hypothetical
28 Mar, 2024, 09:33

Autor Wątek: roztrzepana szylka  (Przeczytany 9175 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ten wątek posiada wiadomość oznaczoną jako najlepsza odpowiedź. Aby ją zobaczyć kliknij tutaj.

Offline adiacm22

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 39
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
roztrzepana szylka
« dnia: 21 Cze, 2014, 11:03 »
Hej :)

Dowiedzialem sie ze moge tu otrzymac pomoc :)

Mam mala szylke 3 miesiace z nami miesiac :) jest bardzo ruchliwa... skacze... je jak nalezy... widac ze rosnie... siersc delikatna jak na poczatku... z bobkami tez ok... jednak gdy tak biega nie zwraca uwagi na nic na nasze nogi, nogi krzesel stolikow szafki czy drzwi... wbiega na nie nawet nie zwalniajac :/ nie wiem czy to minie cczy to jednak moze byc problem i niezbedna bd wizyta u weterynarza :/

Dodam jeszcze ze wczoraj miala swoja pierwsza podroz... zachowywala sie bardzo spokojnie cala droge (40minut) przespaqla i przejadla :) nie wykazywala objaw stresu... dala o sb znac gdy dotarlismy na miejsce... zrobilo sie jej ciasno :P no to od wczoraj ma caly pokoj dla sb :) nikt jej nie przeszkadza :D jak zwykle tapczan to jej ulubione miejsce i praiwe caly czas spedza tam :) wychodzi tylko cos zjesc :) jednak jest troche nieswoja nie chce przyjsc po banana czy orzeszka... czy to przez zmiane otoczenia? (nie moglem jej zostawic bo nie mialby jej kto karmic a to niby tylko 2 dni jednaqk wolalem sam sie nia opiekowac)

bd wdzieczy za pomoc :)

♪♫"How do I live without the ones I love? (...)"♪♫

Offline HodowlaKolorado

  • Hodowca
  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *****
  • Wiadomości: 132
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: roztrzepana szylka
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Cze, 2014, 11:24 »
Piszesz, że szynszylek ma 3 miesiące wnioskuje po tym, że niedawno go kupiłaś co za tym idzie masz go od stosunkowo niedługiego czasu. Szynszyle z natury mają dość słaby wzrok i najpewniej nie zna jeszcze terenu na wybiegu dlatego uderza o przedmioty, na razie nie masz się czym martwić, daj mu się zaaklimatyzować i poznać nowe otoczenie. Jeżeli po kilku miesiącach nadal będzie uderzać w przedmioty może to oznaczać np. problemy z błędnikiem i wtedy najlepiej udać się do weterynarza.

Tam gdzie Twój skarb, tam i serce Twoje.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: roztrzepana szylka
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Cze, 2014, 11:34 »
Jest też taka opcja.

Zmieniliście otoczenie. Szynszyle zazwyczaj biegają tzw. na pamięć. Kiedy udają się na wybieg po raz pierwszy, wczytują mapę otoczenia, pomału zwiedzając pomieszczenie. Po chwili zaczynają biegając na GPS'a, jeśli przestawisz w pokoju coś podczas ich wybiegu, na pewno w to uderzą. Dlatego pomieszczenie do wybiegu dla szylek nie powinno mieć zbyt wielu zakamarków lub ruchomych mebli. Nie należy też podczas wybiegu przestawiać krzeseł, foteli, czy zbyt szybko poruszać się wraz z nimi, bo szansa że na siebie powpadacie jest spora. Najlepiej usiąść sobie w miejscu na podłodze i dać im zwiedzać.


Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline adiacm22

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 39
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: roztrzepana szylka
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Cze, 2014, 11:53 »
Ooo no tego nie wiedzialem :) dzieki zawsze jakas nadzieja ze to nic powaznego :) wlasnie wrocilem od weterynarza ktory profilaktycznie dal jej zastrzyk z witaminy B oraz steryd w razie zapalenia nerwu wzrokowego... (oczywiscie wczesniej zapytalerm czy jesli to nie to to jej nie zaszkodzi ale zaprzeczyl wiec mysle ze moze jedynie pomoc) mam nadzieje bo wystaczylo kilka dni i sie bardzo do niej przywiazalem :)

♪♫"How do I live without the ones I love? (...)"♪♫

Offline elkasia2

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 101
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
  • "Siła szynszyli tkwi w ich wyjątkowości"
    • sklepik inny niż wszystkie ;)
Odp: roztrzepana szylka
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Cze, 2014, 13:24 »
To prawda... Szynszyle biegają "na pamięć" i przez to mogą sobie zrobić krzywdę, dlatego ja na początku pewne zakamarki, które kiedyś były dostępne dla szynszyli, a już nie są zapychałam na początku miękkimi poduszkami. Jak już się nauczyły, że tam wejścia jednak nie ma, zaczęłam owe zakamarki zabezpieczać deskami, bo tak mi wygodniej i żaden sobie główki nie rozbił :) Staram się, żeby za bardzo nie robić jakiś rewolucji meblowych, a jak jakieś są to każdego z chłopaków wypuszczam osobno pod moim czujnym okiem i pokazuje nowy wystrój :D  Jak puszczam je wszystkie naraz to mniej zwracają uwagę na szczegóły, bo są bardziej zaaferowane sobą nawzajem :P

Miguś - urodzony 02.06.2013, z nami od 12.10.2013 :)
Efik - urodzony 07.10.2013, z nami od 23.12.2013 :)
Elmo - urodzony 25.01.2014, z nami od 18.04.2014 :)

Offline chezzepticon

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Wiadomości: 69
  • Uzbierane migdały: 13
  • Płeć: Kobieta
  • Lilo † + Leeooo ♥
    • Fanpage Fb z rysunkami
Odp: roztrzepana szylka
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Cze, 2014, 13:45 »
Popieram posty poprzedniczek i dodam coś jeszcze od siebie przykrego.. Uważaj z umieszczaniem rzeczy na nowych miejscach i to dosłownie. Moja była szylka, z jakiś rok po strzaskaniu noska (ale to z innego powodu), rozpędziła się strasznie - nie wiem dlaczego - i pobiegła do salonu. Tam, za pewnym zakrętem, mama położyła szklane napełnione butelki. Nikt by w życiu o tym nie pomyślał, że ona akurat tam skręci i w nie walnie z prędkością na maksa. No ale niestety... to było tak niespodziewane, że niestety skończyło się jej śmiercią po paru dniach. Widocznie coś z byłego urazu się odnowiło i umarła mi na rękach. Dlatego naprawdę, uważaj jeśli chodzi o położenie nowych przedmiotów itd. Tym bardziej twoja szylka jest młodziutka, więc łatwiej ją wyuczyć :D

Lilo - standardowa samiczka † - sprinterka, obżartuch, lubiąca spać przy właścicielce
Leo - beżowy (hetero-) samczyk - wspinacz, dzikus, wredziol na maxa

Offline adiacm22

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 39
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: roztrzepana szylka
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Cze, 2014, 13:59 »
A takie pytanko. Jeśli ona ma 3 miesiące i kupie 3/4 miesieczna towarzyszkę to bd duże problemy z polaczeniem? Czy takie problemy tylko występują u osobników starszych?

♪♫"How do I live without the ones I love? (...)"♪♫

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: roztrzepana szylka
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Cze, 2014, 15:10 »
Zapamiętajcie jeszcze jedno. Szylka widzi na jakieś 25-30cm, dalej juz nie. Dlatego jest tak płochliwa i na różne dźwięki reaguje ucieczką lub przeciwnie, zainteresowana biegnie w kąt klatki najbardziej wysunięty w strone ciekawego dźwięku. Jedynie tak może "zobaczyć" cos co jest dalej niż odległość którą widzi.

Stąd też przypadki, że szylek wejdzie na szafkę i później z niej skacze, choć jest bardzo wysoko. On nie widzi tej wysokości i nie potrafi obliczyć siły upadku. W 95% przypadków kończy się zwichnięciami, złamaniami lub obrażeniami wewnętrznymi (które są dla nas nie widoczne). Dlatego dostaję dreszczy jak oglądam zdjęcia na których szylek wszedł na drzwi od pokoju lub szafę. Nie należy dopuszczać do takich sytuacji, a nawet należy im zapobiegać, zatykając szpary, dosuwając lub odsuwając meble od ścian, żeby szylki  nie mogły w ten sposób przemieszczać się w pionie pomieszczenia.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Misiaaa

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: roztrzepana szylka
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Cze, 2014, 15:12 »
Moim zdaniem powinno sie bardziej oswoić jedną szynszylę zanim sie pomyśli o drugiej ale to tylko moje zdanie ;). Oczywiście że maluchy będzie ci łatwiej oswoić. Gdyż maluchy sa bardziej tolerancyjne niż osobniki starsze które przyzwyczaiły się do bycia szefem w własnym domku ;)





ps.tak na przyszłość nie bierz młodszej szynszyli niż 3 miesiące... 

Czesiek- Uparty i upierdliwy Szogun



Mikuś-  uciekinier i cwaniak- Kochany przyjaciej i Cudna kulka <3  [ *]

Offline adiacm22

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 39
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: roztrzepana szylka
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Cze, 2014, 15:54 »
a dlaczego nie brac mlodszej niz 3 miesiace?

♪♫"How do I live without the ones I love? (...)"♪♫

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: roztrzepana szylka
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Cze, 2014, 15:58 »
@adiacm22 bo młoda szynszyla nie może być oddzielona od matki przed ukończeniem 3 miesiąca życia. Tu chodzi o jej zdrowie i socjalizację.

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Offline Misiaaa

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: roztrzepana szylka
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Cze, 2014, 19:09 »
Dokładnie ;) Wiem że są słodziuchne jak są małe ale to wszystko dla jego dobra a ludzie którzy nie znają sie dobrze na szynszylach bazują na tym że jak sa małe i słodkie to ludzie będą brać. A przez to nieświadomie robią krzywde maluchowi. ;)

Czesiek- Uparty i upierdliwy Szogun



Mikuś-  uciekinier i cwaniak- Kochany przyjaciej i Cudna kulka <3  [ *]

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: roztrzepana szylka
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Cze, 2014, 19:16 »
A takie pytanko. Jeśli ona ma 3 miesiące i kupie 3/4 miesieczna towarzyszkę to bd duże problemy z polaczeniem? Czy takie problemy tylko występują u osobników starszych?

Nie wiem jakiej płci masz zwierzątko, ale zastanów się czy chcesz mieć parkę mieszaną i je rozmażać ? Polecam osobnika tej samej płci.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline HodowlaKolorado

  • Hodowca
  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *****
  • Wiadomości: 132
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: roztrzepana szylka
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Cze, 2014, 19:23 »
Basiu jest napisane "ona ma 3 miesiące" oraz "towarzyszkę" więc wniosek jest taki, że dziewczyna nie chce rozmnażać :)

Tam gdzie Twój skarb, tam i serce Twoje.

Offline adiacm22

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 39
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: roztrzepana szylka
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Cze, 2014, 19:38 »
wiem ze to moze dosc wczesnie ze nie jest jeszcze do nas az tak przyzwyczajona jednak wykazyje objawy przywiazania i z tego co czytalem jesli jest mloda lepiej i szybciej zaakceptuje towarzystwo innego osobnika :)

♪♫"How do I live without the ones I love? (...)"♪♫

Offline HodowlaKolorado

  • Hodowca
  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *****
  • Wiadomości: 132
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: roztrzepana szylka
« Odpowiedź #15 dnia: 21 Cze, 2014, 19:55 »
Oczywiście, że tak szynszyle to zwierzęta stadne, będzie przeszczęśliwa, a małe szynszyle szybciutko się do siebie przyzwyczajają!

Tam gdzie Twój skarb, tam i serce Twoje.

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: roztrzepana szylka
« Odpowiedź #16 dnia: 21 Cze, 2014, 21:01 »
Basiu jest napisane "ona ma 3 miesiące" oraz "towarzyszkę" więc wniosek jest taki, że dziewczyna nie chce rozmnażać :)

Ja przyjęłam, że chodzi o szynszylę jako gatunek, który jest rodzaju żeńskiego = ta szynszyla :).

Mam nadzieję, że płeć jest dobrze określona, bo pomyłki są częste i później może być zaskoczenie jak się młode pojawią.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline adiacm22

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 39
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: roztrzepana szylka
« Odpowiedź #17 dnia: 21 Cze, 2014, 23:36 »
Myślę ze Czika to ona... Odbyt i to cos do dość blisko Sb a z tego co widzialem na zdj oznacza ze to samiczka ;) dzis weterynarz tez to powiedział mimo ze stwierdzil ze gryzonie to nie jego mocna strona ;) za tydzień idziemy po towarzyszkę (3-4 miesieczna) i myślę ze jej wlascicielka która ma hodowle utwierdzi nas w tym przekonaniu ;)

♪♫"How do I live without the ones I love? (...)"♪♫

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: roztrzepana szylka
« Odpowiedź #18 dnia: 21 Cze, 2014, 23:43 »
Myślę ze Czika to ona... Odbyt i to cos do dość blisko Sb a z tego co widzialem na zdj oznacza ze to samiczka ;) dzis weterynarz tez to powiedział mimo ze stwierdzil ze gryzonie to nie jego mocna strona ;) za tydzień idziemy po towarzyszkę (3-4 miesieczna) i myślę ze jej wlascicielka która ma hodowle utwierdzi nas w tym przekonaniu ;)

Zamieść zdjęcie w razie wątpliwosci,co do sprawdzenia płci oczywiście :)

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: roztrzepana szylka
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Cze, 2014, 00:22 »
No to powodzenia w łączeniu, takie maleństwa powinny się od razu zaakceptować.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline adiacm22

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 39
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: roztrzepana szylka
« Odpowiedź #20 dnia: 22 Cze, 2014, 19:40 »
to teraz słucham :) Czika czy Czik? :)

♪♫"How do I live without the ones I love? (...)"♪♫

Offline chezzepticon

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Wiadomości: 69
  • Uzbierane migdały: 13
  • Płeć: Kobieta
  • Lilo † + Leeooo ♥
    • Fanpage Fb z rysunkami
Odp: roztrzepana szylka
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Cze, 2014, 19:53 »
Samiczka - zostaje Czika ;)

Lilo - standardowa samiczka † - sprinterka, obżartuch, lubiąca spać przy właścicielce
Leo - beżowy (hetero-) samczyk - wspinacz, dzikus, wredziol na maxa

Oznaczone jako najlepsza odpowiedź przez adiacm22 dnia 22 Cze, 2014, 19:59

Offline matti4411

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 701
  • Uzbierane migdały: 16
  • Płeć: Kobieta
  • Alvin & Monty [Skipper (*)03.2014-20.01.2015]
Odp: roztrzepana szylka
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Cze, 2014, 19:55 »
stuprocentowa kobitka :D Czika zostaje jak nic :D

"Zarozumiałością oraz bez­czel­nością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tyl­ko dla­tego że są nieme dla je­go tępej percepcji."

Alvin 06.2010.Monty 09.02.15
♪♫...seize the day or die regretting the time you lost... ♫♪

[-chomik-][-chomik-]

Offline adiacm22

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 39
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: roztrzepana szylka
« Odpowiedź #23 dnia: 22 Cze, 2014, 20:10 »
a czy po pierwszym spotkaniu z nowa towarzyszka moge stwierdzic czy panienki sie polubia? planuje na jakis czas przedzielic klatke zeby nie ryzykowac... ale jesli da sie juz cos po 1 spotkaniu powiedziec byloby fajnie bo moglbym wybrac ta odpowiednia z kilku kandydatek :) i czy polecacie przedzielic klatke siatka z tworzywa sztucznego czy jednak cos czego nie da sie zjesc?

♪♫"How do I live without the ones I love? (...)"♪♫

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: roztrzepana szylka
« Odpowiedź #24 dnia: 22 Cze, 2014, 21:41 »
Kurczę, albo mnie wzrok myli, albo to jednak Czikuś ?

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

 

Przyjmę szylka (samiec) wiek (do roku) na terenie Łódź lub Aleksandrów Łódzki.

Zaczęty przez KiCiiaEdiegoDział kupię/adoptuję

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 1580
Ostatnia wiadomość 11 Lut, 2015, 20:29
wysłana przez martynkka21
urlop - dylemat: zostawić szylka czy zabrać ze sobą?

Zaczęty przez kasiakasiakasiaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 6250
Ostatnia wiadomość 21 Gru, 2015, 10:17
wysłana przez SZYNSZYLKA BEZA
Witajcie! Dzisiaj zawita u nas nowa szylka

Zaczęty przez Dorotka0001Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 5596
Ostatnia wiadomość 09 Sie, 2012, 21:43
wysłana przez Basia_W
Kilka pytan zwiazanych z wygladem szylka

Zaczęty przez EsperDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 1558
Ostatnia wiadomość 25 Mar, 2008, 13:04
wysłana przez jelonekiniuchaczek
Warszawa -Poznań - poszukiwany transport dla szylka

Zaczęty przez IskaDział Wątek Transportowy

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 909
Ostatnia wiadomość 21 Paź, 2011, 20:30
wysłana przez Iska
SimplePortal