hypothetical
28 Mar, 2024, 15:54

Autor Wątek: Tadek i Stefan  (Przeczytany 10564 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Melphomene

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 148
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
Tadek i Stefan
« dnia: 30 Kwi, 2015, 23:31 »
Aktywność na forum zaczęłam od innego wątku, ale myślę że wypadałoby się przedstawić ;)
Tak więc witam Wszystkich :)

Jestem Kasia a moja szynszyla to Tadek.

Moja przygoda z szynszylami zaczęła się 3 tygodnie temu, chociaż planowałam zakup już kilka miesięcy wcześniej. Jak to mam w zwyczaju przygotowania zaczęłam od czytania rad na różnych forach dla miłośników szynszyli. Zakup jednak się odwlekał, aż pewnego dnia okazało się, że znajoma wujka szuka kogoś kto zająłby się jej kulką, bo córka ma na nią alergię. Oczywiście od razu się zdecydowałam i pojechałam odebrać szynszylę.

Tadzik ma podobno 2 lata i w rodzinie od której go dostałam był około pół roku, został tam oddany, bo jego poprzedni właściciel wyjechał. Tak więc biedaczek dużo stresów przeżył zmieniając właścicieli, ale myślę że u mnie ma już dożywocie :P

Jest tak cudowny, że wszyscy od razu się w nim zakochują (pewnie jest tak ze wszystkimi kulkami ;)). Mnie zbajerował całkowicie ;)

Zgodnie z tym co wyczytałam o karmieniu Tadek je głównie sianko i ziółka, dostaje też patyczki. Poprzedni właściciele powiedzieli mi, że bardzo lubi pestki z dyni, oczywiście mu zakupiłam, żeby mu dawać w sytuacjach ekstremalnych np. jak się obrazi (już to robi ;)) i w czasie oswajania, szybko jednak odkryłam, że Tadek najbardziej na świecie kocha mniszki. Pestki z dyni się nie umywają :P W związku z tym jeśli chcę go przekupić, albo dać mu smakołyk to Tadek dostaje mniszka ;) A już najlepsze są te, które suszy mój chłopak (mieszka na wsi), szaleństwo ;)

Teraz tak jak już pisałam i konsultowałam się z szynszylo specami, szukam mu kolegi :)

Tak dosyć się rozpisałam, nie wiem czy w tym dziale tak można, no ale jeśli mam mówić o Tadku to zawsze dostaję słowotoku ;)

http://static.pokazywarka.pl/bigImages/5829664/15082139.jpg?1430429253

http://static.pokazywarka.pl/bigImages/5829664/15082146.jpg?1430429253

http://static.pokazywarka.pl/bigImages/5829664/15082152.jpg?1430429253

http://static.pokazywarka.pl/bigImages/5829664/15082129.jpg?1430429253
« Ostatnia zmiana: 24 Sty, 2016, 19:23 wysłana przez Pańcia »

Offline Aishaq

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 219
  • Uzbierane migdały: 22
  • Płeć: Kobieta
  • Szisza & Yuki
Odp: Tadek i Stefan
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Maj, 2015, 09:44 »
przepiękne ma te wielkie uszyska  [good]

Offline Szynszylątko

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 588
  • Uzbierane migdały: 16
  • Płeć: Kobieta
  • Maciuś - mój Promyczek
Odp: Tadek i Stefan
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Maj, 2015, 14:52 »
O raju!!! Uszka ma jak mysz z kreskówki  :love:
Cały jest piękniusi i widzę, że lubi mizianko  [good]
Witajcie na forum  [witam]

Mam Szynszyla i nie zawaham się Go użyć :)
Król Maciuś I - moje Słoneczko zgasło na zawsze...
Król Maciuś II - mój Promyczek

Offline florence

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 560
  • Uzbierane migdały: 12
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia & Pisiont
Odp: Tadek i Stefan
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Maj, 2015, 15:19 »
No witajcie ;) Tadek jest świetny! I te jego piegi!

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: Tadek i Stefan
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Maj, 2015, 15:41 »
 Mam słabość do piegowatych ucholi. Kasiu,trafił ci się cudny chłopak. Ogromnego migdałka dla Tadzia proszę od cioci B.

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Tadek i Stefan
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Maj, 2015, 17:24 »
@Melphomene,witaj ze swoim Tadzikiem :) cudny jest,ja bym nie dawał pestek dyni,są za tłuste i nie zdrowe,już lepiej pomidorek czy topinambur dać jako smakołyk lub jak piszesz mniszka(korzeń?)....i jeszcze jedno,on ma 2 lata tak? ważyłaś go ostatnio?wydaje się chudziutki,a może to po prostu jego uroda i dba o linię.....hahaha.Na jednym ze zdjęć to widać,jaki dajesz granulat? Witaj raz jeszcze :)

Offline Melphomene

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 148
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tadek i Stefan
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Maj, 2015, 18:13 »
@marcsl Tak właśnie mi się wydawało z tymi pestkami z dyni, ale pomyślałam, że skoro tak lubił to żeby mu stres zmniejszyć to mu dam (dostał 3 od kiedy jest u mnie). Dostałam od tamtej rodziny resztkę karmy, ale od razu ją wywaliłam, bo była firmy Megan i śmierdziała takim zjełczałym tłuszczem, że nigdy bym Tadzikowi tego nie dała.
Tak się zastanawiałam nad topinamburem, bo różne opinie o tym czytałam, ale może mu kupię i od czasu do czasu dam trochę :)
Jeśli chodzi o mlecze, to nie dawałam mu korzeni jeszcze, jakoś tak nie jestem do nich przekonana (może błędnie) dostaje łodyżki, listki i kwiatki, wszystko suszone.
Na zdjęciu je sianko a wygląda tak, bo źdźbła są bardzo króciutkie. Chyba, że chodziło Ci o inne zdjęcie ;) Nie daję mu granulatu.
Ogólnie jak do mnie przyszedł to był chudszy trochę niż jest teraz, oceniam to na oko, bo go nie ważyłam - nie chciałam go stresować. Mnie się ogólnie wydaje że on jest dosyć mały, ale nie wiem może jest za chudy nie wiem jaka gruba powinna być szynszyla, trochę się tym martwię, ale go obserwuję i kupki ma normalne i jest ich dużo, je całkiem sporo i ma dużo energii do biegania i skakania :)

Offline Melphomene

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 148
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tadek i Stefan
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Maj, 2015, 18:21 »
A i raz dostał listek mlecza taki nie do końca wysuszony i też był pyszny :)

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Tadek i Stefan
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Maj, 2015, 21:23 »
Megan,Vitapol czy Tropifit to najgorsze świństwo jakie może być do jedzenia dla szynszyla,bardzo dobrze że od razu zareagowałaś i wywaliłaś do kosza,ale nie rezygnuj z granulatu są świetne firmy które produkują granulat dla naszych kulek.Vitakraft ,Versele Laga,Beaphar itd.... warto je podawać jako dodatek do diety ziołowo-siankowej.I zachęcam do zakupów w sklepie internetowym np.hipcio czy elzonik jest o wiele taniej jak w sklepie stacjonarnym i wybór masz o wiele,wiele większy :) Co do korzenia mniszka,jak najbardziej możesz podawać,tak samo jak cykorie podróżnik czy topinambur(najsmaczniejsze z  ) oczywiście podajemy suszone

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Tadek i Stefan
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Maj, 2015, 21:54 »
Dobrze, że Tadzik trafił do Ciebie, 3-cia przeprowadzka z kolei to już chyba za dużo na takiego małego stworka :) Życzymy wielu wspaniałych chwil spędzonych razem. Tadzik, z 20-tki nie spuszczaj! :D

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Melphomene

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 148
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tadek i Stefan
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Maj, 2015, 00:13 »
Dziękuję za informacje :) zobaczymy może topinambur będzie nowym przysmakiem ;p
Kupowałam już w sklepie hipcio i właśnie ceny są tam bardzo przystępne a dodatkowo odbiór osobisty jest we Wrocławiu, więc wystarczy że kawałek podjadę ;)
Mam pewne problemy z wyborem karmy, przeczytałam już opinie z działu żywienie o karmie, którą wybrałam i wydaje się, że ta powinna być dobra, ale wolę się jeszcze upewnić ;) Complete chinchilla & degu Versele Laga będzie odpowiednia?

Offline Melphomene

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 148
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tadek i Stefan
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Maj, 2015, 23:47 »
Czyli karma została wybrana :)
Zważyłam dzisiaj Tadka i waży 520 g. Jak go przyprowadziłam do domu to na pewno było trochę mniej, bo widać po nim, że się zaokrąglił :) To prawidłowa waga jak na 2 letniego samca?

Offline Paja

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 431
  • Uzbierane migdały: 4
  • Płeć: Kobieta
  • Tequila (*), Lara (*), Aśka
Odp: Tadek i Stefan
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Maj, 2015, 01:52 »
Ogólnie zależy to od rozmiarów zwierzaka. Moje dziewczyny są z fermy i są mniejsze niż przeciętna szynszyla, więc ich waga będzie się też trochę różniła od wagi normalnego osobnika - Aśka waży 550g, jest zdrowa i jest spaślakiem. Zdarzają się i kulki po 800g, więc z wagą bywa różnie, aczkolwiek 520g Twojego futra to ładna waga :)

Offline Melphomene

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 148
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tadek i Stefan
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Maj, 2015, 23:04 »
To cieszę się bardzo, bo trochę się już martwiłam czy nie jest za chudy. Ostatnio brzuszek mu się zrobił  taki okrąglutki, ale jakimś grubaskiem nie jest ;)

Offline Paula_91

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 489
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tadek i Stefan
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Maj, 2015, 12:34 »
Witajcie na forum :-) super maluszek z super uszkami :-) pozdrawiam z moja zwierzeca ekipa ;-)

Offline Melphomene

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 148
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tadek i Stefan
« Odpowiedź #15 dnia: 31 Paź, 2015, 13:38 »
Chciałabym Was poinformować, że od 27.09 Tadek ma kolegę Stefana ;) Pisałam o nich w wątku o łączeniu, ale było to już jakiś czas temu, a wydaje mi się, że każde miejsce na chwalenie się nimi jest dobre, więc tutaj też coś napiszę ;)
Stefan w momencie kiedy do nas trafił miał prawie 4 miesiące, aktualnie za 2 dni będzie miał 5 i zdecydowanie urósł od kiedy jest z nami ;)
To najpierw trochę o Stefanie ;) Wymyśliłam, że chciałabym mieć samca białego Wilsona, napisałam do hodowli i akurat nie mieli, był tylko maluszek mozaika biały Wilson, dostałam zdjęcia i byłam stracona :P
Maluch po przywiezieniu wiadomo, że był trochę zestresowany, ale nie wydaje mi się żeby jakoś bardzo, w ogóle prawie się nas nie bał, wyłaził z transporterka w którym go przywieźliśmy i brał z ręki różne smakołyki. Trochę gorzej zrobiło się jak zaczęliśmy łączenie z Tadkiem. Stefan zdecydowanie się Tadzinki bał, bo Tadek prawie w ogóle nie był agresywny w trakcie łączenia, przychodził do malucha i go wąchał, a Stefanek ze strachu zaczynał krzyczeć i atakować, kilka takich ataków Tadek tolerował, ale w końcu nie wytrzymywał też atakował i zaczynało się ganianie. Biegamy chwila przerwy i znów, patrzyłam żeby się nie przegrzali. Jak Stefan się bardzo bał to się u mnie chował, raz pod bluzą na ramieniu to jak zlazł to Tadek nie interesował się małym tylko jakby tu mi wskoczyć na ramię :P Po trzech wskoczeniach i mizianku uznał, że jest ok i znów się ganiali ;p Maluch miał troszkę wygryzionej sierści z pupki, Tadek też jakąś kępkę, ale krwi i ran nie było.
Pierwsze wybiegi były na zupełnie nowym terenie, na korytarzu im wydzieliłam przestrzeń. Potem już puszczałam ich normalnie w pokoju, trochę się ganiali, ale krzyków już raczej nie było, tyle że bałam się ich dać do jednej klatki, więc mieli osobne.
Poem dream zaproponowała, żeby spryskać ich kocimiętką, dać piasek i zamknąć razem w wolierze i zobaczyć co będzie. Trochę się ganiali, ale 6 pięter umożliwia siedzenie oddzielnie, potem byli coraz bliżej siebie i przestali się ganiać tak więc o 4 poszłam spać, o 6 zajrzałam wszystko było ok a koło 9 Stefan miział Tadka ;) Łączenie zajęło mi 3 tygodnie, potem jeszcze się trochę docierali. Teraz jak daję im jeść (mają 2 miseczki) to jeśli Stefan pójdzie do tej samej, którą akurat wybrał sobie Tadek to zostaje przepędzony do drugiej miski, ale głodny nikt nie jest ;)
Siedzą zazwyczaj razem na jednej półce, śpią razem w domku, mimo że mają dwa, więc myślę że są już kumplami ;)
Jeden naśladuje drugiego i czasem jest naprawdę zabawnie ;)
Tadek reaguje na imię i na "chodź" i myślę że ma to duży wpływ na to że Stefan też już reaguje na swoje imię i na "chodź" :)
Tadek przy maluchu stał się spokojniejszy, taki bardziej stateczny, a mały to lata jak szalony i wszędzie go pełno, jak tylko usłyszy że ktoś jest w pokoju już wisi na kratach, a Tadek poczeka aż się podejdzie i najlepiej jeszcze zawoła "Tadek" to przyjdzie po suszoną cykorię czy marchewkę :P
Mam takie pytanie dotyczące małych szylek, bo Stefan cały czas gada, Tadek to jak jest zadowolony czy podniecony na wybiegu to takie cichutkie popiskiwania wydaje z siebie, a Stefan to takie głośniejsze jak siedzi w klatce, jak do mnie przychodzi, jak się go pogłaszcze, jak dostaje coś do jedzenia, jak Tadek do niego przyjdzie itd. To normalne u maluchów, czy on taki rozgadany typek jest po prostu? ;)
A i od kiedy są razem Tadek moim zdaniem jest znacznie szczęśliwszy i je więcej, bo zazwyczaj to co wywali z miseczki na ziemię też potem zjada (bo wiadomo wywalamy te syfy, żeby dostać się do karmy, która jest na dnie miseczki ;)), a kiedyś sporo tego co wywalił to zostawiał i ważyłam ich i Tadek jakieś 40 g przez ten miesiąc przytył, ale gruby nie jest waży 542 g trochę w lecie schudł to może też na zimę teraz przybiera. Stefan waży 353 g, ale w sumie ważyłam ich 19.10 to Stefan już na pewno waży więcej ;)
Dodaję kilka zdjęć :)

Offline Melphomene

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 148
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tadek i Stefan
« Odpowiedź #16 dnia: 31 Paź, 2015, 13:41 »
Nie bardzo rozumiem dlaczego te zdjęcia się tak dodają do góry nogami i bokiem, u mnie są normalnie :(
Tutaj jeszcze chłopcy razem na wybiegu i czekając aż ich wypuszczę ;)

Offline Rukola

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 544
  • Uzbierane migdały: 12
Odp: Tadek i Stefan
« Odpowiedź #17 dnia: 31 Paź, 2015, 14:23 »
Ta pozycja z łapkami na prętach zawsze mnie chwyta za serce. Stefanek ma piękny długi ogon :) Super że są taką zgraną parą.

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: Tadek i Stefan
« Odpowiedź #18 dnia: 31 Paź, 2015, 19:06 »
Dwa słodziaki ,żebraki. Hm, zawsze można lapka do góry nogami i też się zobaczy.

Offline Melphomene

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 148
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tadek i Stefan
« Odpowiedź #19 dnia: 06 Lis, 2015, 19:11 »
Dziękuję @Bożena i @Rukola :)
Wszystko z nimi niby jest teraz ok, ale od kilku dni jak dokładam im sianka, to strasznie na siebie krzyczą i jeden wygania drugiego od paśnika. Jeśli chodzi o karmę i ziółka to krzyczeli na siebie tylko kilka pierwszych dni kiedy byli razem, ale mają dwie miseczki, więc sobie nie przeszkadzają ;) Nic innego się nie dzieje tylko krzyczą. Powinnam się tym przejmować, czy uznać to za coś normalnego?

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: Tadek i Stefan
« Odpowiedź #20 dnia: 07 Lis, 2015, 06:30 »
Moi  chłopcy też od czasu do czasu krzyczą na siebie. Może daj im dwa paśniki z siankiem?

Offline Melphomene

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 148
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tadek i Stefan
« Odpowiedź #21 dnia: 08 Lis, 2015, 11:23 »
Dziękuję :)
Zastanawiałam się właśnie nad dodaniem im drugiego paśnika, bo miseczki mają dwie, jest spokój i czasami jedzą z jednej ;)
Cieszę si też, że takie kłótnie to coś normalnego, że to się zdarza i że może moi tak po prostu lubią na siebie czasami pokrzyczeć ;)

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: Tadek i Stefan
« Odpowiedź #22 dnia: 08 Lis, 2015, 11:29 »
Tak jak pisałam wcześniej też spróbowałabym dać dwa paśniki. Moi chłopcy maja w wolierze kilka brzozowych półeczek. Ale jakoś upodobali sobie jedną i dziwnym trafem zawsze chcą na niej siedzieć równocześnie. A ,że kupry ogromne to się nie da. Jeden siedzi a drugi na niego szczeka. A kochają się przecież te moje dwa baranki.

Offline Melphomene

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 148
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tadek i Stefan
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Sty, 2016, 21:54 »
Tak jakoś o chłopakach tutaj dawno nic nie pisałam ;) Nie ma już walk o paśnik, o miski itp. Tyle że mały jak coś je i Tadek się zbliża to tak świergoli, ale nie wydaje mi się to jakieś negatywne ;)
Jedyne "walki" odbywają się jak któryś zaczyna atakować drugiego od tyłu, ale to tylko fukają na siebie, czasem się wyprostują przy tym fukaniu na tylne łapki i potem jeden ucieka ;)
Stefan rośnie jak na drożdżach, kuleczka się z niego zrobiła, ale trudno się dziwić bo w głowie mu tylko jedzenie, jak się Tadek zagapi to na prędce obydwie miseczki opędzluje ;p
W między czasie (16.11) byliśmy z Tadkiem u weta na kontroli i wszystko jest ok :) Co prawda ma zaćmę na jednym oczku, no ale o tym wiedziałam, ale cukier ma dobry, więc cukrzycy nie ma i ma malutką przepuklinkę pępkową, którą mu wymacałam, ale weterynarz zbadała i stwierdziła, że jest na tyle mała, że mam tylko obserwować :) A Tadek był bardzo szczęśliwy jak w transporterze go nieśliśmy po dworze, wisiał na kratach i podziwiał, a martwiłam się że się będzie bał ;)
Aaaa i chłopcy już śpią wtuleni w siebie <3 Tak bardzo na to czekałam, więc jestem ogólnie bardzo szczęśliwą szynszylową mamą :P

« Ostatnia zmiana: 03 Sty, 2016, 21:59 wysłana przez Melphomene »

Offline Melphomene

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 148
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tadek i Stefan
« Odpowiedź #24 dnia: 03 Sty, 2016, 21:55 »
Jeszcze takie nieśpiące dodam ;)
« Ostatnia zmiana: 03 Sty, 2016, 22:06 wysłana przez Melphomene »

 

uszynszyla, Riki i Stefan

Zaczęty przez 5zy5zkaDział Zaadoptowane Szynszyle

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 3810
Ostatnia wiadomość 20 Paź, 2014, 16:44
wysłana przez Paula_91
Stefan :)

Zaczęty przez nikola35Dział Zdjęcia i Historie Szynszylowe

Odpowiedzi: 91
Wyświetleń: 14989
Ostatnia wiadomość 06 Lis, 2015, 14:52
wysłana przez nikola35
Nowy współlokator Tadek

Zaczęty przez anetkaDział Zdjęcia i Historie Szynszylowe

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 5387
Ostatnia wiadomość 03 Wrz, 2009, 23:15
wysłana przez anetka
SimplePortal