28 Mar, 2024, 23:53

Autor Wątek: 2 szynszyle przestały się dogadywać.  (Przeczytany 3292 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Anneila

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
2 szynszyle przestały się dogadywać.
« dnia: 23 Gru, 2012, 15:59 »
Witam,
potrzebuję pomocy w sprawie moich dwóch szynszylek. Sytuacja wydaje mi się nieco nietypowa. Mam dwóch samców: białego Selena (jest odrobinę młodszy, ale większy i spokojniejszy) i szarego Astera (starszy, ale straszny narwaniec). Do tej pory, już dość długi czas (ok. 4-5 lat) mieszkały sobie razem w wolierze (naprawdę spora klatka). Przyzwyczajone do siebie, spały przytulone, wspólnie biegały na wybiegach itp.

Problem zaczął się ok. tydzień temu, bo się pokłóciły i od tamtej pory nie mogą normalnie ze sobą przebywać. Mam wrażenie, że problem tkwi w Asterze. Wszystko wygląda tak, że kiedy są w klatce, Aster nie chce w ogóle przebywać przy Selenie. One się nie gryzą, w ogóle nie dochodzi do konfrontacji. Przykładowo: gdy Aster jest na najwyższej półce i Selen tam wskoczy, to Aster natychmiast zeskakuje na najniższą półkę, wścieka się, gubi futro. W nocy te gonitwy są tak głośne i nie do wytrzymania, że nie idzie się w ogóle wyspać ;(. A jak np. otworzę klatkę w trakcie jednej z takich gonitw, to Aster od razu sam z niej wyskakuje, jakby chciał powiedzieć "mam dość, idę stąd".
Aster potrafi cały dzień tak unikać Selena i na przemian tak "prychać", jakby był wściekły, a potem "płakać" niczym małe dziecko. Jednocześnie w ogóle nie chce dopuścić do kontaktu z Selenem.
Co ciekawe, na wybiegu nie ma żadnego problemu, bo sobie po prostu biegają po pokoju i nic się nie dzieje. Gdy przełożyłam je do małego akwarium, przytuliły się (!) i poszły spać.
Myślałam, że może pokłóciły się o karuzelę, która jest w klatce. Aster naprawdę ją uwielbia, jest wręcz uzależniony, biega bardzo często i nie może przeżyć, gdy mu się ją odbierze. Może on nie chce, żeby Selen się na niej też kręcił? Ale jak do tej pory żyły w zgodzie i ja naprawdę nie wiem, co się stało...

Czy ktoś ma jakiś pomysł, co mogłabym zrobić, aby one znów były przyjacielsko do siebie nastawione?

Z góry dziękuję za przeczytanie całej tej historii... ;)

Offline Szelek

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 357
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: 2 szynszyle przestały się dogadywać.
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Gru, 2012, 17:14 »
Ile są u Ciebie? A czy wyciągałaś je z klatki codziennie przez jakiś czas?

"Nigdy nie widziałam lepszego sposobu na uszczęśliwienie szynszyli, jak wybieg, a gdy ona jest szczęśliwa, wtedy i ja taka jestem"
Nishu - VI 2013 -
Shelek - IX 2009 - VI 2014
Loulou - II 2014 -
Sheshe - VI 2014 - IV 2015

Offline Anneila

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: 2 szynszyle przestały się dogadywać.
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Gru, 2012, 17:21 »
Jak już wspominałam, są u mnie ok. 4-5 lat. Nie wyciągam ich z klatki bez potrzeby, jeżeli mają wybieg (niestety nie mogę im robić wybiegu codziennie, mają go ok. 1-2 razy w tygodniu. Myślę jednak, że duża klatka to rekompensuje) to wyskakują z klatki same i same do niej wracają. Teraz, gdy zaczęły się te problemy, muszę na noc przenosić je do akwarium, bo tylko tam są spokojne. W dzień są w klatce.

krecik

  • Gość
Odp: 2 szynszyle przestały się dogadywać.
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Gru, 2012, 21:21 »
A jak przenosisz ich razem do akwarium to nie prychają na siebie,  nie przeszkadza im własne towarzystwo ?? Wszystko jest ok ? Może w takim razie jakiś zapach im przeszkadza w klatce ?

Offline Anneila

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: 2 szynszyle przestały się dogadywać.
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Gru, 2012, 21:31 »
Właśnie najdziwniejsze jest to, że w akwarium wszystko jest ok. Tzn. raz czy dwa Aster prychnie na Selena (generalnie zauważyłam, że to Selen raczej daje się zdominować, gdy są w akwarium), ale za chwile się przytulają i potrafią tak sobie spać bez żadnych konfliktów.
Właśnie nie wiem, jaki zapach mógłby im przeszkadzać. Bardziej to wygląda, jakby Asterowi nagle zaczęła przeszkadzać obecność Selena w klatce. Myślałam, żeby ich odseparować na jakiś czas, np. Astera przenieść do akwarium, a Selena zostawić w klatce i dopiero po kilku dniach z powrotem wpuścić tam Astera. Czy to dobry pomysł?

Nie wygląda to wszystko dobrze. Mi jest tak przykro, gdy na to patrzę: Selen osowiały siedzi w kącie, Aster na drugim końcu klatki tylko się wścieka... bardzo mnie to martwi. Tyle czasu były razem szczęśliwe.

To jest naprawdę dziwne, bo przez ponad 4 lata wszystko było zupełnie w porządku. Sytuacja zmieniła się podczas jednej nocy, ja się w to totalnie nie wtrącałam. Nie mam pojęcia, co jest przyczyną.
« Ostatnia zmiana: 23 Gru, 2012, 21:48 wysłana przez Anneila »

krecik

  • Gość
Odp: 2 szynszyle przestały się dogadywać.
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Gru, 2012, 21:52 »
Ja bym w pierwszej kolejności wyszorowała klatkę, wymieniła ściółkę,  akwarium pewnie zapachów ich nie ma więc może łatwiej będzie im się dogadać.

Też już miałam sytuację, że po dłuższym czasie szczurzyska przestały się lubić... I niestety nie doszłam do tego, dlaczego. Chwilowo np. mam dwie klatki.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: 2 szynszyle przestały się dogadywać.
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Gru, 2012, 22:16 »
a ja jak widze, że sie gonia czasami po klatce to rozpirzam towarzystwo po kątach i jest spokój. Ale to raz na rok tak zrobią.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Alicja Mannschack

  • Gość
Odp: 2 szynszyle przestały się dogadywać.
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Gru, 2012, 01:48 »
Jak ich na pare dni rozdzielisz to mozesz miec problemy z ich polaczeniem.
Wypuszczaj je czesciej bo raz czy dwa razy w tygodniu to jest dla nich meczarnia,  jak je kazdy dzien puscisz chocby po pol godzinie to moze im sie nie bedzie nudzic potem w klatce.

Offline joobler

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 10
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: 2 szynszyle przestały się dogadywać.
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Gru, 2012, 19:38 »
Jak ich na pare dni rozdzielisz to mozesz miec problemy z ich polaczeniem.
Wypuszczaj je czesciej bo raz czy dwa razy w tygodniu to jest dla nich meczarnia,  jak je kazdy dzien puscisz chocby po pol godzinie to moze im sie nie bedzie nudzic potem w klatce.

Codziennie po pół godziny? A mogą biegać np cały dzień po pokoju czy to je za bardzo zmęczy? Mnie i nikogo w domu nie ma dosyć długo więc mam mozliwość puszczenia mojego zwierza na dłużej

[podpis usunięty przez Administratora, patrz -> REGULAMIN FORUM]

 

Jak do "końca" oswoić szynszyle?

Zaczęty przez nermulDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 40913
Ostatnia wiadomość 05 Wrz, 2017, 12:41
wysłana przez jutkaa
Podróż, wyjazd: z szynszylem czy bez, czy szynszyle lubią podróżówać, jak znoszą podróż? transport - metody i porady

Zaczęty przez KikaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 217
Wyświetleń: 87333
Ostatnia wiadomość 05 Cze, 2016, 18:43
wysłana przez Kety
szynszyle sie ze soba gryzą, walczą, są wobec siebie agresywne, kłótnie w klatce

Zaczęty przez fujitsaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 32
Wyświetleń: 35316
Ostatnia wiadomość 01 Lip, 2015, 20:58
wysłana przez Mysza <")))/
Dorosłe szynszyle w nowym domu - dziwne zachowanie - proszę o poradę

Zaczęty przez aoka30Dział Początki z szynszylą

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 4719
Ostatnia wiadomość 31 Lip, 2010, 15:58
wysłana przez aoka30
Oddam dwie szynszyle + woliera (samce, standard), Poznań - Komorniki

Zaczęty przez Karolajna_ByDział sprzedam/oddam szynszylę

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3595
Ostatnia wiadomość 02 Mar, 2015, 19:00
wysłana przez Karolajna_By
SimplePortal