28 Mar, 2024, 12:58

Autor Wątek: Karmienie i dokarmianie maluszkow.  (Przeczytany 16162 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ten wątek posiada wiadomość oznaczoną jako najlepsza odpowiedź. Aby ją zobaczyć kliknij tutaj.

Alicja Mannschack

  • Gość
Karmienie i dokarmianie maluszkow.
« dnia: 07 Kwi, 2013, 10:53 »
TO JEST LINK OD GRAZKI




Ważnym i miarodajnym wskaźnikiem jest kontrola przyrostów wagi rosnącego oseska. Po początkowym, 10-cio procentowym spadku wyjściowej masy ciała (wyjściowa prawidłowa waga to 30 do 70 g), który to spadek następuje w pierwszym tygodniu życia, maluszki powinny zacząć przybierać ok. 3 gramy dziennie przez pierwszy miesiąc życia. Do ukończenia czwartego tygodnia maluch powinien osiągnąć  masę ok. 200 g. Możliwe odstępstwa od tej zasady mają miejsce, gdy mamy do czynienia z niską wyjściową  masą
ciała rodziców.
Dalszy spadek wagi (po wspomnianym już 10%) lub brak wystarczających postępów w przyroście masy (początkowo przynajmniej 20 gram na tydzień; potem stopniowo coraz mniej, gdy tempo wzrostu nieco spada) jest wystarczająca  podstawa do podejrzeń o brak dostatecznych ilości pokarmu.

Mleko szynszylej matki  jest znacznie bogatsze w tłuszcz niż mleko krowie (począwszy od pierwszego dnia laktacji - gdy wynosi 15,6% - zmniejsza się w piątym dniu do 10,8%, by ponownie wzrastając osiągnęło w dniu dziesiątym poziom 12,5%). Udział  procentowy białka również jest znacznie wyższy (pierwszego dnia po porodzie zawartość białka wynosi 6,4%, by osiągnąć 8% w dziesiątym dniu laktacji). Zawiera natomiast mniej cukru (zawartość 1,7% wêglowodanów).

Wprowadzając sztuczne karmienie powinniśmy zapewnić możliwie najbliższe tym wskaźnikom i zmienne w czasie wartości, jednak zadowalające efekty uzyskuje się też dokarmiając maleństwa jedną z prostszych, lecz sprawdzonych przez hodowców metod.

Oto przykładowe trzy z nich.

1. Po prostu śmietanka UHT
Zwykła, ale świeża śmietanka UHT – najlepiej 18%, z dodatkiem kilku kropelek Cebionu, (czyli wit. C w płynie) oraz paru kropel wapna w syropie dla dzieci

2. Mieszanka na bazie mleka skondensowanego:
25 ml przegotowanej wody
15 ml niesłodzonego skondensowanego mleka
 

3. Mieszanka z płatkami owsianymi:
Ok. 1/3 szklanki płatków owsianych zalać gorącą, przegotowaną wodą, rozetrzeć tak by powstała płynna, nie za gęsta papka (tak, by można było ją podawać maluchom przez pipetkę lub strzykawkę),  i 1 śmietankę do kawy

Możliwe jest także zastosowanie dostępnych u weterynarza preparatów mlekozastępczych (najbardziej zbliżone składem jest mleko dla szczeniąt), ale konieczne jest dokładne ustalenie przez niego stosowanych proporcji po wcześniejszym zapoznaniu się ze wskaźnikami mleka szynszylki.

Pokarm podaje się maluszkom trzymając je w pozycji pionowej i zakraplając go do pyszczka pipetką (zakraplaczem do oczu) – najlepiej na dolną wargę, tak, aby mogły swobodnie go zlizać i by wyeliminować ryzyko zakrztuszenia. Powinien być podgrzany do temperatury ok. 36-37 stopni Celsjusza. Prostej próby temperatury możecie dokonać podobnie jak ma to miejsce podczas testowania mleka dla niemowląt – spuszczając kropelkę na własny nadgarstek. Jeżeli nie odczujecie żadnych wrażeñ cieplnych (ani
chłodu, ani ciepła) to temperatura jest odpowiednia. Początkowo maleństwa będą spijały znikome ilości – po kilka kropel. Jakiś czas później za normalne można uważać nawet pochłonięcie kilku pipetek w czasie jednego posiedzenia. Karmienie należy powtarzać jak najczęściej – w początkowym okresie nawet, co 1 - 2 godziny – równie¿ w nocy! Potem, w miarę zwiększania się ilości pobieranego pokarmu – przerwy te można wydłużać – do trzech, czterech godzin.
Jeżeli maleństwa straciły matkę – karmienie należy dodatkowo uzupełnić masażami brzucha – można to zrobić delikatnie palcem lub też wacikiem kosmetycznym przesuwanym okrężnym ruchem po malutkim brzuszku. Celem tej czynności jest zapewnienie właściwej pracy jelit. Zwyczajowo funkcję tę spełnia masaż wykonywany szorstkim, ale delikatnym językiem matki.
Jeżeli zauważymy, że wydalane przez maleństwa bobki są małe, twarde lub suche i spieczone, oznaczać to może, że mleko jest zbyt skoncentrowane. Do mieszanki należy wtedy dodać więcej wody i obserwować czy w konsystencji wydalanego kału nastąpiły jakieś istotne zmiany.

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie problemu karmienia. Stosowane jest w przypadku, gdy posiadamy drugą samiczkę wychowującą dzieci w zbliżonym przedziale wiekowym (chodzi tu o różnicę zaledwie kilku dni życia, co zapewni skład pokarmu adekwatny do potrzeb) jest podrzucenie tej samiczce na wychowanie słabszych maluszków. Warunkiem koniecznym jest jednak, by dysponowała ona wystarczającą ilością mleka.
« Ostatnia zmiana: 08 Kwi, 2013, 19:19 wysłana przez Basia_W »

Alicja Mannschack

  • Gość
Odp: Karmienie i dokarmianie maluszkow.
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Kwi, 2013, 12:38 »
tylko  platki owsiane musisz dlugo gotowac, mozna kupic tez gotowe platki rozpuszczalne dla malutkich dzieci
to co podajesz malym szylkom platki sloiczki itd musza byc przystosowane dla noworodkow

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Karmienie i dokarmianie maluszkow.
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Kwi, 2013, 19:40 »
Fajnie, że wkleiłaś tego linka Alicjo.
Metallowa zapomniałam Ci napisać o tym, żebyś spróbowała podrzucić jednego z małych Luny do beżynki, bo myślałam o tym :/.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Oznaczone jako najlepsza odpowiedź przez dnia 01 Lut, 2016, 03:47

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Karmienie i dokarmianie maluszkow.
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Kwi, 2013, 20:21 »
  • Usuń najlepszą odpowiedź
  • Nie wiem czy to jeszcze możliwe, bo ona urodziła kilka dni temu, szkoda, że się nie pochwaliłaś od razu jak urodziła. Myslę, że zaraz po porodzie możnaby takie coś przeprowadzić kiedy sutki dopiero zaczynają pracować, zwłaszcza, że maluch był tylko jeden mogło się udać.

    reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

    Offline Iskiercia

    • ~Młodszy Szynszylownik~
    • *
    • Wiadomości: 24
    • Uzbierane migdały: 0
    • Płeć: Kobieta
    Odp: Karmienie i dokarmianie maluszkow.
    « Odpowiedź #4 dnia: 22 Cze, 2014, 13:04 »
    Witam! - Mam nadzieje że jeszcze ktoś czyta ten temat więc dopisze swoje doświadczenia wcale nie najłatwiejsze.
    Jedno z moich maluchów zostało pogryzione przez rodzeństwo i z narzeczonym sami musieliśmy je odchować. Malutkiej Pralince podawaliśmy najpierw śmietankę 30% kremówkę - jest tłustsza od 18% i dzięki temu lepsza, dobra jest też 36%, jednak na samej śmietance nie miałaby szans przeżyć nie jedząc mleka matki, kupiliśmy wiec mleko dla kociąt od pierwszego dnia życia firmy Versele-Laga, okazało się ono zbawienne a naszą decyzje dr Piasecki uznał za jak najbardziej słuszną, na tym mleku najpierw podawanym co 2h i co tydzień zwiększanym odstępem co pół godziny malutka karmiona była 2 miesiące, dzisiaj ma 400g, przeszło 3 miesiące i cieszy się zdrowiem i energią, sama masowałam brzuszek i ją ogrzewałam. W między czasie okazało się też że malutka nie ma odruchu ssania i nie mogła jeść mleka matki.  Do ogrzewania używałam termoforu rozgrzanego do ok 50stopni dzięki czemu powoli oddawał jej przez ręcznik ciepło a kiedy czas na to pozwalał to przytulałam ją do siebie i okrywałam ręcznikiem i oglądałyśmy we dwie telewizor :) załączam zdjątko jak to mniej więcej wyglądało
    « Ostatnia zmiana: 22 Cze, 2014, 22:35 wysłana przez Iskiercia »

    Ricco ur. 14.01.2013r z nami od 13.04.2013r
    Iskierka ur. nie wiadomo z nami od 31.08.2013r
    Pralinka ur 11.03.2014r z nami od dnia narodzin :)

    Offline Mysza <")))/

    • DUCH SZYNSZYLA
    • Administrator
    • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
    • *****
    • Wiadomości: 7781
    • Uzbierane migdały: 48
    • Płeć: Kobieta
    • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
    Odp: Karmienie i dokarmianie maluszkow.
    « Odpowiedź #5 dnia: 01 Lip, 2014, 22:18 »
    Kochani, tylko pamiętajcie, że te tłuste śmietanki 18% i 36% są przyczyną zatwardzeń, co u takiego malucha może być śmiertelne. Dlatego też śmietanki są tylko formą doraźną i rozcieńcza się je z wodą. Mleko kocie jest zdecydowanie lepszą opcją :)

    Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

     

    problem z zębami trzonowymi, siekaczami, ślinienie, ślinotok, dławienie, dławi, zabieg, przycinanie zębów, piłowanie, dokarmianie...

    Zaczęty przez MagdaBDział Ostry dyżur

    Odpowiedzi: 945
    Wyświetleń: 285015
    Ostatnia wiadomość 29 Maj, 2016, 16:03
    wysłana przez kokokok
    dokarmianie Wacława, czyli kleik ryżowy z jabłkiem+Wacuś=zła mieszanka

    Zaczęty przez ZieffkaDział Pogaduchy i ciekawostki

    Odpowiedzi: 27
    Wyświetleń: 8368
    Ostatnia wiadomość 07 Mar, 2009, 19:26
    wysłana przez Zieffka
    DOKARMIANIE MALUCHÓW I DOROSLYCH SZCZYLI ----> Poradnik

    Zaczęty przez keaDział hodowla i rozmnażanie

    Odpowiedzi: 6
    Wyświetleń: 10986
    Ostatnia wiadomość 25 Kwi, 2010, 17:17
    wysłana przez dream*
    Biegunka u maluszków po dokarmianiu, matka ma mało pokarmu

    Zaczęty przez agusia200189Dział Ostry dyżur

    Odpowiedzi: 10
    Wyświetleń: 4061
    Ostatnia wiadomość 20 Kwi, 2008, 16:00
    wysłana przez agusia200189
    Różnica wielkości maluszków w jednym miocie.

    Zaczęty przez RapsodiaDział Rozmnażanie

    Odpowiedzi: 58
    Wyświetleń: 9157
    Ostatnia wiadomość 06 Wrz, 2009, 00:33
    wysłana przez blaszka
    SimplePortal