33 »
no to w zasadzie powoli rozwiewaja sie moje watpliwosci, na 90% Biancia bedzie miala mlodsza kolezanke. chyba, ze trafi sie jakis kastracik do oddania w kochajace rece i lapki :)
musze jeszcze tylko troche ochlonac po stracie Bernisia. byl moja pierwsza kulka i bardzo to przezywam. narazie traktuje te potencjalnie "nowa" kulke typowo jako towarzysza dla Bianki, a chcialabym wziac ja, jak juz bede czula, ze jest ona przeciez takze moim towarzyszem. moze dla mnie tez bedzie lepiej, jak wezme szylkowa dziewczynke. nie bedzie to taki "nastepca" Berniego.

« Ostatnia zmiana: 05 Paź, 2011, 22:36 wysłana przez domi_nique »

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Parka: mieszana, a może tylko samczyki lub samiczki?
« Odpowiedź #30 dnia: 06 Paź, 2011, 15:45 »
Dokładnie Owiabiks, zazwyczaj jak do mojego stadka dołączałam nowego szynszylka, to maleństwa miały maks.4m-ce. Beza pobiła rekord w tym względzie bo mi sie wydawało, że toto ma może 2-mce maks. taka malusia była ;) Ale wracając do łączenia, taki maluch wydaje odgłosy pod tytułem: "ja jestem malutki, nie rób mi krzywdy" co u starszej szylki budzi raczej zainteresowanie niż agresję i starszy szybciej odpuszcza (to z doświadczenia mojego wynika i obserwacji, łączenia np. po chorobie, kiedy wszystkie były już dorosłe były cięższe i dłuższe niż dołączanie nowego malca do stadka). A ja łączę tak jak Ty, owiabiks, bach do klatki lub transportera i obserwuję...

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline komien90

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tofik
Odp: Parka: mieszana, a może tylko samczyki lub samiczki?
« Odpowiedź #31 dnia: 25 Lis, 2011, 11:19 »
Witam.
Mam szynszyla Tofika ma on 7.5 miesiąca. Mam go 4 miesiące i chciałbym mu kupić koleżankę.
Czytałem gdzieś na forum że zwierzęta szynszyle są zwierzętami terytorialnymi.
I moje pytanie brzmi czy jak kupie/zrobie im nowa klatke i wpuszcze 2 szynszyle do nowej klatki ?? czy to bedzię złe czy jak mam to zrobić .





scaliła Basia_W
« Ostatnia zmiana: 25 Lis, 2011, 22:41 wysłana przez Basia_W »

Offline zizou10

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Parka: mieszana, a może tylko samczyki lub samiczki?
« Odpowiedź #32 dnia: 25 Lis, 2011, 11:40 »
poczytaj tematy o laczeniu, skoro jestes od niedawna w temacie szynszyli lepiej kup swojemu kolege zamiast samiczke, bo to dodatkowe obowiazki

Offline komien90

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tofik
Odp: Parka: mieszana, a może tylko samczyki lub samiczki?
« Odpowiedź #33 dnia: 25 Lis, 2011, 12:52 »
czyli muszę mieć 2 klatkę aby zwierzaki się zapoznały ?? a potem dopiero jak się po lubią trzymać w 1 klatce ??

Offline komien90

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tofik
Odp: Parka: mieszana, a może tylko samczyki lub samiczki?
« Odpowiedź #34 dnia: 25 Lis, 2011, 13:10 »
Ale jeszcze nie kopiłem 2 szynszyla :D
Zanim to zrobię chce się dowiedzieć jak najwięcej jak to zrobić, aby ich trzymać w jednej klatce.

Offline komien90

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tofik
Odp: Parka: mieszana, a może tylko samczyki lub samiczki?
« Odpowiedź #35 dnia: 25 Lis, 2011, 13:18 »
a czemu nie polecacie mi kupna koleżanki dla Tofika ??

chyba lepiej mieć koleżankę :P niż kolegę

Offline PusiaK

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 145
  • Uzbierane migdały: 0
  • Han Solo, Książniczka Leia Organa
Odp: Parka: mieszana, a może tylko samczyki lub samiczki?
« Odpowiedź #36 dnia: 25 Lis, 2011, 13:30 »
Ja mam ponad rocznego szynszyla i pół roczną samiczkę, jak na razie żyją w oddzielnych klatkach. Wybór czy samczyk czy samiczka do towarzystwa musi być w pełni świadomy- rozdzielanie, 2 klatki, możliwa kastracja samczyka i tego typu sprawy w przypadku parki. Poczytaj o tym dokładnie na forum zanim się zdecydujesz. Bo powiedzieć sobie "będę miał parkę potem małe kulki i będzie fajnie" powiedzieć jest łatwo, ale podjąć odpowiedzialność z takiego wyboru to drugie.

Offline komien90

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tofik
Odp: Parka: mieszana, a może tylko samczyki lub samiczki?
« Odpowiedź #37 dnia: 25 Lis, 2011, 17:36 »
wiem że będzie duża odpowiedzialność, ale poczytam na forum i zastanowię się jeszcze

Offline zizou10

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Parka: mieszana, a może tylko samczyki lub samiczki?
« Odpowiedź #38 dnia: 25 Lis, 2011, 19:32 »
ja tez dobralem samiczke, ktora byla od razu w ciazy przy okazji, i teraz wiem ze to nie jest takie proste choc urodzil sie tylko jeden, trzeba oddzielac samca, martwic sie o klatki, pilnowac malego, a co jak urodzi ci sie kilka i bedziesz musial dokarmiac ktoregos? a bedziesz musial to robic co godzine, zastanow sie lepiej bo to tez odpowiedzialnosc

Offline komien90

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tofik
Odp: Parka: mieszana, a może tylko samczyki lub samiczki?
« Odpowiedź #39 dnia: 25 Lis, 2011, 19:35 »
hmm... chyba jednak wybiorę samca dla Tofika.

Offline zizou10

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Parka: mieszana, a może tylko samczyki lub samiczki?
« Odpowiedź #40 dnia: 25 Lis, 2011, 20:51 »
na poczatek chyba bedzie ci latwiej , poza tym samce jest latwiej laczyc, bo sa mniej terytorialne, twoj jest jeszcze mlody wiec chyba nie bedziesz miec duzych problemow

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Parka: mieszana, a może tylko samczyki lub samiczki?
« Odpowiedź #41 dnia: 25 Lis, 2011, 22:46 »
Z nową klatką to dobry pomysł, bo jeszcze żaden nie będzie w niej zadomowiony i nie powinien drugiego przeganiać. Najlepiej jest przeprowadzać łączenie na nieznanym terenie i wgodzinach porannych, kiedy szynszyle są ospałe.
O łączeniu jest osobny wątek, więc polecam, tak jak i wiele innych z informacjami, które na pewno się przydadzą.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

 

Czy szynszyla może "chrapać"?

Zaczęty przez florenceDział Pogaduchy i ciekawostki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 6431
Ostatnia wiadomość 15 Gru, 2014, 19:23
wysłana przez florence
Nasza forumowa koleżanka zenia_a ma dzisiaj urodzinki może złozymy jej życzenia?

Zaczęty przez mecinekDział Kalendarz

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 1814
Ostatnia wiadomość 20 Lip, 2007, 19:49
wysłana przez Andreas
Zakupy przed przeprowadzką szylków - może ktoś doradzi...

Zaczęty przez myszagiDział Pogaduchy i ciekawostki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 1883
Ostatnia wiadomość 14 Cze, 2006, 18:22
wysłana przez szyszunka
szynszylek po scięciu zębów nadal nie moze jeść- Co robić??

Zaczęty przez WeronikaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 10583
Ostatnia wiadomość 07 Lut, 2009, 18:10
wysłana przez Adam.W
Było o włosach to może teraz PIERCING i TATOO?

Zaczęty przez greatdeeDział Na każdy temat

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 11644
Ostatnia wiadomość 16 Lis, 2010, 09:29
wysłana przez efyra
SimplePortal