28 Mar, 2024, 21:42

Autor Wątek: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.  (Przeczytany 421113 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Offline xyokax

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1500 dnia: 20 Mar, 2018, 15:30 »
Witam, ja również chciałabym dokupić kolegę dla swojego 3-letniego szynszyla, pytanie tylko czy on będzie zadowolony? Wiem że szynszyle wola być w paczce ale czy szynszyla w tym wieku zaakceptuje nowego lokatora? A i jeszcze jedno może polecicie mi jakieś sprawdzone hodowle od których sami macie swoje futrzaki. (okolice Wrocławia, Katowic, Krakowa byłoby najlepiej)

Offline Gosix93

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
    • Instagram moich kulek :)
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1501 dnia: 21 Mar, 2018, 08:56 »
Wiek nie gra większej roli, raczej charakter zwierzaka ma znaczenie. Mój Misio miał skończone 10 lat gdy sprowadziłam mu braciszka. Oswojenie kawalerów ze sobą zajęło niecałą dobę, po dobie już spali razem przytuleni :)

Tutaj znajdziesz spis polecanych hodowli: http://szynszyle.info/spis-polecanych-hodowli/ :)

Misio (2007), Exon (2017) | Misia ['], Meszek ['], Myslo [']

Offline xyokax

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1502 dnia: 21 Mar, 2018, 14:15 »
czyli nie ma znaczenia tak samo czy przyprowadzę mu dorosłego kolegę czy też młodzieńca? Dzieki za link z hodowlami, na spokojnie muszę je poprzeglądać zanim się na którąś zdecyduje

Offline Gosix93

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
    • Instagram moich kulek :)
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1503 dnia: 21 Mar, 2018, 15:15 »
Ja zawsze wprowadzałam do stada maleństwo, więc ciężko mi powiedzieć, czy jest różnica w oswajaniu. Dorosłe zwierzątko często ma już swoje nawyki i humorki, maluszek łatwiej da się starszemu "wytresować" i podporządkować zasadom panującym w stadzie - będzie poznawać świat od zera, więc starszy towarzysz stanie się autorytetem i wzorem (u mnie się kiedyś zdarzyło, że starsza szynszyla młodszą dosłownie oprowadzała po pokoju, co kilka kroków odwracając się i pilnując, czy maluch nadąża, strasznie słodkie to było). Niemniej, zawsze istnieje ryzyko, że maluch będzie miał wyjątkowo dominujący charakter i będzie dążył do przeprowadzenia rewolucji w stadzie. W świecie zwierząt nic nigdy nie jest biało-czarne.

Misio (2007), Exon (2017) | Misia ['], Meszek ['], Myslo [']

Offline CleverlyShy

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1504 dnia: 12 Lut, 2019, 17:25 »
Witam
Mam 3 letnią szynszylę, która niecały rok temu straciła siostrę. Od tej pory jest sama w klatce. Od brata wzięłam dwie szynszyle - tez samiczki, pól roku starsze, bo chciał się pozbyć a ja chciałam mieć towarzystwo dla swojej kulki. Ale pomimo kilku prób o kilku miesięcy nie udało mi się ich połączyć. są razem w pokoju, w dwóch róznych klatkach, i są nadal agresywne w stosunku do siebie.
Co mogę zrobić?

Offline Anderthil

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1505 dnia: 14 Maj, 2019, 10:20 »
Mam pytanie, bo nie wiem co robić.  Miałam dwie szynszyle chłopców już od 9 lat, zawsze razem zawsze nierozłączni. Przygarnęłam je razem z adopcji i niestety wczoraj jeden z nich odszedł. Miotam się co teraz stanie się z drugim. Chyba nie chce jak na razie kontynuować stada i dobierać drugiego szynszyla. Chciałabym, aby ten drugi dożył w spokoju końca swoich dni u mnie, ale czy to będzie dla niego dobre? Doradźcie coś proszę.

Offline szyszka

  • ~Znajacy Się Na Migdałach~
  • ***
  • Wiadomości: 55
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Szyszek,Krokiet,Curly,Junior
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1506 dnia: 27 Sie, 2021, 09:40 »
Oj, jak dawno mnie tutaj nie było🤟😎.Będzie z 11 lat🤭😯.  Powiem tylko tyle że Szyszka jak i Krokiet ciągle są z nami. I mają się bardzo dobrze. Curly równierz w klatce aczkolwiek jego bliźniak Junior odszedł od nas pare lat temu bo jako ze był najcięższy😜 podczas ostrej bieganiny spadł z półki i uderzył głową o inną w locie. Napewno nie cierpiał. Tak czy inaczej 3 kulki ciagle z nami. Szyszka 14 lat Krokiet 13 lat i Curly 12 lat. Wszystkie w 100% sprawne i ciągle w spaniałej formie. Wrzucę kilka zdjęć jak tylko wróce z pracy. Pozdrawiam Wszystkich „starych” jaki „nowych” forumowiczów. 👍👍

Offline Trusku

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.
« Odpowiedź #1507 dnia: 12 Paź, 2023, 10:05 »
Cześć, mam problem przy łączeniu 2 samców z jeszcze jednym samcem. Czytałem dużo artykułów o łączeniu, ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na moją sytuację. Teraz to już zrobiła się z tego historia, więc z góry przepraszam za długi wpis, ale będę wdzięczny jeśli przeczytasz i doradzisz co byś zrobił/zrobiła na moim miejscu. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Po krótce sytuacja wygląda następująco:
Mam dwa samce Darka i Jarka (oba 3 lata). Adoptowałem trzeciego - Czarka (ma 5 lat). Zanim nowy zdążył się dobrze z nimi poznać jeden z moich (Darek) zwariował  i stał się bardzo agresywny w stosunku do swojego kolegi z którym spędził w klatce rok. Chciałem je połączyć metodą "na prysznic". Nowego Darek jakotako akceptuje, ale ciągle bije Jarka, z którym spędził pół życia.
Co robić? Wykastrować go? Zmienić sposób łączenia? Proszę o pomoc, bo aktualnie jeden z gryzoni cierpi na moich oczach... : [pytam]

Tutaj pełna wersja historii Jarka, Darka i Czarka:

1) Przygarnąłem dwa samce Jarka i Darka od znajomego. U niego żyły w klatce ponad rok. Oba mają około 3 lat. U mnie w domu są od początku lutego, czyli mieszkają u mnie już 8 miesięcy.
2) Pod koniec września przygarnęliśmy jeszcze jednego samca. Szukał on domu, bo umarł mu jego towarzysz, a właścicielka chyba nie chciała innego szynszyla. Samczyk ten przez dość długi czas siedział sam w klatce (około miesiąca). Przygarnęliśmy go i nazwaliśmy go Czarek. Ma 5 lat.
3) Czarka wzięliśmy z jego wolierą, by nie wsadzać go od razu do klatki z chłopakami. Ustawiliśmy dwie klatki dość blisko siebie, żeby Jarek i Darek czuli go i widzieli, ale nie mieli kontaktu, a żeby Czarek oswoił się z nowym domem.
4) Czarek był grzeczny i zaciekawiony nowymi kolegami, więc po 4 dniach postanowiłem puścić je na małej, neutralnej przestrzeni w łazięce. Zacząłem od łączenia Czarka i Jarka, bo Jarek jest mniej dominujący. Były spokojne, obwąchały się, dwa razy fuknęły i już kumple. Biegają spokojnie obok siebie. Więc postanowiłem przynieść jeszcze Darka i tu zrobiło się trochę bardziej dynamicznie. Czarek i Darek ustalali między sobą hierarchię, a Jarek zaczął się bać do tego stopnia, że aż się ciągle za mną chował, a nawet wskakiwał mi na ramiona (czego nigdy nie robi, bo jest z natury bojaźliwy).
5) Powtórzyliśmy proces następnego dnia, tym razem dając wszystkie trzy pod prysznic, aby mimo strachu Jarka ustaliły między sobą jakąś hierarchię. Niespodziewałem się ogromnych rezultatów, było trochę futra, dużo naskakiwania na siebie, Darek wygrał dominację, Czarek "w środku", ale potrafił o siebie zadbać, a Jarek był płochliwy, siedział w kącie i nie bardzo się chciał integrować.
6) Daliśmy Czarka do jego woliery, a Darka i Jarka do ich klatki i tu zaczęły się problemy, bo przez kolejne dwie noce nasze bardzo się tłukły po klatce i hałasowały. Zauważyłem, że z dnia na dzień Jarek ma poturbowane futerko, ale myślałem, że to w wyniku stresu nowej sytuacji. Postanowiłem nie dawać ich pod prysznic, tylko zawiozłem je na umówioną wizytę do weterynarza. Po kontroli - Darek, wiadomo okaz zdrowia, a Jarek mimo dobrego stanu ogarnizmu jest strasznie poturbowany i pogryziony na grzbiecie. Stał się apatyczny, bo był obolały. Pani weterynarz poradziła mi się wstrzymać z tym łączeniem, aż Jarkowi się nie polepszy.
7) Wróciłem do domu, dałem je do ich klatki i poszedłem spać. Rano jak wstałem Jarek miał przegryzione i nadszarpnięte ucho. Zmartwiłem się, dałem Jarka do osobnego transportera i od razu pojechałem z nim do weterynarza. Okazało się, że strasznie schudł i konieczna była kroplówka. Cały dzień był na hospitalizacji, wieczorem wrócił do domu i przez kilka następnych dni podawałem mu karmę ratunkową.
8) Kupiłem klatkę dla królika, bo nie mam w mieszkaniu miejsca na trzy woliery i teraz każdy siedzi w swojej klatce. Zdaję sobie sprawę, że klatka dla królika jest za mała dla szynszyla, więc codziennie lub co dwa dni zamieniam je tymi klatkami.
9) Jarkowi się polepszyło, przybrał na wadze, a wybiegi zorganizowałem im pojedynczo - jeden biega, pozostała dwójka siedzi w klatkach. Pozwalam temu jednemu podchodzić do klatki, aby się poczuły, ale jak tylko pojawia się agresja (a pojawia się) to je przeganiam. Na koniec wybiegu zamieniam je klatkami.
10) Wczoraj - po pełnych dwóch tygodniach dałem je pod prysznic. Najpierw Jarka z Darkiem, by się połączyli na nowo - skakali po sobie, nie byłem pewny czy Darek gryzie go po grzbiecie gdy go dosiada, czy nie. Potem dałem do nich jeszcze Czarka. No i klops. Czarek siedzi w kącie i obserwuje jak Darek gania Jarka. Jak zobaczyłem ślady krwi to przerwałem to łączenie i dałem każdego do osobnej klatki. Zobaczyłem, że Jarek jest znowu poturbowany i umawiam się na wizytę u weterynarza. Wstrzymuję się z jakimkolwiek łączeniem dopóki Jarek nie wyzdrowieje.

Nie wiedziałem, że jak się dołącza trzeciego do stada, to dwa pozostałe się resetują. Zdaje sobie sprawę, że teraz Alfa Darek jest przekonany, że Jarek jest zagrożeniem dla stada i chce się go pozbyć, ale musi być sposób, by go zaakceptował... Nie będę ich narazie łączył, bo Alfa jest agresywny w stosunku do jednego z pozostałych, ale ile należy poczekać zanim "ochłonie"? Wykastrować go?

 

chory "kichający" szynszyl

Zaczęty przez gobblerekDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4206
Ostatnia wiadomość 17 Lut, 2012, 15:58
wysłana przez gobblerek
Szynszyl "po przejściach" - jak żywić?

Zaczęty przez JarekDział Żywienie

Odpowiedzi: 86
Wyświetleń: 46316
Ostatnia wiadomość 03 Kwi, 2010, 17:22
wysłana przez Koffi
Konkurs manualny - "Szynszyl uwieczniony w mydle"

Zaczęty przez Mysza <")))/Dział Konkursy

Odpowiedzi: 47
Wyświetleń: 34946
Ostatnia wiadomość 16 Lip, 2010, 20:47
wysłana przez Basia_W
Wyniki głosowania na prace konkursowe "Mój przyjaciel szynszyl"!

Zaczęty przez Mysza <")))/Dział Konkursy

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 11073
Ostatnia wiadomość 28 Lis, 2007, 22:23
wysłana przez Mysza <")))/
awitaminoza i zaburzenia hormonalne - gdy szynszyl gubi futro "bez powodu"

Zaczęty przez dream*Dział zdrowie i higiena

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 18426
Ostatnia wiadomość 24 Sie, 2007, 10:04
wysłana przez dream*
SimplePortal