hypothetical
28 Mar, 2024, 10:06

Autor Wątek: Zaniedbany szylek.  (Przeczytany 2192 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szyszunia1201

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Zaniedbany szylek.
« dnia: 08 Paź, 2015, 17:28 »
Zaadoptowałam starszego szylka (conajmniej 7 lat).
Jest to mój pierwszy szylek - samiec.
Dostałam małą klatkę, ale póki co jej nie będę zmieniać, bo z Tatą zrobimy wolierę.
Ale jak czytam posty na forum widzę, że jest mocno zaniedbany.
Możliwe, że nie dostawał karmy i nie był wypuszczany.
Teraz właśnie biega.... Boję się o niego... Nie ma domku ani hamaka ale w najbliższym czasie zakupie.
Czytałam rady i różne blogi... Ehhh nie wiem czy z nim wszystko ok...
Mam 12 lat... 
Proszę o pomoc.

Offline Szyszunia1201

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zaniedbany szylek.
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Paź, 2015, 18:01 »
Mam wiórki jako ściółkę. Póki co daje mu tę karmę co dostawał od poprzedniego właściciela. Ma sianko codziennie zmieniane i oczywiście świeżą wodę. Póki co nie mam paśnika, ale wiem, że jest on ważny. Co do piasku właściciel nie raczył mi podać nazwy. Z tego co wiem szylek miał posklejaną sierść dlatego wykąpałam go... Biega 1-2h. Powolutku go oswajam.
Co do ziół ma mieszankę zioła+owoce.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Zaniedbany szylek.
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Paź, 2015, 18:10 »
@Szyszunia1201, jeśli go wykąpałaś, to teraz musisz go porządnie wysuszyć, ręcznikiem, papierowymi ręcznikami, później suszarką na letnim nawiewie ok 30 min, czochrajac futerko a na koniec do klatki na termofor z ciepłą wodą owinięty w ręcznik. Futerko szylek bardzo długo trzyma wilgoć i może się przeziębić. Klatka nie moze stać na przeciągu, pod oknem czy bezpośrednio przy kaloryferze. Najlepiej miejsce w jakimś narożniku pokoju.

Jutro niech już normalnie wykąpie sie w odpowiednim piasku np.Pucek. To jest ich prawidłowa kąpiel.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Szyszunia1201

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zaniedbany szylek.
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Paź, 2015, 11:40 »
Karma, którą dostawał ma zboża, suszone owoce, jakieś zioła (?) i gałązki... 
Poprzedni właściciel dawał mu Vitapol, ale gwałtownie zmienił, bo były tam mole spożywcze...

Offline Paja

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 431
  • Uzbierane migdały: 4
  • Płeć: Kobieta
  • Tequila (*), Lara (*), Aśka
Odp: Zaniedbany szylek.
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Paź, 2015, 13:18 »
Vitapol to chyba najgorsza karma, jaka może być. To tak, jakby się codziennie żywić w fast foodach.

Offline Szyszunia1201

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zaniedbany szylek.
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Paź, 2015, 22:08 »
Jaką karmę polecacie?
Czy dostanę ją w stacjonarnym sklepie zoologicznym? Czy polecacie internetowy sklep hipcio?

Offline Rukola

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 544
  • Uzbierane migdały: 12
Odp: Zaniedbany szylek.
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Paź, 2015, 22:20 »
Sklep Hipcio polecamy, kontakt ze sklepem jest bardzo dobry, szybko realizują zamówienia a ceny są bardzo korzystne - pomimo kosztów wysyłki przy zakupie kilku produktów wychodzi taniej niż w stacjonarnym sklepie. 

Z polecanych karm w stacjonarnych sklepach zwykle jest versele laga chinchilla complete.

Offline monikacicha90

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 6
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Zaniedbany szylek.
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Paź, 2015, 16:40 »
Hipcio albo [ciach] NaszeZoo.pl :) Masa cudowności dla każdej małej kulki ;) Ja też kiedyś przygarnęłam starszego szynszylka i długo dochodził do siebie po Vitapolu... ale dzięki Herbal Pets i Beaphar odzwyczaiłam go od niezdrowych nawyków żywieniowych i teraz jest zdrowym pięknym Aleksandrem von Bączkiem ;)
« Ostatnia zmiana: 14 Paź, 2015, 21:26 wysłana przez Mysza <")))/ »

Offline Szyszunia1201

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Oswajanie, woliera - dwa szylki.
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Gru, 2015, 14:04 »
Witam!
To znowu ja. Dzisiaj przychodzę z dobrą wiadomością: będzie drugi szynszyl! Jak wiecie mój Szarek został odkupiony od potwora, powolutku powraca do formy, ale trzeba poświęcać mu dużo uwagi. Jestem również zaniepokojona jego ząbkami i kupkami, bo zęby są tylko lekko żółtawe, a kupki czarne i twarde. Dlatego jadę do weta muszę poszukać jakiegoś sprawdzonego w Łodzi, bo w Zgierzu raczej nie znajdę + minusem takiej wizyty jest potrzeba kupienia transportera, ale czego się nie robi dla kulki!  [chinblack]
Ale wracając do tematu drugiej szylki: będzie to samiec, gdyż moi rodzice mówią, że nie mają zamiaru zakładać hodowli, a ja się z nimi zgadzam, bo ciąża i maluszki to jeszcze nie czas, bo nie mam wystarczającego doświadczenia.
Okej, a więc najlepiej byłoby, gdyby druga kuleczka była biała, bo przyznaję się bez bicia oszalałam na ich punkcie!  [viva]
Nie wiem w jakim wieku powinien być, bo mój Szaruś ma około 7-8 lat. Chciałabym żeby był młodszy, ale to w sumie już nie gra wielkiej roli. Stąd moje pytanie: jaka jest najodpowiedniejsza różnica wieku między samcami?
Mam bardzo małą klatkę (od właściciela - potwora), wiem, że Szarek męczy się na tak małej przestrzeni spokojnie pracuje nad większą wolierą, którą robię wraz z tatą. Póki co jest plan, gorzej z czasem, ale mam pytanko: czy wysokość 80cm będzie dobra dla dwóhc mężczyzn?
I jeszcze jedno: bardzo przydałyby mi się rady o oswajanie dwóch samców. Podobno jest to łatwiejsze od łączenia kobitek. Mam nadzieję... [szynszylek]
Proszę o pomoc w:
- jaka jest sprawdzona hodowla bądź może ktoś chce sprzedać/oddać białego samczyka w okolicach Łodzi - Zgierza najlepiej
- co może być powodem twardych, czarnych kupek i żółtawych tylko zębów
- sprawdzony wet Łódź
- najodpowiedniejsza różnica wieku między samcami
- czy klatka o wysokości 80cm będzie ok dla dwóch chłopców
- rady dla oswajania samców
P.S: Mam 12 lat, więc może trzeba będzie brać to pod uwagę. Jak będą potrzebne zdjęcia szylka, kupek, klatki to piszcie!

Offline Rukola

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 544
  • Uzbierane migdały: 12
Odp: Zaniedbany szylek.
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Sty, 2016, 11:19 »
Nie wiem jak to się stało że nikt nie odpisał :(

Wysokość klatki 80cm to minimum ale może być. Idealnie by było gdyby klatka o tej wysokości miała większą podstawę, np. 100cm długości lub gdyby udało się klatkę nieco podwyższyć np. dołączając u góry drugą, mniejszą.

Suche, czarne kupki: bobki szynszyli w porównaniu do bobków innych gryzoni są suche. Zwykle mają ciemnobrązowy - czarny kolor. Jeśli są bardziej suche i twarde może to świadczyć o zaparciu, wtedy trzeba przeanalizować dietę i wyłączyć z niej niektóre zioła i przysmaki. Czym karmisz Szarka?

Żółtawe zęby: przyczyny mogą być różne, nieprawidłowa dieta lub choroby. Warto skonsultować to z weterynarzem.

Proponuję Ci przeczytać poradnik o oswajaniu: http://szynszyle.info/forum/index.php/topic,8723.msg84888.html#msg84888

Polecani weterynarze w Łodzi: lek. wet. Tadeusz Czekalski
"AMICUS" GABINET WETERYNARYJNY
ul. Maćka z Bogdańca 1 lok.A (wejście od ul. Zagłoby)
92-434 Łódź
Kontakt:
tel. gabinet 42 670 17 62
tel. wizyty domowe 793 010 039
gabinet@amicuswet.com.pl
http://www.amicuswet.com.pl

lek. wet. Anna Witecka-Jagiełło
„OAZA” Przychodnia dla zwierząt s.c.
ul. Józefa 13
92-207 Łódź
tel: 790 66 20 20
http://www.weterynarzoaza.pl/index.html
przychodniaoazalodz@wp.pl

lek. wet. Kamila Idzikowska
lek. wet. Małgorzata Folusiak
PRZYCHODNIA WETERYNARYJNA NA STOKACH
ul. Janosika 143A, 92-108 Łódź
tel. (042) 679 24 24
e-mail: nastokach@wp.pl
http://www.nastokach.pl/

 

Kołowrotek z animalia.pl - przeróbki, mocowania i inne patenty na dobrą zabawę dla szylek...

Zaczęty przez jelonekiniuchaczekDział Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 14988
Ostatnia wiadomość 18 Maj, 2010, 17:15
wysłana przez gosiekpunk
Pomóżcie - szylek nie ściera ząbków, jest chudziutki, wyskubuje futerko...

Zaczęty przez RossiDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 4179
Ostatnia wiadomość 12 Lip, 2006, 09:53
wysłana przez Rossi
Pomocy, boje się że szylek zdechnie :( nie je, nie pije, ciężko oddycha po antyb

Zaczęty przez kamica16Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 20434
Ostatnia wiadomość 28 Cze, 2013, 10:39
wysłana przez Alicja Mannschack
Witam ja również zostałam szczęśliwą właścicielką szylek od Claudiego .

Zaczęty przez gaja35Dział Pogaduchy i ciekawostki

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 12532
Ostatnia wiadomość 07 Lut, 2007, 12:16
wysłana przez Julia
Prosze o szybka pomoc, maly szylek w okropnym stanie!

Zaczęty przez PopielataDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 7448
Ostatnia wiadomość 07 Gru, 2014, 22:05
wysłana przez Paula_91
SimplePortal