28 Mar, 2024, 13:45

Autor Wątek: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.  (Przeczytany 421020 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ewek12

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 8
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1450 dnia: 25 Maj, 2016, 12:33 »
Witam ponownie ;))
Szynszylki zaprzyjaźnione ale pojawił się nieco inny problem. Młodszy (biały) jak wcześniej pisałam jest bojaźliwy i wydaje mi się ze to zachowanie udzieliło się większemu. Do tej pory starczy biegał wypuszczony wieczorem potem nieśmiało dołączył biały. Teraz od 2 wieczorów prawie nie chcą wychodzić. Wczoraj wyszedł na chwile biały - wykąpał się i biegiem wrócił do klatki, po chwili wyszedł czarny kicnął bliziutko klatki i potem szybki sus do klatki - i tak 3 razy a potem wcale nie wychodzili tylko wisieli łapkami w otwartych drzwiczkach. Wygląda jakby strach udzielił się starszemu. Od forumowej koleżanki zakupiłam super kołowrotek, zamontowałam im w klatce w piątek, biegają na zmianę. W sobotę myślałam, że nie chcą wychodzić bo tak dobrze im w klatce, ale teraz to trochę mnie martwi. Przedtem starszy jak tylko w wieczornej porze mnie widział, to już wyczekiwał na otwarcie klatki, teraz tego nie ma. Obydwaj chowają się do domu lub za domek. Czy zachowanie mniejszego mogłoby udzielić się starszemu, jak je ośmielić. Nawet na smakołyki nie reagują, takie jakieś wystraszone.

Offline Rukola

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 544
  • Uzbierane migdały: 12
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1451 dnia: 25 Maj, 2016, 13:47 »
Hmm a jaka u Was jest temperatura? Może to przez upał? O której godzinie był ten wybieg? Jak duża jest klatka?

Offline Melphomene

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 148
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1452 dnia: 25 Maj, 2016, 14:19 »
Też tak właśnie pomyślałam, że to może być przez to, że jest teraz bardzo gorąco. Masz w klatce coś żeby mogli się ochłodzić? Np. Wkłady do lodówki turystycznej, albo małą butelkę zamrożonej wody owinięte np. w skarpetkę. Moich chłopców wypuścilam wczoraj na wybieg dopiero około 23 i i tak biegali troche mniej niż zwykle, a na przerwe jeden poszedł do klatki i odpoczywał na wkładach do lodówki ;)

Offline ewek12

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 8
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1453 dnia: 25 Maj, 2016, 14:58 »
"systemu" chłodzącego nie mam - klatka 40*70*90 i po zamontowaniu kółka na dole zrobiła się troszkę ciasna - bo jest kółko, domek, kuweta. Okno cały dzień było otwarte i raczej chłodno - bo pomieszczenie w którym są szynszyle jest na północ. W klatce mają dodatkowo 3 półeczki i hamak.  Wypuszczam je tak około 21-22. Dziś wieczorem zrobię zdjęcia klatki i może jest tam za ciasno. Ale teraz kołowrotka im nie zabiorę bo w nocy słyszę ze go używają.
« Ostatnia zmiana: 25 Maj, 2016, 15:01 wysłana przez ewek12 »

Offline palulenka

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1454 dnia: 15 Cze, 2016, 21:28 »
A czy jest ktoś kto podjął decyzje o zaprzestaniu łączenia? Mam dwie kulki(samiczki 6 i 8 lat) i kiedy zaadoptowaliśmy trzecią(10l) wiedzieliśmy, że łączenie będzie ciężkie.. Wspólne "wybiegi kończą się tym, że trochę pofukają na siebie obsikają wszystko dokoła, dwie nasze rezydentki się posprzeczają strzelą focha na siebie i uciekają do klatki aby nie mieć kontaktu ze sobą, nowa (Chilla) później biega jak gladiator po pokoju i piszczy po czym wskakuje do siebie i siedzi zadowolona. W ciągu dnia nie ma żadnego zaczepiania ani nic, wieczorem kiedy biegają to Chilla atakuje przez szczebelki . Wcześniej była z ojcem bo matka i siostra ją gdy była mała ją gnębiły. Smutno mi kiedy ona siedzi sama w tej dużej klatce, a dwa wolałabym aby były w jednej wspólnej tylko boję się że się pogryzą. Metoda transpoterkowa odpada bo jak dla mnie to za małe miejsce i 0 kontroli tym bardziej że Chilla dotkliwie gryzie bo codziennie zostawia mi ranę na dłoniach (ostatnio jej tak odbiło wcześniej to kochany zwierzak) metoda wspólny wybieg + piasek te z szału nie było popiszczały, posikały i ucieczka. Zamiana klatek też niczego nie zmieniła, nawet nacierałam Chille obsikaną szmatą żeby miała inny zapach. Jakieś pomysły ? czy mam sobie dać spokój i zostawić je osobno?

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1455 dnia: 15 Cze, 2016, 22:08 »
@palulenka  a spróbuj trzymać je osobno bez wspólnych wybiegów i zaglądania do siebie, tak 0 kontaktu przez kilka dni i puścić je na neutralnym terenie po kilku dniach, obserwuj jaka będzie reakcja

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1456 dnia: 15 Cze, 2016, 23:38 »
Są jeszcze metody pryskania szylek kocimiętką lub łagodnymi perfumami po tyłkach, grzbietach i ogonkach, żeby wszystkie pachniały tak samo + kąpiel w piasku.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline palulenka

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1457 dnia: 16 Cze, 2016, 13:58 »
Oh to czeka je izolatka, trzeba tylko wyjechać z klatką do drugiego pokoju.
dziękuje za pomoc zobaczymy co będzie w przyszłym tygodniu :)

Offline IwanSzyszka

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 9
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1458 dnia: 16 Wrz, 2016, 09:59 »
Witam wszystkich :)
Jakiś czas temu pojawiłam się na forum z Iwankiem, a wczoraj dołączyła do nas Buba :) Buba jest bardzo kontaktowa i ciągle je, lubi ludzi i jest prześmieszna :D Z kolei Iwan ciągle ją obserwuje, przemieszcza się wszędzie tam gdzie ona (w sensie Buba w swojej klatce, Iwanek w swojej). Z polecenia mojej koleżanki przestawiliśmy ją na razie trochę dalej, żeby nie stały tak nos w nos i wieczorem będziemy je wypuszczać :) Trzymajcie kciuki!

Offline Dosiek

  • Moderator
  • ~Opiekun Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 1053
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1459 dnia: 17 Wrz, 2016, 08:24 »
dobrze, że je przestawiliście ^^
lepiej łączyć rano/w południe, bo szysze są śpiące. wieczorem są aktywne i agresywniejsze.
jak poszło wczoraj? Buba to samiczka, a Iwan samiec?

Offline bghost

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1460 dnia: 20 Wrz, 2016, 22:28 »
Dobry wieczór :) Jestem nowa na forum, więc proszę o wyrozumiałość, ale spróbuję nakreślić problem możliwie dokładnie. Od ponad pięciu lat jestem dumną właścicielką szynszyli Marii (5,5 roku). Wspólnie z chłopakiem uznaliśmy jakiś czas temu, że dobrze byłoby gdyby Maria miała towarzyszkę i zaadoptowaliśmy Wandę. Wieku niestety nie znamy. Wanda była niechciana, niedawno urodziła młodego, bo nieświadomie była trzymana w klatce z samcami i niedługo po jego odchowaniu trafiła do adopcji. Przywieźliśmy ją do domu i po kilku dniach spróbowaliśmy łączenia na wybiegu. Efekt był tragiczny. Nowa szynszyla jest niesamowicie agresywna dla naszej kulki. stale ją gryzie i wściekle goni. Próbowaliśmy z perfumami, ale to pomogło na zaledwie 5 minut. Przez kilka już wybiegów nie ma żadnych pozytywnych zmian. Wanda jest wciąż agresywna, dość mocno gryzie Marię (wiem, bo sama przypadkiem dostałam kilka razy), a Maria nawet jej nie oddaje. Ucieka tylko przed nią i wskakuje mi na ręce, z których nie chce zejść. Futro lata wszędzie, bardzo się stresuje i resztę dnia spędza już w klatce na półeczce. Zero poprawy. Co robić? :(

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1461 dnia: 20 Wrz, 2016, 23:15 »
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.

Offline klaudia.sz

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 97
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1462 dnia: 14 Paź, 2016, 10:42 »
Hej wszystkim. Pisałam już na forum o łączeniu moich dwóch wariatów.  Jestem jednak ciekawa pewnej rzeczy, na którą nie odnalazłam odpowiedzi. Czy gdy samiczki się już zaakceptują istnieje możliwość,  że znów się będą gryzły w klatce? Chodzi ogólnie o to, że nowa samiczka jest bardzo agresywna, zastanawiam się czy jeśli się zaakceptują jest możliwe że agresor będzie atakował drugą szyszkę? Mam je w oddzielnym pokoju, chyba jestem na tyle zaniepokojona że bałabym się je zostawiać na noc w obawie przed atakami, na które w porę nie zareaguję

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka


Offline Yumiko

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1463 dnia: 31 Paź, 2016, 21:23 »
Mam pytanie.
Będzie problemem jeżeli Kiyo będzie miał kolegę dopiero mając 1.5 roku? Bo dopiero na 18 będę mogła sobie sprawić kolejne szczęście :)

Offline Dosiek

  • Moderator
  • ~Opiekun Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 1053
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1464 dnia: 31 Paź, 2016, 23:41 »
nic się nie stanie :) zapewniaj mu dużo wybiegów i pysznego. :> możesz mu dokupić na ten czas kołowrotek lub dysk. niektórzy jeszcze misie pluszowe wsadzają do klatki, żeby szyszka się tuliła.

Offline Yumiko

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1465 dnia: 01 Lis, 2016, 08:06 »
To dobrze :)
To dopiero za około rok, a ja się doczekać nie mogę i już się zastanawiam jak będzie miał na imię, jaki preferowany kolor itd
 [love]

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1466 dnia: 01 Lis, 2016, 08:33 »
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.

Offline Patrycja Łagunionek

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 17
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1467 dnia: 22 Lut, 2017, 19:44 »
Witam, odkąd mój młodszy szynszyl zaczął dojrzewać zaczęły się kłótnie i w końcu musialam je rozdzielić. Nie ma np problemu z jedzeniem ze wspólnej miski czy brania smakołyków z ręki, ale podczas wybiegu mlodszy chce ugryźć i wyrwać futro. Czy to normalne podczas ponowego ustalania chierarchi? Dodam że starszy nie atakuje,a ucieka, gubi futro, a jak sie zbliży do młodszego to chce go iskac a tamten chce ugryźć.

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1468 dnia: 22 Lut, 2017, 23:03 »
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.

Offline Patrycja Łagunionek

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 17
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1469 dnia: 23 Lut, 2017, 18:50 »
w maju będzie miał dwa lata :) starszy 2.5. To juz trwa od listopada  i martwi mnie to

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1470 dnia: 24 Lut, 2017, 21:09 »
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1471 dnia: 25 Lut, 2017, 13:12 »
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.

Offline Kruszyna

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Wiadomości: 67
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1472 dnia: 25 Lut, 2017, 20:38 »
Witajcie,
mam taką sprawę, otóż, mam 5 kulek, łączenie przebiegało tak, że 4 po pierwszym wybiegu czyli od 3 tygodni są razem w wolierze, znalazł się jeden agresor, który został odłączony na tydzień, aktualnie też jest w wolierze. Czyli od tygodnia są razem w 5. I wszystko byłoby ok, ale się kłócą. Na wybiegu czasami wyrwą sobie futro z dupki, natomiast w wolierze w dzień jest spokój a w nocy różnie - zdarza się fukanie, sikanie, przeganianie. Wiem, że małe spiny u szynszyli są normalne, tym bardziej, gdy jest ich kilka, ale codziennie (no prawie, czasami w nocy jest ok)? Zaznaczę jeszcze, że na początku pobytu razem chyba się mniej kłóciły niż teraz. Dzisiaj przy jedzeniu Chipek pogonił Chojraka to Chojrak zaczął piszczeć, ale nie tak wesoło popiskiwać tylko szybko jakoś, jak taki radar. Jak mam to wszystko traktować?
« Ostatnia zmiana: 25 Lut, 2017, 20:51 wysłana przez Kruszyna »

Chojrak, Pucek, Ząbek, Chip i Dale.

Offline Patrycja Łagunionek

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 17
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1473 dnia: 26 Lut, 2017, 12:21 »
no właśnie mój chyba ma opóźnione to bum hormonalne bo w tym okresie był spokój :) na razie oddałam go na miesiąc pod opiekę, mam nadzieję że po powrocie uda się je ponownie połączyć

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1474 dnia: 26 Lut, 2017, 19:29 »
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.

 

chory "kichający" szynszyl

Zaczęty przez gobblerekDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4196
Ostatnia wiadomość 17 Lut, 2012, 15:58
wysłana przez gobblerek
Szynszyl "po przejściach" - jak żywić?

Zaczęty przez JarekDział Żywienie

Odpowiedzi: 86
Wyświetleń: 46268
Ostatnia wiadomość 03 Kwi, 2010, 17:22
wysłana przez Koffi
Konkurs manualny - "Szynszyl uwieczniony w mydle"

Zaczęty przez Mysza <")))/Dział Konkursy

Odpowiedzi: 47
Wyświetleń: 34939
Ostatnia wiadomość 16 Lip, 2010, 20:47
wysłana przez Basia_W
Wyniki głosowania na prace konkursowe "Mój przyjaciel szynszyl"!

Zaczęty przez Mysza <")))/Dział Konkursy

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 11064
Ostatnia wiadomość 28 Lis, 2007, 22:23
wysłana przez Mysza <")))/
awitaminoza i zaburzenia hormonalne - gdy szynszyl gubi futro "bez powodu"

Zaczęty przez dream*Dział zdrowie i higiena

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 18424
Ostatnia wiadomość 24 Sie, 2007, 10:04
wysłana przez dream*
SimplePortal