hypothetical
28 Mar, 2024, 14:06

Autor Wątek: Szynszyla nie je i nie pije mimo korekty zębów  (Przeczytany 92847 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ten wątek posiada wiadomość oznaczoną jako najlepsza odpowiedź. Aby ją zobaczyć kliknij tutaj.

Paja

  • Gość
Cześć misie,
borykam się obecnie z bardzo frustrującym problemem. Mam dwie 4,5-letnie szynszyle, czarną aksamitną Larę i standardową szarą Aśkę. Do tej pory wszystko było w porządku, nigdy nie chorowały. Równo dwa tygodnie temu zauważyłam, że Lara, moja czarna aksamitna szynszyla, ma mokry pyszczek i futerko pod nim, oraz, że nie jest w stanie jeść (po ugryzieniu pokarmu wymiatała go łapką z buzi i bardzo się śliniła). Zabraliśmy ją następnego dnia do weterynarza, specjalisty od zwierząt egzotycznych. Wykonano RTG, które wykazało, że wszystkie zęby są przerośnięte, i że na szczęście korzenie mają się dobrze. Wet podczas korekty zębów zauważył, że szynszyla ma poraniony język i policzki, wynik przerośniętych zębów. Po korekcie dostaliśmy zielony proszek, który po zmieszaniu z wodą podajemy strzykawką.
Na początku zwierzę interesowało się bardzo sianem i pokarmem w misce i podejmowało (nieskuteczne) próby jedzenia go. Gdy po tygodniu szynszyla nadal nie zaczęła normalnie jeść, poszliśmy do weterynarza wykonać drugie RTG. Zdjęcie nic nie wykazało, ma bardzo ładne nowe ząbki, które teoretycznie nie powinny sprawiać problemu. Rany w buzi też już się zagoiły. Od tego czasu Lara dostaje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne a po uzgodnieniu z weterynarzem zaczęliśmy też podawać jej Gerberki strzykawką, które bardzo chętnie jadła (w przeciwieństwie do zielonej papki, która jej bardzo nie odpowiada).
Dziś sytuacja wygląda tak, że Lara w dalszym ciągu nic nie je ani nie pije (lub pije bardzo mało - kiedyś z poidełka ubywało 20ml w ciągu nocy, dzisiaj tylko około 10, przy czym nie jestem w stanie stwierdzić ile pije Lara, bo nigdy jej przy poidełku nie widzę, a w klatce mieszka też druga, zdrowa szynszyla). Nie interesuje się też smakołykami, co jest objawem bardzo niepokojącym, bo zawsze była żarłokiem, schudła 50g i waży teraz 450g. Od wczoraj nie chce za bardzo jeść Gerbera, który wcześniej jej bardzo smakował. Widać, że zwierzątko jest osłabione, bo biega po pokoju krócej niż zazwyczaj, ale przynajmniej chce biegać i się bawić i kąpie się normalnie, nie zaniedbuje higieny.
Weterynarz nie ma pojęcia, dlaczego moja szynszyla nie je mimo korekty zębów. Zasugerował, że może to być zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego, jednak pewności nie ma, bo jest szansa na wykrycie tego tylko za pomocą tomografu, a w Białymstoku takiego badania nikt nie przeprowadza. Jednocześnie zostaliśmy poinformowani, że jeżeli zwierzę cierpi na zapalenie tego stawu, to nic już dla niego nie można zrobić.
Czy ktoś z Was doświadczył czegoś podobnego ze swoją szynszylą lub wie, co można w tej sytuacji zrobić? Bardzo się martwimy o naszego pupila.
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: Szynszyla nie je i nie pije mimo korekty zębów
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Lut, 2015, 17:48 »
@Paja po pierwsze podawanie samego gerbera to błąd. Jest za słodki i tak naprawdę nie dostarcza zwierzakowi potrzebnych składników, co więcej może to doprowadzić do cukrzycy. Skoro Twoja szynszylka nie chce jeść papki z Herbi Care, mieszaj ten proszek razem z gerberem, ja tak robię bo moje futrzaki niestety też Herbi zmieszanego z samą wodą nie chcą. Przez karmienie samym gerberem może też być osłabiona, ona po prostu nie dostaje odpowiedniego jedzenia i nie ma siły.

Co do picia, wiadomo że będzie teraz ubywać mniej wody w poidełku, bo mała karmiona jest wodnistym jedzeniem, więc nie potrzebuje pić tyle co zwykle.

Może być tak, że zwierzak jest jeszcze obolały po korekcie i dlatego nie je. Skoro weterynarz u którego byłaś to specjalista od egzotyki, to zakładam że dobrze zbadał futrzaka. Może ona ma stan zapalny zębów? Co prawda to by wyszło na RTG, ale może jednak czegoś nie zauważyli...

Powiedz jeszcze jaką karmę podajesz. Naprawdę musisz zmusić ją do zjedzenia tej papki Herbi Care.

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Paja

  • Gość
Odp: Szynszyla nie je i nie pije mimo korekty zębów
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Lut, 2015, 18:19 »
5zy5zko, masz całkowitą rację, że sam Gerber nie pomoże. Ja również mieszam ten zielony proszek z Gerberem (zazwyczaj jarzynowym, dzisiaj po raz pierwszy dostała jabłkowo-bananowy). Raz przeprowadzamy wojnę o to, by cokolwiek zjadła ze strzykawki, raz sama je i nie trzeba jej zmuszać, jednak nigdy nie odpuszczamy i nie zostawiamy jej głodnej. Walczymy jak możemy o utrzymanie jej wagi. Co do karmy, to dostajemy granulat od chłopaka z fermy, z której uratowaliśmy nasze dwie szynszyle. Jest pełnowartościowa i zaspokaja wszystkie potrzeby szynszyli, jednak nie znam nazwy. Dopiszę jak się dowiem. Dodatkowo zwierzęta dostają gałązki, wapno i czasem zioła z Herbal Pets.
RTG nie wykazało żadnego stanu zapalnego, wet przyglądał się zdjęciom przed i po zabiegu i według niego wszystko powinno być w porządku. :/
Mikar78, w jaki sposób dowiedzieliście się, że w zębie zebrała się ropa? Trzymam mocno kciuki za Tofika, mam nadzieję, że szybko wróci do zdrowia :)

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: Szynszyla nie je i nie pije mimo korekty zębów
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Lut, 2015, 18:30 »
@Paja cieszę się, bo obawiałam się, że dostaje np. sam gerber owocowy. Spróbuj jabłko-dynia, u nas też sprawdzają się owoce leśne czy jabłko-marchewka.

Jeśli jest jakiś ropień, zbiera się ropa pod zębem, coś się wbija czy kaleczy to zobaczysz to jak pod narkozą zajrzysz futrzakowi w paszczę. Skoro Twoja samiczka miała przerost tylu zębów, to zakładam, że korektę robiono w narkozie - wtedy weterynarz od egzotyki na pewno by zauważył, gdyby była tam ropa, stąd odrzucam tę możliwość w przypadku Twojego zwierzaka.

To normalne, że po korekcie zwierzak je w kratkę. Np. moja samiczka jednego dnia potrafiła zjeść 30g papki, a drugiego już z wielką szarpaniną tylko 6g. Różnica ogromna, prawda? Na Twoim miejscu dalej bym próbowała ją dokarmiać na siłę, możesz też podawać jej pyłek pszczeli (dużo witamin), jak nie chce na sucho to rozpuścić w ciepłej wodzie i podać strzykawką. Daj jej czas na dojście do siebie :)

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: Szynszyla nie je i nie pije mimo korekty zębów
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Lut, 2015, 18:33 »
@Paja jeszcze teraz przyszło mi do głowy... ziół nie powinny dostawać czasem tylko codziennie. Siano i zioła to powinna być podstawa ich diety. Dobrze, że dostają patyczki, im więcej tym lepiej. Wapno możesz zamienić na sepię, jest naturalna i dużo lepsza niż wapienne kostki ;)

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Paja

  • Gość
Odp: Szynszyla nie je i nie pije mimo korekty zębów
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Lut, 2015, 20:42 »
Dziękuję Wam za tak szybką odpowiedź i za rady. Uspokoiłyście mnie trochę, bo myślałam, że jak od 14 dni samodzielnie nie jadła to już nigdy nie zacznie. Bardzo demotywujące jest to, że zwierzak nie jest nawet zainteresowany stałym pożywieniem, ale przywróciłyście mi nadzieję i jestem Wam za to wdzięczna :) Będę informować na bieżąco co słychać u Lary, trzymam też kciuki za Tofika :)

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: Szynszyla nie je i nie pije mimo korekty zębów
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Lut, 2015, 21:50 »
@Paja moja Psotka nie jadła ponad miesiąc samodzielnie, więc spokojnie. Mam nadzieję, że to mimo wszystko jednorazowy problem i korzenie się nie odezwą. Waż futrzaka codziennie, żeby zaobserwować czy dalej traci na wadze (ja ważyłam przed i po każdym dokarmianiu ;) ), dokarmiaj, obserwuj i będzie dobrze :) Zdrówka dla Lary :)

PS. Możesz sobie założyć konto, będzie Ci łatwiej korzystać z forum [chinblack]

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Offline wolarczi

  • ~Rządzący Kąpielą~
  • ***
  • Wiadomości: 202
  • Uzbierane migdały: 7
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szynszyla nie je i nie pije mimo korekty zębów
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Lut, 2015, 22:27 »
Mój Maniek co prawda nie miał przerostu ani korekty zębów, w sumie to nie wiadomo co mu było oprócz złego stanu wątroby, z dnia na dzień po prostu przestał jeść. Nie działała zmiana karmy, oprócz suszonego jabłka nie jadł też żadnych smakołyków, schudł w sumie ponad 100g. Dokarmiałam i poiłam go w sumie przez prawie 3 miesiące, najgorzej było w te upały jak był jednak przez 9 godzin bez jedzenia i picia, a sam też nie chciał pić. Poprawiło się, jak wprowadziłam dietę ziółkową, wcześniej jadł gównie karmę i jakoś powoli wyszliśmy na prostą, chociaż nie brakowało chwil zwątpienia i załamania czy kiedykolwiek zacznie sam jeść, a gdzieś z tyłu głowy pojawiała się już wizja przerośniętych zębów i regularnej korekty. Życzę wytrwałości i wiary w futrzaka, bo one czują nasze emocje ;-)

(szynszyla.org waska1988)

Offline Paja

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 431
  • Uzbierane migdały: 4
  • Płeć: Kobieta
  • Tequila (*), Lara (*), Aśka
Odp: Szynszyla nie je i nie pije mimo korekty zębów
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Lut, 2015, 22:40 »
@5zy5zka
Założyłam zatem konto :D Jutro kupię wagę i wspomniany wcześniej pyłek, mam nadzieję, że pomoże. Bardzo się cieszę, że dołączyłam, dobrze wiedzieć, że nie siedzę w tym sama.
@wolarczi
3 miesiące to strasznie długo :O
Zdrowia dla Mańka i Psotki :)

Jeszcze jedno pytanie: kupki Lary są teraz bardziej miękkie, boję się żeby nie dostała biegunki. Czy przy strzykawkowym trybie karmienia jest jakiś sposób, by zapobiec biegunce? Jeszcze tego brakowało, żeby biegunki dostała :/

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: Szynszyla nie je i nie pije mimo korekty zębów
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Lut, 2015, 22:46 »
@Paja a jakie Ty dajesz jej te papki? Może zbyt wodniste są? Ja robię tak gęste, że napycham to do strzykawki od tyłu i dopiero wkładam tłok. Możesz kupić np. Bio Lapis i podawać futrzakowi rozpuszczony w wodzie, dobry jest przy podawaniu leków jak i przy biegunkach. Nie wiem, ale jakoś nie mam zaufania do bananowego gerbera, Psotka miała biegunkę też po śliwkowym. Po innych owocowych tego problemu nie było.

Jeśli bobki są tylko trochę miękkie, to bym nie panikowała. W końcu mała jedzie na papce, mokre jedzenie, to i bobki będą inne.

Witaj na forum [chinblack]

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Offline Paja

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 431
  • Uzbierane migdały: 4
  • Płeć: Kobieta
  • Tequila (*), Lara (*), Aśka
Odp: Szynszyla nie je i nie pije mimo korekty zębów
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Lut, 2015, 23:31 »
@5zy5zka dziękuję za miłe powitanie :)
Są dosyć wodniste, bo jak daję mniej wody to jedzenie nie przechodzi potem przez strzykawkę :(

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: Szynszyla nie je i nie pije mimo korekty zębów
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Lut, 2015, 00:20 »
@Paja ja robię naprawdę gęste papki i przechodzą nawet przez strzykawkę 2ml ;) Tylko, że tak jak mówię, takiej "plastelinowej" papki za nic nie wciągniesz do środka bo końcówka jest za wąska. Wyjmujesz tłok (czyli strzykawkę rozbierasz na części), pakujesz papkę do środka strzykawki np. wykałaczką czy łyżeczką od końca strzykawki, dopiero wkładasz ponownie tłok. Jak będziesz go powoli wciskać, to papka mimo że gęsta i tak wyjdzie.

Jak dostaje taką w sumie zieloną wodę, to nic dziwnego, że chudnie. Brzuszek zapełnia się tak naprawdę wodą a pożywienia z tego mało. Spróbuj zrobić gęstą papkę ;)

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Offline Paja

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 431
  • Uzbierane migdały: 4
  • Płeć: Kobieta
  • Tequila (*), Lara (*), Aśka
Odp: Szynszyla nie je i nie pije mimo korekty zębów
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Lut, 2015, 13:19 »
@5zy5zka
Spróbowałam, zdało egzamin :) Dziękuję!

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: Szynszyla nie je i nie pije mimo korekty zębów
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Lut, 2015, 14:43 »
@Paja super, cieszę się że się udało :) Smacznego Lara ;)

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Offline Paja

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 431
  • Uzbierane migdały: 4
  • Płeć: Kobieta
  • Tequila (*), Lara (*), Aśka
Odp: Szynszyla nie je i nie pije mimo korekty zębów
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Lut, 2015, 17:58 »
Kupiłam pyłek ale moje dziewczyny nie chcą go jeść. W jakim stosunku pyłku do wody mam go rozpuścić?

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: Szynszyla nie je i nie pije mimo korekty zębów
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Lut, 2015, 18:04 »
Wiesz nigdy nie mierzyłam, zawsze robiłam tak na oko. Weź mały kieliszek i wlej np 2ml ciepłej wody jak masz strzykawkę 2ml. W zimnej gorzej się rozpuszcza. Dosypuj pyłku i mieszaj aż będziesz mieć lekko gęstą substancję, tak żeby dostała faktycznie wartościowy "posiłek" a nie żółtą wodę. Moja samiczka na sucho też nie chciała a rozpuszczony pyłek to wciągała jak odkurzacz. Oczywiście do czasu aż była w stanie sama jeść, bo wtedy już wszystko ze strzykawki było absolutnie niejadalne ;)

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Offline Gratka

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 125
  • Uzbierane migdały: 4
  • Płeć: Kobieta
  • Czaruś [*], Siwulka, Tosia, Grafcio
Odp: Szynszyla nie je i nie pije mimo korekty zębów
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Lut, 2015, 20:58 »
Witam. Ja mam podobny problem z moim Czarusiem. Od dwóch tygodni jesteśmy na dokarmianiu strzykawkowym. Ja mieszałam zielony proszek pół na pól ze zmielona karmą która zawsze Czaruniek jadł. Pisałam o moim problemie w temacie "szynszykek nie chce jeść" (to tak jeśli ktoś był by zainteresowany), na razie nie do końca wiadomo co mu jest. Na poniedziałek jesteśmy omówieni na sprawdzenie ząbków w uśpieniu.

Proszę napiszcie o jakim proszku była rozmowa. możne spróbowała bym mojemu maleństwu to podać bo zielona papka musi być naprawdę niedobra bo wszystko wypluwa. jedyny zjadliwy sposób to mieszanie jej ze sproszkowanym pokarmem lub na początku ze świeżo wyciśniętym sokiem z ananasa (weterynarz polecił podawanie soku zęby polepszyć trawienie)

Dodam jeszcze że już drugi raz dokarmiam Czarusia strzykawką , poprzednio trwało to ok 3 miesiące i było spowodowane złamaniem żuchwy, dopóki wszystko się nie zagoiło Czaruś nie chciał jeść.

Trzymam kciuki za wszystkie kuleczki i życzę zdrowia.

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: Szynszyla nie je i nie pije mimo korekty zębów
« Odpowiedź #17 dnia: 13 Lut, 2015, 21:15 »
@Gratka ten zielony proszek to karma ratunkowa Herbi Care:



Możesz ją kupić tutaj: saszetka lub puszka . Polecam Ci od razu zakup puszki, bo przy takich problemach Twojego futrzaka dużo tej karmy Ci zejdzie, a w puszce taniej.

Jeśli maluch nie chce jeść samego Herbi Care rozrobionego z wodą, to zamiast wody rób mu papkę z tego proszku i gerbera, np. jabłko-dynia, jabłko-marchew.

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Offline Gratka

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 125
  • Uzbierane migdały: 4
  • Płeć: Kobieta
  • Czaruś [*], Siwulka, Tosia, Grafcio
Odp: Szynszyla nie je i nie pije mimo korekty zębów
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Lut, 2015, 21:31 »
Dziękuję,

Udało mi się wygrzewać stara szaszetke tego co podawałam przy złamaniu żuchwy. niestety jest otwarte od prawie roku wiec tego nie podaje.
http://www.swiat4lap.pl/rodicare-instant-puszka-170-g-dokarmianie-przymusowe-p-331.html

Tym razem dostałam z takiej dużej puszki odsypane do woreczka strunowego. Aktualnie się skończyło i podaje mu sproszkowana karmę którą zawsze jadł samodzielnie. Weterynarz powiedział że jeśli Czaruś skubie siano i jakieś zioła zjada ( jak na razie najchętniej pokrzywę) to wystarczy mu podawać papkę z karmy.

spróbuję zdobyć na zapas ten proszek ale jak na razie nie jestem w stanie bo prawie cala moja wypłata zostaje u weterynarza i powoli zaczyna być krucho z kasa. Mam nadzieje że damy rade do końca leczenia jakoś to finanfowac.

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: Szynszyla nie je i nie pije mimo korekty zębów
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Lut, 2015, 21:41 »
@Gratka wyślij mi swój adres na PW to wyślę Ci odsypane Herbi Care od siebie. Zdaję sobie sprawę, że leczenie to ogromne koszty a i Herbi Care do najtańszych nie należy.

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Offline Paja

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 431
  • Uzbierane migdały: 4
  • Płeć: Kobieta
  • Tequila (*), Lara (*), Aśka
Odp: Szynszyla nie je i nie pije mimo korekty zębów
« Odpowiedź #20 dnia: 14 Lut, 2015, 01:12 »
@Gratka czytałam Twój wątek i faktycznie jest dużo podobieństw. Daj proszę znać co powiedział weterynarz gdy już go odwiedzicie. Mam nadzieję, że uda się szybko zlokalizować problem i Czaruś szybko wróci do siebie :)

Jeżeli chodzi o Larę, to muszę przyznać, że wczoraj było naprawdę bardzo dobrze, zupełnie jakby moja Lara wróciła do siebie :love: Biegała, bawiła się, zaczepiała domowników, gryzła pudełka i co najważniejsze - podjęła próbę jedzenia. Siedziała bardzo długo w sianie, potem w misce i niestety nie udało się jej niczego zjeść, ale dla mnie ogromne znaczenie ma to, że w końcu zaczęła się interesować normalnym pokarmem. Przez ostatnie kilkanaście dni zupełnie go ignorowała.
Dzisiaj było w sumie podobnie, próbowała coś jeść ale jej nie wychodziło, trochę pobiegała i piła wodę z poidełka. Martwi mnie natomiast fakt, że Lalka zdaje się mieć problemy z jedzeniem pokarmu ze strzykawki. Gdy tylko podam jej trochę pokarmu do buzi (bez względu na jego gęstość, próbowałam z gęstym pokarmem i z takim trochę rzadszym), to ją otwiera i próbuje powymiatać z buzi co tylko się da, tak jakby jej to przeszkadzało albo bolało. Mam nadzieję, że tylko dzisiaj są takie jazdy i że jutro będzie okej. Byłam z nią dzisiaj u weta, głównie po to, by ją zważyć i poprosić, by po raz setny zajrzał jej do mordki. Wet długo się przyglądał jej paszczy i powiedział, że zęby wyglądają w porządku, zarówno na żywo jak i na RTG.
Wagę natomiast udało się utrzymać - 450g. Chociaż jedna dobra wiadomość.
Czuję się bardzo sfrustrowana i bezsilna, bo mam wrażenie, że wszystko, co robię i tak nie wystarczy, by jej pomóc. Nie wiem, gdzie leży jej problem i to mnie dobija, bo nie wyeliminuję problemu nie wiedząc gdzie jest jego źródło :(

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: Szynszyla nie je i nie pije mimo korekty zębów
« Odpowiedź #21 dnia: 14 Lut, 2015, 01:29 »
@Paja niestety ale źródło problemów wynika zwykle z żywienia. Nie zrozum mnie źle, bo nie jest to przytyk... jednak większość osób jako podstawę diety daje karmę podczas gdy powinni stawiać na siano i zioła. Sama też popełniłam ten błąd i płacę za niego bardzo słono, a właściwie moje zwierzaki. Ciężko jest się "postawić" ukochanemu futrzakowi i zmuszać go do jedzenia tego, co dla niego zdrowe, a nie tego co lubi.

Tym, że wywala papkę z pyszczka aż tak bym się nie przejmowała. Może po prostu jej nie smakuje. Wspomniałaś, że interesuje się normalnym jedzeniem. Moja samiczka na przykład robiła dokładnie tak samo po korekcie. Nie była w stanie jeszcze normalnie jeść, ale już odmawiała dokarmiania i pluła dalej niż widziała. Pilnuj wagę, obserwuj czy powoli zaczyna normalnie jeść. W razie potrzeby dokarmiaj na siłę. Wiem, że to może się wydawać brutalne, ale czasami trzeba.

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Offline Paja

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 431
  • Uzbierane migdały: 4
  • Płeć: Kobieta
  • Tequila (*), Lara (*), Aśka
Odp: Szynszyla nie je i nie pije mimo korekty zębów
« Odpowiedź #22 dnia: 15 Lut, 2015, 19:45 »
@5zy5zka  czy Twoja samica też miała tak, że przy próbie rozgryzania np. siana natychmiast wyrzucała to, co gryzła i łapała się za mordkę? Mam wrażenie, że moja Lara wraca do etapu początkowego, gdy to nie dała rady nic jeść i wypluwała siano, granulat i zioła. Z jednej strony cieszę się, że podejmuje próby samodzielnego zjedzenia czegoś, ale z drugiej strony martwi mnie to, że dalej nie jest w stanie jeść i łapie się za pyszczek przy każdym kontakcie z jedzeniem. Co więcej, karmienie jej ze strzykawki przerodziło się w wojnę, jeszcze niedawno z chęcią wcinała zieloną papkę zmieszaną z gerberem, teraz natomiast walczy i buntuje się przy jakiejkolwiek próbie nakarmienia jej i nie ma znaczenia, czy dostaje samą papkę z zielonego proszku i wody, czy gerber z zielonym proszkiem.

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: Szynszyla nie je i nie pije mimo korekty zębów
« Odpowiedź #23 dnia: 15 Lut, 2015, 20:19 »
@Paja różnie to bywa... po pierwszej korekcie jadła normalnie, po drugiej już był problem. Właśnie łapała jedzenie, nadgryzła, wyrzucała, grzebała w pyszczku i tak w kółko. Miała wyraźne problemy z jedzeniem ale stanowczo odmawiała dokarmiania. Gryzła mnie po rękach, po twarzy, drapała jak wściekły dziki kot i pluła tą papką dalej niż widziała. Inna sprawa, że ona miała poważny stan zapalny, przez który z bólu nie mogła jeść. Czy Lara dostaje jakiś antybiotyk? Jakiś lek przeciwzapalny? Bo może nie może jeść po korekcie bo właśnie stan zapalny jej dokucza? Może weterynarz jednak uszkodził jej coś podczas korekty (np. źle wkładając rozwieracz). Wiem, że zwierzaki często są obolałe po korekcie, może to taki przypadek. Wiesz ciężko tak naprawdę to ocenić nie widząc zwierzaka, tylko czytając opis. Tutaj najcenniejsze są Twoje obserwacje. Jeśli uważasz że jest źle, to może lepiej pokazać ją weterynarzowi. Jeśli natomiast ona zachowuje się normalnie, ale ma problemy z jedzeniem to ja bym ją na razie przetrzymała, niech próbuje jeść sama, dokarmiaj na siłę chociaż żeby 1ml zjadła (będzie szarpanina, wiem).

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: Szynszyla nie je i nie pije mimo korekty zębów
« Odpowiedź #24 dnia: 15 Lut, 2015, 20:23 »
@Paja jeszcze teraz mi przyszło do głowy... szynszyle są wybredne, więc dawanie ciągle tego samego gerbera poskutkuje marudzeniem. Dawaj jej różne gerbery na zmianę, może tak ją zachęcisz. Czekam na dalsze wieści.

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

 
Collage "Szynszyla "

Zaczęty przez aleksandrossaDział Inne zdjęcia

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 7795
Ostatnia wiadomość 03 Mar, 2009, 11:12
wysłana przez Idka
Czy szynszyla może "chrapać"?

Zaczęty przez florenceDział Pogaduchy i ciekawostki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 6418
Ostatnia wiadomość 15 Gru, 2014, 19:23
wysłana przez florence
Metallowa - wiersz "Choć szynszylą jest"

Zaczęty przez elkasia2Dział Nasza twórczość... i znajdy

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 9110
Ostatnia wiadomość 26 Wrz, 2014, 11:48
wysłana przez Amber Chinchilla
"MAMA JEST ZŁOTA SZYNSZYLĄ " ... eeee ??

Zaczęty przez BeSaVehEiDział Na każdy temat

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 97415
Ostatnia wiadomość 05 Lis, 2015, 19:14
wysłana przez TrisK
"Kartoteka szynszyla" czyli przyłapany na gorącym uczynku!!!

Zaczęty przez Noraa2Dział Pogaduchy i ciekawostki

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 8967
Ostatnia wiadomość 09 Maj, 2016, 14:02
wysłana przez Melphomene
SimplePortal