28 Mar, 2024, 18:27

Autor Wątek: Beaphar linia NATURE Guinea Pig (dla świnek morskich)  (Przeczytany 10625 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Z paroma osobami już o tym rozmawiałam na facebooku, ale w końcu odważyłam się sprawdzić jak to wyjdzie w praktyce i kupiłam karmę beaphar nature dla świnstw. Czekam teraz aż do mnie przyjdzie i na pewno podzielę się z Wami opinią.

Teraz jednak chciałam z Wami porozmawiać o teorii, bo parę osób w rozmowie ze mną napisało "fajna karma, ale nie spróbuję bo mnie zlinczują, że karmię karmą dla świnek" :) ja tam się linczu nie boję, co najwyżej tego, że duże granulki nie podpasują moim koszatniczkom, nad szynszylami się nie roztkliwiam i muszą jeść to co im daję. Jest to karma bezzbożowa więc porównam ją z innymi granulatami typu pellet, bezzbożowymi i ze sporą zawartoscią włókna (minimum 20%).

info od producenta:
Beaphar Nature Guinea Pig
Cytuj
Skład: Produkty pochodzenia roślinnego (siano z tymotki łąkowej 49%, cykoria 5%, siano łąkowe 10%, inulina 0,2%, Yucca Schidigera 0,05%, ekstrakt z pestek winogron 0,01%), roślinne ekstrakty białkowe, nasiona, owoce (jabłko 5%), minerały, drożdże, oleje i tłuszcze, glony (Spirulina 0,01%).
 
Analiza: Białko surowe 17%, oleje i tłuszcze surowe 3,3%, włókno surowe 23%, Ca 0,8%, P 0,49%, Na 0,5%, Mg 0,2%, popiół surowy 8,4%, K 1,4%.
 
Dodatki dietetyczne na kg: witamina A, Oregano (Origanum vulgare), witamina E, witamina D3, witamina K3, witamina B1, witamina C, witamina B6, witamina B2, niacyna, witamina B12, biotyna, kwas foliowy,kwas pantotenowy, Miedź, Mangan, cholina, Jod Cynk, Selen.

JR Farm Grainless:
Cytuj
Skład
Tymotka, płatki groszku, kupkówka pospolita, babka lancetowata, wiechlina łąkowa, koniczyna, kostrzewa łąkowa, przywrotnik, liście pokrzywy, płatki fasoli, chipsy z marchwi, liście mięty pieprzowej, liście rumianku, dzika róża, koper włoski, nagietek lekarski, plasterki jabłka, kosteczki buraka czerwonego, kosteczki marchwi, kosteczki pasternaku, nasiona lnu, czarnuszka siewna, zioła ostropestu, pietruszka, liście mniszka lekarskiego, jeżówka, kosteczki jabłka, witaminy.

Analiza: Białko: 11,1% , tłuszcz 2,9 %, włókno surowe 21,5%, popiół 7,4 %, Wapń 0,5 % Fosfor 0,3 %.

Dodatki: Witaminy: witamina A, witamina D, witamina C, witamina E.

Versele Laga Crispy Pellets Degu&Chinchilla
Cytuj
Skład: Produkty pochodzenia warzywnego, Warzywne ekstrakty proteinowe, zioła, nasiona, minerały, frukto-oligosacharydy, ekstrakt jukki.

Analiza: Białko 16%, Tłuszcz 3% Minerały 8%, Błonnik 20%, Wapń 1% Fosfor 0,5%.

Dodatki: Witamina A, Witamina D3, Witamina E, siarczan miedzi.

Pozwoliłam sobie zaznaczyć na czerwono rzeczy które uważam za złe, na pomarańczowo to co jest dyskusyjne.
(czyli najczęściej to co powszechnie uważane jest za złe choć ja uważam, że niekoniecznie)

Beaphar Nature cechuje się idealną wręcz analizą, dobrym stosunkiem wapnia do fosforu, mamy też sporo dodatków, takich jak np spirulina, oregano które poprawia trawienie, spirulina, biotyna i cynk na sierść, komplet witamin B, Magnez i cholinę co pozytywnie wpływa na pracę układu nerwowego. Dość dużo białka i bardzo dużo włókna -jak na komercyjną karmę oczywiście.

Jr Farm Grainless - karma która przez wiele osób (w tym niektórych lekarzy weterynarii) uważana jest za bardzo dobrą. Niestety osobiście mam na ten temat inne zdanie. Karma ta cechuje się: bardzo złym stosunkiem wapnia do fosforu - a i tak, są to śladowe ilości. Bardzo mała zawartość białka, spora zawartość włókna.
To czyni tą karmę idealną karmą typu "renal" - dla szynszyli z problemami nerkowymi - czy to niewydolnością czy kamieniami układu moczowego. Niestety dla zdrowych, a zwłaszcza młodych szynszyli w moim odczuciu ta karma się nie nadaje. Po pierwsze mamy tu zaburzony bilans energetyczny który nie pokrywa potrzeb osobników młodych, rosnących, aktywnych czy w okresie rozrodczym i samic laktujących. Po 2gie zbilansowanie i zawartość minerałów jest nieodpowiednia dla samic laktujących i szyli rosnących. Osobiście też uważam, że jest to krótka droga do jasnych zębów i zdecydowanie nieodpowiednia karma w okresach wymiany okrywy włosowej.

Warto też zastanowić się jakim cudem producent osiągnął zawartość białka i minerałów niższą niż w statystycznym sianie? @Fibius , jak myślisz? :)
Moim zdaniem kluczem są tu produkty zaznaczone na czerwono, np kostka z jabłka, plasterki z jabłka...
przypomina mi to etykiety psich karm gdzie producenci chcąc wykazać, że ich karma ma dużo mięsa (bo jest na początku listy składników) rozbijają "zapychacze" na różne pozycje np: mączka sojowa, śruta sojowa, sojowe ekstrakty białkowe... i de facto soi jest najwięcej mimo, że na pierwszym miejscu mamy mięso.

Jako podsumowanie tej karmy mam dla Was zagadkę, spójrzcie na czerwone i pomarańczowe składniki w karmie Jr Farm i odpowiedzcie na pytanie: jeśli w karmie mamy mało białka, mało tłuszczu, mało minerałów i standardową ilość włókna to czego w karmie jest dużo? (tak, węglowodanów :P )

Versele Laga Crispy Pellets
Karmę cechuje książkowa wręcz analiza, także jeśli chodzi o proporcje Wapnia do fosforu. (idealne 2:1) Skład też ma dobry, choć pewnie wiele osób zniechęci fakt, że na pierwszym miejscu są produkty warzywne.


Oczywiście, rozumiem, że zaraz zarzucicie, że karma dla świnek ma na bank za dużo wit C :) ale akurat w Beaphar Nature zawartość ta mieści się w granicach normy a nawet jest sporo mniejsza niż np w Burgess dla szynszyli :)

także tego... teraz czekam na paczkę i napiszę Wam jak teoria ma się do praktyki :)))
« Ostatnia zmiana: 18 Paź, 2015, 13:27 wysłana przez dream* »

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Rukola

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 544
  • Uzbierane migdały: 12
Odp: Beaphar linia NATURE Guinea Pig (dla świnek morskich)
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Paź, 2015, 10:47 »
Jak jest z wartością energetyczną tych karm? Czy jeśli beaphar ma na pierwszym miejscu produkty pochodzenia roślinnego a crispy pochodzenia warzywnego to znaczy że crispy jest bardziej kaloryczne? Jak się oblicza ile energii dostarczają te karmy?

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Beaphar linia NATURE Guinea Pig (dla świnek morskich)
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Paź, 2015, 13:42 »
Jak jest z wartością energetyczną tych karm? Jak się oblicza ile energii dostarczają te karmy?

to nie takie proste :D  Versele Laga Chinchilla and Degu Complite ma np. podaną kalorykę karmy w kcal.
Chociaż liczenie wartości energetycznej brutto i tak mija się z celem bo jeśli chodzi o szynszyle, ważna jest energia metaboliczna. (czyli w uproszczeniu uwzględniająca straty energii z kałem i moczem)
są na to wzory i wytyczne, jeśli chcesz, mogę Ci przesłać artykuł Jana Barteczko o energetyce karm i potrzebach szynszyli na w/w. (jak znajdę :P)

W baaaaaaaaaaaaaaardzo dużym uproszczeniu, na nasze potrzeby można sobie policzyć:
od 100% odejmujesz sobie procentową ilość białka, włókna, popiołu, tłuszczu, i orientacyjnie wychodzi Ci ilość węglowodanów (cukrów prostych i skrobi) Co oczywiście też jest bardzo względne, bo im większa zawartość białka tym mniejsza przyswajalność węglowodanów itp itd :P a część włókna to tzw włókno strawne które także dostarcza energii a którego ilość podaje chyba tylko karma burgees. Dlatego ja osobiście nie zaprzątałabym sobie tym zbytnio głowy jeśli chodzi o żywienie na potrzeby hobbistyczne. Zwłaszcza, że nasze szynszyle poza karmą i sianem dostają jeszcze dużą dawkę ziół, często jakieś przysmaki, a kluczowa jest kaloryka diety ogólnej a nie samej karmy. W warunkach fermowych można to sobie liczyć, bo dieta szynszyli nie jest tak urozmaicona.

W warunkach domowych lepiej skupić się na ważeniu szynszyli. Jeśli waga jest stabilna to można przyjąć, że dieta jest odpowiednio zbilansowana energetycznie i dobrze przyswajana. Jeśli nasza szynszyla skończyła 2 lata, nie przebyła żadnej choroby po której mocno schudły a mimo to widzimy ciągłą tendencję wzrostową to wtedy warto zastanowić się nad dietą. ale nie tylko nad karmą lecz dietą całościowo.

Czy jeśli beaphar ma na pierwszym miejscu produkty pochodzenia roślinnego a crispy pochodzenia warzywnego to znaczy że crispy jest bardziej kaloryczne?

no właśnie nie do końca i dlatego, choć wiele osób uważa, że jeśli jest sporo "produktów pochodzenia warzywnego" to karma jest zła, ja zaznaczyłam to na pomarańczowo gdyż jest to kwestia dyskusyjna.
Dlaczego? Istnieje spora różnica między pojeciem "warzywa" a "produkty pochodzenia warzywnego"
np w karmie JR Farmu mamy warzywa, produkty pochodzenia warzywnego to np wysłodki, wytłoki - które jakościowo może nie są półproduktami wysokiej jakości ale są znacznie mniej kaloryczne niż całe warzywa :P
Z kolei produkty pochodzenia roślinnego też mogą być wysokoenergetyczne, np lucerna zawiera duużo białka :P
także oceniając kalorykę karmy raczej trzeba spojrzeć nie tylko na skład ale także analizę :P

Moim zdaniem karma beapharu wypada tu najlepiej pod tymi względami o których wyżej pisałam :) a jr farm wypada najsłabiej.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Rukola

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 544
  • Uzbierane migdały: 12
Odp: Beaphar linia NATURE Guinea Pig (dla świnek morskich)
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Paź, 2015, 15:09 »
@dream* to jak znajdziesz ten artykuł daj znać ;) Poczytałabym sobie zamiast zaśmiecać ten wątek pytaniami nie na temat ;)

Karmiłam tą karmą moją świnkę, była jedzona umiarkowanie chętnie, bez szału ale dała się na nią przestawić. JR Farm na początku chciała jeść, potem przestała, a beapharu zjadła całe opakowanie. Ma duże granulki, jak jr farm. Kiedy ją jadła część karmy się marnowała, bo wyciągała granulka z miski, zjadała połowę i zostawiała. Szynszyl robił tak z jr farm. Świnię akurat przestawiłam na crispy, mniejsze granulki są dla niej lepsze. Szynszyla też chcę na to przestawić i dlatego zainteresowałam się tą kalorycznością, nie chcę żeby mi schudł jak na jr farmie.

Offline uszynszyla

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 115
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
    • U szynszyla - mój blog
Odp: Beaphar linia NATURE Guinea Pig (dla świnek morskich)
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Paź, 2015, 20:00 »
My zrezygnowaliśmy z Jr Farm Grainless głównie ze względu właśnie na fosfor i wapń, chociaż chłopakom smakowała. Obecnie jemy dużo ziół i Crispy Pellets. :)

Miłośniczka szynszyli od 14 lat. Uwielbiam je podziwiać, mówić o nich i cieszyć się ich pięknem. Zapraszam na mojego bloga.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Beaphar linia NATURE Guinea Pig (dla świnek morskich)
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Lis, 2015, 20:53 »
Do odważnych świat należy :P
Kupiłam odrazu 6kg i powiem Wam, że przestawiam się na tą karmę.
Po pierwsze dlatego, że pewnie znacie moje przykre doświadczenia z mykotoksynami w dużych workach... a te 3kg są bezpieczną iloscią w rozsądnej cenie :)
Poza tym karma pięknie pachnie, szyle i koszatniczki ją uwielbiają i szybko się na nią przestawiły - mimo, że zwykle grymaszą przy zmianie karmy, czasem nawet i dwa tygodnie potrafią lecieć z wagi a tu proszę... :) chrupią aż miło :)
kupki też robią większe, to pewnie zasługa sporej ilości włókna :) także ja narazie zostaje przy tej karmie i na pewno mogę polecić innym :)

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Dosiek

  • Moderator
  • ~Opiekun Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 1053
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Beaphar linia NATURE Guinea Pig (dla świnek morskich)
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Sty, 2016, 12:26 »
Ja też polecam, choć nie wiem czy mój wszystkożerny Rufus to dobry recenzent. :D
Większość czasu był karmiony VL Nature (ale wybierał z niej), rok temu przeszliśmy na VL Complete (jedzona bez problemu) i Beapharem zajada się chętnie. Czasem na wybiegu sobie wydłubie z opakowania.
Rufus dołącza do grona zadowolonych beapharowych brzuszków. ;)

Dla zainteresowanych - porównanie wielkości, na górze VL Complete, a na dole Beaphar


A tutaj degustator ze świńskim jedzeniem :P

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Beaphar linia NATURE Guinea Pig (dla świnek morskich)
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Sty, 2016, 14:43 »
moje też juz jedzą świńskiego Beaphara :D Na początku nie chciały, ale dość szybko ją polubiły. Jak na razie kupuję małe 1,5kg paczki, dla dwóch starczają na długo.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Noraa2

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 497
  • Uzbierane migdały: 9
  • Płeć: Kobieta
Odp: Beaphar linia NATURE Guinea Pig (dla świnek morskich)
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Sty, 2016, 21:14 »
Moje dziś pierwszy raz dostały, wsuwają bez żadnych oporów, oczywiście na razie niewiele dostały, ale jest OK, Najwyraźniej smakuje Im.

Beata, a ze mną Kropek i Duduś

Offline Pańcia

  • Moderator
  • ~Cyber Szynszyla~
  • *****
  • Wiadomości: 368
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Beaphar linia NATURE Guinea Pig (dla świnek morskich)
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Sty, 2016, 14:47 »
U mnie właśnie skończyło się przestawianie z complete na nature dla świń :D Dostają co drugi dzień po 5 pałeczek i nie ma że boli, szamać muszą :D

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Beaphar linia NATURE Guinea Pig (dla świnek morskich)
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Sty, 2016, 19:02 »
u mnie też świnkowe jadło zawitało i nawet nie marudzą ; p

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Beaphar linia NATURE Guinea Pig (dla świnek morskich)
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Sty, 2016, 21:26 »
ostatnio w pracy mój kolega się śmiał, że jestem hipertrollem (cytując klasyka) bo tylko rzucam jakieś absrdalne hasło w stylu "świnkowa karma dla szynszyli" i zaraz każdy podłapuje :P i że powinnam dla beki wymyślać różne wkręty :P

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Beaphar linia NATURE Guinea Pig (dla świnek morskich)
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Sty, 2016, 21:04 »
ostatnio w pracy mój kolega się śmiał, że jestem hipertrollem (cytując klasyka) bo tylko rzucam jakieś absrdalne hasło w stylu "świnkowa karma dla szynszyli" i zaraz każdy podłapuje :P i że powinnam dla beki wymyślać różne wkręty :P

A teraz napisz, że z tą karmą to był tylko żart ^^

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Dosiek

  • Moderator
  • ~Opiekun Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 1053
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Beaphar linia NATURE Guinea Pig (dla świnek morskich)
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Lip, 2016, 17:59 »
W lutym dołączył do mnie i do Rufusa czteromiesięczny szyl. Dawałam mu Complete, a od miesiąca moja szanowna dwójeczka jest ne prośkowym Beapharze.
Pałeczki dla młodziaka okazały się za duże, na początku nadgryzał i wywalał, więc teraz je łamię na mniejsze kawałki. Młody wszystko je. W dodatku robił zawsze tyci bobki, a teraz... teraz to robi istne bomby. :D Tak więc zostawiam tę karmę na stałe chłopakom, bo służy :)

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Beaphar linia NATURE Guinea Pig (dla świnek morskich)
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Lip, 2016, 21:45 »
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Beaphar linia NATURE Guinea Pig (dla świnek morskich)
« Odpowiedź #15 dnia: 25 Lut, 2017, 11:07 »
Dobra bo widzę, że niektórzy się zagalopowali i polecają tą karmę jako idealną dla szynszyli i już nawet oglądałam jakiś vlog gdzie ta kwestia była błędnie poruszana. Otóż moi drodzy, ja recenzjowałam tę karmę bo jest dostępna w dużych (3kg) opakowaniach a mniejsze mnie nie interesują ale jeśli możecie sobie pozwolić np na opakowanie bodajże 800g albo 1500g to zachęcam Was jednak do stosowania BEAPHAR CUNI JUNIOR NATURE - ma on lepszy stosunek wapnia do fosforu, białka do włókna i mniej witaminy c :)
« Ostatnia zmiana: 25 Lut, 2017, 11:28 wysłana przez dream* »

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Dosiek

  • Moderator
  • ~Opiekun Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 1053
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Beaphar linia NATURE Guinea Pig (dla świnek morskich)
« Odpowiedź #16 dnia: 25 Lut, 2017, 21:23 »
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.

Offline Roedeer

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 530
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Hałasuje w nocy? A kto nie lubi? ;)
Odp: Beaphar linia NATURE Guinea Pig (dla świnek morskich)
« Odpowiedź #17 dnia: 25 Lut, 2017, 23:00 »
Hmm podaje szylom VL Crispy Pellets i teraz się zastanawiam czy jak skończę opakowanie to nie kupić tej świńskiej czy króliczej skoro tak chwalicie.

Sofie  (ur. 08.2016) u mnie od 19.01.2017
Karen (ur. ~ 02.2016) u mnie od 09.02.2017

W pamięci * Luna (ur. ~ 2013, zm. 17.03.2017) u mnie od 09.02.2017 :"(

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Beaphar linia NATURE Guinea Pig (dla świnek morskich)
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Lut, 2017, 11:44 »
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Beaphar linia NATURE Guinea Pig (dla świnek morskich)
« Odpowiedź #19 dnia: 27 Lut, 2017, 22:55 »
zachęcam Was jednak do stosowania BEAPHAR CUNI JUNIOR NATURE - ma on lepszy stosunek wapnia do fosforu, białka do włókna i mniej witaminy c :)

serio? Wiesz, babka w zoologicznym na pewno zapyta czy mam króliczka i jak usłyszy odpowiedź, to zejdzie na zawał chyba :P

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

 

versele laga nature vs crispy pellets versele laga

Zaczęty przez PixelowaDział Żywienie

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 2603
Ostatnia wiadomość 01 Kwi, 2014, 20:49
wysłana przez KarolinaGliwice
Versele Laga: Prestige, Nature, Duo, Complete, Cirspy, PRO.

Zaczęty przez kasiek21Dział Żywienie

Odpowiedzi: 107
Wyświetleń: 32388
Ostatnia wiadomość 06 Kwi, 2013, 16:02
wysłana przez dream*
Karma uzupełniająca (Versele- Laga Chinchilla Nature)

Zaczęty przez pinula30Dział Na każdy temat

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 5009
Ostatnia wiadomość 05 Lis, 2008, 18:39
wysłana przez Kiwi
Karma Versele Laga Chinchilla Nature 5 kg

Zaczęty przez emiQsDział Różne wspólne inicjatywy

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1720
Ostatnia wiadomość 25 Gru, 2011, 08:49
wysłana przez emiQs
karma uzupełniająca?? Prestige Snack Nature

Zaczęty przez pinula30Dział Żywienie

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 1230
Ostatnia wiadomość 22 Sty, 2009, 21:29
wysłana przez coolmamcia
SimplePortal