hypothetical
28 Mar, 2024, 09:44

Autor Wątek: Prosze o pomoc- wychudnięcie, posklejane futerko i transport do weta...  (Przeczytany 7869 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jetrel

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
Witajcie kochani, jestem nowa na forum i przybywam do was z dwoma problemami, mam nadzieję że wybaczycie założenie nowego wątku.
Od ośmiu lat mam moją ukochaną Szyszkę-Dusię.
Kilka dni temu jej sierść skołtuniła się masakrycznie, jest jak by pozbijana w gródki, choć to akurat nie jest najważniejsze. Duś bardzo wychudł, jest słaby i apatyczny, strasznie się martwię, nie je karmy, nie robi kupki. Wet. przez telefon kazał mi karmić ją na siłę gerberkami marchewka-jabłko, te zjada chętnie, nawet sama bierze koniec strzykawy do buzi. Czy wiecie, co może jej się dziać?
 Weterynarz który ma pojęcie jest 70 km ode mnie( w mojej miejscowości mówiono mi że tak małych zwierzaków nie leczą), oczywiście podjedziemy( transport mam na jutro lub środę, sama jestem bez samochodu:( ). Jak mogę przetransportować moją Szyszkę? Jest osłabiona, wychudzona, boję się żeby podróż jej nie zabiła, bardzo proszę o porady.

Offline Anna83

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1725
  • Uzbierane migdały: 10
  • Płeć: Kobieta
Biedna szylka...ile czasu juz nie je i tak sie slabo czuje?
Jaki ma brzuszek? Uszka? Lapki? Jaka waga? Czy jest jej zimno?
Mozesz dac espumnisan i masowac brzuszek ciepla szmatka ( mozna podgrzac w mikrofali)

Masz transporterek? Jak nie to w kartoniku..

Czy Dus pije wode? Zaparz mu rumianek do picia i podawaj strzykawka.
Ile zjada gerberka?

Postaraj sie o stary mlynek do kawy i zmiel karme i zmieszaj ze zmielonym siemiem i gerberkiem
« Ostatnia zmiana: 12 Sie, 2013, 15:00 wysłana przez Anna83 »

Jagoda,Poziomka,Goja,Rozalia,Pistacja,Migdał, Fifi i Lili



Kasia*Cytrynka*Figa*Malinka*Aronia*

Spijcie skarby ..śnijcie

Offline Jetrel

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
Podczas upałów ogółem czuła się troszkę gorzej ale zrzucałam to właśnie na karb gorąca, chłodziliśmy ją i był lepiej.
Jadła mniej, ale jadła nie je w ogóle od jakiś 3-4 dni. Waży 475 gram(właśnie ważyłam). Raczej nie jest jej zimno, trzymamy optymalną temperaturę w domu.

Niestety nie mam transporterka, myślałam nawet nad wiezieniem klatki, ale nie wiem czy jej spodoba się ten pomysł.

Wode pije, ale dopajam ją jeszcze strzykawką.
Gereberka zjada średnio 24 ml, czasem mniej, czasem więcej, nie chcę jej przekarmić:(

dziękuję za radę z papką, zaraz się za to wezmę.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
po pierwsze jadąc do weta powinniśmy znać wagę zwierzaka: aktualną i mieć porównanie z tym co ważył dotychczas. Jeśli nie masz wagi to tez nie problem, weci zazwyczaj maja wagę gramówkę. Zważą zwierzątko. Dorosła, zdrowa, szyszka powinna ważyć co najmniej w granicach 500g. Ale najlepszym odniesieniem jest waga poprzedniego ważenia zwierzaka. Tolerancja do 10g może być, ale większa róznica świadczy juz o tym ze cos nie tak jest z utrzymaniem stałej wagi a wieci  z pobieraniem jedzenia.

Obstawiam iz problemem jest znaczny przerost trzonowców co uniemożliwia jedzenie, stad spadek wagi. Tylne zęby ranią policzki i język stad śliniawka i skołtunione, pozlepiane futerko.
Korekta trzonowców i siekaczy, powinna załatwić obie sprawy. środki przeciwzapalne i przeciwbólowe pomoc w gojenie ewentualnych ranek. Dokarmianie papkami w powrocie do wagi. A później zostaje juz stałe podawanie sporej ilości patyków jabłonkowych do ścierania ząbków i kontrola wagi. Zdrowego zwierzaka najlepiej ważyć raz w miesiącu i zapisywać w notesie jego wagę. Da nam to doskonała kontrolę nad tym czy z nim jest wszystko w porządku. wahania i spadek wagi w dół od razu podpowiedzą, że należy udać sie do weta na kontrolę ząbków.

Co do przewozu kulki dzis. Transporterek, ewentualnie wiklinowy zamykany koszyk i butelka ze schłodzona wodą w skarpetce. Tyle wystarczy. W aucie miejsce nie nasłonecznione. Jeśli masz klimę, to wystarczy ci tylko transporterek.
---------------------------------

gerberka może zjeść nawet cały słoiczek dziennie czyli 50ml jesli tylko ma ochotę, ważne by do niego domielić coś w stylu karmy, ponieważ gerberek to sama woda w zasadzie. Najlepiej dołożyć proszek z saszetki Herbi Care (żadna szylka sie temu jeszcze nie oparła), to karma dla niejedzących szynszyli. Wet powinien ja mieć.

I możesz ja wieźć w klatce tylko na klatkę narzuć ręcznik lub pieluchę, osłoń zwierzaka przed słońcem.
« Ostatnia zmiana: 12 Sie, 2013, 15:10 wysłana przez Mysza <")))/ »

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Anna83

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1725
  • Uzbierane migdały: 10
  • Płeć: Kobieta
Jak Dusia jadla ostatnio migdalka? Czy kruszyla? Spróbuj jej dac i obserwuj.

Do podróży musisz sie przygotowac  pod wzgledem pogody.

Jagoda,Poziomka,Goja,Rozalia,Pistacja,Migdał, Fifi i Lili



Kasia*Cytrynka*Figa*Malinka*Aronia*

Spijcie skarby ..śnijcie

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Jetrel, co z Dusią?

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Jetrel

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
Do weta jedziemy w środę, dopiero na wtedy budało mi się załatwić transport....
Nie wiem czy jej ząbki nie przerosły-wygląda na to że próbowała jeść i pić bo miała pyszczek uklejony. Wyczy.ściłam pyszczek. Rumianek i siemie się studzą.
W jaki sposób przygotować jej tą papkę? Nie wiem jaki stosunek gerberka do karmy i ile siemia?

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
http://szynszyle.info/forum/index.php/topic,4818.msg84052.html#msg84052

Jakbys miała HerbiCare to 2 miarki i 2 łyżki gerberka plus łyżka ciepłej przegotowanej wody zamieszać i podawać strzykawką. Może tego zjeść tyle ile wynosi cały gerberek dziennie, ale zazwyczaj zjadają polowe czyli 25ml plus kilka miarek HerbiCare.
« Ostatnia zmiana: 12 Sie, 2013, 23:08 wysłana przez Mysza <")))/ »

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Jetrel

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
HerbiCare niestety dziś już nie dostałam:(
Myszko, czy masz może jakieś Skype/GG/Facebook? Tak łatwiej jest mi się porozumiewac.

Claudi

  • Gość
Gdzie mieszkasz i gdzie  musisz dojechać?

Offline Jetrel

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
Mieszkam w Dąbrowie Górniczej- muszę dojechać do Bielska Białej.

Offline flexxy

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
    • TIVO
Napisałaś że bardzo się kołtuni. Teraz jest okres na zatykanie się futrzaków. Byłem u weta w Poznaniu i mi mówił, że cały lipiec praktycznie codziennie jest gryzoń/królik z zatorem.

Najważniejsze info to jak długo Dusia nie robi bobków? I czy pije i oddaje mocz?

Napisałaś także o wychudzeniu - częstym objawem zaparć są zapadnięte boki brzucha prze co wydaje się że zwierzak jest nagle wychudzony.


Gerberka w żadnym wypadku nie można podawać w przypadku zatorów i wzdęć. Ma cukry, warzywa co przy zatkanych jelitkach za 24h będzie fermentować i tworzyć kolejne gazy i toksyny.

Napiszę Ci co standardowo można robić, aby pomóc w odetkaniu.

Jelita nawet jak są zatkane, pokarm musi być podawany w małych ilościach, bo jelita muszą pracować. Ale nie można podawać niczego co może potęgować problemy jelitowe. Jeśli nie masz karmy ratunkowej ostatecznie, można rozpuścić granulat jaki podajesz (jelita są do niego przyzwyczajone) i podać strzykawkę (1-1,5 ml) - 2,3 razy dziennie

Dodatkowo podać trzeba na gazy espumisan (w kroplach dla dzieci) - 0,7 ml (co 4-6 h)

Na wzmożenie pracy jelit należy podać kleik z siemienia lnianego (nigdy nie dodawałem rumianku więc piszę tak jak zawsze daję):
Łyżka siemienia na 1 szklankę wody. Gotować na małym ogniu, mieszając. Potem nasiona należy odcedzić i poczekać aż ostygnie. Podaje zawsze ile się da - 3-4 całe strzykawki 5ml.

Bardzo ważny jest także masaż. Jeśli nie masz wprawy spróbuj obmacać brzuszek z każdej strony i wyczuć twarde guzki wewnątrz. Te guzki mogą być twarde jak kamienie i są to gazy. Masaż należy wykonywać delikatnie i z wyczuciem, tak aby nic w nie uszkodzić wewnątrz. Zaczyna się masować brzuch od żeber w kierunku ujścia jelit. W drugą stronę nie można i palce należy unieść i znowu zacząć od żeberek.

Jeśli szyszka robi bobki to dobrze - Ale jeśli nawet robi mniejsze lub bardzo mało możesz śmiało podać wszystko co napisałem i obserwować - to nie zaszkodzi.

PS. Oczywiście są do doraźnie domowe metody i koniecznie udaj się do weta. Jeśli tego nie uczyni poproś o podanie probiotyku i o nawodnienie dożylne ciepłą kroplówką, bo nie ma nic lepszego od nawodnienia od wewnątrz.
« Ostatnia zmiana: 14 Sie, 2013, 10:50 wysłana przez Claudi »

Offline Jetrel

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
Przerośnięte ząbki, które rosną na boki....
Jest źle, nie wiadomo czy przeżyje narkozę która jest niezbędna do spiłowania ząbków.
Lekarze robią co mogą-zostanie w klinice kilka dni:(

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Trzymamy bardzo mocno kciuki za Dusię.Musi być dobrze. :cmok: Trafiła do doktor Całus?

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna
Jetrel,trzymam mocno kciuki za twojego szylka.Będzie dobrze  :*

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
czy już cos wiadomo co z Dusią?

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Jetrel

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
Tak, trafiła do doktor Całus.
Dziś nie mogła mieć piłowanych ząbków, coś niby je-podają jej przez sondę, ale jest tak słaba że jest niemal pewne że umarła by przy piłowaniu ząbków. Doktor mówiła że może spróbuje jutro...
Jest źle, strasznie się o nią boję, to mój mały skarb:(

Offline Anna83

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1725
  • Uzbierane migdały: 10
  • Płeć: Kobieta
Trzeba byc dobrej mysli...masz bardzo dobra wet.
Trzymam kciuki.

Jagoda,Poziomka,Goja,Rozalia,Pistacja,Migdał, Fifi i Lili



Kasia*Cytrynka*Figa*Malinka*Aronia*

Spijcie skarby ..śnijcie

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
  :cmok: ja i bąble mocno trzymamy kciuki.Musi być dobrze,nie może być inaczej.

Offline Jetrel

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
Niestety, nie udało się.
Dusia pomyślnie przebyła zabieg, ale odeszła w nocy, była zbyt słaba.
Nie wiem nawet co teraz ze sobą zrobić

Offline Anna83

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1725
  • Uzbierane migdały: 10
  • Płeć: Kobieta
Jetrel....tak bardzo mi przykro....mialam nadzieje ze bedzie dobrze...

Jagoda,Poziomka,Goja,Rozalia,Pistacja,Migdał, Fifi i Lili



Kasia*Cytrynka*Figa*Malinka*Aronia*

Spijcie skarby ..śnijcie

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna
Strasznie mi przykro jetrel  :cry:

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Jetrel, bardzo mi przykro. Dusia musiała być bardzo słaba skoro przeżyła zabieg, ale jej organizm poddał się później, można z tego wywnioskować że problem z zębami był już od dłuższego czasu. Niemniej, nadzieję mieliśmy do końca.

Jeśli w przyszłości zdecydujesz sie na zwierzątko, przy okazji zaopatrz się w elektroniczną wagę gramówkę. Masz do dobrego weta daleko 70km, tak jak i ja. A waga i notowanie jej co miesiąc, dają wspaniała ocenę sytuacyjną czy coś nie dzieje się złego z szynszylkiem. Jak coś, to wahania wagi w dół od razu są widocznym wskazaniem do udania sie do weta.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Jetrel

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
Mm wagę w domu, Dusia była ważona:( Zawsze ważyła nie więcej jak 500 gram, waga spadła bardzo szybko przy ząbkach:(

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Bardzo mi przykro.

 
Podawanie leków - potrzebna pomoc na przełomie końca sierpnia do połowy września

Zaczęty przez ZieffkaDział Opieka

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 2276
Ostatnia wiadomość 20 Cze, 2011, 18:48
wysłana przez Zieffka
Potrzebna pomoc- zęby szynszyli leczeni w Austrii - rejon Voralberg

Zaczęty przez Zeby za granicaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 2708
Ostatnia wiadomość 24 Kwi, 2018, 23:17
wysłana przez Roedeer
Szynszyla - wrodzona padaczka i coraz gorszę objawy, błagam o pomoc

Zaczęty przez YasuroDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 1909
Ostatnia wiadomość 14 Cze, 2018, 01:06
wysłana przez dream*
Pierwsze szynszylki. Wiele wątpliwości, same konkrety, ogromna prośba o pomoc!

Zaczęty przez ArtsandraDział Początki z szynszylą

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 2428
Ostatnia wiadomość 07 Maj, 2018, 14:37
wysłana przez Artsandra
Piterek - mistrz trudnych sytuacji :) czyli prośba o pomoc

Zaczęty przez Paulina1Dział Na każdy temat

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 1591
Ostatnia wiadomość 03 Wrz, 2005, 01:08
wysłana przez vka
SimplePortal