hypothetical
28 Mar, 2024, 16:04

Autor Wątek: duzo je a chudnie  (Przeczytany 24018 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ten wątek posiada wiadomość oznaczoną jako najlepsza odpowiedź. Aby ją zobaczyć kliknij tutaj.

pm

  • Gość
duzo je a chudnie
« dnia: 17 Maj, 2014, 10:15 »
Pomóżcie! Nie wiem co jej dolega.Od dwóch miesięcy biegam do weterynarza z moja Szynszyla, która ma ok.10 lat. Je duzo ( tez dokarmiam ja papka),a cały czas mocno chudnie. Teraz ma drastyczne wage,bo niecałe 250g i opada z sił. Była odrobaczana i miała podawana króplowke przez 5dni. Po tym leczeniu była trzydniowa poprawa. Nie szukała panicznie jedzenia i waga nie spadała. Ale potem znowu ja drastycznie zgubiła. Teraz zbieram próbki na badanie kału. Krwi nie da rady pobrac...były 3 próby i żyły pękają. nie sika i nie pije w nadmiarze.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: duzo je a chudnie
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Maj, 2014, 10:41 »
Jeśli nie da się pobrać krwii to można jeszcze zrobić usg nerek i wątroby pod kątem zmian. Często problemy z wątroba dają taki obraz kliniczny. Czy poza tym zwierze jest apatyczne? Słabe? Jakim preparatem było odrobaczane?

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

pm

  • Gość
Odp: duzo je a chudnie
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Maj, 2014, 11:04 »
Miała usg wczoraj i nic nie wykryto żadnych gozow.Nadal je,ale mniej i nie ma siły. Nawet do miski z piaskiem ciężko jej się wchodzi. Wcześniej była energiczna,ale chudla.weterynarz przypuszcza nerki, ewentualnie kokcydia. Wcześniej myslala,ze może to być cukrzyca. Do nerek nie pasuje wynik z moczu ( ale też mogła to być lekka infekcja tego ukladu). Nie pasuje brak wzmożonego picia i częstego załatwiania.

krecik

  • Gość
Odp: duzo je a chudnie
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Maj, 2014, 11:16 »
Krew można jeszcze pobrac z ucha - może tak da rade ? Czy na USG wątroba i nerki były bez zmian patologicznych ? Może to faktycznie jakieś pasożyty... Zasadniczo to chyba przepadek dla dobrego, doświadczonego weta - na forum chyba niewiele jesteśmy w stanie niestety pomóc...

Offline drzazga

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 241
  • Uzbierane migdały: 8
  • Płeć: Kobieta
Odp: duzo je a chudnie
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Maj, 2014, 11:16 »
A ząbki były sprawdzane??

Krew można pobrać z uszu, ale  to podobno jest trudne, bo szylki mają cieniutkie żyłki w uszkach.

31 maj 2019 - dzień w którym odeszła Przecudnej Urody Dziewczyna Luka :-(((((((

6 czerwca 2019 - jedenaście miesięcy jak nie ma Gustava.
7 czerwca 2019 - było by 114 miesięcy z Gustavem.
10 czerwca 2019 - sto cztery miesiące z Vikiem.
23 czerwca 2019 - było by sześćdziesiąt dwa miesiące z Luką.

pm

  • Gość
Odp: duzo je a chudnie
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Maj, 2014, 11:19 »
Nie wiem czym ja odrobaczano,ale biała maź podawana doustnie przez 5 dni i naprawdę chętnie to wcinała. Od długiego czasu karmie ja papka, mikroelementami i Wit. C. Wręcz domaga się Wit. C. Jeśli chodzi o jedzenie, to je i granulat i świeże. Jedyne. Co jest jeszcze dziwne, to oddaje bardzo mało moczu i to gdzieś od miesiąca.

pm

  • Gość
Odp: duzo je a chudnie
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Maj, 2014, 11:23 »
Zęby są w normie. Jestem u trzeciego weterynarza, do której chodzę 2 miesiące z nią i nie możemy postawić diagnozy. Na usg nie była golona,ale kobieta nic nie wypatrzyla,a naprawdę ja oglądała. Probowala pobierać krew z lap i padaka.A czy jest mozliwe,by tak pasozyt wykonczyl?

Offline Ciupelek

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
  • Kiwi, Titi, Fifi
Odp: duzo je a chudnie
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Maj, 2014, 13:27 »
tak to możliwe.

Przy takim wychudzeniu lepiej podawać papki od weterynarza, czyli pełnowartościowe karmy dla gryzonii rozpuszczane w wodzie.
Do tego dobrze byłoby mieszać kamę, lub podawać osobno Nutridrink- waniliowy. To można kupić w aptece i podawać po trochu kilka razy dziennie, to jest napój wysokokaloryczny.

pm

  • Gość
Odp: duzo je a chudnie
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Maj, 2014, 14:39 »
Dziś tez widze się z weterynarz,to ogarnę to. A te papki można też kupić gdzie indziej?
Od wczoraj podgrzewam ja termosem i podaje miód z mniszka i waga wynosi 256g, czyli o 12 g więcej niż wczoraj. Od momentu jak choruje,tyle nie przytyła w ciagu 1 dnia.

Offline Ciupelek

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
  • Kiwi, Titi, Fifi
Odp: duzo je a chudnie
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Maj, 2014, 14:48 »
nie, takie herbicare i podobne można kupić tylko u veta i to nie u każdego.
A co dawałaś za papki do tej pory? Szczerze odradzam owocowe mieszanki.
Miód oczywiście doraźnie, ale nie możesz biedaka zasłodzić.

Poproś vet o popatrzenie w ząbki i oczywiście badanie kupek obowiązkowo.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: duzo je a chudnie
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Maj, 2014, 14:57 »
allegro.pl/herbi-care-plus-karma-dla-roslinozernych-200g-i4219052961.html    na allegro jest herbi care w pudeleczku lub saszetki po 30g, saszetki mało opłacalne. Ta karma jest naprawde dobra na papki, drobno zmielona i szylki chetnie ja jedzą w porównaniu z rodicare lub criticalem.

Pytanie czy to: szylka dużo je... odnosi się do faktycznie pobieranego pokarmu czy ona tylko dużo razy prubuje jeśc po czym sie zniechęca bo np. problem lezy w zębach trzonowych. Moje zawsze próbowały, ale widać było że mają jakis problem z żuciem, przełykaniem itd. mozna by jeszcze zaglądnac w gardło i przełyk i popatrzec czy nie ma jakiegos obrzęku, ropnia ,który utrudnia przełykanie. Waga 256g to sam szkielet i skóra. Waga za mała o połowę na dorosłego szynszyla.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

pm

  • Gość
Odp: duzo je a chudnie
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Maj, 2014, 15:06 »
Właśnie owocowe, bo inne niechętnie kosztuje, najczęściej Bobovitę jabłkową (lub jabłkowo- marchewkową). Apetyt na papkę ma różny. Są dni, że wsuwa sama po 15ml, innego dnia 3ml, a innego nie chce ani ciut. Jedyne, na co jej faza nie przechodzi, to wit. C.
Zęby miała sprawdzane przez trzech weterynarzy i nic nie wykryli. Twarde produkty też chętnie wcina. Jeszcze czwartek obgryzała gałązki. Na codziennym wybiegu do godziny spędza na szamaniu karmy.

Offline Ciupelek

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
  • Kiwi, Titi, Fifi
Odp: duzo je a chudnie
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Maj, 2014, 15:31 »
no niestety jabłko i marchew to najgorsze połączenie.
Mnie bardzo vet przestrzegała przed podawaniem owocowych gerberów, a marchew powoduje wzdęcia...
najlepiej zupka jarzynowa(dokładnie przeczytać skład!) lub brokuły. Jeżeli do tego wcina normalną karmę, to nie brakuje mu żadnych elementów, a tymi jabłkowymi niepotrzebnie podbijasz cukier.

Jeżeli tak jak piszesz wcina karmę normalnie i to w normalnych ilościach, to nie dokarmiałabym go w ogóle gerberami tylko ciut tej karmy herbicare i te Nutridrinki o których pisałam.

Jaki ma kolor zębów?
Czy wcina sianko i suszone listki?

krecik

  • Gość
Odp: duzo je a chudnie
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Maj, 2014, 15:36 »
Bez badań moim zdaniem niewiele się zdziała, z ucha może i cieżko krew pobrać - ale np. w Pulsvecie nikt z tym nie ma problemu, widziałam  już niejednokrotnie. Jeśli od 2 miesiecy nie ma diagnozy to tak naprawde trudno doradzać cokolwiek, poza wybraniem się do weta, który na szylach się zna, choć i oni czasem  mogą mieć trudności, jeśli objawy nie są jednoznaczne.

Nie spotkałam się także z tym, żeby odrobaczać szyle - nie ma tak naprawdę odpowiednich preparatów. Moje na kokcydia dostawały antybiotyk. Niestety pasożytów u szyli zwykle nie da się do końca wybić przy silnych lekach szyla może po prostu nie wytrzymać. Nieleczone pasożyty mogą być groźne dla zwierzaka.

Czy wet u którego byłaś  robił wcześniej USG szynszylom? Bo niestety mało który wet potrafi je zrobić, psom czy kotom pewnie wielu, ale  USG gryzoniom trudniej jest zrobić i zinterpretować. Zwykle, aby obraz był wyraźniejszy goli się zwierzę, wtedy głowica lepiej przylega i można więcej zobaczyć.  Inna bajka,ze nie zawsze wszystko na USG wychodzi...

No i do tego, jesli szynszyla je sama, nie trzeba jej dokarmiać - zwłaszcza świeżymi owocami, które mogą powodować wzdęcia i pogorszyc stan zwierzaka. Chyba, że właśnie herbi care lub inne tego typu, które zawieraja wszystkie potrzebne składniki. Duża utrata wagi też niestety bywa niebezpieczna.
« Ostatnia zmiana: 17 Maj, 2014, 15:42 wysłana przez krecik »

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: duzo je a chudnie
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Maj, 2014, 16:00 »
Widzę że nie padło pytanie o karmę,a więc,jaka karmę granulat wsuwa,i w jakich ilościach?piszesz że świeże jedzonko je?jakie?no i te dokarmianie.Żadne gerberki,tylko i wyłącznie Herbi-Care

pm

  • Gość
Odp: duzo je a chudnie
« Odpowiedź #15 dnia: 17 Maj, 2014, 16:04 »
Ciężko ją ogolić. Skórę ma jak pergamin. To sama sierść i kości. Jest aż strach ją brać w ręce, tak krucha.
Co do kobitki, to jest polecana na forach szynszylowych. Jedyne "ale" to to,że dopiero teraz zleciła badanie kału. Mi też do głowy nie przyszło.
Boję się, że jak odstawię gerbery, to będzie totalna kiszka. Zanim dostanę herbi care, pokarmię ją jarzynową papką i Nutridrinkiem, bo to już dziś kupię.

Offline Ciupelek

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
  • Kiwi, Titi, Fifi
Odp: duzo je a chudnie
« Odpowiedź #16 dnia: 17 Maj, 2014, 16:08 »
dobrze, tak zrób. Szkoda, że nie odezwałaś się wcześniej. Moja vetka pierwsze co odrobaczyła myszy a potem odrazu badanie kału jak chudły.
Oprócz kokcydii zrób badania na inne pasożyty, to jest oczywiście koszt, ale może w końcu się czegoś dowiemy.

krecik

  • Gość
Odp: duzo je a chudnie
« Odpowiedź #17 dnia: 17 Maj, 2014, 16:19 »
A skąd jesteś ? Może ktoś użyczy Ci trochę herbiego ? Każda szyla ma delikatną skórę ;-)

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: duzo je a chudnie
« Odpowiedź #18 dnia: 17 Maj, 2014, 16:57 »
Ja zapytam o ten mód mniszkowy, to prawdziwy miód, czy taki robiony na cukrze i z kwiatów, czy wet go polecił dawać? Jeśli szylka ma jakieś "robale", to na słodkim one dodatkowo się pasą.
Przy tak dużym wycieńczeniu wpadł mi do głowy od razu tasiemiec, według mnie to będzie jakiś pasożyt, w tym temacie są podobne przypadki - http://szynszyle.info/forum/index.php/topic,14559.msg12111.html#msg12111

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: duzo je a chudnie
« Odpowiedź #19 dnia: 17 Maj, 2014, 18:32 »
i dalej nie ma odpowiedzi co do karmy,i najlepiej napisz skąd jesteś

pm

  • Gość
Odp: duzo je a chudnie
« Odpowiedź #20 dnia: 17 Maj, 2014, 23:21 »
Byłam poza dostępem do neta.
Mieszam dwie karmy. Najczęściej Vitapol / Megankę z Vitakraftem (Nature). Teraz wzbogaciłam ją o granulat Versele Laga i dosypałam siemię lniane.
Jestem z Gdańska i jak ktoś ma trochę tej karmy do odsprzedania, to z chęcią kupię.
Co do miodu, to on jest prawdziwy, z prywatnej pasieki.
Też mam nadzieję, że jest to pasożyt, dlatego tak o nią walczę. Koszta są nieistotne. Rozumiem, że wyniki wyjdą w kale.
Jest poprawa. Jest słaba, ale wskakuje na półkę, co rano było niemożliwe.
Przed chwilą podałam jej Nutridrinka. Wypiła z 5ml. Teraz wsuwa karmę.
Wiecie gdzie można dorwać zalążki? Tyle marketów i aptek obskoczyłam i nie mogę znaleźć.

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: duzo je a chudnie
« Odpowiedź #21 dnia: 17 Maj, 2014, 23:27 »
Czy chodzi Ci o zarodki pszenne ? Jeśli tak, to są właśnie w marketach na stoiskach ze zdrową żywnością, ale nie we wszystkich, w zielarskim też kupisz. A jak z tym miodem, czy wet zalecił ? Zamiast niego proponuję pyłek kwiatowy niemielony, to super witaminki chętnie jedzone, też znajdziesz w tych samych miejscach.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: duzo je a chudnie
« Odpowiedź #22 dnia: 17 Maj, 2014, 23:27 »
awrrrr wywal te karmy (megana i vitapol), to same tłuszcze i cukry i kolorowe chlebopodobne wypieki ;/ Zostań przy Versele.

Zarodki pszenne, w każdym markecie na dziale ze zdrową żywnością, nawet w zadupiowych sklepikach często je mają, firma Sante.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: duzo je a chudnie
« Odpowiedź #23 dnia: 17 Maj, 2014, 23:31 »
Ten megan wywal, bo vitakraft chyba dobry, choć wydaje mi się, że też tam ma w składzie jakieś kolorowe dziadostwo.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

pm

  • Gość
Odp: duzo je a chudnie
« Odpowiedź #24 dnia: 18 Maj, 2014, 00:15 »
Wiem, że nie są dobre jakościowo. Ale jest kilka elementów, które w nich lubią. Próbowałam mieszać karmy z najwyższych półek i połowa leciała do kosza. Dlatego zostałam przy tej wersji.
Tak, chodzi mi o zarodki. Dziękuję za pomoc ;)
Co do miodu, to wyczytałam na forum. Zalecano też glukozę dla poprawienia stanu. Nie zamierzam tego długo podawać i oczywiście sowicie go rozcieńczam.
Co do siana, to chętnie podjada.
Mam wrażenie, że przyczyna nie jest w karmie.

 
"Dzień szynszyli: wybieg czy wyleż" ankieta konkursowa (dużo zdjęć!)

Zaczęty przez dream*Dział Ankiety

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 24122
Ostatnia wiadomość 01 Lip, 2014, 19:09
wysłana przez Roza
pogrzebalam w necie.. czyli duzo roznych rzeczy ;)

Zaczęty przez keaDział Pogaduchy i ciekawostki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 1660
Ostatnia wiadomość 12 Kwi, 2006, 20:07
wysłana przez Paulinka_Rafała
Dużo śpią. Czemu? Wcześniej tak nie robiły.

Zaczęty przez SzelekDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 8212
Ostatnia wiadomość 08 Gru, 2012, 13:37
wysłana przez Szelek
waga szynszyli: za dużo? za mało?

Zaczęty przez IwaDział Pogaduchy i ciekawostki

Odpowiedzi: 167
Wyświetleń: 52678
Ostatnia wiadomość 04 Lut, 2017, 23:49
wysłana przez Metallowa
Osowiała szynszyla, dużo śpi, mało je

Zaczęty przez agonytokyoDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 1596
Ostatnia wiadomość 28 Sie, 2018, 22:48
wysłana przez Mysza <")))/
SimplePortal