28 Mar, 2024, 20:57

Autor Wątek: Witam serdecznie - elanutka  (Przeczytany 2894 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline elanutka

  • ~Piach Master~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 225
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
Witam serdecznie - elanutka
« dnia: 29 Cze, 2015, 18:10 »
Witam serdecznie !
Mam na imie Ela , wieku nie podaje, niemniej dwojka moich dzieci jest już pełnoletnia, natomiast najmłodsza córka ma 14 lat. Mieszczkamy na 40 m w piątkę + nasze zoo, w sklad którego wchodzą - królik - miniaturka 3,5 kg Pusiek vel Zuzek , 2 świnki morskie - kazda w oddzielnej klatce, ponieważ zupełnie przypadkowo zamiast drugiego samca trafila nam sie samiczka ( Mopek i Basia),2 szczurki - Duffy i Nikki i nasz najswiezszy zwierzaczek, którego dostałam na imieniny - 2 letni szynszylek Gacus.
Nauczylam sie już opieki nad tymi gryzoniami, niemniej szynszylek, chociaż wymarzony, to jednak dla mnie odmiana ! Zatem chciałabym skorzystać z Waszych doświadczeń. Gacuś przez pierwsze dni bardzo przeżywał, ze wyrwano go z rodzinnego domku ( miał "zonę", dzieci i właściciele postanowili się pozbyć najpierw samca, potem kolejnych dzieci a w sumie pozbyli się też samiczki z młodymi). Teraz powoli sie oswaja, staram sie stworzyć mu jak najlepsze warunki. W ciągu tygodnia dostał nowa klatkę (wysokość 80 cm, większej nie mogłam), domek, ponieważ byl przyzwyczajony do kołowrotka, sprowadziłam mu największy jaki mogłam, czyli 28 , nowy basenik. Ponieważ uważałam , że Gacus ma delikatne nozki, wiec zastosowałam sposób, który mają świnki, tzn- szynszylek nie chodzi bezpośrednio po trocinach ani kratce z drutów, tylko po macie łazienkowe, pod która ma podkłady pampersowe. Polki są z czystego drewna, wiec nic nie udziwniałam. W klatce są też trapy ze sklejki - początkowo Gacuś je obgryzał, podobnie jak domek, ale chyba już zaakceptował swój domek, poza tym dostaje gałazki do gryzienia. To tyle tytułem przedstawienia sie. proszę , wybaczcie mi , jeśli coś nie tak zrobię na forum. mam trochę kłopotów z nawigacją, dopiero sie jej uczę. Pozdrawiam

Oprócz męża i trójki odchowanych dzieci mam jeszcze małe zoo - Świnka Basia, świnek Mopcio,królik Pusiak vel Zuzek, myszoskoczki Teddy i Freddy, szczurki Nikki i Duffy i mój najnowszy imieninowy skarb - szynszylek Gacus. Pozdrawiam wszystkich serdecznie. bardzo się cieszę, ze z Wami jestem !

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: Witam serdecznie - elanutka
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Cze, 2015, 18:33 »
Elu witamy cię wraz z całym twoim zoo na forum.  Mały na pewno przyniesie wam wiele radości.
Na początek zapoznaj się z http://szynszyle.info/forum/index.php/topic,19240.msg129175.html#msg129175

http://szynszyle.info/wpis/mieszanki-ziolowe-dodatki-pokarmowe-i-mity-o-zywieniu/
Warto założyć kuleczce wątek w dziale Zdjęcia i historie szynszylowe. Możesz tam wklejać fotki i pisać o wszystkim co dotyczy twojego futrzaka.Zachęcam do przeglądania forum. Odpowiedzi na nurtujące cię pytania znajdziesz wpisując problem w wyszukiwarkę ( górna prawa strona okienko szukaj) . Na dole strony jest Shoutbox . To miejsce gdzie plotkujemy ale tam również jak potrzebujesz pomocy możesz pisać. 




Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Witam serdecznie - elanutka
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Cze, 2015, 20:11 »
@elanutka, witaj wraz ze swoim zwierzyńcem :)

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Szynszylątko

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 588
  • Uzbierane migdały: 16
  • Płeć: Kobieta
  • Maciuś - mój Promyczek
Odp: Witam serdecznie - elanutka
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Cze, 2015, 21:06 »
@elanutka szynszyl Maciuś i ja witamy Ciebie i Twoje stadko  [witam]
Rozgość się i czuj jak w domu. Forum jest dość intuicyjne a i dobrych duszków  (ekhem znaczy się, przepraszam - czarownic  :p )skorych do pomocy i dobrej rady, tu nie brakuje :)

Mam Szynszyla i nie zawaham się Go użyć :)
Król Maciuś I - moje Słoneczko zgasło na zawsze...
Król Maciuś II - mój Promyczek

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Witam serdecznie - elanutka
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Cze, 2015, 22:51 »
Upss. Nie wiem czy mata łazienkowa będzie dobrym podłożem dla szynszyla, będzie ja zjadał ;/ Może nie dziś i nie jutro ale na 95% zacznie. Bezpieczniej byłoby zostawić pustą kuwetę, plus dostawić małą kuwetkę ze żwirkiem do siusiania w rogu. Wiem, że świniaczki są dość łagodne i nieniszczycielskie, ale szylki to ich przeciwieństwo, wszystko muszą zahaczyć zębem ;)

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline elanutka

  • ~Piach Master~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 225
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Witam serdecznie - elanutka
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Lip, 2015, 22:20 »
Bardzo dziękuje za przemiłe przywitanie. Muszę sie przyznać, ze sporo czytam ostatnio o szynszylach a to forum to po prostu taka Złota Księga doświadczeń.
Dziś podczas wybiegu Gacus sforsował zapory i dostał sie za szafkę z telewizorem a potem pod kaloryfer zastawiony kanapą. Oj miałam stracha , ze szylcio pogryzie kable, tym bardziej , ze weterynarz mnie uprzedzał, że większość szylków tak ginie. Na szczęście Gacus okazal się na tyle mądry, ze zlekceważyl kable i przebieglwszy przez pokój trafił do swojego schronu za drugim tapczanem. Stamtąd od razu wycelował w otwarte drzwi klatki i zainteresowal sie rodzynkiem czekającym na jego powrót.Chwilowo Gacuś nie wykazuje zainteresowania matą, zato dach domku okorował pierwszego dnia, gałązki też codziennie koruje.Ma w domku obszytą podusie na której lubi się wylegiwać, staram sie go przyzwyczaić do obecności materiału w klatce, bo korzystając z porad o postępowaniu z szylkami podczas upałów chcę wstawić mu schłodzoną butlę i włożoną do poszewki z polaru. Na razie dajemy rade. Uruchomiłam rolety i wentylator. A może Gacuś okaże sie nietypowym szylkiem / Powiem Wam, ze spodziewałam się , że szczurki zjedzą każdą podusie, czy kocyk, tymczasem Duffy i Nikki nigdy nie zjadły żadnego materiału, natomiast ciekawskie myszoskoczki Freddy i Teddy - oj te to każda norkę schrupią - zjadły przez rok dwa trapy z gąbki, cztery norki z frotowych skarpet, kilka polarowych kocyków, 1 plastykowy domek i trzy drewniane, codziennie schrupana jest rolka od papieru toaletowego. Może więc Gacuś sie nie połasi na mate ? bardzo wygodnie się ją sprząta i zmywa.

Oprócz męża i trójki odchowanych dzieci mam jeszcze małe zoo - Świnka Basia, świnek Mopcio,królik Pusiak vel Zuzek, myszoskoczki Teddy i Freddy, szczurki Nikki i Duffy i mój najnowszy imieninowy skarb - szynszylek Gacus. Pozdrawiam wszystkich serdecznie. bardzo się cieszę, ze z Wami jestem !

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: Witam serdecznie - elanutka
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Lip, 2015, 05:26 »
Poproszę o fotki Gacka. Z rodzynek zrezygnuj,Nie są zdrowe. K. po zjedzeniu rodzynki dość sporej zresztą zasłabł ,Okazało się ,że skoczył mu poziom cukru. Od wet usłyszałam wtedy ,że dla kulki 1rodzyna to tak jak dla człowieka kg  cukru. Jest wiele zdrowych przysmaków za którymi kulki szaleją.

Offline florence

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 560
  • Uzbierane migdały: 12
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia & Pisiont
Odp: Witam serdecznie - elanutka
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Lip, 2015, 12:22 »
Witam Was ;D mam nadzieję, że dowiesz się tu wielu informacji

Offline elanutka

  • ~Piach Master~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 225
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Witam serdecznie - elanutka
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Lip, 2015, 21:05 »
Spróbuję założyć watek Gacusia. Uprzedzam jednak, ze zdjęcia nie sa tak dobrej jakości jak Wasze - Gacuś nie lubi pozować - to po pierwsze a po drugie teraz nie ma szans na zrobienie zdjęcia, jest rozdrażniony, zdjęcia są wiec z początków naszej znajomości, jeszcze ze starą klatką ( wypożyczoną ). No więc spróbuje wkleić fotki...

A , jeszcze pytanie do Bożenki - z częstowaniem rodzynkami zwierząt spotkałam się wyłącznie w przypadku szynszyli. Wcześniej do głowy by mi nie przyszło częstować rodzynkami gryzonie. Czy wobec tego lepszą nagrodą bedzie orzeszek laskowy ?

Oprócz męża i trójki odchowanych dzieci mam jeszcze małe zoo - Świnka Basia, świnek Mopcio,królik Pusiak vel Zuzek, myszoskoczki Teddy i Freddy, szczurki Nikki i Duffy i mój najnowszy imieninowy skarb - szynszylek Gacus. Pozdrawiam wszystkich serdecznie. bardzo się cieszę, ze z Wami jestem !

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: Witam serdecznie - elanutka
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Lip, 2015, 21:27 »
Ulubione i zdrowe nagrody szynszyli to suszone pomidory, topinambur, cykoria podróżnik.Lubią suszone kwiaty hibiskusa (w sklepach zielarskich), malwy,nagietka, od czasu do czasu owoc morwy, owoce goi.
Moje za suszonego pomidora czy topinambur dały by sobie ogolić ogonek. Orzeszków nie dajemy,słonecznika również. Ostatecznie migdałka .Ale nie dużo.

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Witam serdecznie - elanutka
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Lip, 2015, 13:27 »
@elanutka,witaj serdecznie na forum :)

Offline elanutka

  • ~Piach Master~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 225
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Witam serdecznie - elanutka
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Lip, 2015, 17:20 »
Serdecznie Wam wszystkim dziękuję za cenne rady dotyczące żywienia. Jeszcze mam pytanie odnośnie schładzania podczas upałów. Przeczytałam wszystkie możliwe posty i artykuły. Zamroziłam Gacusiowi butle i owinęłam ręcznikiem. Gacus jednak nie przytula sie do tego , tylko skubie ręcznik albo wcale sie tym nie interesuje. Mieszkanie jest wentylowane totalnie, ale tak, żeby nie było przeciągów ( nie tylko szynszyla jest wrażliwa, świnki, myszoskoczki i nawet szczurki również). Dziś Gacus byl mi bardzo wdzięczny za kawałeczek ogórka - to jedyna "mokra" rzecz, ktora czasami dostaje do picia. Pozostałe gryzonie uwielbiają arbuzy, jabłka i gruszki - szyszeczki chyba nie moga tego, prawda ?

Oprócz męża i trójki odchowanych dzieci mam jeszcze małe zoo - Świnka Basia, świnek Mopcio,królik Pusiak vel Zuzek, myszoskoczki Teddy i Freddy, szczurki Nikki i Duffy i mój najnowszy imieninowy skarb - szynszylek Gacus. Pozdrawiam wszystkich serdecznie. bardzo się cieszę, ze z Wami jestem !

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: Witam serdecznie - elanutka
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Lip, 2015, 17:23 »
Moje wariaty też wszystko skubią. Problem ci rozwiąże kwadratowa blaszka na ciasto.Wkładasz do niej zamrożony wkład  taki jak do lodówki turystycznej.Przykrywasz kafelkiem . I masz  klimę jak się patrzy, mały będzie na tym kuper chłodził.
Nigdy nie dawałam ogórka. Hm,spróbuję.
« Ostatnia zmiana: 05 Lip, 2015, 17:26 wysłana przez Bożena »

Offline elanutka

  • ~Piach Master~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 225
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Witam serdecznie - elanutka
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Lip, 2015, 17:25 »
Bożenko ! Fantastyczny pomysł ! Musze skopiować. Przeogromnie dziękuję !

Oprócz męża i trójki odchowanych dzieci mam jeszcze małe zoo - Świnka Basia, świnek Mopcio,królik Pusiak vel Zuzek, myszoskoczki Teddy i Freddy, szczurki Nikki i Duffy i mój najnowszy imieninowy skarb - szynszylek Gacus. Pozdrawiam wszystkich serdecznie. bardzo się cieszę, ze z Wami jestem !

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Witam serdecznie - elanutka
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Lip, 2015, 21:36 »
Jeszcze jest jeden sposób żeby ulżyć kulce w duszne dni :) tak jak Bożenka napisała o wkładzie do lodówki turystycznej,wrzucasz taki wcześniej zmrożony wkład do skarpety frotte,i układasz na dach klatki(dwie sztuki) efekt??? fajna "klima" i przyjemny chłodek wewnątrz :)

Offline elanutka

  • ~Piach Master~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 225
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Witam serdecznie - elanutka
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Lip, 2015, 17:51 »
O ! Dziękuję, to też dobry pomysł ! Co prawda zakupiłam już niewielką foremkę , ale jak wrócą upały to wyprobuję oba sposoby. Jeszcze raz dziękuję ! [szynszylek]

Oprócz męża i trójki odchowanych dzieci mam jeszcze małe zoo - Świnka Basia, świnek Mopcio,królik Pusiak vel Zuzek, myszoskoczki Teddy i Freddy, szczurki Nikki i Duffy i mój najnowszy imieninowy skarb - szynszylek Gacus. Pozdrawiam wszystkich serdecznie. bardzo się cieszę, ze z Wami jestem !

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: Witam serdecznie - elanutka
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Lip, 2015, 20:00 »
Elu błagam-nie strasz upałami!  >:(

Offline elanutka

  • ~Piach Master~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 225
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Witam serdecznie - elanutka
« Odpowiedź #17 dnia: 11 Lip, 2015, 22:06 »
Zrobiło się Bozenko tak zimno, że wspominanie o upałach rzeczywiście wydaje się nietaktem z mojej strony. Mogłoby się ocieplić jednak... :love:

Oprócz męża i trójki odchowanych dzieci mam jeszcze małe zoo - Świnka Basia, świnek Mopcio,królik Pusiak vel Zuzek, myszoskoczki Teddy i Freddy, szczurki Nikki i Duffy i mój najnowszy imieninowy skarb - szynszylek Gacus. Pozdrawiam wszystkich serdecznie. bardzo się cieszę, ze z Wami jestem !

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: Witam serdecznie - elanutka
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Lip, 2015, 22:11 »
Elu ,u mnie w sam raz. Mnie taka pogoda się podoba. Ale wszystkim ciepłolubnym niech świeci słonko.

 

Witam w imieniu Felka :) Proszę o kilka cennych porad.

Zaczęty przez FelicjanDział Przedstaw się

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 3544
Ostatnia wiadomość 16 Paź, 2015, 00:42
wysłana przez Mysza <")))/
Witam ja również zostałam szczęśliwą właścicielką szylek od Claudiego .

Zaczęty przez gaja35Dział Pogaduchy i ciekawostki

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 12561
Ostatnia wiadomość 07 Lut, 2007, 12:16
wysłana przez Julia
Witam w imieniu moich kulek - Roxi i Majka :)

Zaczęty przez FranczeskaDział Przedstaw się

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 2385
Ostatnia wiadomość 01 Paź, 2015, 04:54
wysłana przez Bożena
Witam ponownie, czyli o Bursztynowej Bandzie raz jeszcze ; )

Zaczęty przez MefkaDział Przedstaw się

Odpowiedzi: 39
Wyświetleń: 11494
Ostatnia wiadomość 12 Maj, 2014, 08:55
wysłana przez Anna83
Witam , potrzebuje pomocy w zorganizowaniu wizyty PA w Łodzi

Zaczęty przez renata.z.1Dział AUKCJE i AKCJE

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3067
Ostatnia wiadomość 22 Wrz, 2014, 21:37
wysłana przez renata.z.1
SimplePortal