28 Mar, 2024, 17:16

Autor Wątek: Nasza walka z fermami i nieodpowiedzialnymi rozmnażaczami - dyskusja  (Przeczytany 6839 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Obecnie fermy hodują szynszyle nie tylko na futra. Z tym co roku, cyklicznie staramy się walczyć organizując dni bez futra, ale to dłuuuga droga. Natomiast wierzę, że jako miłośnicy szynszyli mamy bezpośredni wpływ na to ile tych zwierząt hoduje się na fermach na hobby. Niestety wciąż jest tak, że wiele odmian barwnych na fermach hoduje się jedynie na hobby. Nie powinno być tak, że ludzie którzy jednego dnia mordują zwierzęta które kochamy kolejnego dnia z uśmiechem sprzedają nam żywe zwierzątka do kochania.

Kolejnym problemem są domorośli rozmnażacze zwierząt którzy rozmnażają często bez elementarnej wiedzy i wbrew zasadom które nie są naszym kaprysem a zostały wymyślone po to by zminimalizować ryzyko związane z rozmnażaniem. Ryzyko które najczęściej odbija się na samicy i jej potomstwie.. albo na przyszłych właścicielach szynszyli obciążonych wadami genetycznymi bo ich poprzedni opiekun nie zadał sobie trudu sprawdzenia przodków swojej parki którą rozmnaża.



Od dawna więc propagujemy adopcje. Jakiś czas temu zaprosiłam do Nas dziewczyny z Adoptuj Szynszyla (@uszynszyla i @adoptujszynszyla ) które w swoim wolnym czasie robią kawał dobrej roboty by promować adopcje zamiast napędzania popytu na szynszyle w sklepach.
Dziś w nocy po długich pracach nad powstającym portalem udało mi się wstawić ich ramkę z facebookiem i ogłoszeniami :) -> http://szynszyle.info/
I tu chciałam podziękować Kasi i Oli za ich pracę i zaangażowanie w to co robią i to, że zgodziły się brać udział w propagowanie adopcji także tu na forum.

Wiadomo, są jednak osoby które np. marzą o konkretnej odmianie barwnej, która raczej dostępna w adopcji nie jest i wtedy pozostaje jedynie kupno. Dotąd to właśnie na takich osobach żerowały fermy hodując odmiany które nie nadawały się na futra ale które przyciągały hobbistów i pozwalały dużo zarobić.
Moim zdaniem pora z tym skończyć i zacząć promować odpowiedzialne domowe hodowle w których zwierzęta traktowane są z troską i miłością. To w takich miejscach powinny się rodzić zwierzęta i to takim ludziom powinniśmy generować popyt a nie fermom na których zwierze jest towarem na sprzedaż.



stąd kolejną inicjatywą jest propagowanie odpowiedzialnych hodowli.
o tym jaka to jest odpowiedzialna hodowla przeczytacie tu: http://szynszyle.info/wpis/kodeks-hodowcy/
a o tym które hodowle pozytywnie przeszły naszą weryfikację oraz zgodziły się na przystąpienie do projektu i przestrzeganie zasad możecie poczytać tu: http://szynszyle.info/wpis/kodeks-hodowcy/

Mam nadzieję, że to zachęci osoby poszukujące egzotycznych kolorów do kupna takowych u miłośników i pasjonatów a nie na fermach. Nawet jeśli na fermie jest jest taniej, uwierzcie, że nie warto. Kupując na fermie należy pamiętać o ukrytych kosztach - o tym, że zwierzęta odłączane od matki w 2gim miesiącu życia są słabe, podatne na grzybice, choroby bakteryjne i biegunki, źle zsocjalizowane i ogólnie często pomimo niższych kosztów zakupu później musimy sporo dopłacić. (powie wam to każdy kto regularnie musi korygować zgryz u lekarza weterynarii bo kupił kulkę u niezweryfikowanego hodowcy)

Wiadomo, że nie wszyscy czytają nasze forum, często dopiero zaczynają przygodę z szynszylami, dlatego wybranym, zweryfikowanym hodowlom pozwalamy umieścić logo odpowiedzialnego hodowcy wraz z linkiem do kodeksu hodowcy który mówi dlaczego właśnie należy kupować zwierzęta u odpowiedzialnych hodowców lub adoptować.

Chciałabym poznać Wasze zdanie nt tej inicjatywy? :)
Dopiero z nią startujemy i pewnie będzie się stale rozwijać. Od Was i Waszych uwag zależy między innymi w jakim kierunku :)))
« Ostatnia zmiana: 02 Lip, 2014, 07:42 wysłana przez dream* »

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Ten kodeks wpadł mi w "łapki" jak dodawałam podziękowania dla Adriana i reszty. Uważam, że to świetny pomysł.
Wiadomo, że szybko efektów nie przyniesie, potrzeba czasu. Jednak uświadamianie ludzi, chociaż mozolne i często niewdzięczne zajęcie, przynosi efekty. Kiedyś za najlepszą karmę uznawany był Vitapol dla gryzoni, Pedigree dla psów, sprzedawca w zoologicznym miał autorytet niczym weterynarz, a zwierzęta mnożyły się w domach na potęgę. Teraz ludzie coraz bardziej odpowiedzialnie podchodzą do opieki nad zwierzętami i myślę że ta akcja przyczyni się do poprawienia sytuacji puchatków  [chinblack]

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Offline KarolinaGliwice

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1309
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
  • MORIS ♥ TIMON ♥
Podpisuję się pod tym obiema rękoma [wykrzyknik duzy]

Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem.

MARLEY |*| ♥
PESIA |*| ♥

Offline matti4411

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 701
  • Uzbierane migdały: 16
  • Płeć: Kobieta
  • Alvin & Monty [Skipper (*)03.2014-20.01.2015]
Ja się nawet stopami podpisuje. Świat idzie do przodu ,część ludzi staje się bardziej doinformowana co i jak,wszystko się rozwija i w ogóle,ale niestety jakiś odsetek jest nie reformowalny i ciężko będzie im wbijać do głowy pewne normy i zasady co do zajmowania się szynszylami.

Będzie to wymagało mnóstwa powolnej pracy i przede wszystkim dużooo cierpliwości.
Ludzie i tak będą mnożyć czy to kulki czy inne zwierzaki bo jest w tym zysk dla nich,bardzo łatwy niestety :| To czy zwierzak dożyję iluś tam lat czy nie- nie obchodzi ich liczy się pieniądz.

Ja nawracam kogo mogę jeśli widzę co robi źle i czasem się udaje ale łatwo nie jest.

Inicjatywy bardzo fajna,też jestem za adopcją ,chociaż mój aktualny szynszyl był kupiony ale wynikło to pod wpływem chwili kiedy to zobaczyłam w jakich warunkach żyje w zoologu mały szynszylek,serce mi się krajało i musiałam go "wykupić"z tego więzienia,ale teraz sama szukam mu kolegi z normalnej hodowli ,lub z adopcji ,ale w mojej okolicy to ciężko jest i chyba będę musiała gdzieś dalej poszukać :)

Ale warto nawracać ludzi :)

"Zarozumiałością oraz bez­czel­nością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tyl­ko dla­tego że są nieme dla je­go tępej percepcji."

Alvin 06.2010.Monty 09.02.15
♪♫...seize the day or die regretting the time you lost... ♫♪

[-chomik-][-chomik-]

Offline uszynszyla

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 115
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
    • U szynszyla - mój blog
Nie wypowiadam się w imieniu Kasi, ale jest mi bardzo miło, chociaż to nie my jesteśmy tu najważniejsze.

Nasz fanpage liczy 1600 fanów (ponad) i każdego dnia przybywają nowe osoby, które marzą o szynszyli. Nie atakujemy nikogo nigdu, bo wiemy, że tak można odstraszyć tylko kogoś, ale chętnie wyjaśniamy, kierujemy w odpowiednie miejsce lub zadajemy pytania, które na pewno dają do myślenia.

Oczywście ja jako U Szynszyla podpisuję się pod kodeksem, chociaż sama mam dwóch samców i rozmnażanie mnie nie dotyczy. Być może nie przekonamy milionów ludzi, ale edukacja nt szynszyli i nie tylko jest bardzo ważna. Porównując wiedzę hodowców domowych z teraz, a kiedyś... przepaść, niektórzy niestety nadal w niej trwają i dlatego jesteśmy my - Adoptuj Szynszyla, U Szynszyla, Forum i Portal.

W kupie siła, jak to mówią hehe ;)

Miłośniczka szynszyli od 14 lat. Uwielbiam je podziwiać, mówić o nich i cieszyć się ich pięknem. Zapraszam na mojego bloga.

Offline adoptujszynszyla

  • as
  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
    • Adoptuj Szyszyla
Dziękuję za tak miłe słowa o Adoptuj Szynszyla :) 
Podpisuję sie oczywiście pod tym wszystkim co napisała Dream
Trzeba coraz bardziej uświadamiać społeczeństwo na temat rozmnażania tych pięknych zwierząt.
Pozdrawiam Kasia
ps
"W kupie siła, jak to mówią hehe ;) "
Ola nie w kupie a w bobkach ;)

Offline Amber Chinchilla

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 137
  • Uzbierane migdały: 0
Bardzo podoba mi sie pomysł z adopcjami szynszyli  [super]  [szynszylek]  [dance2]

Offline Paula_91

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 489
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
Teraz ludzie coraz bardziej odpowiedzialnie podchodzą do opieki nad zwierzętami i myślę że ta akcja przyczyni się do poprawienia sytuacji puchatków  [chinblack]

Nie są. Powiem Wam, nie są. To, że my wiemy jak powinno sie traktowac szynszyle i jak trudnymi, tak na prawde nie oszukujac sie nie rodzinnym zwierzakami sa, to mało kto wie. Moje rodzinne miasto jest małe, ok 13 tys mieszkancow. Dwa zoologi. U jednego nic po za Vitapolem nie kupisz. Drugi przeraza mnie bardziej. Jest VL, o dziwo, jest pył itp, itd. Ujdzie w tłoku. Babka ma X lat ten sklep a o zwierzetach - szynszylach zero pojecia. Wczoraj bylam swiadkiem porazajacej sytuacji.

W miescie mamy hodowle szynszyli - na futro :( Kobieta ma podobno ok 1000 sztuk na strychu, m.in moj Szylek stamtad pochodzi. Wczoraj do ów zoologa przyniosla w kartonie dwa maluszki, słuchajcie na prwade maluszki :( samca i samiczke. Wsadzily je do akwarium, w trociny, nie wiem jak maja dostac tam wode, karma jest najtansza, pyłu zero.

Nie to było najgorsze.

Najgorsza byla rozmowa tych pań, że jak się nie sprzedadza to wroca do fermy, gdzie wiadomo jak skoncza, a ta jej przyniesie nowe. Nie wiem jak dlugo taki proceder trwa ale to jakaś paranoja! Zero informacji ze szynszyle są bardzo wymagające, że utrzymanie jest kosztowne, że żyją do 20 lat! Czy nie wystarczyło  by w sklepie na klatkach/akwariach kartka w stylu "czy wiesz że..". Kim jesteśmy, że liczy się tylko zysk. A potem sie dziwic, ze jest tyle ogloszen na adoptuj szynszyla.

Bardzo boli to, że nie można nic zrobić. Nasłać TOZ na ferme aby sprawdziła warunki - jak? nie ma podstaw, bo przeciez obcego tam nie wpuszcza? Opierniczyc babke w sklepie, uświadomić ją? Jak? Skoro dla niej liczy się tylko kasa? Jeden sklep majacy takie super egzotyczne zwierze - wiec Pani musi sie znac - takie opinie tutaj panuja. Ludzie sie nie zmieniaja, tylko jak sie cos dzieje, to tego nie pokazuja, wola uspic zwierze, zabić ale nie pokaza ze cos sie dzieje, bo przeciez teraz jest 'taka nagonka organizacji pro-zwierzecych'.

Offline Amber Chinchilla

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 137
  • Uzbierane migdały: 0
Ludzie sa straszni... Jakby nie rozumieli ze zwierzeta czuja tak samo jak my...

Offline Paula_91

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 489
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
No właśnie nie rozumieją, aż nóż w kieszeni się otwiera  [bacik]
i to juz nawet nie chodzi tylko o szynszyle, ale wszystkie zwierzęta. Dopóki nie zostaną zaostrzone kary za znęcanie się, nie zacznie się przywiązywać wagi do tego jak traktowane sa zwierzeta w fermach i jak latwo takla ferme zalozyc w naszym kraju, dopoki nie zmieni sie mentalnosci ludzi, tak dlugo będą cierpialy zwierzaki.

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
To wina nie tylko mentalności ludzi, ale i tego co pakują im do głów niektóre "instytucje" i co biorą za absolutną prawdę. Według większości takich osób zwierzęta nie mają duszy, czyli nie mają żadnych uczuć a co za tym idzie nie odczuwają bólu i strachu. I nie, sama tego nie wymyśliłam. Takie coś usłyszałam od siedmiolatki gdy powiedziałam jej, żeby nie biła swojego psa.

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Offline Paula_91

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 489
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
To się w głowie nie mieści...  [pifpaf]

Offline uszynszyla

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 115
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
    • U szynszyla - mój blog
sprawa jest bardzo poważna, ale to nie tyczy się tylko szynszyli, bo przecież gdy idziemy kupić inne zwierzątko to również niewiele się można dowiedzieć. Sprzedawcy nie mówią wprost minusów posiadania, ani tego, że np zwierzę chorowało czy, że jest zbyt młode, co tam, tylko sprzedać.

Oczywiście są sprzedawcy w zoologach, tacy jak m.in. Dream, którzy, jak wierzę potrafią dużo wyjaśnić.

Na pewno nie nauczymy wszystkich szacunku do zwierząt, ale jeśli tu na forum wejdzie choćby 5 osób i dowie się czegoś o szynszylach, o tym, że są wymagające itp, to możemy przybić sobie piątkę.

Dlatego między innymi ważny jest Dzień Szynszyli, Dzień bez futra itp. Dzięki takim wydarzeniom, które z pozoru nic nie znaczą, możemy edukować innych ludzi. ;)

Miłośniczka szynszyli od 14 lat. Uwielbiam je podziwiać, mówić o nich i cieszyć się ich pięknem. Zapraszam na mojego bloga.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Szyszko, czyż byś na myśli miała instytucję "czarnej mafii"? :) Oni to faktycznie z przekonania są niereformowalni i jeszcze taką ciemnotę szerzą, że szok.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Eev

  • Japoński pseudoprawnik jedyny artysta
  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 130
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Akise, Nero, duszek Batmanka
Co do sklepów zoologicznych - nie wieszajcie proszę psów na sprzedawcach. Pracowałam miesiąc w pewnej "sieciówce" i "góra" nieszczególnie dba o dobro zwierząt a jeszcze jak się kierownik z nerwicą trafi, to już w ogóle.
Przykład? Pani chce klatkę dla syryjczyka, więc pokazuję jej odpowiednich rozmiarów, Pani "się zastanowi". Później opierdziel, że nie wcisnęłam jej mniejszej, bo mniejszą by na pewno kupiła.
Dwa, Pani chce pastę dla kota, kot ma problemy z kłaczkami a jest długowłosy. Pokazuję Bezo-Pet, ale jak dla Pani 80 zł za tubke, to za dużo na razie. Kierownik jej wcisnął beznadziejne chrupki z pseudoodkłaczaczem :). Hit - zwierzątka na wystawie płciowo oddzielone, ponoć, wszystkie, poza myszami (które zwykle i tak idą dla węża/pająka) Sprzątam im, kiedy nagle trzy kosie piszczą strasznie i dwie ciągle "wsiadają" na trzecią. Pytam się, jakiej są płci. "Nie wiemy, nie potrafiliśmy rozróżnić." Nosz. Złapałam maluchy (były cudownie oswojone, kochałam się z nimi bawić) i nigdy wcześniej nie sprawdzając płci koszatniczką byłam w stanie odróżnić dwóch chłopaków i dziewczynkę. "Ale one są za młode, nie mogą jeszcze kopulować.". Jak tylko pozwolili mi iść na przerwę napisałam do dream* o dojrzałości płciowej kosi i o to, czy chłopaczki się o dziewuszkę nie zabiją, internet nie chciał ze mną współpracować. Za pomoc dream* dziękuję po raz kolejny. Udało mi się wymusić ich rozdzielenie tylko dlatego, że właśnie mogą się pozagryzać. Ale braciszki swoje już zrobiły.
Na drugi dzień przychodzi dziewczyna i pyta się, czy nie mamy przypadkiem samiczki kosi. Uradowana byłam niesamowicie, że dom znajdzie, bo było mi jej strasznie żal. Dziewczę obiecało przyjść po 17. W międzyczasie dostałam informację, że mam BROŃ BOŻE NIE MÓWIĆ, ŻE MOŻE BYĆ W CIĄŻY :). Dzięki bogu, domyśliła się sama. Dodatkowo sklep wystawia "recepty" na darmową wizytę u dr P. ciekawa jestem, czy ciąże znaleźli.
Dwa, że niekoniecznie klienci chcą w ogóle słuchać, bo to przecież " tylko zwierzę" i nie będzie wydawał tyle pieniędzy na karmę! Albo odwrotnie - karmy drogiej nie kupi, bo nie ma w niej popcornu, a jego szynszyla lubi popcorn. Argumenty żadne nie działają, bo przecież ma już dwa lata i żyje.
Dzięki temu, że chciałam dobrze, już nie pracuję.

Sent from my Lumia 800 using Tapatalk

Offline uszynszyla

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 115
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
    • U szynszyla - mój blog
Oczywiście nie można uogólniać - nawet tu na forum są osoby, które pracują w zoologach i rękę bym dała uciąć, że dbają o podopiecznych i rzetelnie doradzają. To, że ludzie chcą kupić jak najtaniej, to normalne - zwłaszcza, że ceny w stacjonarnych zoologicznych są dosyć wysokie.

Jednak dobry sprzedawca tak wybrnie z sytuacji, że ktoś i tak kupi tę większą klatkę, bo sprzedawca podsunie mu takie argumenty, że nie da się ich odrzucić ;).

Miłośniczka szynszyli od 14 lat. Uwielbiam je podziwiać, mówić o nich i cieszyć się ich pięknem. Zapraszam na mojego bloga.

 

huhuha huhuha nasza zima zla

Zaczęty przez milka004Dział Na każdy temat

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 8468
Ostatnia wiadomość 19 Sty, 2004, 16:57
wysłana przez pat
Nasza forumowa koleżanka zenia_a ma dzisiaj urodzinki może złozymy jej życzenia?

Zaczęty przez mecinekDział Kalendarz

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 1814
Ostatnia wiadomość 20 Lip, 2007, 19:49
wysłana przez Andreas
A nasza szynszyla Pusia dzisiaj przestała oddychać.

Zaczęty przez RobcikDział Tęczowy Most

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 2447
Ostatnia wiadomość 25 Sie, 2004, 12:39
wysłana przez maritka
Nasza pierwsza wyczekana puchata kuleczka :)

Zaczęty przez Beata LemańczykDział Zdjęcia i Historie Szynszylowe

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 2157
Ostatnia wiadomość 17 Lip, 2016, 00:49
wysłana przez Lolivette
Nasza kochana pociecha - Brutusik :)

Zaczęty przez patikarol24Dział Nasze zwierzaki

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 4097
Ostatnia wiadomość 31 Sie, 2009, 20:38
wysłana przez patikarol24
SimplePortal