hypothetical
28 Mar, 2024, 18:53

Autor Wątek: Chudy szylek - depresja ?  (Przeczytany 1973 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline xlussi

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 36
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Chudy szylek - depresja ?
« dnia: 08 Lip, 2013, 23:40 »
Wybaczcie jeśli temat istnieje, ale szukałam, szukałam i nie znalazłam :(

Zaczęłam się troszkę martwić o naszego (już 5 sierpnia) dwulatka. Schudł jakoś ponad pół roku temu, czuć żeberka, widać kręgosłup, zrobił się taki mały i chudy po prostu. Po zaobserwowaniu od razu wysłaliśmy do laboratorium kupki i nic nie wykazało w badaniach. Ząbki są w porządku. Zwierzak je i pije, ponoć zdrowy. Nie rzuca się na jedzenie (cała czterosztukowa rodzinka karmiona versele laga oraz przysmakami tylko i wyłącznie z przeznaczeniem dla szylków, woda zmieniana codziennie), ale normalnie skubie, podsuwamy mu najlepsze kąski. Właśnie prawie 10 miesięcy temu jego matka urodziła bliźniaki, jeden po czterech miesiącach poszedł do nowego domu, a drugi czekał i się nie doczekał ,a uważam, że teraz za późno. Mamy piętrową klatkę oraz jedną małą osobną. W małej sam siedzi 10 miesięczny pitbull, na dolnym piętrze drugiej klatki samica (też pitbull swoją drogą), a na górnym ojciec z chudzielcem. Do momentu urodzenia się bliźniąt, samica rządziła (i dalej tak jest, ale widują się krótko, bo chłopcy w oczekiwaniu na kastrację), ale to Zeus (nazwany tak nie bez powodu) był samcem nr 1, mowa o chudzielcu. Zdominował tatę, który jest ciapą. Pojawił się Ares (najmłodszy) i powstało zamieszanie, na jednym spacerze pogryźli się z Zeusem, jedno drugiego dominowało, poleciało futra, ale niestety starszy przegrał (Ares jak na 10 miesięcy to ogromna bojowa klucha, jest wieelki), zamknął się w sobie. Dalej biegają razem trójka chłopców i nic się już nie dzieje, to było konieczne dla ustalenia granic. Chudzinek wpadł w szynszylą depresję, zdominował go ojciec nic nie robiąc w sumie. Trzymamy go z nim w klatce bo Filuś jest bardzo spokojny do towarzystwa w sam raz, a Zeus sam dostaje szału (chcieliśmy Aresa dać do ojca, a Zeusa do osobnej klatki, żeby się podtuczył - nawet nie chciał jeść i chciał roznieść klatkę), tulą się do siebie, najlepsi przyjaciele, a jednak - podczas pory karmienia Zeus jest ZAWSZE w domku, Filuś wyjada co najlepsze, odchodzi i dopiero tamten odważy się wyjść. Próbowałam wyciągać Filka z klatki, żeby Zeus zjadł pierwszy - nie ruszy, póki tamten nie zje. Tak jak mówiłam, nawet jak zjedzą, podsuwamy mu smakołyki z karmy, których nie zjadł bo mu się wydaje, że mu się nie należy.
Macie jakiś pomysł na depresję u szynszylka ? Zeus cały dzień śpi, jak każdy, ale rzadko kiedy poza domkiem, ciężko go z domku wykurzyć (wcześniej sam przybiegał), pod wieczór jeszcze śpi z Filkiem i rano wtulone, a w nocy rozrabia, ale nie tak jak kiedyś (dawniej trzeba było zamykać go w kuchni w klatce). Nie wiem już co robić, obraz nędzy i rozpaczy. Myślałam nad zostaniem behawiorystą, a potrafię tylko znaleźć najbardziej prawdopodobny powód jego wyglądu ogólnego.  :???:



Chyba napisałam skomplikowanie, mam nadzieję, że da się coś zrozumieć..  :?

Pupili nigdy za wiele !

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Chudy szylek - depresja ?
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Lip, 2013, 21:46 »
badania krwi sie proszą. Parametry wątrobowe, może nerki. Badanie ogólne moczu. Może Dream ci odpisze cos więcej, ma większą wiedzę z dziedziny żywienia i możliwych chorób pt." kiedy szylki chudną".

A czy on je normalnie? Czy powoli, przezuwa? Zamysla sie odkłada jedzenie? Kruszy? Bo moze to jednak trzonowce, ale musiałyby byc w strasznym stanie skoro taki spadek wagi.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline xlussi

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 36
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Chudy szylek - depresja ?
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Lip, 2013, 23:42 »
Dziękuję, że w końcu ktoś się odezwał  [dance2] :)

Byliśmy dziś u weta na Gałeczki w Chorzowie, obejrzał i powiedział, że prawdopodobnie jest "zdrowy inaczej" ;) Zęby ma w porządku (nie omieszkał pana ugryźć), brzuszek prawidłowy. Ponawiamy badanie na pasożyty oraz pobieramy krewkę. Młody był cudowny, w poczekalni u mnie siedział wtulony, a od pana weta uciekł gdzie? wdrapał mi się na ręce i wracając siedział mi na ramieniu. Oby to były pasożyty  :roll:.


 [edit] Je normalnie, wiem jak wyglądają problemy z trzonowcami u szylków (ś.p. Sisi nr1 niestety z tego powodu musiała odejść z tego świata - kupiliśmy ją na targu od pseudohodowcy.. zęby były krzywe, nie przerośnięte i wet nie był w stanie bardziej pomóc)

+ powiedz mi jak zrobić szynszylowi badanie moczu.. ? Chętnie zrobię i to, żeby sprawdzić wszyściutko.
« Ostatnia zmiana: 09 Lip, 2013, 23:48 wysłana przez xlussi »

Pupili nigdy za wiele !

Offline Anna83

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1725
  • Uzbierane migdały: 10
  • Płeć: Kobieta
Odp: Chudy szylek - depresja ?
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Lip, 2013, 09:26 »
xlussi musisz warzyc szylke i kontrolowac czy chudnie nadal czy przybiera. Musisz miec wage kuchenna wskazujaca gramy.
Jezeli szylek nadal chudnie a wet nie wie o co chodzi Ty musisz dokarmiac bo umrze z glodu. Kup gerberka jablko banan +  zmieline w mlynku ziarka lub karma. I to cieple wymieszane w strzykawce.
Jak nie pije  to tez trzeba wode podawac..

Pisz jak sie dzis czuje?

Jagoda,Poziomka,Goja,Rozalia,Pistacja,Migdał, Fifi i Lili



Kasia*Cytrynka*Figa*Malinka*Aronia*

Spijcie skarby ..śnijcie

Offline xlussi

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 36
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Chudy szylek - depresja ?
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Lip, 2013, 13:11 »
Zeus czuje się dobrze, jak już pisałam je też normalnie :) + pije też normalnie :)

Pupili nigdy za wiele !

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Chudy szylek - depresja ?
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Lip, 2013, 19:30 »
+ powiedz mi jak zrobić szynszylowi badanie moczu.. ? Chętnie zrobię i to, żeby sprawdzić wszyściutko.

Wklejam wypowiedź Zieffki:"żeby zrobić badanie, to trzeba wymyty bardzo dobrze i opłukany, suchy transporterek, myszę do niego i czekać aż nasiusia. to co zrobiła zebrać w strzykawkę i ew. do pojemniczka na mocz jałowego przelać. i JAK NAJSZYBCIEJ wtedy do badania zanieść - bo tu godzina się liczy bardzo nawet.

A objawami kłopotów z zębami trzonowymi są: spadek wagi, ropiejące oczka, kruszenie migdałków przy ich jedzeniu, w ostrzejszych już przypadkach (przeterminowanych) ślinienie sie, grzebanie łapkami w pysiu, odruchy wymiotne jak przy zadławieniu.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

 

Kołowrotek z animalia.pl - przeróbki, mocowania i inne patenty na dobrą zabawę dla szylek...

Zaczęty przez jelonekiniuchaczekDział Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 15005
Ostatnia wiadomość 18 Maj, 2010, 17:15
wysłana przez gosiekpunk
Pomocy, boje się że szylek zdechnie :( nie je, nie pije, ciężko oddycha po antyb

Zaczęty przez kamica16Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 20445
Ostatnia wiadomość 28 Cze, 2013, 10:39
wysłana przez Alicja Mannschack
Pomóżcie - szylek nie ściera ząbków, jest chudziutki, wyskubuje futerko...

Zaczęty przez RossiDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 4182
Ostatnia wiadomość 12 Lip, 2006, 09:53
wysłana przez Rossi
Ciekawe,śmieszne,dziwne zdjęcia szylek znalezione w necie ;)

Zaczęty przez _SmErFeTkA_Dział Nasza twórczość... i znajdy

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 4663
Ostatnia wiadomość 08 Lis, 2006, 12:13
wysłana przez Szynszylka_94
Prosze o szybka pomoc, maly szylek w okropnym stanie!

Zaczęty przez PopielataDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 7449
Ostatnia wiadomość 07 Gru, 2014, 22:05
wysłana przez Paula_91
SimplePortal